Elektronika.lt
 2020 m. balandžio 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 - Elektronikos komponentai
 - Elektronikos technologija
 - Parametrų apskaičiavimai
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvairi teorija
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Balandžio 8 d. 18:17
„Huawei“ pristatė visiems pasiekiamą dirbtinio intelekto įrankį „MindSpore“
Balandžio 8 d. 16:44
Gero interneto ryšio patarimai, kai namai – ir darbovietė, ir mokykla, ir kino teatras
Balandžio 8 d. 15:39
„Precept“ – nauas „Polestar“ elektromobilis su veganišku salonu
Balandžio 8 d. 14:14
Pamiršote slaptažodį? Šis paprastas būdas leis jį surasti „Google Chrome“ naršyklėje
Balandžio 8 d. 12:29
Kaip Lietuva tapo viena iš FinTech industrijos lyderių pasaulyje
Balandžio 8 d. 08:38
Karantino metu auga žaidimų pardavimų ir žaidimų transliacijų skaičiai
Balandžio 7 d. 20:14
Kaip greitai aptikti virusą arba fizikiniai prietaisai koronaviruso nustatymui
Balandžio 7 d. 18:39
Nesąžiningi pardavėjai internete: kaip atpažinti?
Balandžio 7 d. 16:11
Susidūrę su interneto trukdžiais neskubėkite keisti paslaugų plano
Balandžio 7 d. 12:48
Galimos sukčiavimo schemos per viruso COVID-19 krizę
FS19 Mods
FS19 Map mods, FS19 Courseplay, FS19 GPS mod
SnowRunner Mods
SnowRunner maps, SnowRunner trucks, How to install mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
How to Install Mods
Minecraft Dungeons Mod, Minecraft Dungeons Maps, Minecraft Dungeons Skins
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Renginiai Vilniuje
Renginiai Kaune, renginiai Klaipėdoje, renginiai Palangoje
Šlagbaumas
Fontanai, lauko židinys, supynės
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
Snowrunner Mods
Snowrunner Maps, Snowrunner Trucks, Install Snowrunner Mods
Reklama
 Teorija, žinynai » Kompiuterija Dalintis | Spausdinti

Licencijų vadovas

Publikuota: 2006-11-20 07:30
Tematika: Kompiuterija
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Elvinas Piliponis
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija – PC World

Programų kūrėjai ar juos įdarbinusios kompanijos nurodo, kaip galima naudotis autorių kūriniais. Šiais laikais apie programinės įrangos platinimo licencijas naudinga žinoti visiems – ir piratams, ir paprastiems kompiuterių vartotojams. Licencija nusako ne tik tai, kaip galima naudotis programa, bet ir tai, kas jai leidžiama daryti vartotojo kompiuteryje.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Programų kūrėjai ar juos įdarbinusios kompanijos nurodo, kaip galima naudotis autorių kūriniais. Šiais laikais apie programinės įrangos platinimo licencijas naudinga žinoti visiems – ir piratams, ir paprastiems kompiuterių vartotojams. Licencija nusako ne tik tai, kaip galima naudotis programa, bet ir tai, kas jai leidžiama daryti vartotojo kompiuteryje.

Neperskaičius licencijos, labai paprasta į kompiuterį įdiegti programą, papildančią programinės įrangos rinkinį įvairiais reklaminiais ar šnipinėjimo moduliais. Na, o paskui dėl lėto kompiuterio darbo ir nuolat atsiveriančių reklaminių langų lieka kaltinti tik save, nes pažymėdami „Yes, I agree with terms above“ patys sutinkame, kad kompiuteris būtų prišiukšlintas. Aptarsime su licencijomis susijusius terminus.

Public domain

Ši programa niekam nepriklauso, nes jos autorius atsisakė teisių į ją. Taigi vartotojas su šia programine įranga gali elgtis kaip panorėjęs, naudotis ja ar jos dalimis.

Abandonware

Tai sena programinė įranga, jau neplatinama ir neremiama jos autorių. Neretai programos autoriaus apskritai nėra rinkoje. Nepaisant to, visos teisės priklauso jam, tad be autoriaus sutikimo niekas negali naudoti programinės įrangos, nebent autorius oficialiai atsisako teisių ar pakeičia programos licenciją į nemokamą (pavyzdžiui, „Rockstar Games“ padarė nemokamas senas GTA žaidimo versijas).

Daugelis vartotojų yra susidarę klaidingą nuomonę, jog visa sena programinė įranga yra nemokama. Pavyzdžiui, nors MS-DOS ir „Windows 3.1“ jau neplatinamos, tačiau joms naudoti vis tiek reikia licencijų.

Freeware

Nors tai nemokama programinė įranga, visos teisės priklauso autoriui. Kaip leidžiama naudotis programa, aprašyta licencijoje.

Atvirasis kodas (laisvoji programinė įranga)

Gana dažnai laisvoji programinė įranga painiojama su nemokama. Nors paprastai abiejų tipų programas galima gauti nemokamai, tačiau panašumas tuo ir baigiasi. Nemokama programa yra autoriaus nuosavybė, ir jis bet kada gali nuspręsti nemokamai jos neplatinti, o atvirasis kodas tampa ir jūsų nuosavybe.

Populiariausios atvirojo kodo licencijos:

GPL, LGPL

GPL ir LGPL licencijų vartotojams suteikiama visiška laisvė naudotis programine įranga, tačiau jos pradiniai tekstai bei visi vartotojo atlikti pakeitimai turi būti paskelbti viešai. Kitaip nei viešosios licencijos, GPL ir LGPL neleidžia pasisavinti svetimo darbo ir paslėpti programinio kodo.

Laisvosios programinės įrangos fondo svetainėje rašoma: „Uždarosios programinės įrangos kūrėjai autorių teises pasitelkia vartotojo teisėms apriboti, o mes – vartotojo teisėms užtikrinti“. Tam pabrėžti net sugalvotas terminas „copyleft“ (kitaip nei „copyright“).

BSD Licence

BSD licencija yra dar liberalesnė už GPL – ji nedraudžia naudoti programinio kodo uždaruose komerciniuose projektuose. BSD licencija reikalauja tik naujos programinės įrangos licencijoje išsaugoti originalios programos autorius ir neskelbti jų vardo naujo gaminio reklamoje be autorių sutikimo.

Komercinės licencijos

Komercinės programos dažniausiai platinamos remiantis EULA (End User Licence Agreement) licenciniu vartotojo ir programos autoriaus (ar kompiuterio gamintojo) susitarimu, tačiau šis vardas gali daug ką slėpti. Nors EULA licencijos yra labai skirtingos, beveik visos jos turi kelis bendrus bruožus:

Programa neparduodama: pirkdami licenciją, jūs perkate tik teisę naudotis programa. Pažeidę taisykles, netenkate teisės naudotis ja.

Programinę įrangą galima tik sužadinti ir naudotis jos paslaugomis: vartotojui draudžiama keisti, taikyti ar naudoti programinę įrangą kitose programose. Jei žurnalą platintume tokiu būdu, „Kompiuteriją“ būtų draudžiama skaityti kitaip nei nuo pirmojo puslapio (reverse engineer). Jūs negalėtumėte išsikirpti straipsnių ir sudėti jų į iškarpų albumą (disassemble), negalėtumėte pabraukti sudominusių straipsnio vietų (modify).

Net jei žurnalo numeris jums pasirodytų visiškas šlamštas, negalėtumėte jo panaudoti prakuroms (use this software in other projects).

Dažnai pagal tokias licencijas programos autorius pasilieka teisę daryti įvairius pakeitimus vartotojo kompiuteryje. Pavyzdžiui, „Windows XP“ licencijoje yra punktas, pagal kurį skaitmeninio turinio teikėjai gali „Microsoft“ prašyti įdiegti skaitmeninių kūrinių apsaugos nuo kopijavimo (DRM) papildinius, gebančius riboti galimybę atkurti turimus įrašus.

Taigi „Universal Picture“ ar „Sony Records“ nusprendus neleisti nemokamai atkurti reklamos tikslais anksčiau nemokamai platintų įrašų, įrašų kompanijos gali paprašyti, kad „Microsoft“ įdiegtų naują DRM licencijų rinkinį. Dėl to vartotojų kompiuteriuose esančios grotuvo programos negalėtų atkurti anksčiau nemokamai gautų įrašų.

Dar blogiau – daug nemokamai platinamų programų, kurių licencijose numatyta, kad vartotojas sutinka, jog į kompiuterį būtų diegiami papildomi reklaminiai, duomenų rinkimo ir kitokie moduliai.

Kaip išvengti nemalonumų?

Patartina vengti įkyriai siūlomos nemokamos programinės įrangos ir rinktis tik patikimus programų šaltinius. Vertėtų paieškoti kitų žmonių atsiliepimų apie pasirinktą programą.

Licenciją būtina skaityti patiems. Deja, daugelis jų parašytos taip, kad jas perskaityti ir suprasti gali tik teisinį išsilavinimą turintis žmogus. Tiesa, už jus licenciją gali perskaityti speciali programa „EULAlyzer“. Išnagrinėjusi pateiktą licencijos tekstą, ji išskirs pagrindinius dalykus. Jums liks tik pažymėti pageidaujamą licencijos vietą, pele spragtelėti „Goto“ rodyklę, o programa parodys dominančią licencijos dalį.

EULAlyzer

Išskirtoms licencijos vietoms skiriamas įvertis, atspindintis potencialų pavojų kompiuteriui, tapatybės anonimiškumui ar vartotojo teisėms.

Šiai programai radus bent vieną pavojingą licencijos punktą, nepatingėkite jį perskaityti atidžiau. Galbūt tas punktas kaip tik skelbia, kad jūs sutinkate kam nors leisti naudotis savo kompiuterio skaičiavimo pajėgumais. Kita vertus, nereikia aklai pasitikėti šia programa. Jos kūrėjai gali nespėti laiku atnaujinti tekstinės analizės algoritmų ir duomenų bazės turinio, kad programa teisingai išnagrinėtų naują teisinės anglų kalbos šedevrą...

Be to, nemokamai platinama programa negali automatiškai tikrinti diegiamų programų licencijų. Joje nenumatyta galimybė patiems nustatyti licencijos vertinimo kriterijų. Visa tai siūlo tik komercinė programos versija.

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

ENEBA's game store

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2020 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Lyderystės mokymai, mokymai vadovams, vadovų mokymai
www.tripleo.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama