Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 1 d. 15:32
Šią klaidą su mikrobange daro beveik visi: ne tik trumpina prietaiso gyvavimo laiką, bet ir kelia pavojų
Gegužės 1 d. 09:27
NEO TOOLS raktų komplektai lagaminuose
Balandžio 30 d. 20:39
Išmanusis telefonas nukrito ant žemės? Štai kodėl neverta iškart panikuoti, bet ir delsti pavojinga
Balandžio 30 d. 17:15
Nuo laboratorijos Vilniuje iki Tarptautinės kosminės stoties – lietuviškos molekulės prieš radiaciją
Balandžio 30 d. 14:39
5 aukštosios mokyklos skirs 1 mln. EUR finansavimą EDINA sistemos atnaujinimui
Balandžio 30 d. 11:29
Kvantiniai deimantai – įrankis ir karo lauke, ir vėžio diagnostikoje
Balandžio 30 d. 08:51
„Trafic“, „Estafette“ ir „Goelette“ – pirmosios „Renault“ programiškai valdomos transporto priemonės, sukurtos „Ampere“
Balandžio 29 d. 20:25
8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli
Balandžio 29 d. 17:43
Naujos taisyklės darbo rinkoje: dirbtinis intelektas atims darbą iš tų, kurie juo nesinaudos
Balandžio 29 d. 14:46
Pažangūs automobiliai sensta vis lėčiau – kaip gamintojams tai pavyksta?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?

Publikuota: 2025-03-27 20:22
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Kibernetiniams nusikaltėliams aukos amžius nesvarbus – jie nuolat ieško lengviausių būdų apgauti, o vaikai, aktyviai besinaudojantys internetu, yra viena pažeidžiamiausių grupių. Kartais net suaugusieji patys susiduria su kibernetiniais pavojais ir nustemba, kokie budrūs turi būti. Todėl svarbu ugdyti mažųjų interneto naudotojų kritinį mąstymą, mokyti juos atpažinti apgaules ir saugiai elgtis virtualioje erdvėje. Kaip tai padaryti, pataria „NOD Baltic“ IT inžinierius ir ESET ekspertas Darius Jatautas.

Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?

Per 2023 metus Ryšių reguliavimo tarnyba interneto karštąja linija gavo 2516 pranešimų apie draudžiamą skleisti arba neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį turinį internete. Iš jų 669 atvejai buvo susiję su informacija apie vaikų seksualinį išnaudojimą. Bendras pranešimų skaičius buvo 2,5 karto didesnis nei 2022 metais.

Skaitmeninė erdvė suteikia daugybę galimybių, tačiau kartu atneša ir rimtų pavojų, su kuriais ypač dažnai susiduria vaikai. IT inžinierius D. Jatautas primena, kad internete gausu tapatybės vagių, sukčiavimo schemų ir nusikaltėlių, kurie manipuliuoja žmonių silpnybėmis, emocijomis bei impulsyvumu.

Vaikai, dėl dar besivystančių smegenų, gali būti impulsyvesni ir lengviau pasiduoti apgaulei. Mokslininkai nustatė, kad smegenų priekinė ir prefrontalinė žievės, atsakingos už elgesio kontrolę, paaugliams nėra pilnai išsivysčiusios. Dėl to jie turi didesnį polinkį rizikuoti ir ne visada veikia apgalvotai.

Kaip komentuoja psichologė Gintarė Pupinytė, nors rizikavimas yra natūrali vaikystės dalis, internete jis gali turėti skaudžių pasekmių. „Vaikai mokosi pasitikėjimo savimi ir atsparumo per patirtį, tačiau smalsumas dažnai gali nuvesti iki labai slidžios ribos tarp saugaus ir nesaugaus elgesio internete. Neapsaugoti vaikai gali tapti sukčių aukomis, atskleisti asmeninius duomenis ar net patekti į pavojingas situacijas“, – įspėja psichologė. Ji taip pat pabrėžia, kad labai svarbu ugdyti vaikų kritinį mąstymą, mokyti saugaus elgesio internete bei kurti ir puoselėti ryšį tarp vaiko ir tėvų (ar kitų patikimų asmenų), kuriems vaikas galėtų papasakoti, kas įvyko. Dažnai vaikai slepia tokius įvykius, nes jiems labai gėda, todėl realūs tokių nusikaltimų skaičiai gali būti daug didesni.

Vaikų saugumo internete iššūkiai ir grėsmės

Vaikai vis dažniau tampa kibernetinių nusikaltėlių taikiniais, o jų impulsyvumas ir informacijos dalijimosi įpročiai gali sukelti rimtų pasekmių. Socialiniai tinklai, internetiniai žaidimai ir pokalbių kambariai yra perpildyti vaikų asmenine informacija, kurią nusikaltėliai gali išnaudoti tapatybės vagystėms ar finansinėms aferoms.

Tapatybės vagystės ir finansinės aferos. Tapatybės vagystės yra itin dažnos – 2022 m. vien JAV beveik milijonas vaikų tapo tokių nusikaltimų aukomis, o jų šeimos patyrė daugiau nei 1 mlrd. dolerių nuostolių. „Vaikų asmeninė informacija yra paklausi, nes nėra susieta su bloga kredito istorija. Būtent todėl ji gali būti naudojama finansinėse aferose. Be to, vaikai dažnai nesuvokia, kad jų duomenys yra neteisėtai naudojami, pavyzdžiui, atidarant naujas banko sąskaitas ar kreditines korteles jų vardu“, – sako IT ekspertas D. Jatautas.

Bendravimo su nepažįstamaisiais pavojai. Internete vaikai dažnai susiduria su nusikaltėliais, apsimetančiais bendraamžiais. Tokie asmenys gali manipuliuoti vaikais ir įtraukti juos į pavojingas situacijas, įskaitant sekstingą. Gavę intymių nuotraukų ar vaizdo įrašų, jie gali imtis šantažo, reikalaudami dar daugiau turinio ar net pinigų.

Tikrojo amžiaus slėpimas ir žalingas turinys. Dalis vaikų socialinėse platformose nurodo vyresnį amžių, siekdami prieigos prie draudžiamo turinio. Pavyzdžiui, jei aštuonmetis užsiregistruoja kaip trylikametis, jam iš tikrųjų sulaukus 13-os platforma jį laikys suaugusiu vartotoju ir suteiks prieigą prie suaugusiesiems skirto turinio.

Sekstingo pavojai ir internetinės patyčios. Paauglių impulsyvumas gali paskatinti juos dalytis intymiu turiniu, nesuvokiant galimų pasekmių. Ši veikla neretai perauga į seksualinį šantažą ir patyčias, kurios gali sukelti rimtų emocinių ir psichologinių pasekmių. „Patyčios tarp vaikų egzistavo visada, tačiau internetas suteikė dar daugiau galimybių joms plisti“, – sako D. Jatautas. Remiantis PSO duomenimis, Lietuva išlieka viena internetinių patyčių lyderių Europoje, o beveik 70 proc. jaunuolių yra patyrę patyčias internete.

Kibernetiniai nusikaltimai tarp jaunimo. Kai kurie vaikai, pasitelkę technologines žinias, gali net nesąmoningai įsitraukti į kibernetinius nusikaltimus. Jungtinės Karalystės Nacionalinė nusikaltimų agentūra nustatė, kad net devynerių metų vaikai buvo sugauti vykdant DDoS atakas (angl. Distributed Denial of Service – kibernetinis išpuolis, kai daugybė užkrėstų kompiuterių vienu metu siunčia didelį kiekį užklausų į tam tikrą svetainę ar paslaugą, taip trikdydami jos veiklą ir padarydami ją neprieinamą). „Dalis jaunuolių netinkamai elgiasi ne siekdami užsidirbti, bet norėdami pasirodyti prieš kitus vartotojus skaitmeninėje erdvėje. Vis dėlto teisinės institucijos į tai žiūri rimtai, todėl kriminalinė praeitis gali ilgam sugadinti jaunuolio gyvenimą“, – įspėja D. Jatautas.

Ką gali padaryti tėvai? 5 veiksmai

Tėvai turėtų ne tik rodyti gerą pavyzdį ir nustatyti aiškias taisykles, bet ir imtis konkrečių veiksmų. „NOD Baltic“ IT inžinierius ir ESET ekspertas D. Jatautas pateikia pagrindinius būdus, kaip apsaugoti vaikus nuo impulsyvaus įsitraukimo į nelegalias veiklas ir geriau suprasti interneto keliamas grėsmes:

  1. Sukurkite vaikams skirtas paskyras – daugelis platformų siūlo specialias paskyras vaikams su griežtesne turinio kontrole ir papildomais saugumo nustatymais.
  2. Naudokite tapatybės apsaugos paslaugas – tai gali padėti užkirsti kelią tapatybės vagystėms ir neteisėtam asmeninės informacijos naudojimui.
  3. Apribokite privatumo nustatymus – peržiūrėkite ir sukonfigūruokite socialinių tinklų, žaidimų bei kitų internetinių paslaugų nustatymus, kad būtų kuo mažiau viešai prieinamos asmeninės informacijos.
  4. Įdiekite patikimą apsaugos programą – antivirusinės ir tėvų kontrolės programos gali padėti apsaugoti vaikus nuo kenksmingo turinio bei kibernetinių grėsmių.
  5. Atsisiųskite programas tik iš oficialių šaltinių – taip sumažinsite riziką atsisiųsti kenksmingą programinę įrangą, kuri gali pavogti asmens duomenis ar įdiegti virusus.

Vaikų laisvės ribojimas nėra išeitis, tačiau atviri pokalbiai apie interneto saugumą – būtinybė. Nuoseklus švietimas ir grėsmių atpažinimo įgūdžių ugdymas padeda vaikams išvengti pavojingų situacijų. Tik taip galima sumažinti riziką tapti kibernetinių atakų aukomis – grėsme, kuri šiandien jau tapo neišvengiama skaitmeninio pasaulio dalimi.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Daugiau jokių dramų ir keistų įrašų: 7 paprasti socialinio tinklo „Facebook“ triukai

Žmonės dažnai galvoja, kad žino viską apie „Facebook“. Paskelbiate nuotrauką, parašote komentarą, pasidalijate nuoroda – viskas atrodo paprasta. Tačiau po šiuo paviršiumi slypi kur kas daugiau nei tik laiko juosta. „Facebook“ turi daugybę funkcijų, kurios dažnai lieka nepastebėtos, bet iš tiesų gali visiškai pakeisti jūsų patirtį platformoje.

Tik slaptažodžio nepakanka: apsaugos priemonė, apie kurią dažnas pamiršta

Kibernetiniai sukčiai nuolat ieško naujų būdų, kaip išvilioti asmeninius duomenis, o viena iš efektyviausių priemonių nuo to apsisaugoti – dviejų veiksnių autentifikavimas. Vis dėlto, ją pasitelkia vos trečdalis Lietuvos gyventojų. Kaip veikia ši apsaugos priemonė ir kodėl verta ja naudotis?

Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje

Ankstesnėse nei „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ operacinių sistemų versijose sistema pati nusprendžia kokius „iCloud“ failus ir kiek laiko saugoti įrenginyje. Naujose „Apple“ operacinėse sistemose, daryti įtaką šiam procesui, bus pagaliau leista ir įrenginių naudotojams

2025-04-07 08:51
Edukacija ir tėvų įsitraukimas yra raktas į vaikų saugumą internete
2025-03-31 08:40
Kaip perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš „Google Photos“ į „iCloud Photos“
2025-03-28 08:19
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)
2025-03-27 20:22
 Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
2025-03-27 14:36
Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis
2025-03-26 08:28
El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
2025-03-24 20:25
Kaip „macOS“ panaikinti failo atsisiuntimo šaltinio informaciją
2025-03-20 08:18
„Spotify” ir „Netflix” traukia ne tik milijonus vartotojų, bet ir kibernetinius nusikaltėlius: 6 patarimai, kaip apsisaugoti
2025-03-16 13:18
Kaip užtikrinti interneto svetainių ir el. parduotuvių saugumą?
2025-03-14 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
2025-03-03 11:42
IT ekspertas: norint išvengti kibernetinių gaisrų, dūmų detektoriaus neužteks
2025-02-20 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama