Elektronika.lt
 2025 m. liepos 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 25 d. 20:34
„Tesla“ keičia žaidimo taisykles: jau ruošia gerokai pigesnes ir saugesnes elektromobilių baterijas
Liepos 25 d. 17:31
DI išmano, bet žmogus sprendžia – ko iš tiesų reikia šiuolaikiniam marketingo specialistui?
Liepos 25 d. 14:24
Už virtualių girių, už skaitmeninių kalnų: kaip su vaikais kalbėtis apie pavojus internete?
Liepos 25 d. 11:39
Žaibai ir telefonas: kaip iš tikrųjų elgtis, kai dangus grūmoja?
Liepos 25 d. 08:38
Ekspertai: sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo
Liepos 24 d. 20:24
Milijardai žmonių turės rimtų problemų: atnaujinkite savo interneto naršyklės nustatymus
Liepos 24 d. 17:11
Lietuvos statistika: vyresnio amžiaus žmonės vis dažniau apsiperka per socialinius tinklus
Liepos 24 d. 14:37
Elektrifikacijos nepaliesta niša: kodėl pikapai vis dar dyzeliniai?
Liepos 24 d. 11:05
Moderni lyderystė: tarp dirbtinio intelekto ir žmogiškumo
Liepos 24 d. 08:47
Kaip atstatyti ištrintą „Messages“ žinutę
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika   | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Ekspertai: sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

Publikuota: 2025-07-25 08:38
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Ličio jonų baterijos vis plačiau taikomos kasdieniuose įrenginiuose – telefonuose, kompiuteriuose, elektra varomose transporto priemonėse, energijos kaupikliuose. Atitinkamai pastaraisiais metais šalyje daugėja su šiomis baterijomis susijusių gaisrų, rodo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) duomenys. Ekspertai pabrėžia, kad pagrindinę riziką kelia neprižiūrimas įkrovimas, mechaniniai pažeidimai, netinkamos laikymo sąlygos ir nesertifikuotų įkroviklių naudojimas.

Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Eksploatacijos klaidos – kritinis gaisrų rizikos veiksnys

Remiantis 2024 m. PAGD duomenimis, didžiausią gaisrų grėsmę kelia mikrojudumo segmentui priskiriami įrenginiai – ypač elektriniai dviračiai ir paspirtukai, kurių baterijų intensyvus eksploatavimas didina užsidegimo riziką.

Kaip pastebi Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius, šiltuoju sezonu gaisrų tikimybė išauga dėl intensyvesnio mikrojudumo priemonių naudojimo. Elektriniai paspirtukai ir dviračiai tuomet ne tik dažniau eksploatuojami, bet ir dažniau kraunami – neretai namų viduje ar bendrose daugiabučių erdvėse, ir tai ženkliai padidina jų perkaitimo ir užsidegimo riziką.

„Pavasarį ir vasarą, kai žmonės aktyviai naudojasi elektriniais paspirtukais ar dviračiais, intensyvesnė eksploatacija, ilgesnis įkrovimo laikas bei aukštesnė aplinkos temperatūra sudaro sąlygas baterijoms perkaisti ir kelti gaisro pavojų. Jau ne kartą pasitaikęs scenarijus – kraunamas paspirtukas sukelia gaisrą daugiabutyje. Tokių atvejų pernai fiksuota Palangoje, Radviliškyje, Vilniuje. Dėl gaisro nuostolių nukentėjo tiek gyventojų turtas, tiek pastatai“, – komentuoja A. Juodeikis.

Ličio baterijų gaisrai tampa iššūkiu

Užsienio praktika tik patvirtina tendencijos rimtumą. 2023 m. Jungtinėje Karalystėje fiksuota 1,2 tūkst. gaisrų, kilusių dėl netinkamai utilizuotų ličio baterijų – tai net 70 proc. daugiau nei 2022 m.

Tarptautinės draudimo bendrovės „QBE“ duomenimis, 2022–2024 m. laikotarpiu elektrinių dviračių baterijų sukeltų gaisrų skaičius padvigubėjo (nuo 181 iki 362), elektromobilių išaugo 77 proc. (nuo 131 iki 232), o elektrinių paspirtukų – 32 proc. (nuo 118 iki 156 atvejų).

„Šios tendencijos fiksuojamos ir Lietuvoje – vis dažniau susiduriama su incidentais, kuriuos lemia eksploatacinės klaidos. Net ir nedidelė baterija, jei ji perkaista, yra pažeista ar netinkamai kraunama, gali tapti gaisro priežastimi. Todėl itin svarbu baterijas krauti tik prižiūrint, nepalikti jų prijungtų pernelyg ilgai, ypač naktimis. Taip pat svarbu naudoti gamintojų rekomenduojamus įkroviklius“, – pabrėžia A. Juodeikis.

Eksperto teigimu, gaisrus dėl ličio baterijų sukelia ne tik gyventojų naudojami įrenginiai, bet ir netinkamai sandėliuojamos ar utilizuojamos baterijos pramoniniuose objektuose.

„Vienas iš pavyzdžių – šių metų birželio mėnesį Vilniaus Panerių seniūnijoje kilęs gaisras baterijų rūšiavimo sandėlyje. Kaip informuoja PAGD, degė pastate laikytos ličio baterijos, apdegė sandėlio konstrukcijos bei viduje buvęs turtas. Dėl mechaninio pažeidimo ar trumpojo jungimo net ir naudotos, iš pažiūros neaktyvios baterijos gali savaime užsidegti. Tokių incidentų valdymas sudėtingas, nes gaisrai gali plisti itin greitai, kelti pavojų darbuotojams bei sukelti didelius nuostolius įmonėms“, – pabrėžia A. Juodeikis.

Pavojus baterijos viduje

A. Juodeikio teigimu, net ir nebenaudojamos ličio jonų baterijos išlieka pavojingos, o pažeidus jų vidinę struktūrą – pavyzdžiui, dėl smūgio, stipraus perkaitimo ar gamybos defekto – gali įvykti trumpasis jungimas, kuris sukelia staigų temperatūros šuolį.

„Tokiu atveju prasideda šiluminė grandininė reakcija, kai baterijos viduje susikaupia intensyvi šiluma ir slėgis, išsiskiria degūs cheminiai garai. Jei jie nesulaikomi, garai gali savaime užsiliepsnoti, o kartais sukelti ir stipresnį sprogimą. Būtent todėl net ir naudotas baterijas būtina laikyti bei utilizuoti itin atidžiai“, – pabrėžia A. Juodeikis.

Didžiausi finansiniai nuostoliai, pasak eksperto, patiriami būtent dėl gaisrų – šios rizikos padariniai dažnai būna negrįžtami. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pernai iš viso buvo registruota daugiau kaip 1000 gaisro sukeltų žalų, o bendras išmokų dydis viršijo 7,7 mln. eurų. Vidutinė vieno atvejo žala siekė apie 7,5 tūkst. eurų – tai yra aukščiausias vidurkis tarp visų draudžiamųjų įvykių.

„Ličio baterijos, kurios dėl netinkamo naudojimo ar šalinimo gali tapti gaisro židiniu, turėtų būti eksploatuojamos itin atsakingai. Laikantis priešgaisrinių reikalavimų ir užtikrinant tinkamą turto draudimo apsaugą galima ženkliai sumažinti tiek riziką, tiek galimus nuostolius“, – sako A. Juodeikis.

Ekspertas atkreipia dėmesį į pagrindines saugaus ličio jonų baterijų naudojimo ir priežiūros rekomendacijas:

  • Įvertinkite naudojamo prietaiso keliamą riziką – svarbu atsižvelgti ne tik į baterijos talpą ar veikimo laiką, bet ir į jos paskirtį, naudojimo intensyvumą bei gamintojo saugumo rekomendacijas;
  • Naudokite tik gamintojo patvirtintą įrangą – kraunant baterijas būtina rinktis originalius arba sertifikuotus įkroviklius, nes netinkama įranga gali padidinti perkaitimo ir užsidegimo riziką;
  • Laikykite baterijas saugioje aplinkoje – patartina vengti drėgmės, aukštos temperatūros ir tiesioginių saulės spindulių, taip pat nelaikyti baterijų šalia degių medžiagų ar uždarose erdvėse be ventiliacijos;
  • Pastebėję pažeidimus nenaudokite prietaiso – deformuota ar neįprastai veikianti baterija turi būti nedelsiant pašalinta iš eksploatacijos ir perduota saugiam utilizavimui;
  • Turėkite aiškų veiksmų planą incidento atveju – rekomenduojama iš anksto pasiruošti, ką daryti užsidegus baterijai: žinoti, kur yra gesintuvas, vengti vandens naudojimo ličio jonų baterijų sukeltiems gaisrams slopinti, kuo skubiau iškviesti specialiąsias tarnybas.

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Ekspertai: sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo

Ličio jonų baterijos vis plačiau taikomos kasdieniuose įrenginiuose – telefonuose, kompiuteriuose, elektra varomose transporto priemonėse, energijos kaupikliuose. Atitinkamai pastaraisiais metais šalyje daugėja su šiomis baterijomis susijusių gaisrų. Ekspertai pabrėžia, kad pagrindinę riziką kelia neprižiūrimas įkrovimas, mechaniniai pažeidimai, netinkamos laikymo sąlygos ir nesertifikuotų įkroviklių naudojimas.

Aplinkos ministerija primena: kaip teisingai rūšiuoti ličio baterijas ir išvengti rizikų

Aplinkos ministerija atkreipia gyventojų dėmesį į ličio baterijų rūšiavimą – šios rūšies baterijos, vis dažniau naudojamos kasdieniuose daiktuose, turi būti renkamos ir tvarkomos atsakingai. Netinkamai išmestos jos kelia pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Todėl svarbu žinoti, kokiuose prietaisuose ličio baterijos „slepiasi“ ir kaip su jomis atsakingai elgtis.

Saulės energija bute: lietuviams trūksta žinių? (1)

Lietuvoje kasmet auga elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių gaminančių vartotojų skaičius. Jis vos per pirmąjį šių metų pusmetį padidėjo kone 20 tūkst. ir siekia beveik 143 tūkst., rodo Lietuvos energetikos agentūros duomenys. Pasak jų, augimą lemia ir nutolusių saulės elektrinių parkų įrengimas. Visgi net trečdalis lietuvių vis dar nežino apie galimybę bute gyvenantiems asmenims naudotis saulės generuojama elektros energija, o žinantieji – vis dar tiki mitais apie saulės parkus.

2025-07-13 20:33
Naudoji oro kondicionierių kasdien? Daugelis daro šią klaidą, kuri gali gerokai sutrumpinti jo tarnavimo laiką
2025-07-11 20:49
Jeigu savo namuose turite kaitlentę – reikėtų suklusti: šią klaidą daro daugelis, o tai gali brangiai kainuoti
2025-07-10 17:58
Įspėja dėl karščio pavojų: vasarą baterijos gali virsti sprogmenimis
2025-07-06 20:43
Ketinate įsigyti naują dulkių siurblį? Įvardintos klaidos, kurias daro daugelis pirkėjų ir paskui gailisi
2025-06-29 12:26
Technologijos, girdinčios jūsų kūno signalus: mokslininkė pataria, kaip išvengti perfekcionizmo spąstų
2025-06-26 08:51
Griaustinis artėja: ar tikrai telefonas pritraukia žaibą?
2025-06-17 14:05
Nuo triukšmo iki didelių sąskaitų: ženklai, kad jūsų buitinė technika jau pasiekė savo tarnavimo pabaigą
2025-06-15 10:35
Kokį pasirinkti – naudotą ar naują elektromobilį? Aptarė privalumus ir minusus
2025-06-12 17:16
Tyrimas atskleidė, kokius elektros prietaisus lietuviai naudoja dažniausiai: eksperto patarimai, kaip sutaupyti
2025-06-11 11:56
ABC: Kaip atpažinti, kad ličio baterija kelia grėsmę?
2025-06-04 20:21
Kaip tinkamai prižiūrėti televizorių? Šios paprastos klaidos gali pridaryti daug nuostolių
2025-06-03 20:28
Vaizdo projektorius ar išmanusis televizorius? Pasirinkimas, kuris gali kardinaliai pakeisti jūsų vakarus
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama