Elektronika.lt
 2026 m. birželio 11 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Birželio 10 d. 18:34
Smulkus verslas – lengvas grobis sukčiams? Kaip sumažinti riziką
Birželio 10 d. 16:41
Skaitmeninis suverenitetas DI amžiuje: kodėl Lietuvai neužtenka vien naudotis užsienio technologijomis?
Birželio 10 d. 14:26
„Apple“ pristatė spartesnę „iOS 27“
Birželio 10 d. 12:25
Ekspertas paaiškino, kodėl elektromobilių vairuotojams Lietuvoje – vieni privalumai
Birželio 10 d. 10:25
Dirbtinis intelektas ekonomikoje: augimo variklis ar naujas neapibrėžtumo šaltinis?
Birželio 10 d. 08:38
Balsu telefone jau galima ne tik ieškoti
Birželio 9 d. 17:28
ES griežtina kovą su pinigų plovimu: kodėl keičiamos taisyklės?
Birželio 9 d. 14:40
Du nauji automobilių prekės ženklai – „Omoda“ ir „Jaecoo“ Lietuvoje (1)
Birželio 9 d. 12:52
Mato, ką rašote klaviatūra: įspėja apie 8 kartus išaugusią grėsmę, kurios galite net nepastebėti
Birželio 9 d. 10:10
Ką apie valstybės valdymą pasako Registrų centro valdomų duomenų vagystės atvejis?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
RDR2 Mods
Euro Truck Simulator 2 Mods, WOT Mods, Assetto Corsa Rally Mods
Reklama
 Naujienos » Elektronika, technika Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Atsinaujinančios energetikos naujienos: lūžis – vis daugiau lietuvių elektrines renkasi ne ten, kur gyvena

Publikuota: 2026-03-30 17:19
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Gaminančių vartotojų bendruomenė Lietuvoje nuosekliai plečiasi – šalyje jų jau daugiau kaip 172 tūkst. Vien per vasarį „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prijungė beveik 1,7 tūkst. naujų klientų. Augimo perspektyvos išlieka stabilios: per praėjusį mėnesį gauta dar beveik 3 tūkst. paraiškų tapti gaminančiais vartotojais.

„Šie metai atkartoja įprastas sezoniškumo tendencijas – žiemą naujų prijungimų būna mažiau, o pavasarį, prasidėjus saulėtesniam sezonui, jų skaičius pastebimai išauga. Tuo pačiu gautų paraiškų kiekis rodo, kad susidomėjimas atsinaujinančia energetika išlieka aukštas“, – sako Eglė Drungienė, ESO paslaugų vystymo vadovė.

Įsitvirtina tendencija: auga nutolusių GV skaičius

ESO per vasarį prijungė 621 gaminantį vartotoją, įsirengusį elektrines ant savo pastatų stogų ar sklypuose šalia jų, o dar apie 1 tūkst. tapo nutolusiais gaminančiais vartotojais.

Vasarį daugiau nei pusė naujų gaminančių vartotojų pasirinko būtent nutolusių elektrinių modelį, ir ši tendencija laikosi kelis mėnesius iš eilės – nutolusių gaminančių vartotojų skaičius sudaro vis didesnę dalį bendrame gaminančių vartotojų segmente.

„Gaminantys vartotojai ne tik įsigyja elektrines parkuose, bet ir vis dažniau naudojasi galimybe dalį savo stogo elektrinių galios priskirti kitiems turimiems objektams. Pavyzdžiui, įsirengę elektrinę sodyboje, jos generaciją pritaiko ir butui mieste. Tokie sprendimai leidžia efektyviau išnaudoti turimus pajėgumus ir taip pat rodo, kad gaminantys vartotojai vis aktyviau ir išmaniau valdo savo elektrines“, – sako E. Drungienė.

Galimybė paskirstyti elektrinės galią suteikia klientams daugiau lankstumo – elektrinės generaciją galima pritaikyti skirtingiems objektams ir taip maksimaliai išnaudoti jos naudą. Tam reikia, kad šių objektų savininkas būtų tas pats.

Per vasarį prijungtų stogo elektrinių įrengtoji galia siekia 16 MW (megavatų), o nutolusiems vartotojams priskirta daugiau kaip 24 MW leistinos generuoti galios. Idealiomis sąlygomis šios naujos elektrinės galėtų sugeneruoti apie 30 GWh elektros energijos per metus.

Vidutiniškai vienas privatus gaminantis vartotojas vasarį prijungė 14 kW (kilovatų) galios elektrinę (vidutinė leistina generuoti galia, LGG, siekia 6,6 kW), o vidutinė verslo klientų įrengtų elektrinių galia sudaro apie 92 kW (LGG – apie 30 kW). Nutolusių elektrinių atveju vidutinė vienam vartotojui priskirta leistina generuoti galia siekia apie 23 kW.

Generacija: vis dar žiemiška, bet artėja aktyvus sezonas

Gaminantys vartotojai per vasarį į tinklą sugeneravo 40,1 GWh (gigavatvalandžių) elektros energijos, panašiai tiek, kiek ir tokiu pačiu laikotarpiu pernai.

„Žiemos mėnesiais saulės elektrinių generacija natūraliai būna mažesnė, bet bendras pagamintos elektros kiekis išlieka reikšmingas dėl sparčiai augančio gaminančių vartotojų skaičiaus. Palyginimui, prieš dvejus metus į tinklą vasario mėnesį gaminantys vartotojai sugeneravo beveik tris kartus mažiau elektros energijos“, – pastebi E. Drungienė.

ESO atstovė taip pat primena, kad kovo 31 d. baigiasi dvejų metų gaminančių vartotojų elektros energijos apskaitos laikotarpis. Tai reiškia, kad už per šį laikotarpį pagamintą, bet nesuvartotą elektros energiją bus išmokėtos kompensacijos, o nuo balandžio 1 d. elektros energijos apskaita prasidės iš naujo.

„Dabar kaip tik pereiname į aktyvų saulės periodą, todėl tai tinkamas metas gaminantiems vartotojams įsivertinti elektrinės darbą ir pasiruošti naujam saulės sezonui, kad elektrinė būtų išnaudojama kuo efektyviau“, – pažymi E. Drungienė.

Tam, kad gaminantys vartotojai galėtų efektyviau valdyti savo elektrines, ESO parengė nemokamą individualų energetinio efektyvumo vertinimą. Jį savo savitarnoje gali rasti visi daugiau nei metus gaminančiais vartotojais esantys klientai.

Beveik 3 tūkst. naujų paraiškų

Susidomėjimas atsinaujinančia energetika išlieka aukštas – per vasarį ESO sulaukė beveik 3 tūkst. GV paraiškų. Iš jų daugiau kaip 2,4 tūkst. nori įsirengti elektrines, o beveik 500 klientų didinosi jau turimą elektrinių galią.

Šiuo metu Lietuvoje jau yra daugiau kaip 172 tūkst. gaminančių vartotojų, bendra jų įrengtoji galia siekia apie 2,3 GW (gigavato). Tai sudaro maždaug ketvirtadalį visos Lietuvoje įrengtos elektros gamybos galios.

Sparčią atsinaujinančios energetikos plėtrą palaiko valstybės parama ir ESO supaprastinti procesai. Visus veiksmus norint tapti gaminančiu vartotoju – nuo paraiškos pateikimo iki elektrinės prijungimo – galima atlikti ESO savitarnoje.

ESO klientai taip pat gali greitai pasitikrinti, kokią galią konkretus objektas gali perduoti į tinklą – tai padaryti galima ESO interneto svetainėje, įvedus objekto numerį.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
„Apple“ pribloškė gerbėjus staigiu „Apple Watch“ palaikymo sumažinimu

Baigusi WWDC 2026 pristatymą, „Apple“ oficialioje svetainėje paskelbė įrenginių, palaikančių naujas operacinių sistemų versijas, sąrašą. Ir jei „iOS“ atveju visų laukė maloni staigmena, apie kurią buvo pranešta dar transliacijos metu, tai su „watchOS 27“ išmaniesiems laikrodžiams staigmena pasirodė nemaloni.

Atsinaujinanti energetika pirmą kartą pasaulyje aplenkė dujinę

Pasaulinėje energetikoje įvyko istorinis įvykis – 2026 m. balandį saulės ir vėjo elektrinės pirmą kartą per visą mėnesį pagamino daugiau elektros energijos nei dujinės elektrinės.

Išmaniųjų telefonų lustų palyginimas atskleidė milžinišką našumo prarają tarp flagmanų ir biudžetinių modelių

Portalas „GSM Arena“ paskelbė tyrimo rezultatus, kuriame buvo lyginami šiuo metu išmaniųjų telefonų rinkoje esantys mobilieji procesoriai. Paaiškėjo, kad reitingo lyderis yra maždaug 15 kartų našesnis už lustą, užėmusį paskutinę vietą.

2026 m. birželis
2026-06-08 17:29
Savivaldybėse kasmet būtų galima sutaupyti apie 100 mln. eurų: kur slypi didžiausias energijos vartojimo efektyvumo potencialas?
2026-06-08 13:32
Lietuvoje antrą mėnesį iš eilės įregistruota daugiau nei 2 200 elektrinių lengvųjų automobilių
2026-06-08 09:27
ESO vadovas R. Radvila: siekiame, kad vidutinis klientas elektros tiekimo sutrikimą patirtų rečiau nei kartą per metus
2026-06-06 13:40
Vežėjų verslo pokyčiai – kam reikėtų suskubti ruoštis?
2026-06-05 17:48
Išmanusis laikrodis „Amazfit Balance 3“: ryškus AMOLED ekranas ir iki 21 paros baterijos veikimo laikas
2026-06-05 15:14
„LP Express“ paštomatais pristatyta kone 7 mln. siuntų, tinklas toliau plečiamas regionuose
2026-06-05 07:15
Pristatyti „Amazfit Balance Ultra“ su titaniniu korpusu ir 30 dienų veikiančia baterija
2026-06-04 11:51
BYD pristatė „juvelyrinį“ „Denza Z9 GT“ už 800 000 JAV dolerių
2026-06-04 07:17
Antrą mėnesį iš eilės Lietuvoje pasigaminome daugiau elektros nei suvartojome, o saulės elektrinių gamyba pasiekė rekordą
2026-06-03 09:44
Kazlų Rūdos savivaldybėje kursuoja du elektriniai autobusai
2026-06-02 07:30
„Omniva“ pradeda naujos kartos paštomatų plėtrą mažesniuose miesteliuose
2026-06-01 21:06
„Ignitis gamyba“ užtikrino savo pajėgumų prieinamumą Lenkijos rinkoje
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2026 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
ScriptHookV, GTA 5 Mods, GTA 5 Map Mods
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Būk saugus
elektroninėje erdvėje

www.esaugumas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
www.mokslofestivalis.eu
Reklama


Reklama