Elektronika.lt
 2023 m. vasario 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Vasario 8 d. 20:25
Lietuvos energetikos sistema galės dirbti visiškai uždaru režimu
Vasario 8 d. 17:23
Meteorologai ramina: saulėtų valandų elektros gamybai užtenka
Vasario 8 d. 14:44
Lietuvoje kuriamas dirbtinio intelekto ekscelencijos centras
Vasario 8 d. 11:29
Gediminas Buivydas: „E.sveikata – viešojo sektoriaus IT iniciatyvų įkaitė“
Vasario 8 d. 08:27
Lietuviams reikėtų pasisaugoti prieš atsiskaitant internete: specialistai ragina atkreipti į didžiausias saugumo problemas
Vasario 7 d. 20:27
Jus jau apgaudinėja ir dirbtinis intelektas: 5 patarimai, kaip apsisaugoti nuo šiandieninių interneto pavojų
Vasario 7 d. 17:54
Apžvalga: privačios saulės elektrinės Lietuvoje pernai pagamino 6,5 proc. daugiau elektros
Vasario 7 d. 14:37
Uždarėte svarbų failą jo neišsaugoję? Ekspertas nuramina – prarastus dokumentus lengva atkurti
Vasario 7 d. 11:23
Visatoje veikia paslaptingos jėgos – mokslininkus audrina mintis, kad tai gali būti visiškai nauja fizika
Vasario 7 d. 08:18
„LTG Infra“ pradeda elektrifikavimo darbus geležinkelio ruože Kaišiadorys–Radviliškis
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Asmeniniai prietaisai darbe: technologinės kliūtys, kurias būtina įvertinti (I)

Publikuota: 2022-10-04 08:14
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Asmeninių prietaisų naudojimas darbui Lietuvoje ir kitose šalyse tapo norma. Karantinas ir darbas namuose šią tendenciją dar labiau sustiprino. Argumentai „už“ yra intuityviai suvokiami ir nereikalauja didesnių diskusijų: tai patogumas, reagavimo greitis, galimybė pasiekti savo kolegas bet kuriame pasaulio krašte, darbdavio lankstumas. Tačiau argumentai „prieš“ pasimeta kitų temų kontekste ir todėl retas darbdavys įvertina asmeninių prietaisų naudojimo darbui pavojų. Šia tema parengėme du straipsnius: pirmame aptarsime technologinius darbo iš asmeninių prietaisų pavojus, antrame – teisinius iššūkius.

Asmeniniai prietaisai darbe (I): technologinės kliūtys, kurias būtina įvertinti
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kai įmonė visiems savo darbuotojams sukuria stacionarią darbo vietą biure, išduoda darbinius kompiuterius bei telefonus, tokios įmonės vadovas gali daugiau mažiau sukontroliuoti, kad šiuose įrenginiuose būtų laiku atnaujintos operacinės sistemos, įdiegtos antivirusinės programos, kad įrenginiai būtų techniškai prižiūrėti ir fiziškai saugūs.

Kas atsitinka, kai darbuotojui yra leidžiama naudoti asmeninius prietaisus darbui? Pirmiausia, labai reikšmingai išauga įrenginių, kurie jungiasi prie įmonės IT infrastruktūros, skaičius. Kaip žinoma, kuo daugiau įrenginių jungiasi prie vidinių sistemų, tuo sunkiau užtikrinti informacijos jose saugumą. Antra, tokiems asmeniniams įrenginiams (jų saugumui) darbdavys turi labai ribotą įtaką arba visai jos neturi. Taigi atsiranda toks nevaldomas spiečius įrenginių, besijungiančių į įmonės IT sistemas, kuris sukuria puikias sąlygas piktavaliams pasinaudoti techninėmis spragomis.

Pagrindinės informacijos saugumo grėsmės, kai darbui naudojami asmeniniai prietaisai yra šios:

Įrenginių praradimas

Dėl tol, kad asmeniniai komunikacijos įrenginiai yra mobilūs, jų praradimas vis dar yra viena dažniausių problemų, kylančių darbdaviui leidus specialistams naudoti asmeninius telefonus, kompiuterius ir kitas priemones. Skirtingi tyrimai rodo, kad maždaug trečdalis duomenų saugumo pažeidimų yra susiję būtent su įrangos praradimu.

Techninių galimybių šiam „žmogiškajam faktoriui“ efektyviai užkirsti kelią beveik nėra. Iš esmės vienintelis būdas, galintis padėti surasti pamestus ar pavogtus daiktus yra „surask mano prietaisą“ tipo programinė įranga. Tačiau ir ji neužtikrina, kad piktavaliai nesuspės pasinaudoti suteikta proga.

Yra keletas teisinių priemonių, kurios sumažintų potencialią žalą įmonei, tačiau jų efektyvus didžiąją dalimi priklauso nuo darbuotojų sąžiningumo ir suvokimo, kokią žalą gali padaryti vienas pamestas neapsaugotas įrenginys. Tarp tokių priemonių paminėtinas įpareigojimas registruoti visus asmeninius prietaisus naudojamus darbui, privalomas nuotolinio informacijos sunaikinimo funkcijos instaliavimas, reikalavimas pranešti apie pamestą asmeninį prietaisą, specialių programėlių padedančių atskirti privačią ir darbinę aplinką instaliavimas, įpareigojimas apsaugoti įrenginį stipriu slaptažodžiu ir panašios priemonės.

Informacijos (ne)valdymas

Iššūkių kelia ir naudotojų patogumui sukurta informacijos bendrinimo (dalijimosi per debesiją) galimybė. Dažnu atveju, net žmogui pačiam to neįtariant, darbinė informacija, esanti asmeniniame įrenginyje, gali būti persiunčiama į asmeninę debesies talpyklą. Taip vyksta todėl, kad dalis įrenginių ir naudojamų programėlių automatiškai bendrina informaciją, nes tokie yra jų numatytieji (angl. default) nustatymai.

Tokiam informacijos bendrinimui užkirsti kelią siūlomi techniniai sprendimai yra, pavyzdžiui, konteinerizacija ir programinė įranga, leidžianti asmeniniame įrenginyje atskirti darbinę erdvę nuo privačios, tokiu būdu užtikrinant, kad bet kokia nauja įdiegta programėlė neturės prieigos prie darbinės aplinkos.

Visgi praktikoje labai reta įmonė paminėtas priemones naudoja . Tai reiškia, kad kiekvieną dieną įmonės informacija gali būti automatiškai bendrinama su asmeninėmis darbuotojų talpyklomis.

Virusai ir kiti kenkėjai

Paradoksalu, tačiau antivirusinių programų naudojimas ir kitoks kibernetinių atakų užkardymas yra savaime suprantamas kalbant apie kompiuterius, tačiau beveik visiškai ignoruojamas kalbant apie telefonus, planšetinius kompiuterius, išmaniuosius laikrodžius ir kitus įrenginius. Nuo virusų neapsaugoti asmeniniai darbuotojų prietaisai – tai saugumo spragos jūsų įmonės IT infrastruktūroje.

Dar daugiau, į dalį išmaniųjų įrenginių netgi technologiškai neįmanoma instaliuoti antivirusinių programų. Sakysite, na ir kas čia tokio. O gi problema tame, kad dažniausiai visi šie asmeniniai daiktai, paprastai būna sujungti į bendrą darbuotojo namų bevielio interneto tinklą. Toks sujungimas tarpusavyje leidžia programišiams, radus spragą viename įrenginyje, pateikti į visą namų wi-fi tinklą. Jeigu tuo metu darbuotojo kompiuteris taip pat būtų prijungtas prie tinklo, be abejo, programišiai patektų ir į jį.

Nesaugus internetas

Jau minėta, kad belaidis namų interneto ryšys nėra saugus. Tą patį galima pasakyti ir apie viešuosius Wi-Fi tinklus. Nepaisant to, kad šį faktą žino kiekvienas vidutinis interneto vartotojas, dėl to įsilaužimų į įmonių sistemas būtent tokiu keliu – per viešai prieinamą Wi-Fi, nemažėja.

Jungimosi prie viešo belaidžio interneto įpročiai buvo itin detaliai analizuoti 2016 metų Londono universiteto koledžo tyrime. Šio tyrimo metu nustatyta, kad žmonės dėl savo patogumo ir todėl, kad mano, jog nesaugus scenarijus neįsigyvendins, naudojasi viešu interneto ryšiu, net ir žinodami, kad jis nesaugus. Dar kiti sociologiniai tyrimai duomenų saugumo srityje rodo, kad kai žmonės susiduria su konkuruojančiais poreikiais, reikalaujančiais jų laiko ir įsigilinimo, jie sumažina savo pastangas skiriamas saugumui. Kaip tai pasireiškia naudojant viešą Wi-Fi? Tarkime žmogui reikia skubiai atlikti darbinę užduotį, o jis tuo metu miesto kavinėje geria kavą. Labai tikėtina, kad jis paaukos saugumą vardan greito rezultato net nesusimąstydamas, kad gali sukurti saugumo spragą savo darbdavio infrastruktūroje.

Kaip galima mažinti technologines rizikas?

Apibendrinant technologinius iššūkius, galima daryti išvadą, kad problema, kurią turi spręsti darbdavys, yra tokia – kaip užtikrinti, kad darbuotojų asmeniniuose prietaisuose ir namų tinkle bus imamasi visų būtinų saugumo priemonių arba kaip apsaugoti įmonės konfidencialią informaciją, nuo nesaugių prisijungimų iš išorės.

Dažnas teisininkas paminėtų darbuotojų švietimą, draudimą naudoti asmeninius prietaisus darbui, vidines tvarkas, įpareigojančias keisti slaptažodžius, atnaujinti operacines sistemas savo įrenginiuose, kaip galimus sprendimų variantus. O kibernetinio saugumo specialistai rekomenduotų šifruoti savo duomenis, riboti prieigos teises, naudoti dvigubą autentifikaciją, konteinerizaciją, o internetiniam prisijungimui prie įmonės infrastruktūros naudoti virtualius privačius tinklus (VPN), kurie sukuria savotiškus saugius skaitmeninius tunelius, vedančius tiesiai nuo jūsų įrenginio iki darbinės infrastruktūros.

Ar šių priemonių pakaktų visiškai apsisaugoti nuo išorinių technologinių grėsmių? Greičiausiai, ne. Todėl tikėtina, kad greitu metu asmeninių prietaisų naudojimo problemai spręsti nebus sugalvotas koks nors genialus sprendimas ir ji išliks galvos skausmu bet kuriam darbdaviui, nusprendusiam neriboti asmeninių prietaisų naudojimo darbui atlikti.

Pabaigai, norisi pažymėti, jog šio straipsnio tikslas nėra agituoti uždrausti naudoti asmeninius prietaisus darbui. Kaip rodo socialiniai tyrimai, kuo jaunesnės kartos darbuotojai ateina dirbti, tuo labiau nesuprantamas jiems yra draudimas naudoti, pavyzdžiui, asmeninį telefoną darbinei pašto dėžutei tikrinti. Tikslas yra atkreipti dėmesį į šią, rodos, nereikšmingą problemą, kuri, galbūt, ką nors išgelbės nuo kibernetinio incidento.

Antroje šio straipsnio dalyje bus aptarti teisiniai argumentai, kuriuos būtina apsvarstyti prieš darbuotojams pasiūlant galimybę dirbti iš jiems patogiausios vietos ir su jiems labiausiai priimtinais įrankiais, o taip pat – žingsniai, kurių reikėtų imtis siekiant apriboti tokio darbo pobūdžio rizikas.

Advokatų kontoros COBALT vyresnioji teisininkė Renata Vasiliauskienė


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Valentino dienos dovanos vyrui: kaip nustebinti šį kartą?

Artėjant vasario 14, moterys ima dairytis dovanos vyrams Valentino dienos proga. Jei jau nusibodo kasmet dovanoti saldainius, automobilių kvapą, apatinius, kviečiame pasidairyti idėjų šių metų Įsimylėjusiųjų dienai.

Tėvai turėtų sunerimti dėl savo atžalų: riboti ekranų naudojimo laiką – būtina

Lietuvoje dvejus metus tyrinėtas ilgalaikis ekranų poveikis 2–14 metų vaikų psichikos ir fizinei sveikatai. Rezultatai rodo: laiko prie ekranų trukmė reikšmingai siejasi su vaikų ir paauglių raida, pažintiniais gebėjimais, noru mokytis ir mokymosi pasiekimais.

Elektros prekės internetu. Kaip pasirinkti kur pirkti?

Renkantis, kur pirkti elektros prekes internetu, reikėtų atsižvelgti į keletą pagrindinių patarimų. Patikrinkite el. parduotuvės reputaciją, pasidomėkite parduotuvės grąžinimo taisyklėmis, įsitikinkite saugumu ir kt.

2023-01-19 16:11
Nuo sukčių pinklių gali apsaugoti pusvalandžio taisyklė
2023-01-16 08:26
Banko atstovas: pinigus akimirksniu prarasite įtikėję, jog viską darote gerai
2023-01-05 18:24
Bankas įspėja apie naują sukčiavimo būdą: neapsigaukite ir jūs – nepasitikėkite „Google“
2023-01-05 14:25
ESO paaiškina: kodėl kartais reikia atjungti elektros energijos tiekimą
2022-12-23 20:22
Po švenčių spindesio – milijonai tonų elektroninių atliekų
2022-12-20 12:32
Šventiniai nusikaltimai: kokiais būdais vagiami jūsų banko kortelių duomenys?
2022-12-19 16:28
Netikros e. parduotuvės ir SMS apie gautą siuntą: patarimai, kaip išvengti kalėdinio apsipirkimo pavojų
2022-12-16 12:23
Perspėja saugotis: finansiniai sukčiai prieš šventes nuolat suaktyvėja
2022-12-08 12:17
Ką svarbu žinoti, jei vartotojas nori prijungti objektą, apsuptą mišku, prie elektros tinklų?
2022-12-05 10:33
Kriptovaliutų rinka po FTX bankroto: finansų ekspertas siūlo išmokti 5 pamokas
2022-12-01 14:23
Nepatikėsite, kiek bakterijų slepiasi ant jūsų išmaniojo įrenginio
2022-11-29 20:23
4 patarimai, kaip susikurti „LinkedIn“ paskyrą, kuri padės rasti norimą darbą
Daugiau...Paieška archyve
Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2023 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama