Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 20:20
Lietuvos oro erdvė bus stebima dar atidžiau: „Oro navigacija“ pradeda 3,6 mln. eurų projektą
Balandžio 19 d. 17:43
Išrinkta stipriausia Vilniaus regiono mokinių bendrovė: prietaisas, kuris praverstų daugeliui mokyklų ir biurų
Balandžio 19 d. 14:24
TOP 15 dirbtinio intelekto įrankių mokytojams ir kitiems šios srities naujokams
Balandžio 19 d. 11:21
Dirbtinis intelektas apskaitos pasaulyje – ar jis pakeis įprastus darbuotojus?
Balandžio 19 d. 08:52
Prie ekranų vaikai praleidžia ilgiau, nei manote: įveikti tėvų kontrolės nustatymus jiems – juokų darbas
Balandžio 18 d. 20:33
„Audi Q6 e-tron“ platformos inovacijos: išradingas paprastumas, 800 voltų spartusis įkrovimas ir išmanusis temperatūros valdymas
Balandžio 18 d. 17:23
Šiaulių gimnazistų išradimas gali pagerinti tragiškus matematikos egzaminų rezultatus: siūlo mokytis... žaidžiant
Balandžio 18 d. 14:22
Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami
Balandžio 18 d. 11:15
4 iš 10 šalies gyventojų be sutikimo gauna el. laiškus su reklamomis. Ar tai teisėta?
Balandžio 18 d. 08:43
Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Nustokite atiminėti prietaisus: kaip tinkamai pasirūpinti vaikų saugumu internete?

Publikuota: 2022-06-17 14:30
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Prasidėjus mokinių atostogoms vėl iškyla vaikų saugumo internete problema. Tai skatina tėvus ir kitus bendraamžius išlikti budriems ir stebėti nepalankioje padėtyje esančio turinio prieinamumą ir vaikų gyvenimą kitoje ekrano pusėje, nepaisant įtempto grafiko, rašoma pranešime žiniasklaidai. Technologijų bendrovės „Huawei“ ekspertai ir Latvijos Saugesnio interneto centro vadovė Maija Katkovska dalijasi savo nuomone ir rekomendacijomis apie interneto aplinkos keliamas rizikas ir būdus, kaip nuo jų apsaugoti vaikus.

Nustokite atiminėti prietaisus: kaip tinkamai pasirūpinti vaikų saugumu internete?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Vaikų gundymo ir privatumo rizika išlieka aktuali ir atostogų metu

Kaimyninės Latvijos saugesnio interneto centro vadovė Maija Katkovska sako, kad rizikos, su kuriomis vaikai ir jaunimas susiduria vasaros atostogų metu, pastebimai nesiskiria nuo kasdienių, tačiau vasarą išmanieji įrenginiai be suaugusiųjų priežiūros naudojami kur kas dažniau. „Rizikos dažniausiai yra susijusios su privatumu, nes šalia nėra suaugusiojo, kuris sektų ir nurodytų, koks turinys turi būti ar neturėtų būti skelbiamas internete. Žinoma, aktuali ir rizika suvilioti vaikus“, – apibendrina M. Katkovska.

Siekiant informuoti visuomenę apie vaikų suviliojimo riziką, Latvijos Saugesnio interneto centro svetainėje buvo paskelbtas testas „Pavojinga draugystė internete“. Per du mėnesius testą atliko daugiau nei 4 500 vaikų ir paauglių nuo 8 iki 17 metų. Rezultatai rodo, kad 16 % arba beveik 800 vaikų fotografuotis ar filmuoti save nuogus įtikino ar privertė „interneto draugas“, o 59 % jų prašymu taip pat fotografavosi ar filmavosi nuogi. Kita vertus, 24 % internete sutiktų nepilnamečių testų dalyvių yra prabilę apie intymias kūno vietas, 20 % gavo tokio asmens nuotrauką ar vaizdo įrašą, dėl kurio jie patyrė baimę, gėdą ar sumišimą. 18 % vaikų ir jaunuolių gavo nuotrauką, vaizdo įrašą ar nuorodą, kurioje nuogas suaugęs žmogus ar jo intymaus kūno dalys. Šie rezultatai kelia nerimą ir reikalauja, kad vaikų saugos ugdymas taptų tėvų, ugdymo įstaigų ir kitų prioritetu.

Technologijų bendrovė „Huawei“ taip pat pradėjo iniciatyvą, skirtą vaikams ir jaunimui informuoti apie grėsmes internete. Projektas „SmartBus“, tai mobili, autobuse įrengta klasė su įvairiais skaitmeniniais įrenginiais su interaktyviomis pamokomis ir žaidimais. Iki šiol autobusas aplankė 126 mokyklas įvairiose Europos šalyse. „Huawei SmartBus“ padeda vaikams atpažinti patyčias internete ir pateikia nurodymus, kaip apie tai pranešti. Mokoma, kad per svetaines ir socialinius tinklus saugiai dalytis asmenine informacija, kurią gali matyti kiti žmonės. Naudodamiesi realaus gyvenimo pavyzdžiais, jie sužino apie melagienas ir būtinybę tikrinti faktus, o ne tikėti viskuo, ką mato, net jei šaltinis atrodo patikimas“, – aiškina „Huawei Technologies Latvia“ komunikacijos vadovė Inesė Šulžanoka (Inese Šuļžanoka).

Prietaiso atėmimas iš vaiko neilgalaikis sprendimas

Siekiant apsaugoti atžalą nuo interneto pavojų, labai svarbu su vaiku kalbėtis, paaiškinant, kaip elgtis įvairiose situacijose bei skatinant vaiką nedelsiant kreiptis pagalbos į tėvus. Deja, kartais tėvai problemą išsprendžia atimdami išmanųjį įrenginį, tačiau tai nėra teisingas kelias, nes vaikas neišmoksta tinkamai reaguoti susidūrus su įvairiomis probleminėmis situacijomis. Kad tėvai būtų ramūs, Latvijos Saugesnio interneto centro vadovė M. Katkovska rekomenduoja nustatyti „Google SafeSearch“ pradinių klasių vaikų išmaniuosiuose įrenginiuose, kad jie nepatektų į svetaines, kurios gali juos neigiamai paveikti, taip pat galėtų apriboti turinį, kurį filmuoja „Youtube“ platforma. Kita vertus, „Huawei AppGallery“ turi keletą programėlių, padedančių tėvams stebėti savo vaikų naudojimąsi internetu. Be to, jei vaikas pats atsisiunčia programėles į savo išmaniuosius įrenginius, galite nustatyti amžiaus cenzą, kad apribotumėte prieigą prie netinkamų programėlių. M. Katkovska pabrėžia, kad kontroliuoti kiekvieną vaiko žingsnį taip pat nėra pati geriausia išeitis, nes svarbiausia su vaiku kalbėtis, ribojančios programos gali būti tik papildoma stebėjimo priemonė.

„Rekomenduoju su atžalomis dienos pabaigoje peržiūrėti išmaniuosiuose įrenginiuose naudojamą turinį ir aptarti, kiek valandų per dieną vaikas skiria tokiai veiklai ir ką dar būtų galima nuveikti per tą laiką. Matydamas, kiek laiko praleidžiama konkrečiose platformose, tėvai turi galimybę suprasti, koks yra vaikų gyvenimas kitoje ekrano pusėje“, – sako specialistė. Dar vienas sprendimas, kuris pravers tėvams per vasaros atostogas – tai užduočių sąrašas už kurias vaikas „uždirba“ laiką prie ekrano. Pavyzdžiui, jei vaikas išveda pasivaikščioti šunį, susitvarko kambarį, išplauna indus, jis gali „užsidirbti“ šiek tiek laiko prie ekrano. M. Katkovska pabrėžia, kad vaikams, ypač pradinėse klasėse, reikalingi savikontrolės mechanizmai, nes kartais sunku sekti laiką, praleistą prie išmaniųjų įrenginių.

Reikia didesnio tėvų įsitraukimo ir susidomėjimo

„Kartais mūsų rankos atrodo per trumpos, kad pasiektume tėvus ir perduotume informaciją apie vaikų saugumą internete. Nieko nesmerkiame, tačiau tėvams trūksta laiko pasikalbėti ir šviesti savo vaikus šia tema. Reikia suprasti, kad tai, ką vaikai palieka klasėje, skaito ir mokosi internete, turi įtakos jų pasaulio supratimui“, – apibendrina Latvijos Saugesnio interneto centro vadovas. Ji ragina bent porą kartų per savaitę kartu pavakarieniauti be buitinės technikos ir aptarti, ką vaikas veikia internete ir kokių patirčių jis patyrė. Priešingu atveju, atsidūrusios probleminėje situacijoje, atžalos greičiausiai nesikreips pagalbos į savo tėvus, nes, regis, jiems tai neįdomu. Be to, jei tėvai kada nors atima iš vaiko prietaisą, kad jį nubaustų, vaikas nenorės pasakyti, kas jam atsitiko, nes bijos, kad įrenginys vėl bus atimtas. „Huawei“ ekspertai pataria tėvams pasidomėti vaikų išmaniųjų įrenginių privatumo nustatymais, su šeimomis aptarti jų naudojimąsi išmaniaisiais įrenginiais, mokyti anonimiškumo ir atsakomybės socialiniuose tinkluose.

Tačiau apskritai šioje srityje pastebima teigiama tendencija – žiniasklaidoje išgirdus apie sukčiavimo ir įsilaužimo į paskyras atvejus, taip pat netikrų paskyrų kūrimą, žmonės vis daugiau dėmesio ima skirti interneto saugumui. „Matome, kad vis daugiau žmonių įgyja žinių apie šias problemas ir mokosi iš savo ar kitų klaidų, o supratimas apie išmaniųjų įrenginių naudojimą, su jais susijusias rizikas ir būdus apsisaugoti formuojasi pamažu,“ – apibendrina Maija Katkovska.

„Vaikai vis daugiau laiko praleidžia internete. Siekiant užtikrinti savo saugumą virtualioje aplinkoje, norėčiau paraginti tėvus įtraukti kibernetinio saugumo klausimus į auklėjimo procesą. Pavyzdžiui, paaiškinkite, kad internete sutiktais nepažįstamais žmonėmis ne visada galima pasitikėti ir kad interneto tapatybė gali neatitikti tikrovės. Parodykite vaikams, kaip valdyti viešai prieinamų duomenų kiekį, peržiūrėti slapukų leidimus, įvertinti ir patikrinti informacijos patikimumą, padėti reguliariai atnaujinti programinę įrangą. Taip pat rekomenduojama pasakyti, kad įtartinų el. laiškų iš nepažįstamų žmonių verčiau neatidarinėti, išmokyti prieš įvedant savo duomenis įvertinti svetainių patikimumą ir saugumo lygį“, – pabrėžia „Huawei Technologies Latvia“ komunikacijos vadovė Inese Šuļžanoka.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama