Elektronika.lt
 2021 m. sausio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 - Elektronika, automatika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Organizaciniai
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Sausio 24 d. 12:40
Asmeninė kavinė namuose: kaip technologijos keičia kavos gėrimo tradicijas
Sausio 24 d. 10:02
Nuo išsikraunančios baterijos iki perkaitimo – kaip spręsti dažniausias išmaniųjų problemas?
Sausio 24 d. 08:38
Pavargę nuo ekranų pamiršome nuotolinio mokymosi privalumus – kokie jie?
Sausio 23 d. 18:05
Ką turėtume žinoti apie pandemijos išpopuliarintą pulsoksimetrą?
Sausio 23 d. 16:15
1 iš 6 „Facebook“ profilių yra netikras arba dublikatas: kaip juos atpažinti?
Sausio 23 d. 14:46
„Audi e-tron GT“ premjera – jau vasario mėnesį
Sausio 23 d. 12:24
Mobilioji programėlė turintiems išmaniuosius elektros skaitiklius
Sausio 23 d. 10:53
Kaip išsirinkti patvarų telefoną?
Sausio 23 d. 08:06
Energijos revoliuciją galintis sukelti superlaidumo proveržis
Sausio 22 d. 20:22
Lietuvos bankas: virtualios valiutos yra finansinių paslaugų užribyje
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
GTA 5 Mods
GTA 5 Cheats, GTA 5 vehicle mods, GTA 5 Map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
Cyberpunk 2077 Mods
Installing CP2077 Mods, Cyberpunk 2077 cheats,
CP 2077 Modding guide
Žaislai vaikams
Paspirtukai, lėlės, dviratukai
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
Snowrunner Mods
Snowrunner Maps, Snowrunner Trucks, Install Snowrunner Mods
MSFS2020 Liveries
Flight Simulator 2020 Mods, MSFS2020 Scener, MSFS2020 Airports
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Reklama
 Vykdomi projektai » Organizaciniai, planavimo Dalintis | Spausdinti

Ekspertai: ketvirtosios pramonės revoliucijos sukelti pokyčiai yra didesni nei kada nors matėme

Publikuota: 2020-05-07 18:54
Tematika: Organizaciniai, planavimo
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Kauno technologijos universiteto atstovai, vykdydami ERA Chair projektą „Pramonės 4.0 poveikis valdymo praktikai ir ekonomikai“ imasi lyderystės šioje srityje: jie siekia ne reaguoti į pokyčius ir jų padarinius, bet jų akivaizdoje elgiasi proaktyviai.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Terminas Pramonė 4.0, arba vadinamoji ketvirtoji pramonės revoliucija, daugeliui asocijuojasi vien tik su technologijomis, robotika ir skaitmeninimu. Tačiau visi šie dalykai neišvengiamai turės platų poveikį darbo santykiams, verslams, verslo modeliams, mokesčių sistemai, galiausiai – visuomenei. „Nuo to, kaip sėkmingai įmonės įgyvendins šiuo pokyčius, priklausys kokią naują vertę ir proveržį turėsime“, – tikina KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) dekanė Edita Gimžauskienė.

Ekspertai: ketvirtosios pramonės revoliucijos sukelti pokyčiai yra didesni nei kada nors matėme
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovai, vykdydami ERA Chair projektą „Pramonės 4.0 poveikis valdymo praktikai ir ekonomikai“ (angl. Industry 4.0 Impact on Management Practices and Economics, IN4ACT) imasi lyderystės šioje srityje: jie siekia ne reaguoti į pokyčius ir jų padarinius, bet jų akivaizdoje elgiasi proaktyviai.

Šiam tikslui buriama tarptautinė tyrėjų komanda, taip pat rengiama neformalaus švietimo programa pramonėje dirbančių inžinierių žinių tobulinimui, siekiant prisitaikyti prie ketvirtosios pramonės revoliucijos keliamų technologinių pokyčių.

„Mūsų išsikeltas tikslas – padaryti matomą poveikį regioniniam ateities verslui ir visuomenei“, – teigia E. Gimžauskienė.

KTU vykdomas IN4ACT projektas – pirmasis Lietuvoje, laimėjęs programos „Horizontas 2020“ konkursą teminėje srityje „Pažangos sklaida ir dalyvavimo plėtra“ (angl. Spreading Excellence and Widening Participation), pagal kurią suteikiama galimybė pritraukti aukščiausio tarptautinio lygio mokslininkus lyderius. Tai – didelis pasiekimas ne tik universiteto, bet ir šalies lygiu, nes KTU pirmajam pavyko nutraukti Lietuvos institucijų nesėkmingai teikiamų ERA Chair paraiškų istoriją.

Svarbus visų suinteresuotų šalių įsitraukimas

Vienas didžiausių iššūkių, kuris kyla aukštojo mokslo įstaigoms – kaip pereiti nuo reaktyvios pozicijos ir jau buvusių socialinių reiškinių analizės prie proaktyvios pozicijos, leidžiančios mokslininkams kaip įmanoma geriau numatyti būsimas tendencijas ir įnešti savą indėlį į jų vystymosi eigą, tokiu būdu didinant socialinį mokslinių tyrimų poveikį.

„Tam būtina sąlyga – daugumos suinteresuotųjų šalių įsitraukimas išnaudojant ketvirtosios pramonės revoliucijos potencialą, kartu siekiant sumažinti jos keliamą riziką ir galimas socialiai žalingas pasekmes“, – teigia Panagiotis Damaskopoulos, pagrindinis KTU ERA Chair projekto IN4ACT tyrėjas.

Todėl, pasak jo, svarbiausios IN4ACT veiklos ir yra susijusios su tinklo plėtra bei suinteresuotųjų šalių įtraukimu.

„Strategija yra formuojama ir rengiama įgyvendinimui penkiose persidengiančiose srityse, susijusiose su Pramonė 4.0 tyrimais, jų rezultatų ir socialine sklaida“, – sako P. Damaskopoulos.

Šios penkios sritys yra: moksliniai tyrimai ir edukacija, verslas ir vadybos praktikos, politikos formavimas ir reguliavimo veiksmai, dalyvavimas viešose diskusijose ir forumuose, mokslinės publikacijos ir patirties dalijimasis verslo spaudoje.

„Siekiame, kad KTU Ekonomikos ir verslo fakultetas vystytųsi kaip autoritetingas ketvirtosios pramonės revoliucijos tyrimų atskaitos taškas Europoje ir visame pasaulyje“, – tikina KTU EVF dekanė E. Gimžauskienė.

KTU EVF tikisi per artimiausius penkerius metus tapti pripažintu lyderiu tarp regiono įmonių pramonės skaitmenizacijos kaitos srityje. KTU jau vykdytoje atrankoje į projekto komandą, kuri nuo 2020 m. spalio pradės dirbti pilnu pajėgumu, buvo gautos 52 tyrėjų paraiškos iš Afrikos, Azijos, Australijos, Europos ir Pietų Amerikos.

KTU imasi lyderystės, keičiant specialistų kompetencijas

Suvokdami, kad Pramonė 4.0 yra daugiau nei vien tik technologijos ir pripažindami šio reiškinio poveikio mastą, tyrėjai mano, kad pagrindiniai iššūkiai yra vadybiniai, kurie susiję su pokyčių valdymu, bei ekonominiai – susiję su tvariu sukurtos vertės perskirstymu. Šiame kontekste būtina pripažinti, kad žmonių kompetencijos tampa itin reikšmingomis.

Pasak E. Gimžauskienės, daugelį metų atskiromis disciplinomis grįsta studijų ir mokslo sistema suformavo tam tikrą mąstymo ir bendradarbiavimo kultūrą.

„Ketvirtajai pramonės revoliucijai transformuojant mąstymą, šie dalykai turi keistis keliomis kryptimis: inžinierių, kurie yra pagrindiniai technologinio turinio kūrėjai, kompetencijų technologijų ir vadybos srityse stiprinimu, vadybinių įgūdžių, pokyčių valdymo bei strateginio mąstymo vystymu“, – sako KTU EVF profesorė.

Ji tikina, kad norėdami prisidėti prie šių iššūkių sprendimo KTU telkia geriausią potencialą bei rengia neformalaus švietimo programą, skirtą pramonėje dirbančių inžinierių žinių tobulinimui. Tai – mišriu mokymusi pagrįsta programa, kurioje žinios būtų įgyjamos tiek studijuojant auditorijose, tiek nuotoliniu būdu.

„Šios programos startas numatomas kitų metų pirmąjį ketvirtį“, – pažymi E. Gimžauskienė.

Buriama stipri tyrėjų komanda

Šiuo metu KTU Ekonomikos ir verslo fakultete vykdomas projektas įgauna pagreitį.

KTU EVF profesoriaus Ryčio Krušinsko teigimu, identifikuojamos ir vykdomos prioritetinės tyrimų kryptys, kurios padės kurti žinias, reikalingas įmonėms prisitaikyti prie neišvengiamų pokyčių, susijusių su įmonių valdymo procesų kaita, konstruojamos neformalaus ugdymo žinias teiksiančios mokymų programos jau dirbantiems pramonėje, skirtos prisitaikyti ir geriau pasiruošti Pramonės 4.0 iššūkiams.

„Pramonės 4.0 „spaudimas“ nėra vien tik technologinis progresas – tai žmogaus ir technologijų sąveikoje vykstantys, kažkada buvę futuristiniai, o šiandien jau tampantys realistiniais, įprastos kasdienybės scenarijai“, – pažymi R. Krušinskas.

Projekto rėmuose jau parengta Pramonė 4.0 poveikio vadybos praktikoms ir ekonomikai tyrimų strategija, kuri iš esmės taps KTU EVF tyrimų ir inovacijų strategija artimiausiems penkeriems metams.

„Pagrindiniai tikslai kuriuos sau keliame – sutelkti stiprią mokslininkų bei tyrėjų Pramonė 4.0 srityje komandą, kuri būtų pajėgi spręsti pokyčių valdymo, verslo modelių kaitos, valstybinio reguliavimo problemas ir padėtų Baltijos šalių regiono įmonės įveikti šią transformaciją“, – teigia projekto vadovė E. Gimžauskienė.

Pasak R. Krušinsko, projekto metu vykdomi tyrimai apims įmonių investicijų valdymo sprendimus, susijusius su veiksnių, darančių įtaką priimamų sprendimų sėkmei, identifikavimu, finansų telkimo strategijų analizę, pasirenkant finansavimo šaltinius, verslo aplinkos poveikio modeliavimą ir priimamo sprendimo efektyvumo vertinimą, tinkamų vertinimo instrumentų parinkimą, kurie padėtų įvertinti įmonės augimo ir procesų efektyvumo didinimo galimybes.

Vis plačiau naudojama Finansai 4.0 koncepcija

Technologijoms imliuose pramonės sektoriuose neišvengiamai skverbiasi su Pramonės 4.0 revoliucija susiję procesai. Tradiciškai pramonės įmonėse dažniausiai plėtros pagrindu yra technologinės investicijos bei inovacijos, kurios užtikrina pagrindinių išteklių įveiklinimą, įmonių konkurencingumą, pajamų lygį. Tačiau, anot R. Krušinsko, su Pramonės 4.0 skvarba, skaitmenizacijos įtaka veiklos procesams, įmonių efektyvumui, finansavimo šaltinių prieinamumui darys vis didesnę įtaką.

„Šioje srityje vis plačiau naudojama „Finansai 4.0“ koncepcija, kurioje akcentuojamas išankstinis procesų modeliavimas (angl. predictive modelling), skirtingų finansinių šaltinių prieinamumo vertinimas“, – pažymi jis.

Profesoriaus nuomone, būtina pasirengti analizuoti ir modeliuoti ne tik technologinių inovacijų techninius aspektus, tačiau didelį dėmesį skirti ir įmonių veiklos procesų valdymui, naujų finansavimo formų aspektams, tiriant įmonių plėtros galimybes.

„Šiems tikslams galima sukurti modelius, kurie išskirtų esminių Pramonės 4.0 veiksnius, susijusius su procesų skaitmenizacija, šiuo pagrindu leistų modeliuoti technologinių investicijų poveikį įmonės veiklos efektyvumui“, – tikina R. Krušinskas.

Lieka mažai pokyčių nepaliestų sričių

Reikšmingas istorinis virsmo periodas iš esmės keičia tai, kaip gyvename. P. Damaskopoulos pastebi, kad akademinė bendruomenė, verslininkai, valdžios atstovai sutaria ir vieningai pritaria tam, kad viskas, kas vyksta aplinkui – pokyčių mastas, apimtis ir sudėtingumas – tiesiogiai priklauso nuo Pramonė 4.0.

„Galima sakyti, kad Pramonė 4.0 atėjo su kompiuterių amžiumi, tačiau kompiuterizacija – tai tik viena fazė. Šiandien net negalime pasakyti, kaip technologijos atrodys ir kaip jomis naudosimės po dešimtmečio, bet aišku, kad vyksta procesas, keičiantis viską, ne tik gamybą“, – teigia P. Damaskopoulos.

Pasak jo, keičiasi visos pramonės šakos, verslo modeliai, rinkos dalyvių veikla, pertvarkomos gamybos, vartojimo, transportavimo, logistikos ir pristatymo sistemos. Visuomenėje tai pasireiškia per darbo, reikalingų įgūdžių, žmonių užimtumo, bendravimo ir pramogų pokyčius. Pertvarkomi vyriausybių ir kitų institucijų veiklos procesai, švietimo ir sveikatos priežiūros sistemos.

Jis pastebi, kad nauji technologijų panaudojimo būdai keičia socialinę elgseną, gamybos ir vartojimo sistemas, taip pat suteikia galimybę apsaugoti ir atkurti natūralią aplinką.

„Genetikos, dirbtinio intelekto, robotikos, nanotechnologijų, 3D spausdinimo ir biotechnologijų pokyčiai sąveikauja ir intensyvėja. Tai sudaro pagrindą ekonominei ir socialinei pertvarkai, kuri yra visapusiškesnė ir apimanti daugiau nei bet kas, ką mes kada nors matėme“, – įsitikinęs P. Damaskopoulos.

Sieks išsiaiškinti, kas keisis ateityje

Šiame kontekste esmine tampa KTU vykdomame IN4ACT projekte nagrinėjamų klausimų visuma – visi jie susiję su augančiais visuomenės poreikiais.

„Projekte tyrinėjami klausimai yra susiję su „didžiaisiais visuomenės iššūkiais“, nes greičiausiai visa tai turės lemiamą poveikį būsimoms technologinės, ekonominės ir socialinės raidos trajektorijoms. Nuodugnus sistemingas šių klausimų tyrinėjimas ir galimų jų ateities trajektorijų išsiaiškinimas – vienas pagrindinių projekto IN4ACT išskirtinumų“, – teigia P. Damaskopoulos.

Anot jo, tyrėjai ir sprendimus priimantys asmenys privačiame ir viešajame sektoriuose turi suprasti tai, kad Pramonė 4.0 vystymosi kryptis nėra nei iš anksto nustatyta, nei automatiškai nustatoma dėka susijusių technologijų.

„Būtent todėl į vykstančius pokyčius būtina gilintis kompleksiškai“, – tikina pagrindinis projekto tyrėjas.

Atsižvelgiant į klausimų svarbą visai visuomenei ir IN4ACT indėlį didinant supratimą ir sąmoningumą apie vykstančius procesus, projekto vykdymo metu organizuojamos tyrimų veiklos trijose svarbiausiose kaitos srityse: technologinių pokyčių, verslo ir politikos paradigmų virsmo bei visuomenės socialinių pokyčių.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

„Altegra“ – elektronikos projektavimas ir gamyba

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai

ENEBA's game store

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2021 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
MoksloFestivalis.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama