Elektronika.lt
 2025 m. gruodžio 31 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 31 d. 08:23
Išmanioji parkavimo sistema „5G_PARK“ – inovacija, keisianti miestų judumą
Gruodžio 30 d. 20:40
Pamirškite navigacijos trikdžius: „Google Maps“ turi slaptą nustatymą, išsprendžiantį navigacijos bėdas tuneliuose
Gruodžio 30 d. 17:22
Jei „Spotlight“ neranda kai kurių failų, kurie tikrai yra „Mac“
Gruodžio 30 d. 14:13
Būsimos akys kosmose
Gruodžio 30 d. 11:24
„ChatGPT“ finansiniai patarimai: kuo tikėti ir kuo ne?
Gruodžio 30 d. 08:38
Kalėdinė girlianda automobilio prietaisų skydelyje: kurių signalų ignoruoti nevalia?
Gruodžio 29 d. 20:41
Europos saulės energetika balansuoja ant ribos: įvardijo, kas iš tikrųjų žlugdo saulės elektrinių plėtrą
Gruodžio 29 d. 17:21
ESO baigia pirmąjį išmaniųjų skaitiklių diegimo etapą
Gruodžio 29 d. 14:21
„Iki“ atnaujino programėlę – atsirado daug naudingų pokyčių
Gruodžio 29 d. 11:37
RRT: mobiliojo interneto aprėptis Lietuvoje – beveik visuotinė, tačiau plėtros iššūkių dar lieka (1)
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Must have farming mods
Farming simulator modhub, Best farming simulator mods
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Dirbtinis intelektas – sritis, kuri savo piko dar nepasiekė

Publikuota: 2020-08-09 07:50
Tematika: Mokslo naujienos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

„Daugeliui dirbtinis intelektas (DI) asocijuojasi su filmų brukamais protingais, tačiau pavojingais robotais-mašinomis, keliančiais grėsmę žmonių egzistencijai, tačiau oficiali sąvoka gana greitai nuleidžia ant žemės“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto prof. dr. Tomas Krilavičius ir paaiškina, kad DI – tai sistemos, kurios demonstruoja protingą ir sumanų elgesį. Kitaip tariant, tai kompiuterių mokslo šaka, kuri orientuota į mašinų kūrimą, kurios gali imituoti rutininį, kūrybiškumo nereikalaujantį elgesį, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Dirbtinis intelektas – sritis, kuri savo piko dar nepasiekė
Asociatyvi nuotr.

„Dirbtinis intelektas gali padėti išspręsti daug įvairių uždavinių, ypač tokių, kuriuose atliekami panašūs, pasikartojantys veiksmai, reikalaujantys mažai kūrybingumo – pavyzdžiui, balso įrašų transkribavimas, nesklandumų ir gedimų identifikavimas, tikslesnis skalbimo mašinos ar kavos aparato valdymas, prekių poreikio prognozavimas, krovinių pervežimo kaštų prognozavimas, geriausio maršruto parinkimas ir pan. Tokių sprendimų taikymas leidžia žmonėms dirbti labiau kūrybingus darbus, priimti sprendimus, o rutinines veiklas palikti mašinoms, taip išvengiant nuobodulio ir pervargimo sukeltų klaidų“, – konkrečius pavyzdžius vardina mokslininkas.

T. Krilavičius yra ne tik VDU Informatikos fakulteto Taikomosios informatikos katedros vedėjas, bet ir Baltijos pažangių technologijų instituto vyriausiasis mokslininkas, NATO Mokslo ir technologijų organizacijos (angl. STO – Science and Technology Organization) darbo grupės, dirbančios su dirbtiniu intelektu, narys. Jo teigimu, dirbtinio intelekto sistemos gali atlikti užduotis, kurioms reikalingas žmonių protas, todėl tikslesnis terminas būtų „mašininis mokymas“, ar šiuo metu populiarėjantis pavadinimas „gilusis mokymas“.

VDU Informatikos fakultetas yra tarp lyderiaujančių tyrinėjant dirbtinį intelektą

Profesorius pripažįsta, kad dirbtinio intelekto sritis dar nepasiekė savo piko ir joje tirti bei eksperimentuoti tikrai yra ką. Siekiant tobulėjimo DI srityje, VDU Informatikos fakultete veikia Intelektualių sistemų laboratorija, įjungta į Europos dirbtinio intelekto tyrimų laboratorijų konsorciumą CLAIRE. Joje atliekami įvairūs dirbtinio intelekto moksliniai ir taikomieji tyrimai, projektiniai darbai.

VDU Informatikos fakulteto atstovai doc. dr. Darius Amilevičius ir prof. dr. Tomas Krilavičius dalyvavo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos suburtoje ekspertų grupėje, kuri sukūrė Lietuvos dirbtinio intelekto strategiją. Strategijoje atskleista, kad VDU yra vieni iš lyderių tarp Lietuvos mokslo ir studijų institucijų Dirbtinio intelekto tyrimų srityje.

VDU Informatikos fakulteto dekanė doc. dr. Daiva Vitkutė-Adžgauskienė vardija ir kitus fakulteto pasiekimus: „Fakulteto mokslininkai dalyvauja The Human Brain FP7 projekte, Lietuvių kalbos teksto sintaksinės-semantinės analizės informacinės sistemos viešųjų paslaugų vystymo projekte SEMANTIKA 2 ir kituose su DI tyrimais susijusiuose projektuose“, – pasakoja IF dekanė ir priduria, kad DI mokslinių tyrimų ir taikomuosiuose projektuose aktyviai dalyvauja ir fakulteto studentai, kurie įvertinami ir už universiteto ribų. „Už dirbtinio intelekto tematikos darbus Lietuvos Mokslų akademijos aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkurso nugalėtojomis tapo VDU studentės – Monika Briedienė ir Dovilė Kuizinienė. Kiti VDU studentai – Karolis Lašas ir Gabrielė Kasputytė buvo apdovanoti už geriausią stendinį pranešimą tarptautinėje konferencijoje „Duomenų analizės metodai programinėms sistemoms“ (Data Analysis Methods for Software Systems)“, – paskutinius studentų pasiekimus vardija D. Vitkutė-Adžgauskienė.

VDU Informatikos fakultetas taip pat bendradarbiauja su Lietuvos įmonėmis kuriant įvairius sprendimus, naudojančius DI, pavyzdžiui, kartu su „UAB TokenMill“ kuria kalbos technologijų sprendimus, su „Ooniq“ taiko DI savitarpio draudime, ir t.t.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Išmanusis telefonas dvylikamečiui: mokslas įspėja apie depresijos, nutukimo ir nemigos riziką

Vis daugiau tyrimų rodo, kad išmanieji telefonai daro apčiuopiamą poveikį vaikų kasdienybei. Naujas JAV mokslininkų darbas, nagrinėjęs dvylikamečius prieš pat paauglystę, pateikia nepatogių išvadų. Jos verčia iš naujo pagalvoti, kada ir kaip vaikams duoti telefoną.

Saturno žiedų dulkių halas

Vienas pirmų dalykų, kurį sužino studentai, mokydamiesi apie planetas, yra Saturno žiedų plonumas. Mokslininkai, išnagrinėję šiuos duomenis, nustatė, kad Saturno žiedai tęsiasi daug toliau virš ir žemiau vidurio plokštumos, nei rodo vizualūs stebėjimai, formuodami savotišką halą aplink planetą.

Maži organizmai, didelė svajonė: atskleidžiamos stebinančios detalės, kaip mikrobai gali pastatyti gyvenvietę Marse

Apie žmogaus skrydį į Marsą kalbama jau kelis dešimtmečius, tačiau dar svarbiau yra klausimas, kaip ten iš tikro gyventi. Vien nusileisti neužtenka, reikia statyti ir kurti ilgalaikę bazę. Mokslininkai ieško sprendimų, kurie nereikalautų tonų metalo ar betono.

2025 m. gruodis
2025-12-29 09:45
Cunamis iš kosmoso: NASA palydovas užfiksavo cunamį ten, kur jo niekas nesitikėjo pamatyti
2025-12-28 14:58
NASA robotas praskėlė Marsą: marsaeigis atsitiktinai atskleidė nežinomą šios planetos veidą
2025-12-27 14:25
Mokymosi su dirbtiniu intelektu spąstai: kuo mažiau stengiesi, tuo mažiau lieka galvoje
2025-12-25 06:23
Revoliucinis mokslininkų atradimas: atrado metalą, kuris tvirtumu lenkia plieną ir atlaiko 500 laipsnių karštį
2025-12-24 12:27
Dulkėta juodoji skylė jaunoje Visatoje
2025-12-24 06:06
Net po 70 metų pertraukos sugrįžta medžiaga, kuri gali iš esmės pakeisti visus lustus
2025-12-23 14:29
Naujas robotas verčia pamiršti baterijas: nereikia jokių laidų ir veikia tarsi gyvas organizmas
2025-12-22 10:37
NASA gelbėja Europos misiją į Marsą: į pagalbą skuba su raketa ir gyvybės palaikymu
2025-12-20 06:49
Mažiau nei sekunde per milijardus metų: optiniai laikrodžiai keičia pasaulio supratimą apie sekundę
2025-12-19 16:35
Saulės magnetinio lauko vingiavimas
2025-12-19 13:07
Tokio reiškinio Marse dar niekas nematė: „Perseverance“ užfiksavo elektros sprogimą
2025-12-19 09:21
Mikroschemų perversmas: mažiau šilumos, daugiau spartos, mokslininkai grąžina germanį į žaidimą
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
www.mokslofestivalis.eu
Reklama


Reklama