Elektronika.lt
 2025 m. liepos 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 21 d. 20:27
Mokslininkai kuria RAVEN: naujas metodas, leidžiantis pamatyti šviesos impulsus taip, kaip niekad anksčiau
Liepos 21 d. 17:12
Iššūkis teisininkams: kaip kurti teisingus įstatymus DI eroje?
Liepos 21 d. 14:32
KTU mokslininkų tyrimas: Lietuvos mokyklos stebi mokinių pažangą, tačiau jas riboja ištekliai
Liepos 21 d. 11:51
Signalų apdorojimas: nuo gamtos iki modernių technologijų
Liepos 21 d. 08:36
Skaitmeninis detoksas atostogų metu - nauda emocinei ir fizinei sveikatai
Liepos 20 d. 20:33
Kuriama baterija, kurios pilnas įkrovimas truks vos 20 minučių
Liepos 20 d. 17:56
Iki 99 proc. elektromobilių baterijų ardomos nelegaliai – į pavojų visuomenei reaguojama per lėtai
Liepos 20 d. 14:01
Pametėte savo ar radote svetimą banko kortelę? Štai, ką turite padaryti pirmiausia
Liepos 20 d. 11:42
VU alumnas, mokslininkas ir išradėjas dr. R. Gaška: puslaidininkių ateitis – didžiulė daugelyje sričių
Liepos 20 d. 08:28
Daugėjant ryšio trikdžių rekomenduoja telefone atlikti vieną veiksmą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Vidutinių juodųjų skylių paieškos

Publikuota: 2025-06-08 18:01
Tematika: Mokslo naujienos
Autorius: Kastytis Zubovas
Inf. šaltinis: „Konstanta 42“

Astronomai juodąsias skyles skirsto pagal masę. Žvaigždinės yra tos, kurių masės palyginamos su žvaigždžių – nuo maždaug penkių iki maždaug 50, gal 100, Saulės masių. Jos ir atsiranda mirštant masyvioms žvaigždėms. Supermasyvios randamos beveik visų galaktikų centruose, jų masės prasideda nuo milijono, gal kiek mažiau, Saulės masių, o didžiausios viršija 40 milijardų. Jų kilmė iki galo neišaiškinta.

Vidutinių juodųjų skylių paieškos
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Tarp šių intervalų driekiasi tarpinės masės juodųjų skylių zona, o jų nei kilmė, nei egzistavimas nėra iki galo aiškūs. Nors randama įvairių požymių, kad tarpinės – tūkstančių ar dešimčių tūkstančių Saulės masių – juodosios skylės gali egzistuoti kai kuriuose kamuoliniuose žvaigždžių spiečiuose, o gravitacinių bangų signalai lyg ir atskleidžia 100-200 Saulės masių juodųjų skylių egzistavimą, kol kas šie objektai išlieka labai mįslingi.

Keli nauji tyrimai stengiasi paslaptį praskleisti. Pirmajame iš naujo analizuojami dalis LIGO, „Virgo“ ir „Kagra“ detektorių surinktų duomenų. Visi trys detektoriai, dažnai įvardijami santrumpa LVK, gravitacinių bangų ieško panašiu principu – fiksuodami ypatingai menkus ilgų vamzdžių ilgio pokyčius, pro šalį judant gravitacinei bangai. Duomenys apdorojami automatiškai, tačiau naujojo tyrimo autoriai pritaikė geresnius algoritmus, kuriuose įtraukiama skirtingų gravitacinių bangų harmonikų (overtonų) įtaka signalui.

Analizei pasirinkta 11 signalų su didžiausiomis automatiškai identifikuotomis masėmis. Tarp jų penkiais atvejais nustatyta juodosios skylės masė po susijungimo yra 110-350 Saulės masių ir tikrai patenka į tarpinės masės juodųjų skylių intervalą. Be to, dviem atvejais juodosios skylės prieš susijungimą buvo masyvesnės nei 120 Saulės masių, o vienu atveju pateko į 60-120 Saulės masių intervalą. Šis intervalas vadinamas „porinio nestabilumo masės tarpu“ – manoma, kad žvaigždės, kurios galėtų mirdamos suformuoti tokios masės juodąsias skyles, iš tikro to nepadaro, nes sprogdamos visiškai išnyksta. Tai greičiausiai reiškia, kad šios juodosios skylės susiformavo ankstesnio susiliejimo metu.

Kituose dviejuose tyrimuose analizuojama gravitacinių bangų signalo evoliucija per keletą metų iki susiliejimo. LVK gali fiksuoti tik paskutines kelias poros gyvavimo sekundes – ankstesni signalai yra pernelyg žemo dažnio ir pernelyg silpni. Tačiau po maždaug dešimties metų darbą turėtų pradėti kosminis gravitacinių bangų detektorius LISA, kuris bus jautrus tūkstančius kartų žemesniam bangų dažniui.

LISA aptiktą juodųjų skylių porą vėliau – po metų ar kelių – bus galima aptikti LVK. Ryšys tarp šių dviejų signalų – dažnio kitimas, trukmė tarp aptikimų ir panašios savybės – leis ne tik patikrinti teorinius modelius apie juodųjų skylių susiliejimą, bet ir suteiks gausybę žinių apie jų kosminę aplinką.

Šiuo metu nežinome, ar juodųjų skylių poros dažniau jungiasi žvaigždžių spiečiuose, ar prie pat galaktikų centrų, ar neišskirtinėse galaktikų vietose, tačiau nuo aplinkos gali priklausyti susijungimo trukmė, kurią ir atskleis jungtiniai stebėjimai. Dar viena detalė, kurią jie gali atskleisti – po susidūrimo įvykstančio juodosios skylės „paspyrimo“ savybės.

Paspyrimas yra bendrosios reliatyvumo teorijos prognozė, kad besijungdamos juodosios skylės gravitacines bangas spinduliuoja ne sferiškai simetriškai, todėl susijungimo produktas – masyvesnė juodoji skylė – gali būti išsviestas į šalį net ir didesniu nei 1000 km/s greičiu. Tyrėjai apskaičiavo, kad apjungus LVK, LISA ir dar vieną detektorių bus galima identifikuoti labiausiai tikėtiną paspyrimo kryptį ir netgi greitį. Tai leis vykdyti tolesnius stebėjimus, ieškant judančio susijungimo produkto pėdsakų aplinkinėje erdvėje.

Tiek LVK, tiek LISA stebėjimai reikalauja beprecedenčio tikslumo – kartais jis palyginamas su atomo skersmens eilės pokyčiais atstume tarp Saulės ir Žemės. Nenuostabu, kad triukšmas – įvairiausi nepageidaujami signalai – gali labai lengvai užgožti mus dominantį signalą. Taigi tyrėjai sukūrė mašininio mokymo algoritmą, kuris gali atskirti signalą nuo triukšmo, įskaitant tokį triukšmą, kuris atrodo panašiai į pavienius signalo elementus.

Patikrinę algoritmą su dviem tikrais signalais jie parodė, kad įvairūs tikėtini trukdžiai ir triukšmo šaltiniai yra įveikiami. Tai bus labai svarbu analizuojant ketvirtojo LIGO (ir antrojo LVK tinklo) stebėjimų etapo duomenis; šie stebėjimai pradėti 2023 metais, šiuo metu sustabdyti, bet vėl bus pradėti po kelių dienų ir tęsis iki spalio ar lapkričio. Tada detektoriai vėl bus sustabdyti atnaujinimams, o penktąjį stebėjimų etapą numatoma pradėti 2027 metais.

Tyrimo rezultatai publikuojami „The Astrophysical Journal Letters“ (LIGO-Virgo juodosios skylės) ir „The Astrophysical Journal“ (LISA perspektyvos, kinematikos signalų prognozė ir signalo išskyrimas triukšme).


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Gyvybės nebuvimo Marse priežastis

Jauname Marse buvo skysto vandens, kurio savybės tiko gyvybei. Tuomet kodėl nerandame jokių Marso gyvybės pėdsakų? Gali būti, kad tiesiog nepakankamai atidžiai ieškome. Bet gal jos niekada ir nebuvo?

Saulės audros galingumo paaiškinimas

Saulėje kartais įvyksta žybsniai, kurių metu magnetiniame lauke sukaupta energija išspinduliuojama ryškiu ultravioletinės ir rentgeno spinduliuotės pliūpsniu. Kartu kartais išmetamas plazmos pliūpsnis. Jei toks užtaisas pasiekia Žemę, įvyksta geomagnetinė audra, kuri gali pakenkti tiek mūsų kosminiams prietaisams, tiek ir žmonių sveikatai.

Mokslininkų tyrimas nustebino: dirbtinis intelektas kalbas perpranta geriau nei žmogus?

Ar kada susimąstėte, kas nutiktų, jei dirbtinis intelektas ne tik imituotų kalbos supratimą, bet iš tiesų pradėtų suvokti jos gilumą? Įsivaizduokite, kad AI modelis, su kuriuo bendraujate, gali manipuliuoti kalba taip pat laisvai kaip žmogus, o kartais net išradingiau. Pasirodo, tai jau vyksta.

2025 m. liepa
2025-07-13 06:33
Matematikų proveržis: atrado būdą spręsti lygtis, kurios šimtus metų buvo neišsprendžiamos
2025-07-10 12:33
Naujas Kinijoje sukurtas lazeris gąsdina visą pasaulį: telpa į lagaminą ir gali veikti bet kokiomis sąlygomis
2025-07-09 18:49
Australai išrado pigesnę nei ličio bateriją: ji yra ne tik saugesnė, bet ir tarnauja ilgiau ir veikia galingiau
2025-07-04 15:34
Dirbtinis intelektas gali sukurti žmonijos sunaikinimo planą
2025-07-02 16:38
Marso jonosferos stebėjimai
2025 m. birželis
2025-06-30 13:51
Neutroninių žvaigždžių susiliejimo modelis
2025-06-30 07:26
KTU profesorius ragina Baltijos šalis imtis veiksmų dėl kvantiniu saugumu užtikrinamos tapatybės
2025-06-29 18:18
Detalūs Saulės mikrožybsnio stebėjimai
2025-06-28 18:34
Ugnikalnis prie Jezero kraterio
2025-06-27 18:31
Ištyrė, kas nutinka žmogaus ląstelėms veikiant 5G
2025-06-25 13:34
Vilniaus rotušėje vyks tarptautinė kvantinių technologijų konferencija
2025-06-17 15:36
Mokslininkai išrado ypač kietą šviesą (1)
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama