Elektronika.lt
 2024 m. kovo 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Kovo 28 d. 14:50
„Logitech“ pristato „Signature Slim“ klaviatūrą ir darbo bei gyvenimo derinį prie rašomojo stalo
Kovo 28 d. 11:17
Kaip atrodys mokslai, studijos ir darbas DI eroje: pagrindiniai parodos „Karjera & studijos Lietuvoje“ akcentai
Kovo 28 d. 08:52
Jungikliai pagaminti iš atliekų – naujovė tvariems namams
Kovo 27 d. 20:30
Saulės elektrinė – daugiabučio balkone: ar tai įmanoma Lietuvoje? (1)
Kovo 27 d. 18:19
4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą
Kovo 27 d. 16:36
Ekspertė apie dirbtinį intelektą ir darbuotojų produktyvumą: „Svarbu suprasti, jog nėra vieno stebuklingo įrankio, kuris išspręstų visas problemas“
Kovo 27 d. 14:14
„Philips Monitors“ E1 serija turės tris naujus daugiafunkcinius modelius, skirtus hibridiniam ir nuotoliniam darbui
Kovo 27 d. 12:43
Reikalavimas elektrifikuoti penktadalį stovėjimo vietų glumina verslą: nukentės galutiniai vartotojai
Kovo 27 d. 10:37
KTU mokslininkų ir partnerių bendras darbas: virtuali realybė padės mokantis chirurgijos
Kovo 27 d. 08:12
Prarasti Lietuvos mokslininkai: kodėl moksleiviai dažnai nenori tapti mokslininkais ir kaip tai pakeisti?
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Vilkas ėriuko kailyje: kaip apsisaugoti nuo apgaulingų programėlių

Publikuota: 2020-02-18 10:18
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Kompanija „Google“ šį mėnesį iš savo programėlių parduotuvės „Google Play“ ištrynė 382 milijonus parsisiuntimų turėjusias 24 programėles, kurios pripažintos apgaulingomis. Vartotojams nieko neįtariant jų duomenys galėjo būti naudojami be jų žinios. Teigiama, kad tokio tipo programėlių padaryta žala iki 2021 m. pasieks 1,38 milijardo eurų sumą. Kaip jas atpažinti ir nuo jų apsisaugoti, pasakoja „Bitės Profai“.

Vilkas ėriuko kailyje: kaip apsisaugoti nuo apgaulingų programėlių
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com

„Išmaniosios programėlės lengvina mūsų gyvenimus ir padeda smagiai praleisti laiką. Vis tik kartais – mums nė neįtariant – jos gali ir kenkti. Deja, vis labiau populiarėja kibernetinės atakos, pasitelkiant išmaniąsias programėles. Norėdami nuo tokio pavojaus apsisaugoti, turime žinoti keletą taisyklių, kaip jas atpažinti“, – sako „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas ir plačiau pasakoja apie apgaulingas programėles.

Mūsų telefonuose – vilkas ėriuko kailyje

Apgaulingos programėlės (angl. rogue apps) neteisėtai naudoja nieko neįtariančių vartotojų informaciją, apkrečia jų įrenginius virusais ar kitaip kenkia vartotojams.

„Tokios programėlės veikia panašiai kaip sukčių siunčiami elektroniniai laiškai – vartotojas masinamas paspausti ant jam neva naudingos nuorodos, kuri iš tikrųjų yra pavojinga. Skiriasi tai, kad laiškai retai atrodo įtikinami ir tik maža dalis vartotojų tampa sukčių aukomis. Tuo tarpu apgaulingos programėlės sukurtos taip, jog nesukeltų įtarimo – atlieka realią funkciją, primena kitas patikimas programėles“, – pasakoja K. Špiliauskas.

Įdiegus jas telefone, vartotojai gali netekti pinigų, asmens duomenų, privatumo ir nieko apie tai nežinoti. Pavojų jos kelia ir verslams – žinomą prekės ženklą apgaulei panaudoję programišiai jam gali padaryti neatitaisomą reputacinę žalą.

Nelegalių veiksmų mastas, atliktas naudojant išmaniąsias programėles, nemažėja. „Fraud and Risk Intelligence“ ataskaitos duomenimis , tokių atakų skaičius praėjusių metų pirmąjį pusmetį buvo trigubai didesnis nei tuo pačiu laikotarpiu užpernai. Teigiama, kad apgaulės programėlių padaryta žala 2021 m. sieks 1,38 milijardo eurų.

Pirmas saugumo žingsnis – gebėjimas atpažinti apgaulę

„Pirmasis pavojaus signalas, nurodantis, kad programėlė gali būti nepatikima, yra keistas jos atsisiuntimo adresas. Nežinomuose interneto puslapiuose, iš nepažįstamų gavėjų gautuose laiškuose esančios nuorodos dažniausiai veda į apgaulės programėles. Jei radote jums patinkančią programėlę, kuri tikrai atrodo saugi, tačiau jos atsisiuntimas įmanomas tik iš įtartino interneto puslapio, dar kartą paieškokite jos oficialiose parduotuvėse – „App Store“ arba „Google Play“. Jei čia jos nėra, verčiau tokio produkto nesirinkite“, – sako K. Špiliauskas.

Kaip rodo „Google“ pavyzdys, kartais ir oficialiose parduotuvėse gali atsirasti apgaulės programėlių. Todėl prieš jas atsisiunčiant patikrinkite jų įvertinimą, atsiliepimus, kūrėjų patikimumą. Jei šiame, pirminiame, etape programėlė įtarimų nesukėlė ir ją atsisiųsti vis tik nusprendėte, dėmesį atkreipkite į prieigos reikalavimus.

„Prieš įrašant bet kokią programėlę, būsite paprašyti suteikti prieigą prie tam tikrų jūsų telefono duomenų. Pavyzdžiui, jei siunčiatės pavežėjimo paslaugoms skirtą programėlę, ji gali paprašyti suteikti prieigą prie jūsų buvimo vietos. Tai reikalinga, kad vairuotojai tiksliai matytų, kurioje vietoje esate. Jei prašoma prieigos prie jūsų nuotraukų, mikrofono ar kitų duomenų, kurių tiesioginiam tikslui pasiekti nereikia, tai turėtų kelti įtarimą. Norėdami apsisaugoti, laikykitės paprastos taisyklės – prieigos prašymas turi atitikti programėlės tiesiogines funkcijas“, – aiškina K. Špiliauskas.

Didžiausia problema iškyla tuomet, kai visuose etapuose programėlė atrodo patikima, tačiau konkrečią prieigą išnaudoja ne tik tiesioginei funkcijai atlikti, bet ir nelegaliai rinkti vartotojo duomenis. Tarkime, balsą keičiantis diktofonas prieigą prie jūsų įrenginio mikrofono galėtų naudoti ne tik šiai tiesiogiai savo funkcijai, bet ir įrašinėti garsą ir įrašus be jūsų žinios perduoti trečiosioms šalims. Tokias programėles atpažinti padės sutrikusios telefono funkcijos.

„Jei įtariate, kad įsidiegėte apgaulingą programėlę, stebėkite, ar telefono funkcijų veikimas nekelia įtarimų – ar nedidėja išnaudojamos energijos kiekis, ar nesulėtėjusios gamintojo įrašytos programos. Jei nesklandžiai vykstantys procesai neramina, skubiai pašalinkite įtarimų keliančias programėles“, – sako K. Špiliauskas.

Apsigavus, programėlę ištrinti ne taip paprasta

Apgaulės programėlės dažnai veikia fone. Tai reiškia, kad neturite jos įjungti, kad ji atliktų savo neteisėtą funkciją. Todėl paprastas jos išjungimas ir nenaudojimas nuo duomenų vagystės jūsų neapsaugos. Programėlę reikės ištrinti – geriausia tai padaryti naudojant saugųjį telefono režimą (angl. Safe Mode).

„Šis režimas palieka veikti tik gamintojo įrašytas programėles. Jei aktyvavus jį, keistos telefono problemos išlieka, galima drąsiai teigti, kad su programėlėmis tai nesusiję – galite būti ramūs, problema slypi telefono sistemoje. Jei sutrikimai dingsta, vadinasi, juos sukelia kažkuri iš programėlių ir ją reikia skubiai pašalinti“, – aiškina K. Špiliauskas.

Saugųjį režimą „Android“ telefonuose aktyvuosite ilgai palaikę išjungimo mygtuką, naujai atsiradusiame lange nuspaudę ir ilgiau palaikę mygtuką „Turn off“ (liet. Išjungti) bei pasirinkę „Reboot to safe mode“ (liet. Įjungti saugųjį režimą) funkciją. „iOS“ telefonuose kelias kiek kitoks: paspauskite ir ilgai palaikykite išjungimo bei „Home“ mygtukus. Kai telefono ekranas taps juodas, atleiskite „Home“ mygtuką, bet vis dar laikykite išjungimo. Kai ekrane vėl išvysite „Apple“ logotipą, paspauskite ir palaikykite garsinimo mygtuką tol, kol telefonas įsijungs.

„Veikiant saugiajam režimui galite kokybiškai pašalinti apgaulės programėles. Telefone, kuriame veikia operacinė sistema „Android“, atidarykite nustatymų meniu ir pasirinkite „Programs“ (liet. Programos). Kruopščiai peržiūrėkite sąrašą ir pasirinkite įtarimų keliančias programėles – spauskite prie jų esančią parinktį „pašalinti“. Viskas – programėlė saugiai panaikinta iš jūsų įrenginio“, – aiškina K. Špiliauskas.

Jei pasirinkimas „Pašalinti“ yra pilkas ir negalite jo pasirinkti, programa greičiausiai turi administratoriaus teises. Norėdami jas išjungti, grįžkite į pagrindinį nustatymų meniu, pasirinkite „Sauga“, tada – „Įrenginio administratorius“. Apgaulingos programos turėtų būti pateikiamos sąraše su administratoriaus teisių išjungimo mygtuku šalia jų. Tokių teisių programėlei nebesuteikite ir ją saugiai galėsite pašalinti iš įrenginio.

„Apple“ vartotojams pasisekė labiau – tikimybė atsisiųsti apgaulingas programėlės jų parduotuvėje yra gerokai mažesnė: „Saugumą užtikrinti padeda uždara „iOS“ ekosistema, į kurią patekti programišiams gerokai sunkiau. Patirtis rodo, kad jei apgaulingos programėlės „App Store“ parduotuvėje vis tik atsiranda, duomenis pavogti joms itin sudėtinga, todėl vykdomos mažiau pavojingos atakos – pavyzdžiui, atliekami nesąžiningi reklamų paspaudimai. Galiausiai, užtikrinamas skubus tokių programėlių pašalinimas”, – sako K. Špiliauskas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama