Elektronika.lt
 2024 m. kovo 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Kovo 28 d. 20:32
„Elektrum Lietuva“ į elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą šiemet investuos 9 mln. eurų
Kovo 28 d. 17:25
NASA „BurstCube“ palydovas paleistas tirti galingiausius sprogimus kosmose
Kovo 28 d. 14:50
„Logitech“ pristato „Signature Slim“ klaviatūrą ir darbo bei gyvenimo derinį prie rašomojo stalo
Kovo 28 d. 11:17
Kaip atrodys mokslai, studijos ir darbas DI eroje: pagrindiniai parodos „Karjera & studijos Lietuvoje“ akcentai
Kovo 28 d. 08:52
Jungikliai pagaminti iš atliekų – naujovė tvariems namams
Kovo 27 d. 20:30
Saulės elektrinė – daugiabučio balkone: ar tai įmanoma Lietuvoje? (1)
Kovo 27 d. 18:19
4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą
Kovo 27 d. 16:36
Ekspertė apie dirbtinį intelektą ir darbuotojų produktyvumą: „Svarbu suprasti, jog nėra vieno stebuklingo įrankio, kuris išspręstų visas problemas“
Kovo 27 d. 14:14
„Philips Monitors“ E1 serija turės tris naujus daugiafunkcinius modelius, skirtus hibridiniam ir nuotoliniam darbui
Kovo 27 d. 12:43
Reikalavimas elektrifikuoti penktadalį stovėjimo vietų glumina verslą: nukentės galutiniai vartotojai
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Asmens kodas, adresai, atvaizdas – kaip galima piktnaudžiauti ir kaip apsaugoti kiekvieną iš šių duomenų?

Publikuota: 2021-03-08 19:48
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Autorius: Guoda Pečiulytė
Inf. šaltinis: LRT radijo laida „Tuzinas“, LRT.lt

Pastarosiomis savaitėmis saujai Lietuvos įmonių ir interneto tinklapių tapus kibernetinių atakų taikiniu, nukentėjo ir jų paslaugomis naudojęsi piliečiai. Bent iki šiol kalbėta tik apie sukeltus nepatogumus ir žalos nepadariusius mėginimus prisijungti prie elektroninio pašto dėžučių, tačiau IT ekspertai sako, kad apskritai asmens duomenų saugumą Lietuvoje linkstama nuvertinti. Buvęs krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza paaiškina, kaip ir kokie duomenys gali būti panaudoti prieš jų savininką.

Asmens kodas, adresai, atvaizdas – kaip galima piktnaudžiauti ir kaip apsaugoti kiekvieną iš šių duomenų?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kibernetinio saugumo ekspertas E. Kerza LRT RADIJO laidoje „Tuzinas“ sakė, kad visiškai nuo potencialių duomenų vagysčių neapsisaugosime, bet stengtis verta.

Asmens kodas

„Asmens kodas yra vienas svarbiausių duomenų, kadangi jis yra unikalus – mes jį gauname vieną kartą gyvenime ir pasikeisti negalime, – laidai sakė E. Kerza. – Ir tikrai nesutinku su tais, kurie sako, kad tai nesvarbu ir pigiai kainuoja. Apskritai duomenys dabar pigiai kainuoja“.

Pašnekovo teigimu, itin kruopštus ir laiko investuoti galintis nusikaltėlis iš nepakankamai saugomų duomenų keliose skirtingose bazėse gali susidaryti visą dėlionę, suteikiančią nemažai informacijos apie asmenį.

„Pagalvokime, kad nuteka aibė duomenų iš skirtingų įmonių, tai jeigu aš būčiau nusikaltėlis, blogas žmogus ar nedraugiška valstybė, man ir nereikia šimtų tūkstančių duomenų. Jeigu man reikia kelių tapatybių, tai iš kelių bazių aš ieškau tų pačių žmonių ir susidarau jų tapatybę – iš vienos bazės turėsiu vardą, pavardę, pašto adresą, slaptažodį, iš kitos bazės slaptažodį, o taip, žiūrėk, jau ir tendenciją pamatysiu, trečioje – namų adresas, asmens kodas, vairuotojo pažymėjimo kopija. Įteisinome vairuotojo pažymėjimą kaip asmens dokumentą, kodėl aš tada negalėčiau pasiimti kredito ar atsidaryti kažkur virtualią sąskaitą valiutų keitimui?“, – kalbėjo E. Kerza.

Jis primena, kad pavogti duomenys gali būti naudojami ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

„Negali daryti finansinių operacijų neidentifikavęs žmogaus, o mes žmogų identifikuojame būtent pagal asmens kodą. Nes vardas, pavardė, gimimo data kartais sutampa – egzistuoja keli žmonės tuo pačiu vardu ir pavardę, gimę tą pačią dieną, tačiau nėra nė vieno, kuris turėtų tokį patį kodą. Todėl labai svarbu, ypač užsienio bendrovėse, kuomet identifikuojiesi – kai tave tikrina, jie tai daro pagal asmens kodą“, – sakė kibernetinio saugumo specialistas.

Elektroninio pašto ir gyvenamosios vietos adresai

„Viena populiariausių paslaugų yra reklaminiai laiškai. Dėl ko įmonės moka tam tikrą pinigų sumą, kad gautų kuo daugiau elektroninio pašto adresų? Kad galėtų jiems siųsti reklamas, angliškai vadinamą spamą (liet. šlamštą). Iš šimto ar dviejų šimtų tūkstančių galbūt atsiras kelios dešimtys žmonių, kurios susigundys mano siūloma preke ar paslauga, ir gavę tą reklamą, kad ir nepageidautiną, paslaugą įsigis“, – apie komercines el. pašto panaudojimo galimybes kalbėjo E. Kerza.

Tuo tarpu informacijos šaltiniu apie gyvenamąją vietą gali būti socialiniai tinklai, primena jis. Kaip pakenkti tokiu būdu – jokia paslaptis ir nebe naujiena.

„Tikrasis adresas, kaip dažnai akcentuojama įvairiuose patarimuose, gali būti siejamas su įprastomis vagystėmis. Nes jeigu aš turiu vardą ir pavardę, žinau, kur gyvenate, galiu pasižiūrėti jūsų socialinėje erdvėje – tikrai pasiskelbsite, kad išvažiavote atostogų, pasidžiaugsite, kad dvi savaites būsite šiltuose kraštuose. Blogam žmogui, vagiui, tai yra indikacija, kad jūsų namai galbūt yra tušti ir galima eiti pasižiūrėti, ką ten esate sukaupę“, – sakė „Tuzino“ pašnekovas.

Atvaizdas

Laikais, kuomet paskyrą socialiniame tinkle, netgi ne viename, turi dažnas, asmžoens atvaizdas yra nesunkiai pasiekiamas. E. Kerzos manymu, kol kas nežinome visų galimybių, kaip atvaizdu galima būtų piktnaudžiauti dabar arba ateityje, kai techninio manipuliavimo potencialas plėsis.

„Aš manau, mes iki galo nesuprantame, ar tai svarbu ir kiek tai svarbu. Mus filmuoja kameros parduotuvės, mus fiksuoja aibė kamerų kitur, iš kitos pusės, mes patys keliame savo atvaizdus į socialinę erdvę, iš trečios pusės, mes naudojamės aplikacijomis, kurios mūsų telefonų pagalba iš arti, didelės raiškos kameromis, fotografuojame save. (...) Tai reiškia, kad mūsų biometriką – akių raineles, bruožus, kurių nepakeisime, nes tai yra unikalūs kaip ir pirštų antspaudai, – mes savo noru keliame į skaitmeninę erdvę, saugome savo veido atvaizdą telefone jo atrakinimui ar namų signalizacijos spynas dedamės, kurios atidaro duris pagal veidą. Dar daugiau, jeigu kalbėtume apie nedraugiškų valstybių spectarnybas, jeigu esate politikas ar verslininkas, asmuo, kuriuo domimasi ir kurį būtų norima užverbuoti, jūsų atvaizdą įdėję į savo bazę nesunkiai atseks, jeigu pasirodysite kažkuriame jų mieste – kameros užfiksavusios greitai praneš, kur jus galima rasti“, – kalbėjo E. Kerza.

Ar to galima išvengti? „Ko gero, ne“, – atsako buvęs viceministras, tačiau galima bent jau vengti viešinti oficialias, asmens dokumentui pritaikomas, didelės raiškos nuotraukas.

Prisijungimai

Vasarį skelbto „NordPass“ tyrimo duomenimis, lietuviai linkę rinktis ypač lengvus slaptažodžius. Pirmi trys populiariausi, tarp naudojamų Lietuvoje, yra tiesiog skaičių sekos, kaip kad „123456“. O pirmajame dvidešimtuke, anot tyrimo, atsiduria ir vardai, ir žodžiai „nesakysiu“, „mama“, „katinas“.

E. Kerza pažymi, kad tam pritaikytų generatorių ir algoritmų pagalba išmanesniam piktavaliui nereikia sukti galvos, kaip atspėti slaptažodį, tą už jį gali padaryti dirbtinis algoritmas. O jei slaptažodis paprastas, jeigu netaikomas dvigubas autentifikavimas (t. y. kai prieš prisijungiant prašoma patvrtinti veiksmą kitoje platformoje, pavyzdžiui, telefone), „nulaužti“ prisijungimą įmaona,

„Visos inovacijos ir patobulinimai gimsta iš to, kad žmogus yra tinginys. Televizorių anksčiau juk mygtuku perjungdavome, bet tingėjome atsikelti nuo lovos, todėl iš pradžių pagaminome pultą ant laido, vėliau valdomą infraraudonaisiais spinduliais. Taip ir su slaptažodžiais – žmonės susikuria kažkokią lengvą seką nuo 1 iki 6 ar kokį nors jiems suprantamą raidžių kratinį, bet retas pagalvoja, kad tą sistemą galima nesunkiai perprasti. Pavyzdžiui, aš naudočiau kokio nors vardo iš didžiosios raidės ir kelių skaičių kombinaciją – tai reiškia, kad piktavalis galėtų generatoriuje nustatyti tokius parinkimo algoritmus, kad pirmąją raidę taikytų didžiąją, toliau mažąsias ir paskutinius du, tris ar vieną – skaičių. Jis žymiai greičiau atspėtų tokį slaptažodį“, – sakė E. Kerza.

Jis pataria naudoti dvigubo autentifikavimo mechanizmą visais atvejais, kai paskyra yra jautri, svarbi.

„Tai reiškia, kad jeigu jungiamasi iš naujo adreso, ar apskritai kai jungiamasi, būtų atsiunčiama žinutė telefone ir reikėtų įvesti nesudėtingą keturių skaičių seką. Tada slaptažodis gali nebūtinai būti sudėtingas – spėliok logiką, kaip aš jį sudarau, koks skirtumas, nes nulaužti žymiai sudėtingiau, faktiškai sunkiai įmanoma“, – kalbėjo kibernetinio saugumo ekspertas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Tuzinas“ įraše.


LRT

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kaip „iOS 17.3“ įgalinti pavogto įrenginio apsaugą

Dėl padidėjusio „iPhone“ vagysčių kiekio viešose vietose, tokiose kaip barai ar kavinės, „Apple“ pradėjo kurti papildomą apsaugos sluoksnį „iOS“ sistemoje, kuris padėtų naudotojams labiau apsaugoti savo duomenis esančius įrenginyje.

Programišiai didina apsukas – kokios verslo galimybės išlikti saugiam?

Gyvename laikmečiu, kai 12-metis paauglys, pažiūrėjęs filmuką internete, gali įsilaužti į įmonės IT sistemas, o dirbtinio intelekto sugeneruotas įmonės vadovo veidas skambučio metu gali paprašyti pervesti milijonines sumas į sukčių sąskaitą. Kokios verslo galimybės nepaslysti ir atsilaikyti pasaulyje, kuriame kibernetiniu nusikaltėliu gali tapti praktiškai bet kas, turintis priešiškų ketinimų?

Kaip „macOS Sonoma“ išjungti kalbos indikatorių

„Mac“ kompiuteriams skirtoje „macOS Sonoma“ operacinėje sistemoje „Apple“ įdiegė nemažai patogių naujovių, tačiau kai kurios gali patikti ne visiems naudotojams. Kaip „macOS Sonoma“ išjungti kalbos indikatorių rodomą prie rašomo teksto, jei jis jus erzina ar trukdo dirbti.

2024-03-02 15:11
IT ekspertas įvardijo dažniausiai interneto svetainių savininkų daromas klaidas
2024-02-29 16:25
Brangiau kainuoja kibernetinių atakų pasekmės ar apsauga?
2024-02-12 10:23
Draudikai pataria, kaip valdyti kibernetinius incidentus
2024-02-08 14:48
Šiuolaikinių tėvų realybė – vaikus internete viliojantys nusikaltėliai: kaip jų išvengti? (1)
2024-02-08 10:29
Dirbtinis intelektas tampa sukčių įrankiu: kaip apsaugoti savo svetainę?
2024-02-07 16:24
Sąskaitos, el. bankininkystė ir socialiniai tinklai: paaiškino, kaip elgtis su mirusio artimojo paskyromis
2024-01-31 12:19
Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti svarbius duomenis
2024-01-22 14:35
Kaip „iOS 17“ susikurti ir naudoti asmeninį balsą
2024-01-15 18:25
Kaip apsaugoti vaikus nuo internete tykančių pavojų?
2024-01-12 14:10
Kiek gali kainuoti nemokamas viešasis internetas ir kaip naršyti saugiai?
2024-01-11 20:22
Kodėl SEO optimizacija yra svarbi?
2024-01-08 11:35
Kaip nustatyti automatinį vienkartinių kodų trynimą „iOS 17“
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama