Elektronika.lt
 2022 m. gegužės 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Gegužės 20 d. 20:20
Apklausa: 9 iš 10-ies šalies gyventojų pirkdami vertina elektros prietaiso energetinę klasę
Gegužės 20 d. 18:52
„Volvo FH“ sunkvežimis su „I-Save“ sistema skina pergales per degalų taupymo bandymus
Gegužės 20 d. 16:25
Garsiausia „Meta“ krizė: kodėl technologijų gigantai kartais tiesiog išsijungia?
Gegužės 20 d. 14:45
Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsaugoti save ir savo įrenginius?
Gegužės 20 d. 12:26
Ateities žemės ūkis: ar žmogų pakeis robotai ir skaitmeninės technologijos?
Gegužės 20 d. 10:13
Sukčiai įsisuko į prekybos ir skelbimų portalus – kaip išvengti nuostolių
Gegužės 20 d. 08:10
Rytų Europos kibernetinio saugumo tyrimas
Gegužės 19 d. 20:22
Ar dirbtinis intelektas kada nors pranoks kuriantį žmogų?
Gegužės 19 d. 18:36
Naujasis „Garmin“ galinio vaizdo radaras „Varia RCT715“ – saugesniam važiavimui dviračiu
Gegužės 19 d. 16:11
Tvari technologijų įmonių veikla – 3 ateities prognozės
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
FS22 Map mods
Farming simulator 22 mods, FS22 Harvesters, FS22 Seasons
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Rinkiniai tėvams
8 mėnesių kūdikis, 6 mėnesių kūdikis, 2 mėnesių kūdikis
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Lygios galimybės teikiant elektronines paslaugas: klaidos ir patarimai

Publikuota: 2022-01-20 16:30
Tematika: Kitos protingos mintys
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt / Pranešimas spaudai

Tobulėjant technologijoms didelė dalis valstybinių įstaigų, įmonių bei organizacijų teikiamų paslaugų buvo perkelta ir į elektroninę erdvę, o pandemija tik dar labiau paskatino elektroninių paslaugų vystymąsi. Iš pirmo žvilgsnio tokie pokyčiai atrodo tvaresni bei lengvinantys kasdienes procedūras.

Lygios galimybės teikiant elektronines paslaugas: klaidos ir patarimai
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Vis dėlto, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos patirtis rodo, kad elektroninių paslaugų teikėjai diskriminacijos prevencijai turėtų skirti daugiau dėmesio, nes klaidų neišvengiama, rašoma pranešime spaudai.

Apsunkinamos procedūros vyresnio amžiaus asmenims

Bene labiausiai dėl išskirtinai internetu teikiamų paslaugų nukenčianti visuomenės grupė yra vyresnio amžiaus asmenys. Eurostat duomenimis, 2017 m. Lietuvoje 33 proc. gyventojų, patenkančių į 55-64 m. amžiaus grupę, niekada nebuvo naudojęsi kompiuteriu.

Tarp 65-74 m. amžiaus asmenų šis skaičius buvo beveik dvigubai didesnis – net 61 proc. 2019 m. nesinaudojusių internetu tarp šių amžiaus grupių per paskutinius tris mėnesius taip pat buvo panašiai – 30 proc. (55-64 m.) ir 60 proc. (65-74 m.). Kai daug vyresnių asmenų nesinaudoja nei kompiuteriu, nei internetu kituose įrenginiuose, dalis paslaugų jiems yra neprieinamos arba naudojimasis jomis tampa labai suvaržytas.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės grupės vadovas Vytis Muliuolis sako, kad tokiais atvejais yra reikalingi alternatyvūs būdai pasinaudoti paslaugomis, o jų nesudarius įžvelgiama netiesioginės diskriminacijos grėsmė: „Labai svarbu paminėti, kad kreipiantis dėl konkrečių viešųjų paslaugų suteikimo, pavyzdžiui, komunalinių paslaugų ar mokesčių administravimo, asmeniui yra būtina patvirtinti savo tapatybę. Vienas iš populiariausių ir patikimiausių būdų tai padaryti – elektroninė bankininkystė. Deja, apklausų duomenys rodo dar ir tai, kad nemaža dalis vyresnių asmenų nesinaudoja el. bankininkystės paslaugomis arba apskritai neturi sąskaitos banke.“

Praėjusių metų birželį Tarnyba gavo skundą dėl Aplinkos projektų valdymo agentūros reikalavimo prašymus teikti tik per informacinę sistemą. Pareiškėjas teigė, kad ne tik jis, bet ir daugelis kitų garbaus amžiaus asmenų vairuoja taršius automobilius, tačiau nesinaudoja el. bankininkyste bei neturi el. parašo, todėl negali savarankiškai ir be papildomų išlaidų gauti kompensacijos už mažiau taršaus automobilio įsigijimą.

Po atlikto tyrimo kontrolierė pripažino netiesioginę diskriminaciją – agentūrai ir Aplinkos ministerijai buvo pateikta rekomendacija numatyti neelektroninius prašymų teikimo būdus ir aiškiai pateikti šią informaciją.

Netiesioginė diskriminacija amžiaus pagrindu fiksuojama ne tik viešajame sektoriuje. Štai vienas naujausių gerai žinomų atvejų buvo „Lidl“ parduotuvių tinklo mobiliosios programėlės „Lidl Plus“ įdiegimas, dėl kurio Tarnyba sulaukė ne tik daugybės paklausimų, bet ir oficialaus skundo.

Nors „Lidl“ pirkėjams reguliariai siūlo įvairių akcijų, specialūs pasiūlymai, vienkartiniai kuponai ir galimybė dalyvauti žaidime „Trink ir laimėk“ galioja tik nuskenavus programėlėje pateikiamą QR kodą. Pareiškėjas teigė, kad yra pensinio amžiaus ir nesinaudoja technologinėmis inovacijomis, tarp jų ir išmaniuoju telefonu, todėl negali pasinaudoti tik programėlės vartotojams suteiktu privalumu įsigyti prekių pigiau.

Anot „Lidl“ atstovų, visi atsisiuntę programėlę gali ja naudotis vienodai nepriklausomai nuo savo amžiaus ar kitų asmens tapatybės bruožų. Vis dėlto sąlygos parsisiųsti programėlę įgyvendinimas nėra įmanomas visiems, nors Lygių galimybių įstatymas įpareigoja prekių ir paslaugų teikėjus visiems vartotojams sudaryti vienodas sąlygas gauti tokius pačius gaminius, prekes ir paslaugas bei už juos taikyti vienodas apmokėjimo sąlygas ir garantijas.

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė ragina nepamiršti, kad kiekvienu atveju aplinkybės gali būti skirtingos. „Galbūt mūsų tėvai ar seneliai išmoko naudotis kompiuteriu, tačiau tokią galimybę turi tikrai ne visi. Vyresnio amžiaus asmenys jaučiasi pažeminti, kai negali gauti jiems reikalingų paslaugų tik dėl to, kad negali naudotis išmaniaisiais telefonais ar kompiuteriais“, – sako ji.

Kaip pabrėžia V. Muliuolis, dėl privilegijų teikimo besinaudojantiems išmaniosiomis technologijomis bei prieinamumo standartų nesilaikymo nukenčia ne tik vyresni žmonės: „Mažiau palankioje padėtyje šioje situacijoje taip pat gali atsidurti mažesnes pajamas gaunantys asmenys, kurių socialinė padėtis neleidžia įsigyti naujausios kompiuterinės technikos ar telefonų, kai aplikacijoms reikalingi būtent naujesni įrenginiai, arba tam tikrą negalią turintys asmenys.“

Kaip užtikrinti lygias galimybes teikiant elektronines paslaugas?

Diskriminacija yra skausminga tiek ją patyrusiems asmenims, tiek diskriminavusioms organizacijoms, todėl svarbu apie lygių galimybių užtikrinimą pagalvoti iš anksto.

„Labai svarbu, kad pradėdamas teikti paslaugą ar keisdamas jau teikiamos paslaugos sąlygas, paslaugos teikėjas įsivertintų, ar numatytos sąlygos bus priimtinos visiems vartotojams ir nesudarys jiems kliūčių gauti siūlomą paslaugą ar prekę dėl jų negalios, amžiaus, socialinės padėties ir kitų Lygių galimybių įstatymu saugomų asmens tapatybės bruožų. Didesnės ekonominės naudos siekis negali savaime pateisinti tam tikros vartotojų grupės teisių suvaržymų“, – sako Teisės grupės vadovas.

Įgyvendindami lygių galimybių principus, elektroninių paslaugų teikėjai turėtų atkreipti dėmesį į tris pagrindinius aspektus.

Alternatyvus paslaugos teikimo būdas

Kaip jau minėta anksčiau, kompiuteriai ir išmanieji telefonai yra prieinami ne visiems. Kai konkreti paslauga, kuriai gauti būtinas prašymo pateikimas, yra reikalinga ne tik technologijomis besinaudojantiems asmenims, svarbu sudaryti galimybę ją gauti alternatyviu būdu.

Teisininkai pabrėžia, kad pirmenybė yra teikiama kontaktiniam aptarnavimui, t. y. asmeniui atvykus į konkrečią paslaugos teikimo vietą arba klientų aptarnavimo padalinį, bet galima apsvarstyti ir paslaugos teikimą paštu arba telefoniniu pokalbiu.

Geras pavyzdys yra galimybių paso išdavimas – nesinaudojantys el. bankininkyste gali jį atsiimti Registrų centro bei „Sodros“ padaliniuose, Lietuvos pašto skyriuose ir vaistinėse. Parduotuvių atveju nuolaidos galėtų būti siejamos ne tik su plastikinėmis kortelėmis ar aplikacijomis telefone, bet ir telefono numeriu, taip užtikrinant vienodas sąlygas visiems.

Prieinamas dizainas

Jei asmuo turi reikalingą elektroninį prietaisą bei interneto ryšį, dar nereiškia, kad jis ar ji galės pasinaudoti siūloma paslauga. Interneto svetainės ir (arba) programėlės turi būti sukurtos taip, kad sklandžiai veiktų naudojant skirtingas naršykles ir mobiliuosius įrenginius, kontrastas tarp teksto ir fono neturi sukelti papildomų sunkumų asmenims, turintiems silpnesnį regėjimą ar daltonizmą, tekstas bei simboliai turi būti nuskaitomi ekrano skaitymo programomis, o paslaugų gavimo instrukcijas paaiškinantys vaizdo bei garso įrašai turi būti papildyti subtitrais arba išversti į lietuvių gestų kalbą. Daugiau informacijos apie interneto svetainių prieinamumą galima rasti leidinyje „Internetas visiems“.

Informacijos pateikimas

Informacija apie teikiamas paslaugas ir skirtingus paslaugos gavimo būdus turi būti aiškiai išdėstyta ir lengvai randama, iškomunikuota skirtingais būdais. Priklausomai nuo informacijos svarbos, tam galima pasitelkti klientų aptarnavimo punktuose dalinamus lankstinukus, lauko, radijo, televizijos reklamą ar žinias bei kitus kanalus. Šiais būdais bus pasiekiami internetu nesinaudojantys asmenys, kuriems gali būti reikalinga siūloma paslauga.

Tarnyba dažnai sulaukia skundų ir pasiteiravimų dėl elektroninių paslaugų neprieinamumo arba internete talpinamų paslaugų aprašymų, todėl lygių galimybių kontrolierė įsitikinusi, kad nepaisant to, jog inovacijos gali būti naudingas įrankis užtikrinant lygias galimybes, neatsargus jų taikymas kartais gali turėti priešingų padarinių nei tikimasi.

„Viena vertus, naudojimasis banko paslaugomis ar įvairių prašymų teikimas internetu yra taupesnis laiko atžvilgiu, o popierinių dokumentų bei plastikinių nuolaidų kortelių atsisakymas padeda prisidėti prie ekologinių problemų sprendimo. Kita vertus, nesudarius galimybių pasinaudoti tomis pačiomis paslaugomis kompiuterinio raštingumo nereikalaujančiais būdais, pažeidžiamos visuomenės grupės yra pastatomos į mažiau palankią padėtį. Jei kyla abejonių, organizacijos visada gali konsultuotis su Tarnybos ekspertais, kurie padės išvengti diskriminacinių sąlygų įtvirtinimo“, – sako B. Sabatauskaitė.

Tarnyba primena, kad vartotojui kreipusis dėl alternatyvaus elektroninės paslaugos gavimo būdo ir teikėjams nepagrįstai atsisakius šį prašymą įgyvendinti, nukentėjęs asmuo tokį sprendimą galėtų skųsti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, teismui, paslaugos steigėjui arba savininkui, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.


15min.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Sukčiai įsisuko į prekybos ir skelbimų portalus – kaip išvengti nuostolių

Nors atsiskaitymų internetu saugumo reikalavimai nuolat griežtėja siekiant užtikrinti aukštą saugumo lygį, tačiau sukčiai stengiasi rasti būdų, kaip iš gyventojų išgauti mokėjimo kortelių duomenis.

Emociukų etiketas darbe: ekspertė pataria, kaip neatrodyti kvailai

Žinutėse kolegoms ir klientams emociukus naudoja daugiau nei 70 proc. žmonių visame pasaulyje, rodo tarptautiniai tyrimai. Nors tai pagyvina rašomą tekstą, tačiau netinkamai juos naudojant, kyla rizika pasirodyti kvailai. Kaip to išvengti?

Didžiausios elektroninės prekybos klaidos

Norint sėkmingai vystyti elektroninę prekybą, reikia tinkamų įrankių, žinių ir patirties. Jei bent kartą galvojote pradėti tokią veiklą arba neseniai tai padarėte, tikriausiai teko nemažai ką apsvarstyti. Natūralu, kad tuomet iškyla daugybė klausimų, į kuriuos, deja, tačiau ne visada pavyksta rasti atsakymus.

2022-04-29 15:20
Apgavysčių tendencijos: kaip apsisaugoti nuo šiuolaikinių sukčių
2022-04-27 16:28
Tinkamo žieminių drabužių laikymo ir priežiūros rekomendacijos
2022-04-04 15:52
Internetu įsigijo nekokybišką šaldytuvą, bet pinigų neatgavo: ką žinoti, kad taip nenutiktų?
2022-03-28 20:29
Ką reikia žinoti kasant šalia elektros kabelių ar dujotiekių
2022-03-24 12:22
Iššūkis ankstyvos stadijos startuoliams – kaip suburti sėkmingą komandą?
2022-03-23 20:21
„Swedbank“ įspėja: sukčiai aktyvūs kaip niekada – jų skaičius išaugo dvigubai
2022-03-21 16:31
ESO primena: gyventojai atsakingi už jų žemėje šalia elektros linijų augančių medžių priežiūrą
2022-03-20 15:42
„Tinder Swindler“ tipo sukčiai atranda darbo skelbimus
2022-03-16 18:22
Miegant net ir prie nedidelio šviesos šaltinio galima pakenkti savo sveikatai
2022-03-14 11:08
Kaip pradėti verslą?
2022-03-09 09:15
Teisininkė: „Geriau mažiau, bet patikimos ir patikrintos informacijos“
2022-03-08 20:29
Nepapulkite į dezinformacijos pinkles: kaip patikrinti naujienas ir jų kanalus?
Daugiau...Paieška archyve
Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

Telefonai, kompiuteriai, laikrodžiai, auto – Telefonai.eu

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!


Reklama
‡ 1999–2022 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama