Elektronika.lt
 2024 m. rugsėjo 18 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 - Elektronikos komponentai
 - Elektronikos technologija
 - Parametrų apskaičiavimai
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvairi teorija
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Rugsėjo 18 d. 17:42
Kokiais būdais savo aukas internete dažniausiai vilioja sukčiai?
Rugsėjo 18 d. 14:23
Sulaukiate gausybės erzinančių „WhatsApp“ skambučių? Paprastas triukas, kuris garantuos jums ramybę
Rugsėjo 18 d. 11:33
Nors besirenkančių inžinerijos studijas pamažu daugėja, inžinierių vis dar trūks (1)
Rugsėjo 18 d. 08:11
Elektromobiliai: sportiškų automobilių pabaiga ar pakilimas?
Rugsėjo 17 d. 20:31
Naujoji „iOS“ versija tikra dovana lietuviams – pristatytas ilgai lauktas atnaujinimas
Rugsėjo 17 d. 17:22
Didžiausios visų laikų technologijų nesėkmės: nuo prisvilusios „Windows Vista“ iki nevykusio „Apple“ socialinio tinklo
Rugsėjo 17 d. 14:47
Įkraunami įrenginiai sukelia vis daugiau nelaimių: kaip to išvengti?
Rugsėjo 17 d. 11:43
„Facebook“ kratosi „socialinių tinklų dinozauro“ etiketės: paskelbė planus susigrąžinti iš jo bėgantį jaunimą
Rugsėjo 17 d. 08:24
„Apple“ pristatė „iPhone 16 Pro“ serijos flagmanus
Rugsėjo 16 d. 20:19
Kaip „AirPods“, „AirPods Pro“ ir „AirPods Max“ atstatyti gamyklinius nustatymus
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
Reklama
 Teorija, žinynai » Kompiuterija Dalintis | Spausdinti

Bitai ir baitai. Antra dalis: kada verta naudoti 64 bitų, o kada 32 bitų programinę įrangą

Publikuota: 2016-09-27 18:15
Tematika: Kompiuterija
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Donatas Azaravičius
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Kuo toliau tuo daugiau programinės įrangos rinką užvaldo 64 bitų programinė įranga. Bet kiek žmonių žino kuo jos viena nuo kitos skiriasi? Ką reiškia 32 ir 64 bitų programinė įranga? Prisimenu laikus kai tik atsirado 64 bitų operacinės sistemos ir visi entuziastai pradėjo į savo kompiuterius ją diegti, nors visiškai nesuprato kuo ji geresnė nei 32 bitų programinė įranga. Tarp jų buvau ir aš.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kuo toliau tuo daugiau programinės įrangos rinką užvaldo 64 bitų programinė įranga. Bet kiek žmonių žino kuo jos viena nuo kitos skiriasi? Ką reiškia 32 ir 64 bitų programinė įranga? Prisimenu laikus kai tik atsirado 64 bitų operacinės sistemos ir visi entuziastai pradėjo į savo kompiuterius ją diegti, nors visiškai nesuprato kuo ji geresnė nei 32 bitų programinė įranga. Tarp jų buvau ir aš. Dabar pagalvojant apie tuos laikus supranti, kad visą tai darėme tik dėl savo nežinojimo ir dabar taip nebedarytume. Nes diegti 64 bitų operacinę sistemą į kompiuterį, kuriame yra mažiau nei 4 GB atminties naudos neduos. O jei tiksliau, tai gali neigiamai atsiliepti kompiuterio veikimui.

32 bitų programinė įranga, kaip jos pavadinimas ir sako, naudoja 32 bitus (4 baitus) vieno skaičiaus išsaugojimui. O 64 bitų programinė įranga naudoja 64 bitus (8 baitus) vieno skaičiaus išsaugojimui.

Bitai ir baitai. Antra dalis: kada verta naudoti 64 bitų, o kada 32 bitų programinę įrangą

Kaip ankstesniame straipsnyje rašiau, viename baite galima išsaugoti skaičių iki 255. Bet toks skaičius šiuolaikinėms reikmėms yra pernelyg mažas. Net tam, kad išsaugotume „Youtube“ vaizdo įrašo „PSY – GANGNAM STYLE“ peržiūrų skaičių, reikia skaičiaus iki 3 milijardų (straipsnio rašymo metu). To tikrai negalima padaryti viename baite (8 bituose).

Kompiuterinių sistemų atsiradimo pradžioje buvo naudojami net mažesni skaičiai ir dėl to buvo naudojama 7 bitų programinė įranga. Bet, laikui bėgant, atsirado 8 bitų, 16 bitų, 32 bitų ir dabar 64 bitų programinė įranga. Ateityje gali atsirasti ir 128 bitų programinė įranga, jei tik kompiuteriai vis dar veiks dvejetainėje skaičiavimų sistemoje. Su 8 bitais galima išsaugoti skaičių iki 255, su 16 bitų galima išsaugoti skaičių iki 65 535, su 32 bitais – 4 294 967 295, o su 64 bitais – 264. Taigi, tam kad išsaugotume „PSY – GANGNAM STYLE“ peržiūrų skaičių reikia 32 bitų.

Tačiau dabartiniai moksliniai skaičiavimai yra dažnai vykdomi su žymiai didesniais skaičiais. Čia tik kalbant apie sveikuosius skaičius. Bet dažnai reikia realiųjų skaičių, kurių tikslumas turi būti labai didelis. Tam taip pat reikia daug bitų. Todėl, jei atlieki skaičiavimus, kuriems reikia didelio tikslumo arba didelių skaičių, tau reikia 64 bitų programinės įrangos. Bet visiems namų vartotojams pilnai užtenka ir 32 bitų skaičių.

Dar viena svarbi priežastis, kodėl yra reikalinga 64 bitų programinė įranga yra dėl to, kaip veikia pats kompiuteris. Visi kompiuteriai turi darbinę atmintį (RAM), kurioje yra saugoma visa informacija su kuria dirba kompiuteris. Bet kaip kompiuteriui žinoti, kurioje atminties vietoje yra jam reikalinga informacija? Tai yra padaroma suskirsčius visą kompiuterio atmintį į baitus ir skaičiuojant baitus. Kompiuteris įsimena (išsaugo toje pačioje darbinėje atmintyje), kad jam reikalingą informaciją jis išsaugojo 100 baitų nuo atminties pradžios (vadinamas atminties adresu) ir ji užima 10 baitų atminties.

Taip kompiuteris žino nuo kur iš atminties reikia pradėti skaityti ir kiek baitų skaityti. Skaičius 100, reiškiantis nuo kur prasideda kompiuteriui reikalinga informacija RAM atmintyje, taip pat išsaugomas kompiuterio atmintyje. Jei naudojame 8 bitų programinę įrangą – tai atmintyje galime išsaugoti ne didesnį kaip 255 skaičių. Tai reiškia, kad ir mūsų kompiuterio darbinė atmintis negali būti didesnė nei 255 baitai. Nes kitaip nebegalėsime išsaugoti didesnio adreso kompiuterio atmintyje ir negalėsime pasiekti kitos atminties.

Jei turime 16 bitų programinę įrangą, tai atmintyje galima išsaugoti skaičių iki 65 535, dėl to galime turėti darbinę atmintį iki 64 KB. Jei turime 32 bitų programinę įrangą, galime joje išsaugoti skaičių (kompiuterio atminties adresą) iki 4 294 967 295 arba galime turėti darbinės atminties iki 4 GB.

Tuo tarpu 64 bitų programinė įranga mums leidžia turėti kompiuterio darbinės atminties (teoriškai) iki 16 exabaitų (16,8 milijonų terabaitų). Žinoma, tai tik teorinis skaičius, nes tokio kiekio nesugebėtų apdoroti mūsų šiuo metu esantys procesoriai ir pagrindinės plokštės. Bet tai parodo, kodėl buvo sukurta 64 bitų kompiuterių architektūra ir kodėl jai išleista 64 bitų programinė įranga. Todėl, jei tavo kompiuteryje yra tik 4 GB darbinės atminties ir tau nereikia atlikti itin tikslių skaičiavimų arba nereikia didelių skaičių, tu negali išnaudoti 64 bitų programinės įrangos privalumų.

O kodėl 64 bitų programinė įranga gali neigiamai atsiliepti tavo kompiuterio spartai? Todėl, kad ji visus darbinės atminties adresus saugo 64 baitų ilgio skaičiuose. Jei pati programinė įranga ir kitus savo duomenys saugos 64 baitų ilgio skaičiuose tai į 8 GB darbinę atminti tilps tiek pat skaičių kaip ir į 4 GB darbinę atmintį, veikiančią su 32 bitų programine įranga. O jei tavo kompiuteryje yra mažiau nei 4 GB darbinės atminties, tai joje tilps mažiau informacijos nei gali sutalpinti 32 bitų programinė įranga. Nors darbinės atminties kiekis nesikeičia, bet keičiasi vieno informacijos elemento išsaugojimui naudojamos atminties dydis dvigubai.

Žinoma, geri programuotojai stengiasi naudoti tik tiek darbinės atminties, kiek jiems reikia, jei tik tai leidžia jų naudojama programavimo kalba. Nes yra programavimo kalbų, kurios net 64 bitų operacinėje sistemoje turi 32 bitų, 16 bitų ar net 8 bitų ilgio skaičius. Nes, kaip jau ir minėjau, mažiausias skaičiuojamas atminties elementas (baitas) sudarytas iš 8 bitų. Todėl praktikoje 64 bitų programinė įranga nenaudoja dvigubai daugiau darbinės atminties už 32 bitų programinę įrangą. Bet vistiek naudoja daugiau darbinės atminties nei 32 bitų programinė įranga.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama