Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 - Elektronika, automatika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Organizaciniai
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
Balandžio 26 d. 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Vykdomi projektai » Elektronika, automatika Dalintis | Spausdinti

Bendras KTU mokslininkų ir verslo išradimas žada pakeisti ergonomiškų kėdžių rinką ir sumažinti nugaros skausmus

Publikuota: 2022-02-25 12:24
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Jau netolimoje ateityje sėdimą darbą dirbantys žmonės galės pasinaudoti lietuvių kuriama naujove ir užkirsti kelią dažnai varginančiam nugaros skausmui – jungtinė KTU mokslininkų ir įmonės „Abili“ komanda sukūrė aktyvios biuro kėdės prototipą, kuris aktyvina giliuosius raumenis bei gerina liemens stabilizaciją.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Jau netolimoje ateityje sėdimą darbą dirbantys žmonės galės pasinaudoti lietuvių kuriama naujove ir užkirsti kelią dažnai varginančiam nugaros skausmui – jungtinė KTU mokslininkų ir įmonės „Abili“ komanda sukūrė aktyvios biuro kėdės prototipą, kuris aktyvina giliuosius raumenis bei gerina liemens stabilizaciją. 2021 metų Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) organizuotame konkurse „Wanted: Life Sciences Innovator“ šis projektas laimėjo antrąją vietą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Moksliniai tyrimai rodo, jog daugelis žmonių beveik 80 procentų darbo dienos praleidžia sėdėdami, o bent pusę šio laiko – toje pačioje kūno pozicijoje. Ilgalaikė ir nekintanti sėdėjimo padėtis yra siejama su apatinės nugaros dalies skausmu dėl sutrikusio skeleto – raumenų motorikos valdymo mechanizmo.

Sėdimą darbą dirbantiems asmenims dažnai siūloma įprastas darbo kėdes pakeisti įvairiais nestabiliais paviršiais, tokiais kaip gimnastikos kamuoliai, pusiausvyros pagalvėlės. Šie produktai dėl savo judesio amplitudės aktyvina giliuosius raumenis, tačiau nėra individualiai pritaikomi pagal vartotojo poreikius.

Jungtinė mokslininkų komanda „Hominiseat“, kuria individualizuotą sėdėjimo prietaisą, kurio valdymas grįstas liemens raumenų aktyvumu. Moksliniai eksperimentai, kurių metu buvo tiriami sėdimą darbą dirbantys asmenys analizuojant jų raumenų ir smegenų veiklas bei kūno judesius, patvirtino kėdės pritaikomumą darbo aplinkoje siekiant išvengti skeleto – raumenų sistemos susirgimų, kurias sukelia ilgalaikis sėdėjimas.

Ilgalaikis sėdėjimas žalingas sveikatai

„Hominiseat“ narė, kineziterapeutė, KTU Mechatronikos instituto Biomechanikos laboratorijos mokslo darbuotoja Ieva Aleknaitė-Dambrauskienė teigia, jog didelė dalis sėdimą darbą dirbančių žmonių skundžiasi apatinės nugaros dalies skausmais. Dažnai šie asmenys dirba sėdimą darbą, namuose taip pat ilsisi sėdėdami.

„Pats sėdėjimas nėra blogai, tačiau ilgalaikis buvimas vienoje pozoje, kuri labai mažai keičiama visos dienos metu, ilgainiui sukelia nugaros skausmus. Ši problema egzistuoja ne tik Lietuvoje – statistika rodo, jog apie 37 proc. europiečių dirba sėdimą darbą, o Jungtinėse Amerikos valstijose šis skaičius dar didesnis“, – teigia KTU mokslininkė.

Sėdėjimas ant įprastų neergonomiškų kėdžių, kurios vyrauja biuruose ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

„Sėdint ant įprastos biuro kėdės prastėja kognityvinės funkcijos, dėl kurių sumažėja darbo našumas“, – teigia mokslininkė.

Darbuotojams, jaučiantiems nugaros skausmus dėl ydingos laikysenos, sunku susikaupti, priimti sprendimus, įsisavinti tekstinę informaciją. Pasak KTU mokslo darbuotojos, „Hominiseat“ sukurta raumenis stimuliuojanti kėdė neleidžia netaisyklingai sėdėti, mat signalas siunčiamas į galvos smegenis nerviniais impulsais ir nuolat aktyvuoja už pusiausvyrą atsakingus centrus.

Tokia biuro kėdė – išskirtinė

Lyginant su kitomis ergonomiškomis kėdėmis, šis išradimas keis vartotojo laikyseną stimuliuojant giliuosius liemens raumenis. Kitų rinkoje esančių biuro kėdžių sėdimoji dalis gali judėti laisvai aplink savo ašį, naudojamos sėdimosios dalies nestabilumo lygis nėra reguliuojamas, taip pat nėra galimybės padidinti ar sumažinti svyravimo dydį. Jungtinės mokslininkų komandos projektuojama kėdė šias funkcijas turės, tad ergonomiška sėdynė saugų nestabilumo lygį gebės pritaikyti prie kiekvieno asmens poreikių.

„Nors jau galime rinkoje matyti darbo vietai skirtas kėdes, kurios veikia panašiu principu kaip mūsų sėdėjimo įrenginys, tačiau tokio produkto pasaulyje dar nėra“, – teigia I. Aleknaitė-Dambrauskienė.

Ergonomiška biuro kėdė, pristatyta ir KTU organizuojamoje virtualioje parodoje „Technorama 2021“, vystoma įtraukiant naujausias technologijas. Belaidis jutiklis fiksuoja juosmens raumenų veiklą, o atsižvelgiant į šiuos parametrus sėdynė reguliuoja vartotojo laikyseną. Pasak „Hominiseat“ komandos, duomenys apie vartotojo raumenų aktyvumą, kūno asimetriją galėtų būti naudojami pritaikant sėdėjimo įtaisą ir kaip treniruoklį, tačiau tai paaiškės po prototipo gamybos ir jo išbandymo realiomis sąlygomis.

Planuojama, jog įtaisas galėtų veikti ir kaip pasyvus, ir kaip aktyvus įrenginys: vartotojas gebėtų koreguoti sėdynės judesius pats ir išradimas galėtų judėti stimuliuodamas žmogaus giliuosius liemens raumenis. Giliųjų liemens raumenų aktyvavimas pasirinktas neatsitiktinai – mokslininkai tikina, jog darbas sėdimoje padėtyje labiausiai veikia šią raumenų grupę: atrofuojasi stuburą stabilizuojantys raumenys, sutrinka tarpslankstelinių diskų mityba.

„Gilieji liemens raumenys atlieka stabilizacinę funkciją, padeda išlaikyti optimalią laikyseną, tuomet jėgos tenkančios stuburui ir pasyvioms struktūroms nėra tokios didelės“, – pabrėžia kineziterapeutė.

Mokslininkė akcentuoja, jog sutrikus vienai giliųjų raumenų grupės veiklai darbą perima kitos struktūros, tokios kaip paviršiniai nugaros raumenys. Tuomet atsiranda nuolatinė įtampa, o vėliau – nugaros skausmai ir kitos patologijos.

Prototipas ruošiamas gamybai

Jei ši inovacija būtų prieinama plačiajai visuomenei, asmenys, dirbantys sėdimą darbą ar praleidžiantys didelę dienos dalį statinėje padėtyje, rečiau justų neigiamą netaisyklingos laikysenos poveikį.

„Nauda vartotojui būtų didžiulė – žmogui, dirbančiam sėdimą darbą, sumažėtų nugaros skausmai, jis būtų aktyvesnis visos dienos metu, o tai lemtų didesnį darbo produktyvumą ir aukštesnius rezultatus“, – įsitikinusi I. Aleknaitė-Dambrauskienė.

Mokslininkė nurodo, jog sėdėjimo įrenginys galėtų būti masiškai gaminamas ir Lietuvoje, tačiau svetur rinkos paklausa turėtų būti dar didesnė. Nors šalyje yra užtektinai žaliavų ir darbo jėgos plačiam projekto įgyvendinimui, užsienyje skiriama daugiau dėmesio darbuotojo sveikatai bei kokybiškoms darbo priemonėms. Ergonomiškos kėdės projekto prototipas jau ruošiamas gamybai, todėl kitas žingsnis – testavimas.

Laimėjus antrąją vietą Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) konkurse „Wanted: Life Sciences Innovator“, KTU atstovų komanda „Hominiseat“ pasipildė dar vienu asmeniu. Šiuo metu prie ergonomiškos kėdės projekto dirba sveikatos, dizaino, elektronikos ir biomechanikos sričių specialistai, įmonės „Abili“ darbuotojai.

„Mūsų komanda įvairialypė, nes kuriant tokį produktą yra reikalingos įvairios žinios, patirtys, nes tik taip galime pasiekti reikiamus rezultatus. Kiekvienas specialistas turi savo užduotis, kurias jis geriausiai išmano, o betarpiškas bendravimas ir idėjų išgryninimas leidžia maksimaliai susitelkti savo srityje ir padaryti mažiau klaidų“, – teigia I. Aleknaitė-Dambrauskienė.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama