Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 20:20
Lietuvos oro erdvė bus stebima dar atidžiau: „Oro navigacija“ pradeda 3,6 mln. eurų projektą
Balandžio 19 d. 17:43
Išrinkta stipriausia Vilniaus regiono mokinių bendrovė: prietaisas, kuris praverstų daugeliui mokyklų ir biurų
Balandžio 19 d. 14:24
TOP 15 dirbtinio intelekto įrankių mokytojams ir kitiems šios srities naujokams
Balandžio 19 d. 11:21
Dirbtinis intelektas apskaitos pasaulyje – ar jis pakeis įprastus darbuotojus?
Balandžio 19 d. 08:52
Prie ekranų vaikai praleidžia ilgiau, nei manote: įveikti tėvų kontrolės nustatymus jiems – juokų darbas
Balandžio 18 d. 20:33
„Audi Q6 e-tron“ platformos inovacijos: išradingas paprastumas, 800 voltų spartusis įkrovimas ir išmanusis temperatūros valdymas
Balandžio 18 d. 17:23
Šiaulių gimnazistų išradimas gali pagerinti tragiškus matematikos egzaminų rezultatus: siūlo mokytis... žaidžiant
Balandžio 18 d. 14:22
Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami
Balandžio 18 d. 11:15
4 iš 10 šalies gyventojų be sutikimo gauna el. laiškus su reklamomis. Ar tai teisėta?
Balandžio 18 d. 08:43
Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Lietuvos abiturientų mokymosi rezultatai kelia nemenką susirūpinimą

Publikuota: 2019-12-17 15:17
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Moksleivių mokymosi rezultatus analizuojantys ir apibendrinantys žurnalo „Reitingai“ ekspertai dar kartą patvirtino – mažėjantis abiturientų skaičius ir prastas jų pasirengimas studijoms aukštųjų mokyklų vadovus verčia griebtis už galvų.

Nepakankamas paruošimo lygis mokyklose

Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos (LKDK) prezidentas Nerijus Varnas pastebi, kad jau eilę metų yra „apleistas“ kokybiškas moksleivių parengimas studijuoti aukštosiose mokyklose itin atsiliepė šių metų priėmimo į aukštąsias mokyklas rezultatuose.

Lietuvos abiturientų mokymosi rezultatai kelia nemenką susirūpinimą
Asociatyvi nuotr.

„Šiemet dėl netinkamo moksleivių pasirengimo labiausiai nukentėjo kolegijos. Kasmet griežtėjantys reikalavimai stojantiesiems aukštųjų mokyklų duris leido praverti tik geriausiai. Labai džiugu, kad studijuoti atėjo labiau motyvuoti jauni žmonės, tačiau tuo pačiu pamatėme, kad nemaža dalis Lietuvos abiturientų neatitinka net minimalių reikalavimų, todėl nebuvo priimti į aukštąsias mokyklas, kurios laikėsi įstatymo ir kitų teisės aktų nustatytų reikalavimų studijuoti valstybės finansuojamose ar savo lėšomis finansuojamose studijų vietose.

Jei imtume geriausius pasaulinius pavyzdžius, tai Suomijoje skaičiuojama, kad skirtingų miestų ir regionų mokyklų moksleivių parengimo skirtumai studijoms aukštosiose mokyklose ne didesni nei 8%, bendras Europos vidurkis yra apie 30 %, tačiau Lietuvoje šis procentas gali siekti vos ne 100%. Situacija yra ypač sudėtinga mūsų šalies regionuose ir kaimo vietovėse. Prastai pasirengę ir tik vieną mokyklinį egzaminą išlaikę moksleiviai netenka galimybės siekti aukštojo išsilavinimo.

Matydami šią problemą, dar rugpjūtį vykusioje diskusijoje su LR Švietimo, mokslo ir sporto ministru siūlėme kelti reikalavimus brandos atestatui įgyti ir įvesti bent vieną ar du privalomus valstybinius egzaminus, kurie priverstų pasitempti tiek moksleivius, tiek ir mokyklas. Tai galėtų būti valstybinis matematikos ir/ar lietuvių kalbos egzaminai. Tačiau į tokius LKDK siūlymus neatsižvelgta.

Šiandien yra planuojama padidinti valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių ir taip priimti daugiau norinčių studijuoti. Deja, kai kuriose srityse visi, kurie atitinka minimalius kriterijus ir nori rinktis tą kryptį, ir taip gauna valstybės finansavimą. Konkursas į tokias vietas siekia 0,6 ar 0,8 norinčio į vieną vietą. Tai reiškia, kad ir šiandien į tokias vietas nėra konkurencijos, o padidinus vietų skaičių, niekas nesikeis, nes atitinkančių reikalavimus studijuoti ir norinčių rinktis valstybei ar verslui reikalingas studijų kryptis tiesiog nėra. Ir kaip jų bus, jei beveik 3000 šių metų abiturientų neišlaikė valstybinio matematikos egzamino užduočių.

LKDK prezidento nuomone, būtini kompleksiškesni sprendimai ir kryptinga moksleivių orientacija karjerai. Būtina parodyti, koks yra įvairių sričių specialistų poreikis, kur yra potencialas auginti save karjeros kontekste. Taip pat svarbu tinkamu laiku įsivertinti, kokius egzaminus laikyti, kaip planuoti savo ateitį. Kalbant šalies kontekste, reikalinga tam tikra kritinė išsilavinusių piliečių dalis, kuri dabar dar pakankama, tačiau sparčiai mažėja. Pereinamuoju laikotarpiu galėtų būti net papildomi balai skiriami tiems, kurie renkasi verslui ir viešajam sektoriui reikalingas profesijas. Dabar siūlomas „nemokamo bakalauro“ modelis daug nesiskiria nuo dabar esančio, išskyrus tai, kad planuojama skirti daugiau valstybės finansuojamų vietų. Tačiau greičiausiai ir toliau išliks už aukštąjį mokslą mokantys ir nemokantys studentai bei studijų sąnaudų neatitinkantys krepšeliai.“, – svarsto LKDK prezidentas.

Rinką iškreipia ir minimalios kartelės nesilaikymas

Šiais metais studijas kolegijose pasirinko 23 % (8606) stojančiųjų, o universitetus rinkosi 29 % (10 696). Bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų, gavusių brandos atestatus, per metus sumažėjo 7 proc., brandos atestatus gavusių profesinio mokymo įstaigų absolventų sumažėjo net 12 proc., bet ir baigusieji pastarąsias yra neparengti siekti aukštojo išsilavinimo (šiemet jų įstojo tik 1 proc.). Deja, dalis studentų į aukštąsias mokyklas buvo priimta tokių, kurie neatitiko nustatytų minimalių reikalavimų stojantiesiems. Dėl to yra išsikreipiama situacija: dalis universitetų surenka kolegijų studentus, o kai kurios kolegijos, dažniausiai privačios – profesinių mokyklų kontingentą. Trumpalaikės finansinės naudos veikiamos tokios aukštosios mokyklos laužo susitarimus ir verčia sąžiningai reikalavimų besilaikančias institucijas galvoti, ar verta tą daryti? Juk paprasčiau priimti kelis šimtus ar beveik tūkstantį neįveikiančių kartelės stojančiųjų ir gauti tais metais ženklią finansinę naudą.

„Dalis kolegijų dėl panašių veiksmų ir augančių reikalavimų nukentėjo rimtai ir priėmė gerokai mažiau pirmakursių, lyginant su ankstesniais metais. Keista, kad kai kurios aukštosios mokyklos savo pasirinkimą nesilaikyti įsipareigojimų motyvuoja tuo, kad bando gelbėti situaciją ir paruošti kuo daugiau inžinerinių ir technologinių krypčių specialistų, bet tuo pačiu metu kartelę sumažina ir socialiniuose moksluose.

Galiausia, labai svarbu suvokti, kokią žinutę moksleiviams siunčia tokios aukštosios mokyklos, – jei vienur kartelė bus per aukšta – nieko tokio, stengtis nereikia, juk atsiras tokių, kurių standartai žemesni ir ten galėsiu studijuoti, svarbu, kad susimokėčiau“, – mano LKDK prezidentas N. Varnas.

Pasak jo, nors situacija aukštajame moksle yra sudėtinga, visgi, pasidžiaugti galima verslo atstovų požiūriu į koleginį sektorių.

„Nors šiais metais pagal pirmakursių pasirinkimus kolegijos gavo mažiau dėmesio, tačiau matome, kad stojančiųjų pirmuoju pageidavimu prašymuose daugiausia nurodytomis aukštosiomis mokyklomis, LAMA BPO duomenimis, antroje ir trečioje dešimtuko vietose rikiuojasi didžiosios Vilniaus ir Kauno kolegijos, iš karto po Vilniaus universiteto. Tai įrodo, jog stojantieji vertina praktika grįstų studijų naudą bei tamprų ryšį su verslu.

Reikia nepamiršti, kaip yra svarbu išlaikyti binarinės aukštojo mokslo sistemos balansą ir neadekvačiai nenukrypti į kurio nors sektoriaus pusę, bei įvertinti absolventų parengimo kaštus ir pridėtinę vertę, kurią jie kuria. Tai ypatingai svarbu šalies kontekste planuojant ir skirstant biudžeto lėšas bei formuojant aukštojo mokslo politiką“, – sako LKDK prezidentas N. Varnas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
132-eji metai nuo pirmos elektros lemputės Lietuvoje įžiebimo: energetikai kviečia „pasimatuoti“ jų profesiją

Balandžio 17-ąją, praėjus 132-ejiems metams nuo akimirkos, kai Lietuvoje pirmą kartą sužibo elektros lemputė, integruota atsinaujinančios energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ su partneriais moksleivius kviečia „pasimatuoti“ energetiko profesiją ir patiems sukonstruoti savo elektros lemputę.

Kuriama unikali dronų konstravimo ir valdymo studijų programa, prisidėsianti prie šalies saugumo

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija bendradarbiaudama su Lietuvos šaulių sąjunga ir inžinerijos verslo įmonėmis kuria bepiločių transporto priemonių inžinerijos programą, kurioje studentai mokysis konstruoti ir valdyti dronus.

„Vilnius Tech“ GRAVITY: universitetas taps karjeros galimybių centru

Jau balandžio 18 d. „Vilnius Tech“ taps mokslo talentų ir lyderiaujančių modernių verslų traukos centru. Saulėtekio centriniuose rūmuose ateities kūrėjai ir savo sričių profesionalai, užduodami kryptį savo karjerai, ne tik įveiks galiojančius, bet ir sukurs naujus, veržlius ir perspektyvius visatos dėsnius.

2024 m. balandis
2024-04-12 16:17
Mokyklos kviečiamos nominuoti mokytojus-elektronikos entuziastus įmonių skatinamosioms stipendijoms gauti
2024-04-10 09:22
Unikali patirtis. Įkvepiantys atradimai. Vilniaus universitetas kviečia tapti studentu vienai dienai
2024-04-09 10:21
„Ignitis grupė“ kviečia aukštąsias mokyklas teikti paraiškas finansinei paramai gauti
2024-04-09 07:05
Šią savaitę – atvirų durų dienos visose profesinėse mokyklose: atvers modernias mokymo bazes, leis „pasimatuoti“ profesiją
2024-04-05 13:17
KTU kartu su dviem pasaulinio lygio universitetais pradeda matematikos doktorantūros studijas
2024 m. kovas
2024-03-28 19:25
Valstybė ir šiemet skatins stojančiuosius į pedagogiką
2024-03-26 11:48
Parodoje „Karjera & studijos Lietuvoje 2024“ Vilniaus universitetas pristatys išskirtines inovacijas
2024-03-20 12:09
Dirbtinis intelektas švietime: beveik 60 proc. švietimo įstaigų neturi DI strategijos
2024-03-15 19:54
Tarptautinių studijų paroda – renginys, subursiantis būsimus studentus ir aukštąsias mokyklas
2024-03-07 07:01
Lietuvoje antrąkart rengiamas jaunųjų inžinierių čempionatas STEAM TEAM
2024-03-06 07:09
Per pirmą KURSUOK veiklos mėnesį mokytis užsiregistravo 4,2 tūkst. suaugusiųjų (1)
2024-03-04 07:02
Europos universitetai dar labiau solidarizuojasi su Ukraina
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama