Elektronika.lt
 2024 m. kovo 4 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Kovo 3 d. 15:26
Socialinių medijų žala mūsų psichinei sveikatai ir psichologo patarimai, kaip ją sušvelninti
Kovo 3 d. 09:21
Paaiškėjo svarbiausios technologijų tendencijos: 5G dominavimas, DI spurtas ir tvarus vartojimas
Kovo 2 d. 15:11
IT ekspertas įvardijo dažniausiai interneto svetainių savininkų daromas klaidas
Kovo 2 d. 09:36
Įprastą prefiksą „8“ pamiršime amžiams: kaip keitėsi numeriai Lietuvoje?
Kovo 1 d. 20:25
Barselonoje paskelbta apie naujas „Android“ funkcijas
Kovo 1 d. 18:24
Ekspertai įvardijo priežastis, kodėl buvo būtina uždrausti šių šiltnamio efektą sukeliančių dujų naudojimą
Kovo 1 d. 16:45
„Google“ DI asistentas atsinaujino: ką gali „Gemini“ ir kuo jis pranašesnis už „ChatGPT“?
Kovo 1 d. 14:45
„Enefit“ pristato elektromobilių viešojo įkrovimo stotelių tinklo plėtros tendencijas ir iššūkius
Kovo 1 d. 12:33
Klausimų daugiau, nei atsakymų: kaip įmonėms jau dabar pasiruošti spalį įsigaliosiančiai TIS2 direktyvai?
Kovo 1 d. 10:46
„Luminor Phone POS“ Lietuvoje jau išbandė daugiau nei 200 prekybininkų
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Paauglių socialiniuose tinkluose tyko pavojai: nuo patyčių iki reikalavimo apsinuoginti

Publikuota: 2022-08-22 08:50
Tematika: Kitos protingos mintys
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt / Pranešimas spaudai

Socialiniuose tinkluose paaugliai nardo kaip žuvys vandenyje, tačiau ne visada geba įvertinti ten slypinčius pavojus. Virtualybėje nepilnamečius pasiekia ir nelegalus turinys, piktavaliai žmonės siūlosi bendrauti, gresia duomenų vagystės, neretai į internetą persikelia mokykloje taip ir neišspręsta patyčių problema – PSO duomenimis, Lietuvoje elektronines patyčias yra bent kartą patyrę 25 proc. berniukų ir 19 proc. mergaičių, patys iš kitų internete tyčiojosi 40 proc. vaikų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Paauglių socialiniuose tinkluose tyko pavojai: nuo patyčių iki reikalavimo apsinuoginti
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Paaugliai vengia draudimų

Paaugliai socialiniuose tinkluose ieško pripažinimo, įvertinimo, bendravimo ir kartu atsiribojimo nuo realybės galimybės – visa tai patrauklu sprendžiant paauglystės iššūkius.

Tačiau per ekranus vaikus pasiekia ir nelegalus, žalingas turinys, patyčios, neapykantos kalba, pornografija, sekstingas, duomenų vagystės bei kiti kibernetinės saugos iššūkiai. Renata Gaudinskaitė, Skaitmeninės etikos centro steigėja, sako, kad dalis paauglių net susidūrę su itin šokiruojančia informacija ir problemomis internete patirtimi su suaugusiaisiais nesidalina.

„Dažnu atveju paaugliai tiesiog stengiasi „užnaršyti“ ar „užžaisti“ slegiančią emociją, kilusią susidūrus su problemomis. Vaikai mano, kad yra patys kalti dėl situacijų, į kurias patenka, arba bijo, kad pasidalijimas negatyvia patirtimi gali suerzinti ar išgąsdinti suaugusiuosius, o tada jie iš viso uždraus ar apribos naudojimąsi internetu, socialiniais tinklais“, – teigia R. Gaudinskaitė.

Ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovas Linas Laugalis atkreipia dėmesį, kad net ir suaugusieji ne visada žino, kaip elgtis susidūrus su saugumo iššūkiais internete, jiems taip pat reikalinga pagalba patyrus duomenų vagystę, patyčias ar šmeižtą socialiniuose tinkluose, todėl į naršančius vaikus reikėtų atkreipti ypač daug dėmesio.

„Incidentai internete padaro vis daugiau žalos tiek suaugusiesiems, tiek paaugliams, kurie ne visada tinkamai įvertina pavojus, smalsaudami atsidaro netinkamą turinį. Tiek vaikai, tiek ir jų tėvai neretai nežino, ką tokiais atvejais galima padaryti ir kur kreiptis, negali patys išspręsti susidariusios situacijos ir jiems prireikia skirtingų sričių specialistų pagalbos, todėl sukūrėme paslaugą „Neapykantai STOP“, – sako L. Laugalis.

Pasak L. Laugalio, socialiniuose tinkluose susidūrus su patyčiomis ar net duomenų vagyste, įsilaužimu į paskyras, suteikiamos psichologo, teisininko ir IT specialisto konsultacijos, kad būtų kiek įmanoma greičiau ir efektyviau atitaisyta žala.

Svarbiausia – bendrauti su vaiku

Sprendžiant virtualioje erdvėje paaugliams kylančias problemas, universalia išeitimi išlieka bendravimas ir suaugusiųjų rodomas dėmesys. Anot R. Gaudinskaitės, kalbėtis su vaikais reikėtų taip, kad jie suprastų: suaugęs žmogus yra šalia ir pasirengęs padėti, nepriklausomai nuo to, kokia didelė gali atrodyti problema. Sudėtingų situacijų internete išvengti ir jas išspręsti padeda ne vienkartiniai pokalbiai, bet nuolatinis grįžimas prie temos.

„Sudėtingus pokalbius pradėti bus paprasčiau, jei nuolat domėsimės, kuo vaikas gyvena internete, kas ten vyksta, kas jį domina, kokių dalykų sužino, kokia jo nuomonė įvairiais klausimais, ką internete pamatė, perskaitė ar patyrė. Nuoširdus domėjimasis sukuria pasitikėjimą, kuris būtinas, kad sunkiu momentu vaikas pagalbos ieškoti ateitų pas jus“, – sako R. Gaudinskaitė.

Specialistė ragina tėvus kurti ryšį su vaiku ir nesigriebti visiško interneto draudimo kaip problemos sprendimo būdo, nes tai nesukuria pasitikėjimo. Realaus ir virtualaus gyvenimo balansą palaikyti padeda nuoseklios taisyklės, kaip šeimoje naudositės internetu, pavyzdžiui, galima susitarti, kad išmaniaisiais įrenginiais nesinaudosite miegamajame, valgio ir bendravimo metu, o ryte stengsitės kuo vėlesniam laikui palikti pirmą sąlytį su ekranais. Taip pat verta savaitėje turėti keletą valandų ar net visą dieną be ekranų.

„Neretai iš tėvų išgirstame, kad įtraukti paauglį į tokius susitarimus – misija neįmanoma. Visgi praktika rodo, jog veiksminga gali būti pasiūlyti būtent paaugliui vadovauti tokiam pasikalbėjimui, klausiant jo patarimų ir juos girdint, leidžiant jam paskirstyti užduotis, atsakomybes, domintis jo nuomone, kokios grėsmės tyko internete. Vedant seminarus paaugliams pastebime, kad gerus patarimus dėl naudojimosi internetu dalija patys vaikai – šiuolaikiniai interneto čiabuviai. Taip pat labai svarbu ne tik kalbėtis, bet ir savo pavyzdžiu rodyti, koks yra tinkamas elgesys su technologijomis“, – pataria R. Gaudinskaitė.

Reaguojant saugumas didėja

R. Gaudinskaitė sako, kad paaugliai užsimena apie atvejus, kai asmeniškai socialiniuose tinkluose parašę suaugę asmenys prašo jiems siųsti net ir savo apsinuoginusių nuotraukas, grasina, bendraamžiai internete šaiposi vieni iš kitų, iš neigiamos pusės aptarinėja bendraamžių paskelbtas nuotraukas. Tokiais atvejais treniruoti įgūdžiai ir iš anksto aptarta galima vaiko reakcija į situaciją labai padeda sumažinti emocinę žalą.

„Sekstingas, patyčios, neapykantos kalba – tai tik keletas temų apie rizikas internete iš viso spektro, kurį aptarinėjame su vaikais ir paaugliais mūsų paskaitose ir mokomės atsparumo, analizuojame būdus, kaip palikti nepatogią situaciją atsitraukiant ir kaip pasakyti „ne“, kai tą padaryti sudėtinga“, – sako R. Gaudinskaitė.

L. Laugalis atkreipia dėmesį, kad žinios, kaip saugiai elgtis virtualioje erdvėje, ir nusikalstamo elgesio netoleravimas padeda kurti bendravimo kultūrą internete, todėl reaguojant į nusikaltimus vaikams ir paaugliams internetą darome vis saugesnį.

„Susidūrę su problemomis internete, tiek paaugliai, tiek tėvai jaučiasi pasimetę, todėl pasirūpiname, kad mūsų klientai gautų visą reikalingą pagalbą. Laiku suteikta psichologo konsultacija gali užkirsti kelią rimtesniems padariniams emocinei sveikatai, o IT specialistai padeda tinkamai apsaugoti savo paskyras po duomenų vagystės, susikurti stiprius slaptažodžius ir išvengti tokių situacijų ateityje. Teisininko konsultacija gali būti svarbi tiek po duomenų vagystės, tiek susidūrus su grasinimais, seksualiniu priekabiavimu prie nepilnamečių internete“, – teigė L. Laugalis.


15min.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Socialinių medijų žala mūsų psichinei sveikatai ir psichologo patarimai, kaip ją sušvelninti

Galimybė greitai ir patogiai gauti naujausią informaciją, dalintis mintimis ir gyvenimo akimirkomis bei smagiai praleisti laiką – tik dalis naudų, kurias siūlo soc. medijos. Tad natūralu, kad šios yra tapusios neatsiejama šiuolaikinio gyvenimo dalimi. Vis dėlto pastaruoju metu kalbama ir apie soc. medijų žalą.

Netikrus profilius dirbtinis intelektas „kepa“ milijardais: 5 žingsniai, kaip juos atpažinti socialiniuose tinkluose

Kaip rodo „Facebook“ statistika, kasmet netikrų profilių pašalinama net keli milijardai, o šios problemos niekaip nepavyksta pažaboti ir visiems kitiems socialiniams tinklams. Ekspertai pateikia penkis žingsnius, kaip atpažinti netikras paskyras ir nuo jų nenukentėti.

Nieko nepirko, bet 42 eurus nuskaičiavo nuo kortelės: ką daryti, jei taip nutiks ir jums

Kone viena iš didžiausių ne vieno gyventojo baimių yra prarasti savo pinigus. Todėl nenuostabu, kad bet koks neaiškus lėšų nuskaičiavimas nuo sąskaitos banke kaip reikiant išgąsdina.

2024-02-14 14:03
Plinta naujas sukčiavimo būdas: paštomate sumokėję kortele prarasite pinigus
2024-02-09 16:40
Įvyko kibernetinis incidentas: kaip nepamesti galvos
2024-02-06 12:39
Lietuvoje populiarėja nauja el. parduotuvė „Temu“: atsakė, ar ja naudotis saugu
2024-02-05 20:16
TOP 5 idėjos: gimtadienio dovana vyrui
2024-02-01 20:23
Darbas ir laisvalaikis prie kompiuterio – kaip apsaugoti savo akis?
2024-01-30 14:18
3 būdai, kaip balinti dantis namuose
2024-01-29 08:37
Vaikai socialiniuose tinkluose: ką turi žinoti tėvai?
2024-01-24 09:23
Įspėja apie visame pasaulyje populiarią platformą: kiek gali kainuoti noras „apsipirkti kaip milijonieriui“? (papildyta)
2024-01-16 08:13
Apgavystės socialiniuose tinkluose: ar žinome, kaip apsaugoti savo pinigus?
2024-01-10 16:17
Nuo ko pradėti sėkmingos el. parduotuvės veiklą?
2023-12-28 11:27
Dažniausios registruojančiųjų intelektinę nuosavybę klaidos – netikslūs dokumentai ir savo žinių pervertinimas
2023-12-21 11:14
Vienas namuose 2.0 – sukčiams prasideda šventinis darbymetis
Daugiau...Paieška archyve
Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama