Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 24 d. 08:18
„Nothing“ pristatė „Ear“ ir „Ear (a)“ belaidžius ausinukus
Balandžio 23 d. 20:24
Dauguma Lietuvos tėvų riboja vaikų laiką internete: psichologas patarė, kaip nepažeisti vaiko privatumo
Balandžio 23 d. 17:16
Peteris Higgsas: kaip itin kuklus fizikas sugalvojo dieviškosios dalelės idėją
Balandžio 23 d. 14:42
Huawei“ pristatė naujuosius „Pura 70“, „Pura 70 Pro“ ir „Pura 70 Pro+“ išmaniuosius telefonus
Balandžio 23 d. 11:27
Sukčiai iš lietuvių pernai vidutiniškai išviliojo po 74 eurus: atskleidė, kur ir kaip jie veikia
Balandžio 23 d. 08:41
Europos Komisija: KTU – pirmasis universitetas Lietuvoje pagal pritrauktas lėšas
Balandžio 22 d. 20:22
„Sony“ pristato naują „BRAVIA“ namų kino teatro garso produktus
Balandžio 22 d. 17:29
DI tendencijos: ko verta nepraleisti pro akis, kad spėtumėte įšokti į įsibėgėjusį technologijų traukinį
Balandžio 22 d. 14:28
Užderėjo pavasarinis „Facebooko“ problemų derlius – kaip jas spręsti?
Balandžio 22 d. 11:17
Lietuviai teise reikalauti ištrinti asmeninius duomenis naudojasi bene rečiausiai Europoje
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos

Publikuota: 2021-05-14 10:33
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun! O kaip gi to išvengti? Sumažinti kibernetinių atakų riziką galima vos 5 žingsniais.

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Keiskite gamyklinius parametrus

Viena pirmųjų rekomendacijų, norint išvengti duomenų vagystės namuose – maršrutizatoriaus gamyklinių parametrų keitimas. Kaip pasakoja „BK grupės“ techninio palaikymo vadovas Egidijus Dargis, toks, atrodytų, paprastas dalykas kaip nepakeistas pradinis tinklo pavadinimas, gali tapti tramplinu prie visų namuose esančių įrenginių ir jų duomenų.

„Maršrutizatorius yra pagrindinis prietaisas tinkle, prie kurio jungiasi visi kiti namuose esantys įrenginiai“, – pasakoja technikas. Todėl vos įsigijus šį įrenginį, būtina pakeisti gamyklinius jo parametrus: tinklo pavadinimą, maršrutizatoriaus ir belaidžio interneto ryšio (Wi-Fi) slaptažodžius. Praleidus šiuos prietaiso instaliavimo etapus, tinklas gali atskleisti įrenginio gamintoją ar net modelį. O turėdami tokią informaciją, maršrutizatoriaus instrukcijoje internetiniai sukčiai mato ir kitus gamyklinius parametrus ar slaptažodžius, kuriais pasinaudoję nesudėtingai prisijungs prie jūsų duomenų.

Rinkitės sudėtingo konstrukto slaptažodžius

Naudojate vienodus slaptažodžius „Facebook“, „Instagram“ ir elektroninio pašto dėžutei? Esate lengvas kibernetinių sukčių taikinys. Specialistas pastebi, kad priminimas skirtingose skaitmeninėse platformose naudoti unikalius prisijungimus vartotojams nėra naujiena, tačiau į rekomendaciją dažniausiai sureaguojama pavėluotai. Pamirštama slaptažodžius keisti reguliariai ir neatsižvelgiama į siūlomą sudėtingą konstruktą. Tokie vartotojai tampa lengvesniu grobiu duomenų vagišiams.

„Tvirtas slaptažodis turi būti sudarytas iš kuo daugiau simbolių – tai raidės, skaičiai, įvairūs ženklai“, – išskyrė E. Dargis. – „Taip pat nereikėtų naudoti informacijos, kuri galėtų atskleisti žmogaus tapatybę (vardo, pavardės, gyvenamosios vietos)“. Atrodo paprasta, tačiau tyrimai rodo, kad populiariausi slaptažodžiai vis dar itin nesudėtingi ir lengvai nuspėjami.

Naudokite saugų prisijungimą

Rekomenduojama pasitikrinti, ar naudojami įrenginiai bei interneto svetainės, jungiantis į tinklą, palaiko saugų duomenų perdavimo protokolą, pavyzdžiui HTTPS. Naudojamuose įrenginiuose įjunkite jį, o suvedinėdami duomenis interneto svetainėse, atkreipkite dėmesį į protokolo veikimą naršyklėje.

Kaip veikia tie duomenų perdavimo protokolai? Naršymo internete metu, naudodami HTTP protokolą, svetainėse įvedami duomenys nėra šifruojami. Reiškia, jog sukčius, esantis tarp jūsų ir serverio, gali nutekinti slaptažodžius ar kitą jautrią informaciją, kuri yra įvedama naršant. Priešingai veikia HTTPS protokolas. Jis suteikia mums šifruotą prisijungimą į tinklą, kurio metu bet kokia informacija yra užkoduojama. Kitaip tariant, slaptažodžiai ir kiti įvedami asmeniniai duomenys serveryje tampa simbolių kratiniu, kuris programišiams tampa sunkiau prieinamas. Tokį prisijungimą naudoja daugelis svetainių, kuomet naršyklės viršuje iškyla pranešimas, jog naršymas yra saugus.

Tą pačią HTTPS protokolo funkciją galime pritaikyti ir prietaisams, turintiems programinę įrangą. Stebėjimo kameros, tinklinės talpyklos ar įvairūs serveriai gali būti pasiekiami nuotoliniu būdu. O šia funkcija dažniausiai naudojamės per interneto naršyklę. HTTPS protokolo panaudojimas – būdas saugiai prisijungti prie norimo įrenginio per atstumą.

Atnaujinkite programinę įrangą

Robotai siurbliai, telefonai, kompiuteriai – kiekvienas šių įrenginių turi programinę įrangą, kurią reikia nuolat atnaujinti. Kaip tai susiję su saugumu? Kasdien naudojamos sistemos savyje turi trūkumų ir tai yra neišvengiama. Sukurtos programinės įrangos reguliariai testuojamos, tobulinamos ir šios korekcijos dažniausiai skirtos saugumo problemoms spręsti. „Programinės įrangos atnaujinimas suteikia tam tikrų naujų saugumo funkcijų, pagerina įrenginio stabilumą“, – primena „BK grupė“ technikas ir pastebi, kad labai svarbu šią įrangą prižiūrėti, nuolat pasitikrinti vadinamuosius updeitus bei juos atlikti.

Specialistas siūlo namuose atlikti savotišką naudojamų įrenginių auditą: „Būtina patikrinti visų prietaisų programinę įrangą ir neturinčius automatinio atnaujinimo, tai padaryti rankiniu būdu“. Esant poreikiui, tas atnaujinimus galima pasitikrinti kiekvieno gamintojo oficialiame puslapyje pagal savo modelį.

Būkite atsargūs

Ir pabaigai, bet ne mažiau svarbus žingsnis, norint užtikrinti kibernetinį saugumą jūsų namuose – atsargus vartojimas. Kuomet naršote internete, socialiniuose tinkluose, būtina atkreipti dėmesį į tai, ką spaudžiate, kur jungiatės, kokie laiškai ar failai atidaromi. „BK grupė“ technikas ragina nepamiršti, jog praktikoje dažnai susiduriama su situacija, kuomet naršant iššoka šokiruojančios clickbait nuorodos: „Paspaudę ant jų iškart galime įsileisti virusą į savo namų tinklą, kuris gali pakenkti kitiems įrenginiams“.

Taip pat būtina atkreipti dėmesį į gaunamus elektroninius laiškus: pasitikrinkite, kas yra siuntėjas, neatidarinėkite laiške esančių priedų neįsitikinus, kad laiškas gautas iš žinomo šaltinio. Padeda paprasta praktika – jei laiškas siųstas draugo, užtenka parašyti jam ir paprašyti, kad patvirtintų, jog tai tikrai jo siųsta informacija, o ne kenkėjiškos programos spam‘as.

Rekomenduojama pasidomėti ir kitomis įrenginių saugumo funkcijomis bei nepamiršti jomis pasinaudoti. Kartais užtenka vos kelių daug pastangų nereikalaujančių veiksmų, tačiau tai gali būti labai svarbus aspektas, saugantis nuo kibernetinių atakų.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kibernetiniai išpuoliai: „fintech“ ekspertai pataria, kaip apsisaugoti ne tik jums, bet ir kokių priemonių imtis versle

Tobulėjančioms technologijoms sparčiai transformuojant verslus, vietoje nesėdi ir kibernetiniai piktavaliai. Laikui bėgant, kibernetinės grėsmės vis labiau vystosi, todėl sukčiams darosi paprasčiau pergudrauti saugumo sistemas ir žmones.

„Lockdown“ režimas, kam jis skirtas ir kaip jį naudoti?

Jei manote, kad esate didelės rizikos zonoje ir yra tikimybė, kad į jus nusitaikys samdinių šnipinėjimo programos, arba tiesiog neprieštaraujate prarasti kai kurių „iOS“ funkcijų papildomo saugumo vardan, „Apple“ „Blokavimo režimas“ („Lockdown mode“) yra stebėtinai naudingas.

Kaip apsaugoti save nuo kibernetinių grėsmių? Eksperto patarimai

Patyręs kibernetinio saugumo ekspertas dalyvauja „Rewire“ projekte, kuris vykdomas Mykolo Romerio universitete kartu su 24 partneriais iš 13 šalių. Projekto tikslas – padėti žmonėms saugiai naudotis technologijomis ir suvokti kibernetinio saugumo svarbą.

2024-03-25 08:40
Kaip „iOS 17.3“ įgalinti pavogto įrenginio apsaugą
2024-03-06 20:25
Programišiai didina apsukas – kokios verslo galimybės išlikti saugiam?
2024-03-04 17:28
Kaip „macOS Sonoma“ išjungti kalbos indikatorių
2024-03-02 15:11
IT ekspertas įvardijo dažniausiai interneto svetainių savininkų daromas klaidas
2024-02-29 16:25
Brangiau kainuoja kibernetinių atakų pasekmės ar apsauga?
2024-02-12 10:23
Draudikai pataria, kaip valdyti kibernetinius incidentus
2024-02-08 14:48
Šiuolaikinių tėvų realybė – vaikus internete viliojantys nusikaltėliai: kaip jų išvengti? (1)
2024-02-08 10:29
Dirbtinis intelektas tampa sukčių įrankiu: kaip apsaugoti savo svetainę?
2024-02-07 16:24
Sąskaitos, el. bankininkystė ir socialiniai tinklai: paaiškino, kaip elgtis su mirusio artimojo paskyromis
2024-01-31 12:19
Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti svarbius duomenis
2024-01-22 14:35
Kaip „iOS 17“ susikurti ir naudoti asmeninį balsą
2024-01-15 18:25
Kaip apsaugoti vaikus nuo internete tykančių pavojų?
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama