Elektronika.lt
 2024 m. liepos 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 26 d. 20:31
Ar dirbtinis intelektas kelia grėsmę autoriaus profesijai?
Liepos 26 d. 17:32
Kliūtis keliuose šalins operatyviau: AB „Kelių priežiūra“ integravo „Waze“ realaus laiko duomenis
Liepos 26 d. 14:16
Olimpiadoje pirmuoju smuiku grieš technologijos: nuo dirbtinio intelekto iki išmanių sportininkų aprangų
Liepos 26 d. 11:10
Išorė gali apgauti: visi SUV atrodo talpūs, bet kurie iš tiesų subalansuoti šeimai?
Liepos 26 d. 08:30
Išmaniosios automobilių sistemos: daugiau pasitikėjimo prie vairo ar prarasta jo kontrolė?
Liepos 25 d. 20:26
Ir darbui, ir laisvalaikiui: ekspertas pataria, kaip išsirinkti praktiškiausią daugiafunkcinį monitorių
Liepos 25 d. 17:27
Ar verslai pasimokys iš IT giganto klaidų?
Liepos 25 d. 14:51
Jubiliejui pažymėti gamintojas pristato specialią „Discovery“ versiją
Liepos 25 d. 11:47
Tobulumo siekis – ne visada naudingas: psichologė įspėja, kokią žalą gali daryti perfekcionizmas
Liepos 25 d. 08:26
Sukčiai – grėsmė galinti vienu mygtuko paspaudimu iššluoti tūkstančius eurų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Sukčiavimas bankiniais pavedimais – kaip pinigų sukčiams neatiduoti savomis rankomis?

Publikuota: 2022-10-03 14:28
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Sukčiams niekuomet netrūko išmonės ir išradingumo. Visgi šiandien vienas labiausiai paplitusių apgaulės būdų yra stebėtinai paprastas – ant nusikaltėlių kabliuko užkibę gyventojai ar verslai paprasčiausiai patys perveda pinigus į apgavikų nurodytą sąskaitą. Kalbame apie sukčiavimą bankiniais pavedimais, kurio atvejų pastaruoju metu tik daugėja.

Sukčiavimas bankiniais pavedimais – kaip pinigų sukčiams neatiduoti savomis rankomis?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Tokį metodą naudojantys sukčiai siekia pasinaudoti bankinį pavedimą atliekančių asmenų neatidumu. Schema paprasta – įmonė ar privatus asmuo elektroniniu paštu neva iš verslo partnerių gauna sąskaitą už atliktas paslaugas ar įsigytas prekes. Mokėjimo rekvizitai, atrodytų, yra tinkami – juose nurodomas gerai pažįstamos įmonės pavadinimas ar, atrodytų, patikimo asmens vardas ir pavardė. Tad už pavedimo atlikimą atsakingas asmuo daug negalvojęs perveda sąskaitoje faktūroje nurodytą pinigų sumą. Tačiau pinigai tikrojo pavedimo gavėjo taip ir nepasiekia.

Taip nutinka dėl to, kad laiškas ir sąskaita faktūra gaunami visai ne iš partnerių, o sukčių, ir dokumente nurodomas klaidingas banko sąskaitos numeris, nors visi kiti rekvizitai gali būti teisingi. Būtent tarptautinis IBAN (banko sąskaitos) numeris yra esminis atliekant bet kurį bankinį pavedimą. Bankininkystės sistema pinigus įskaito ne pagal vardą ir pavardę ar įmonės pavadinimą, o pagal IBAN. Nurodykite klaidingą IBAN ir pavedimas, tikėtina, pasieks ne tą gavėją.

Įmonėms reikia būti ypač budrioms

Suklastotas sąskaitas dažnai taip pat lydi neva iš partnerių gauti el. laiškai, raginantys pavedimą atlikti kuo greičiau, perspėjantys, kad, nepadarius to iškart, strigs tam tikrų prekių pristatymas ir pan. Tad visuomet reikia būti atidiems ir įsitikinti, kad gauti laiškai yra autentiški, o nurodyti sąskaitų numeriai – tikri. Kilus bet kokioms abejonėms, visuomet verčiau tiesiogiai susisiekti su partneriais nei rizikuoti pervesti pinigus sukčiams.

Dar vienas tipinis sukčiavimo bankiniais pavedimais atvejis – ilgamečių partnerių vardu siunčiami el. laiškai apie neva pasikeitusius bendrovės rekvizitus. Laiške prašoma nuo šiol visus pavedimus atlikti į naują sąskaitą. Tokiais atvejais būtina pasitikrinti, ar partnerių rekvizitai tikrai pasikeitė – tai galima padaryti tokią informaciją pateikiančiuose portaluose, įmonės interneto puslapyje, o geriausia – tiesiogiai susisiekus su bendrovės atstovais.

Mūsų praktikoje atstovaujant įmones yra buvę ir tokių atvejų, kai bankinius pavedimus į klaidingą sąskaitą bendrovės buhalterė atliko sąmoningai. Atliekamuose pavedimuose gavėjų pavadinimai būdavo teisingi, tačiau sąskaitos numeriai – ne. Toks neteisėtas pinigų pasisavinimas nepastebėtas truko net trejus metus. Taigi, siekiant išvengti sukčiavimo, įmonėms svarbu patikimi kontrolės ir audito mechanizmai.

Apgaulė gali tykoti ir perkant internetu ar aukojant labdarai

Sukčiavimo bankiniais pavedimais pavojus gali tykoti ir apsiperkant internetu. Tokiu atveju nusikaltėliai pasitelkia netikrus e. prekybos puslapius, kurie gali priminti realias gerai žinomų prekybininkų elektronines svetaines. Nuoroda į netikrą e. prekybos puslapį gali būti atsiunčiama telefono žinute ar el. paštu, kuriame siūloma prekių įsigyti su didelėmis nuolaidomis ar viliojama kitomis patraukliomis sąlygomis. Į suklastotas svetaines taip pat gali vesti reklaminiai skydeliai nepatikimose interneto svetainėse. Suprantama, netikrose e. parduotuvėse „įsigytų“ prekių pirkėjai negauna, tačiau pinigus į sukčių sąskaitą perveda. Suklastotos svetainės taip pat gali būti naudojamos siekiant pavogti bankinių kortelių duomenis.

Gera žinia ta, kad paprastai suklastotas e. parduotuves nėra labai sunku atpažinti. Dažniausiai iš karto matosi, kad kažkas jose yra ne taip – įtartinas el. parduotuvės domenas ir pavadinimas, nepateikti įmonės rekvizitai ir kontaktai, klaidos tekste ir svetainės atvaizdavime. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ar parduotuvės nuoroda prasideda https://, o ne kita kombinacija. Atsiskaitymo procese taip pat gali būti praleisti tam tikri įprasti žingsniai. Perkant internetu ar naudojantis kitomis paslaugomis, kurioms reikalingas prisijungimas prie el. bankininkystės, svarbu įsitikinti, kad puslapis turi reikiamus saugumo sertifikatus. Juos patikrinti galima paspaudus interneto naršyklėje, šalia adresų juostos, esančią spynelės piktogramą.

Taip pat visuomet reikėtų nepamiršti – jeigu kažkas atrodo per gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai tai apgaulė. Dėl to reikia atsargiai vertinti įtartinai gerus pasiūlymus – pavyzdžiui, kai naujausią, virš tūkstančio eurų įpratai kainuojantį telefoną siūloma įsigyti už vos kelis šimtus eurų.

Pastaruoju metu taip pat suaktyvėjo ir sukčiai, prisidengiantys tariamomis labdaros organizacijomis, kurios neva renka paramą Ukrainai. Dėl to skiriant paramą bet kokiai organizacijai svarbu ja pasidomėti – mažų mažiausiai apsilankyti jos internetiniame puslapyje, paieškoti informacijos apie ją internete. Lietuvoje oficialiai registruotas labdaros ir paramos organizacijas bei fondus galima pasitikrinti VMI interneto svetainėje.

Atgauti išviliotas lėšas gali būti nelengva

Tačiau ką daryti, jei laiku neapsižiūrėta ir bankinis pavedimas sukčiams jau atliktas? Pirmiausiai reikėtų nedelsiant apie tai informuoti savo banką. Padarius tai pakankamai greitai bankas pinigų pervedimą, galbūt, dar galės sustabdyti. Deja, suklastotų sąskaitų atveju apgaulė dažnai pastebima tik tuomet, kai tikrasis pinigų gavėjas pavedimo pasigenda ir ima apie tai teirautis, o apgaulingų e. parduotuvių atveju – kai pirkėjas negauna užsakytų prekių.

Tokiu atveju reikia kreiptis ne tik į banką, bet ir į teisėsaugos institucijas. Pastarosios turi efektyvias priemones greitam duomenų surinkimui ir neteisėtai išviliotų pinigų kelio nustatymui. Visgi, neabejotina, kad norint tokioje situacijoje neatsidurti svarbu pakankamą dėmesį skirti prevencijai, o atliekant bet kokius bankinius pavedimus būti itin budriems. Duomenų teisingumo patikrinimas kaskart atliekant pavedimą ar mokėjimą turėtų būti taisykle be išimčių.

Teisės firmos „Sorainen“ partneris, advokatas Kazimieras Karpickis ir vyresnioji teisininkė Auksė Trapnauskaitė


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
7 iš 10 nebaigia e. parduotuvėje pradėto pirkimo: ką turėtų žinoti verslai?

Nepaisant to, kad e. prekyba kasmet sparčiai auga, šio sektoriaus mažmenininkai susiduria su vis didesniais iššūkiais. „Statista“ duomenimis, daugiau nei 70 proc. vartotojų, apsipirkinėdami e. parduotuvėje, nebaigia pradėto pirkimo. Ši statistika ne tik rodo nenuspėjamą vartotojų elgseną, bet ir el. prekybininkų nepasirengimą tinkamai aptarnauti šiuolaikinį klientą.

Lietuvių pamėgti atsiliepimai verslų svetainėse: į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Net 3 iš 4 Lietuvos gyventojų palieka atsiliepimus apie įsigytą prekę ar paslaugą. Toks įprotis vienareikšmiškai padeda kitiems pirkėjams sužinoti apie prekę daugiau ir išsirinkti jiems tinkamiausią produktą. Visgi, suprasdamos atsiliepimų vertę, įmonės imasi įvairių priemonių, viena jų – netikri atsiliepimai. Į ką verta atkreipti dėmesį skaitant atsiliepimus bei kaip atpažinti netikrus.

Atostogos su elektriniu paspirtuku: kas svarbu juo naudojantis užsienio šalyse

Svetur atostogauti išvykę mūsų šalies keliautojai neretai užsienio šalyse naudojasi elektriniais paspirtukais. Vieni juos sava transporto priemone vežasi iš namų, kiti – nuomojasi. Draudikai atkreipia dėmesį, kad kiekviena šalis taiko skirtingą šių transporto priemonių reglamentavimą, todėl planuojant atostogas su paspirtuku, būtina susipažinti su toje šalyje elektriniams paspirtukams galiojančiomis taisyklėmis.

2024-07-18 08:25
Patarimai keliaujantiems: kodėl pasirūpinti pinigais svarbiau nei susikrauti lagaminą
2024-07-15 17:30
Kas trečias šalies gyventojas vasarą dirba ar planuoja dirbti nuotoliu. Ar tikrai dirbti galima iš bet kur?
2024-07-14 10:29
Vietoje išsvajoto koncerto – prarasti pinigai: primena, kaip atpažinti netikrus bilietus perpardavinėjančius sukčius
2024-07-12 17:23
Saulės elektrinę apgadino kruša ar vėtra – ką daryti?
2024-07-09 14:36
Ar socialiniuose tinkluose galioja vartotojo teisės?
2024-06-21 20:41
Logistikos paslaugos verslui – svarba ir privalumai
2024-06-20 20:33
Ekspertas apie saugias atostogas: nei taksistui, nei soc. tinkluose neviešinkite detalių
2024-06-20 08:27
5 „PayPal“ patarimai, kaip sumažinti riziką ir apsaugoti save bei klientus nuo sukčiavimo
2024-06-19 20:20
5 signalai, kad susidūrėte su sukčiumi, apsimetančiu banko darbuotoju
2024-06-17 16:22
Perspėja apie naujus finansinio sukčiavimo būdus: kaip nepakliūti į nusikaltėlių pinkles
2024-06-07 11:06
Svarbūs įgūdžiai darbo rinkoje keičiantiems karjeros kryptį 2024 metais
2024-06-06 08:26
Išaugusi skaitmeninių sprendimų pasiūla – iššūkis verslui: kaip pasirinkti tinkamai?
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama