Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 22 d. 20:26
Pristatyti „Meizu Note 16“ serijos išmanieji telefonai su didelės talpos baterijomis
Gegužės 22 d. 17:47
Atnaujintas „Corolla Cross“ – dar praktiškesnis automobilis šeimai
Gegužės 22 d. 14:17
66 proc. pasaulio gyventojų reguliariai naudoja dirbtinį intelektą
Gegužės 22 d. 11:39
Naujas greitai įkraunamas elektrinis „Volvo“ sunkvežimis nuvažiuos 600 kilometrų
Gegužės 22 d. 08:14
Nauja 160 AG „full hybrid E-Tech“ galios pavara – dviguba nauda: daugiau galios, mažesnės emisijos
Gegužės 21 d. 20:24
Nešiojamas prieš stacionarų: ką būtina žinoti, kad neprašautum investuodamas į naują kompiuterį
Gegužės 21 d. 17:52
Technologijos keičia mokslininkų darbą
Gegužės 21 d. 14:26
Staigmena prestižiniame „Roland-Garros“ teniso turnyre – pademonstruotas išskirtinis „Renault 4 Savane 4x4 Concept“
Gegužės 21 d. 11:27
Tyrimas: kas antras lietuvis elektromobilį rinktųsi dėl finansinės paskatos
Gegužės 21 d. 08:38
Patarimai renkantis išmanią buitinę techniką: kaip išsirinkti atsakingai ir išvengti klaidų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

42 proc. lietuvių nežino, kaip naudotis kibernetinio saugumo įrankiais

Publikuota: 2021-10-29 10:12
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Per pastaruosius pusantrų metų išmanusis telefonas ir kiti elektronikos prietaisai tapo savotišku mūsų gyvenimo centru. Karantino metu šiems įrenginiams daugelis žmonių buvo priversti patikėti pašalinių akių niekada pasiekti neturinčius susirašinėjimus, nuotraukas, finansinius duomenis ir darbo informaciją. Deja, nepaisant smarkiai išaugusio saugomo jautrių duomenų kiekio, tik labai nedidelė vartotojų dalis pradėjo naudoti reikiamas saugumo priemones, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka

Kompanijos „Samsung“ inicijuota reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa atskleidė, jog COVID-19 pandemijos laikotarpiu, nepaisant į elektroninę erdvę persikėlusio privačios informacijos kiekio, dviejų žingsnių autentifikavimo priemonių naudojimas mūsų šalyje padidėjo tik 15 proc. Net 42 proc. apklaustųjų tikino, kad savo duomenų apsaugai nepasitelkia net elementariausių kibernetinės saugos įrankių, nes nesupranta, kaip jais naudotis. Specialistai akcentuoja, jog ši tendencija labai pavojinga, nes didina tikimybę patirti jautrios asmeninės informacijos vagystę, o perprasti įvairių saugumo priemonių veikimo principą yra ganėtinai paprasta – galima pradėti nuo pačių paprasčiausių įrankių.

„Telefone esančių duomenų apsauga biometriniais duomenimis išlieka pačia populiariausia. Gyventojų apklausa parodė, kad net 4 iš 10 vartotojų renkasi įrenginį apsaugoti piršto atspaudu. Daugelis vartotojų greičiausiai net nežino, kad biometriniais duomenimis galima apsaugoti ne tik patį įrenginį, tačiau ir naudoti prisijungimui prie įvairių paskyrų ar programėlių“, – žiniomis dalinasi „Samsung Electronics Baltics“ pardavimų verslui vadovas Vaidas Bielinis.

Slaptažodžio nebepakanka

Remiantis „Norstat“ tyrimo duomenimis, 89 proc. lietuvių telefone saugo privačias nuotraukas, o 50 proc. apklaustųjų baiminasi prarasti elektroninės bankininkystės ir kitus finansinius duomenis. Pasak „Samsung Electronics Baltics“ pardavimų verslui vadovo Vaido Bielinio, turint omenyje šią statistiką, tampa akivaizdu, kad elektroninio pašto adresas ir susikurtas slaptažodis šiuolaikiniame kibernetinio saugumo pavojų kontekste yra atgyvenęs ir pernelyg nesaugus vartotojo identifikavimo elektroninėje erdvėje būdas.

Deja, jo populiarumas niekaip nemažėja. Nenorėdami dar labiau komplikuoti ir taip daugeliui žmonių sudėtingo elektroninių paslaugų naudojimo, jų kūrėjai vis dar suteikia galimybę nenaudoti papildomo paskyros apsaugos žingsnio, o tai smarkiai palengvina piktų kėslų turinčių programišių darbą. Didelė vartotojų dalis vis dar linkusi kurti paprastus ir lengvai atspėjamus slaptažodžius, o naudojantieji sudėtingesnius, baimindamiesi juos pamiršti, dažnai tais pačiais slaptažodžiais registruojasi visose svetainėse ar programėlėse.

„Tai itin palengvina kibernetinių sukčių darbą, kadangi nulaužę vienos prasčiau apsaugotos sistemos duomenų bazę piktavaliai gauna prieigą ir prie visų jautrių žmogaus elektroninės tapatybės dalių – socialinių tinklų, privačias nuotraukas ir duomenis saugančių debesijos paslaugų, elektroninių parduotuvių paskyrų, kuriose yra mokėjimo kortelių informacija. Tuo įsitikinti daugelis tautiečių galėjo šių metų pradžioje, programišiams internetinėje erdvėje patalpinus vienos populiarios dalinimosi automobiliais platformos vartotojų prisijungimo duomenis, po ko pasipylė bandymai įsilaužti į „Facebook“, „Spotify“ ir kitas populiarias sistemas“, – teigia V. Bielinis. Akivaizdu, jog norint tam užkirsti kelią, būtina naudoti papildomą apsaugą suteikiančius įrankius.

Kaip apsaugoti savo paskyras?

Eksperto nuomone, pats paprasčiausias būdas sustiprinti paskyrų saugumą – naudoti slaptažodžių tvarkykles. Tokios programėlės, kaip „Bitwarden“, registruojantis tam tikroje svetainėje ar aplikacijoje, geba sugeneruoti saugų neatspėjamą slaptažodį, jį išsaugoti telefono atmintinėje, o jungiantis pakartotinai – jį automatiškai įrašyti slaptažodžio laukelyje. Tai vartotoją išlaisvina nuo būtinybės įsiminti daug sudėtingų slaptažodžių bei apsaugo nuo masinės privačių duomenų vagystės, kadangi į sukčių rankas patekus vienam slaptažodžiui piktavaliai su juo neprisijungs prie kitų vartotojo paskyrų.

Kita apsaugos priemonė, kurią rekomenduoja „Samsung Electronics Baltics“ pardavimų verslui vadovas – dviejų žingsnių autentifikavimo aktyvavimas. Pavyzdžiui, „Google“ paskyroje įjungus šią funkciją ir pridėjus savo telefono numerį, prisijungimo metu nepakaks suvesti savo elektroninio pašto adresą ir teisingą slaptažodį – papildomai reikės įrašyti į telefoną SMS žinute išsiųstą kodą. Šis žingsnis užkirs kelią programišiams pasisavinti jūsų paskyrą, nes net ir žinodami jūsų slaptažodį jie prie jos negalės prisijungti, kadangi nežinos į jūsų telefoną išsiųsto kodo.

Tokiu pačiu principu veikia ir įvairios 2FA autentifikavimo programėlės, tokios kaip „Google Authenticator“, kurias galima panaudoti papildomai „Facebook“, „Amazon“, „Dropbox“ ir kitų panašių platformų apsaugai. Jungiantis prie tam tikros paskyros ir įrašius vartotojo vardą bei slaptažodį, ši programėlė paprašys suvesti jos sugeneruotą vienkartinį PIN kodą.

„Samsung“ užsakymu reprezentatyvią apklausą 2021 m. spalį atliko tyrimų bendrovė „Norstat“. Joje dalyvavo 1 tūkst. dalyvių, kurių amžius yra 18-74 metai.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Ekspertai atskleidė, kam ir kada geriau nenaudoti „ChatGPT“

DI įrankių dauguma jau neįsivaizduoja kasdienės veiklos. Visgi, 2024 metais Stanfordo universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad 27 proc. „ChatGPT“ atsakymų apie įmones ir jų veiklą yra netikslūs ar visiškai klaidingi. Ir tik apie 15 proc. tokių atvejų yra atpažįstami. Tad kokioms temoms DI apskritai reikėtų vengti, o kur jis visgi nepakeičiamas?

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.

DI žaidimų meškos paslauga arba lengviau asmeninių duomenų neišviliosi

Pastarosiomis savaitėmis visame pasaulyje žaibiškai plintanti pramoga pasitelkiant dirbtinį intelektą susikurti savo virtualų herojų ar lėlę nėra toks jau nekaltas žaidimas. Kad sukurtų norimą rezultatą, DI technologijos prašo pasidalinti savo nuotraukomis, taip pat nurodyti asmeninių duomenų. Kur jūsų duomenys nukeliauja toliau ir kas juos naudoja?

2025-04-07 14:26
Balso žinutės „Apple Messages“ aplikacijoje
2025-03-03 08:27
Internete gausu pavojų: ekspertas pataria, ko imtis tėvams, kad vaikai savo laisvalaikį leistų saugiai
2025-02-05 17:25
Vedate „Smart-ID“ kodą? Įsitikinkite, kad tvirtinate savo, o ne sukčių operaciją
2025-01-12 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
2024-12-12 17:29
Išmanus Kalėdų senelis: 9 iš 10 vertina DI pagalbą renkantis dovanas
2024-12-04 11:39
Gyvenimą socialiniuose tinkluose galėsite pradėti iš naujo: „Instagram“ pasiūlys naują funkciją
2024-11-28 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
2024-11-19 14:39
Kaip sukurti vizualiai patrauklią „Instagram“ verslo paskyrą?
2024-11-04 14:55
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą
2024-10-22 17:29
„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar
2024-10-16 08:25
Susidūrėte su sukčiais ir praradote savo „Gmail“ paskyrą?
2024-09-30 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama