Elektronika.lt
 2024 m. kovo 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Kovo 28 d. 20:32
„Elektrum Lietuva“ į elektromobilių įkrovimo tinklo plėtrą šiemet investuos 9 mln. eurų
Kovo 28 d. 17:25
NASA „BurstCube“ palydovas paleistas tirti galingiausius sprogimus kosmose
Kovo 28 d. 14:50
„Logitech“ pristato „Signature Slim“ klaviatūrą ir darbo bei gyvenimo derinį prie rašomojo stalo
Kovo 28 d. 11:17
Kaip atrodys mokslai, studijos ir darbas DI eroje: pagrindiniai parodos „Karjera & studijos Lietuvoje“ akcentai
Kovo 28 d. 08:52
Jungikliai pagaminti iš atliekų – naujovė tvariems namams
Kovo 27 d. 20:30
Saulės elektrinė – daugiabučio balkone: ar tai įmanoma Lietuvoje? (1)
Kovo 27 d. 18:19
4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą
Kovo 27 d. 16:36
Ekspertė apie dirbtinį intelektą ir darbuotojų produktyvumą: „Svarbu suprasti, jog nėra vieno stebuklingo įrankio, kuris išspręstų visas problemas“
Kovo 27 d. 14:14
„Philips Monitors“ E1 serija turės tris naujus daugiafunkcinius modelius, skirtus hibridiniam ir nuotoliniam darbui
Kovo 27 d. 12:43
Reikalavimas elektrifikuoti penktadalį stovėjimo vietų glumina verslą: nukentės galutiniai vartotojai
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Dirbtinio intelekto sprendimų kūrėjas – šiandienos profesija

Publikuota: 2022-06-21 21:05
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Skaitmeniniame amžiuje dirbtinis intelektas (DI) tampa varomąja pažangos jėga. Jau šiandien vis daugiau DI sprendimų integruojama į įvairias sritis. Darbo rinkoje atsiranda milžiniška šiuos sprendimus kuriančių specialistų paklausa. Vilniaus Gedimino technikos universitetas („Vilnius Tech“) vykdo Dirbtinio intelekto sistemų bakalauro studijų programą ir ruošia šios srities specialistus.

Unikali studijų programa

Pasak Elektroninių sistemų katedros vedėjo profesoriaus dr. Artūro Serackio, poreikis vykdyti studijų programą, susijusią su DI, brendo jau seniai. „Jau daugiau nei 20 metų „Vilnius Tech“ Elektroninių sistemų katedros mokslininkai dirba su garso ir vaizdo apdorojimo algoritmais (šios krypties pradininkas – profesorius dr. Dalius Navakauskas). Šioje srityje sukaupėme ilgametę patirtį, tad dauguma studentų magistrantūros baigiamųjų darbų temas pradėjo sieti su DI metodų tobulinimu, pritaikymu praktinių uždavinių efektyviam sprendimui, naujų idėjų ir koncepcijų patvirtinimu“, – sako Elektroninių sistemų katedros vedėjas.

Kai prieš trejus metus Informacinių elektroninių sistemų magistratūros studijų programoje buvo pristatyta nauja specializacija „DI sistemos“, ji akimirksniu susilaukė didelio dėmesio – studijuoti grįžo net prieš kelerius metus bakalauro studijas baigę universitetų absolventai. Tad praėjusiais metais buvo nuspręsta vykdyti bakalauro studijų programą. Pasirinkę šią studijų programą, studentai galės pretenduoti ir į „Teltonikos“ įsteigtą 3000 eurų metinę stipendiją.

„Pagrindinės mūsų taikomosios kryptys yra vaizdo analizė ir garso, kalbėjimo signalų analizė, taikant giliojo mokymo ar mažiau parametrų turinčio mašininio mokymo metodus, kuriuos galime įdiegti į nešiojamus elektroninius įrenginius. Tikime, jog mokytis geriausia sprendžiant praktinius uždavinius, tad mūsų studijų programos baigiamieji darbai turi būti veikiantys maketai ar prototipai“, – sako profesorius.

Studijų metu studentai turi galimybę eksperimentuoti ir kurti savo originalius projektus žmogaus judesio sekimui, objektų matavimui iš vaizdo, bepiločių orlaivių danguje atpažinimui, šnekančio žmogaus atpažinimui ir net žmogaus paieškai mikrobangų radaro signaluose.

Specializacijos studijų dalykus veda daug praktinės patirties turintys dėstytojai, kurie nuolat bendradarbiauja su verslu bendruose inovacijų kūrimo projektuose. Taip pat dirba startuoliuose ar žymiose DI sprendimus diegiančiose įmonėse Lietuvoje ir užsienyje.

Dar studijų metais dalis studentų dirba, gilina žinias atlikdami praktiką. „Praktikos galimybių studentams netrūksta, net nesinori jų atiduoti kitiems, nes ir mums trūksta žmonių idėjoms įgyvendinti. Vien tik žvilgtelėjus į Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos narius ir rėmėjus, matyti, kokia šauni ir auganti šiuo metu yra DI bendruomenė Lietuvoje“, – teigia A. Serackis.

Auga DI sprendimų paklausa

„Vilnius Tech“ profesorius dr. Dalius Matuzevičius teigia, kad šiandien sparčiai auga DI sprendimų paklausa, nes daugėja situacijų, kur DI užduotis atlieka geriau nei žmogus. „Situacijų daugėja ir dėl tobulėjančios aparatinės įrangos, kurioje DI algoritmai veikia, ir dėl tobulėjančių pačių algoritmų, ir dėl didėjančių kiekių duomenų, kuriuos reikia analizuoti. Jei viena įmonė automatizavo tam tikrus procesus naudodama DI sprendimus ir dėl to dirba efektyviau, tai kitos įmonės, norėdamos išlikti konkurencingomis, taip pat privalo didinti efektyvumą, tikėtina, naudodamos DI sprendimus“, – sako profesorius.

DI sprendimų paklausą augina ir didėjantis elektronikos įrenginių, kuriuos žmogus naudoja, skaičius ir įvairovė. „Žmogus nori, kad ta elektronika išspręstų kuo daugiau jo problemų. Įrenginiai žmogui galės vis daugiau padėti, jei duomenis apdoros vis išmaniau, jei mokės atliepti vartotojo poreikius. Sparčiai besivystančiai žaidimų industrijai, kuriamiems virtualiems pasauliams reikalingas DI, nes bus arba pagalbininkas žmogui kuriant tuos pasaulius, arba bus tų pasaulių gyventojas“, – teigia D. Matuzevičius.

Pasak profesoriaus, kuriant DI sprendimus svarbu kūrybiškai spręsti problemas. Technologijos keičiasi kasdien, tad ugdomas studentų gebėjimas greitai surasti ir išmokti naudotis naujais įrankiais. „Dirbtinio intelekto srityje tie įrankiai yra DI algoritmai ir sistemos, kuriose DI algoritmai yra vykdomi. Svarbu žinoti, kuriuos įrankius geriausia naudoti konkrečiai problemai spręsti. Reikia išmokti tobulinti esamus arba susikurti naujus įrankius“, – sako profesorius.

DI sprendimų kūrėjams atsiveria plačios karjeros galimybės. Dėl galimybės dirbti šio pobūdžio darbus nuotoliu, darbo rinka išsiplečia iki viso pasaulio. Šios srities specialistai taip pat gali rinktis darbą visame IT sektoriuje.

Studentai gilina žinias technologijų įmonėse

Universitetas bendradarbiauja su technologijų įmonėmis, kurios kuria DI sprendimus. Viena iš tokių įmonių – „Agmis“, kuri nuo 2018 m. kuria kompiuterinės regos (ang. Computer Vision) DI produktus. Jie teikiami po „EasyFlow“ prekės ženklu. „EasyFlow“ sprendimai skirti prekybos, pramonės, aerodiagnostikos, statybos sritims.

„Agmis“ rengia paskaitas, priima studentus ir absolventus gilinti praktines žinias, moksliniams tyrimams. „Su akademine bendruomene bendradarbiaujame ir ties tiriamaisiais (ang. R&D) projektais, kai aukštosioms mokykloms reikia praktinės sprendimų taikymo patirties ar produktizacijos žinių“, – sako „Agmio“ vadovas Saulius Kaukėnas.

Pasak S. Kaukėno, DI mokslininkų, kaip ir kitų IT sričių specialistų, poreikis tik didėja. Taip pat turėtų daugėti organizacijų, kurios savo veikloje taikys DI. Tad itin svarbu, kad universitetas ruošia šios srities specialistus, kurių žinios yra vertinamos darbo rinkoje. „Itin vertiname universitete įgytas studentų žinias ir mokslo pamatus. Iš patirties matome, jog po studijų baigimo mums paruošti specialistą iki tinkamo mūsų poreikiams papildomai trunka nuo 6 iki 24 mėnesių“, – teigia „Agmio“ vadovas.

Kaip teigia S. Kaukėnas, Lietuvos įmonės ne tik diegia žinomus DI sprendimus, bet dažniau kuria savo originalius DI sprendimus ir įtraukia į šių sprendimų kūrimą jaunuosius mokslininkus. „Lietuvoje kuriami sprendimai yra konkurencingi globaliu lygiu – tad jaunam, studijas baigusiam kūrėjui yra galimybė iškart „žaisti aukščiausioje lygoje“, prisidedant prie tokių sprendimų kūrimo“, – sako S. Kaukėnas.

Dar viena technologijų įmonė su kuria universitetas bendradarbiauja – „Pix-Pro“. Ši įmonė taip pat kuria pažangius DI sprendimus. Vienas iš įmonės kuriamų sprendimų yra susijęs su fotogrametrija ir naudoja DI vaizdų apdorojimui. Pasak įmonės vadovo Edvardo Ramanausko, šiandien vis daugiau produktų, kurie orientuoti į pramonę 4.0, reikalauja DI sprendimų – tai padeda skaitmeninti, automatizuoti procesus.

Suteikdama galimybę studentams gilinti žinias praktikos metu, įmonė tikisi, kad studentai ne tik turės reikiamų žinių, bet ir gebės kurti naujus sprendimus, o verslo ir universiteto bendradarbiavimas taps abipuse sėkmės istorija. „Verslas tikisi, kad praktika būtų ne tik trumpų užduočių vykdymas, bet ir mokslinė tiriamoji veikla. Kad žinių apsikeitimas vyktų ne tik tarp studento ir darbdavio, bet ir tarp įmonės bei universiteto, o studentas būtų jungiančioji grandis“, – sako E. Ramanauskas.

Šiuo metu vyksta Bendrasis priėmimas į bakalauro ir vientisąsias studijas, kurio metu registruojami prašymai, laikomi stojamieji egzaminai ir kt.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama