Lietuvos vardas skamba tarp pasaulio inovacijų lyderių – Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslininkų komanda pateko į prestižinio Europos patentų tarnybos konkurso „Young Inventors Prize 2025“ finalą. Į šį dešimtuką, atrinktą iš daugiau kaip 450 kandidatų visame pasaulyje, pateko lietuviai Laurynas Karpus, Vykintas Jauniškis ir Irmantas Rokaitis – biotechnologijų startuolio „Biomatter“ įkūrėjai.

Konkurse pripažinta inovacija buvo sukurta VU GMC Biotechnologijos institute, bendradarbiaujant su prof. Rolandu Meškiu ir dr. Donatu Repečka. Komanda sukūrė „Intelligent Architecture™“ platformą – dirbtinio intelekto įrankį, leidžiantį kurti visiškai naujus fermentus nuo nulio, t. y. išvengiant modifikacijų, paremtų jau gamtoje esančiais fermentais.
„Sukūrėme fermentų kūrimo technologiją, kurią riboja tik mūsų vaizduotė. Tai leidžia įveikti XXI a. sveikatos ir tvarumo iššūkius“, – teigia VU mokslininkai.
Tradiciniai fermentų inžinerijos metodai dažniausiai apsiriboja nedideliais pokyčiais egzistuojančiose baltymų molekulėse, o tai riboja jų pritaikymą šiuolaikiniams poreikiams. Sukurta platforma taiko „iš apačios į viršų“ (angl. bottom-up) principą – kuriami unikalūs fermentai, tiksliai atitinkantys įvairių pramonės šakų poreikius.
Derindama mašininį mokymąsi, fizikiniais modeliais pagrįstą modeliavimą ir eksperimentinius laboratorinius testavimus, sistema nuolat tobulina kuriamų fermentų savybes ir funkcijas. Rezultatas – efektyvūs, lengvai gaminami ir konkrečioms sritims pritaikyti fermentai, padedantys optimizuoti biologinių produktų gamybą, vaistų kūrimą ir tvarią cheminių medžiagų sintezę.
Komanda pradėjo nuo algoritmo „Protein GAN“, įrodžiusio, kad galima generuoti veiklius gamtoje neegzistuojančius fermentus. Šis tyrimas paskatino 2018 m. įkurti įmonę „Biomatter“, kuri pernai pritraukė 6,5 mln. eurų investiciją. Šiandien mokslininkai kuria fermentus įvairioms sritims: nuo kūdikių maistinių medžiagų gamybos iki genų terapijos, vakcinų kūrimo ar baltymų inžinerijos. Tarp partnerių – tokios tarptautinės įmonės kaip „Kirin“ ir „ArcticZymes Technologies“.
Europos patentų tarnybos apdovanojimas „Young Inventors Prize“ teikiamas jauniesiems išradėjams iki 30 metų, kurie savo idėjomis prisideda prie Jungtinių Tautų Darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo tokiose srityse kaip sveikata, švietimas, tvari pramonė ir aplinkosauga. Šis pasiekimas ne tik stiprina Lietuvos kaip biotechnologijų šalies įvaizdį, bet ir atkreipia dėmesį į jaunosios mokslininkų kartos potencialą kurti globaliai reikšmingas inovacijas.
Konkurso nugalėtojai paaiškės birželio 18 d. tiesiogiai transliuojamos Reikjavike (Islandija) vyksiančios ceremonijos metu.