Elektronika.lt
 2021 m. rugsėjo 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 - Garso technika
 - Automobilių elektronika
 - Buitinė elektronika
 - Kompiuterių elektronika
 - Maitinimo šaltiniai
 - Mikrovaldikliai
 - Radiotechnika
 - Šviesos efektai
 - Įvairi elektronika
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Rugsėjo 26 d. 18:13
„Microsoft“ hibridinio darbo tyrimas: veikia ir taps kasdienybe
Rugsėjo 26 d. 16:28
„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?
Rugsėjo 26 d. 14:46
Pasauliui ima trūkti lustų – štai sprendimas
Rugsėjo 26 d. 11:18
Kaip apsaugoti savo telefoną ir suvaldyti duomenų saugumo rizikas?
Rugsėjo 26 d. 08:32
Netikėtas žaidimo posūkis – algoritmas pradėjo kurti nepadorias istorijas apie vaikus
Rugsėjo 25 d. 18:33
Merginos IT srityje: „pasimatuoti“ kompiuterininkės karjerą galima dar mokyklos suole
Rugsėjo 25 d. 16:50
IGLU TECH geoterminiame šilumos siurblyje – efektyvi tvarumo ir žaliosios krypties sinergija
Rugsėjo 25 d. 14:33
Šaltasis sezonas tolygus elektros sezonui – kainų augimą pajus visi
Rugsėjo 25 d. 11:21
Kelios Jungtinės Karalystės kompanijos pristatė elektromobilį „Aura“
Rugsėjo 25 d. 08:20
3 mln. vertės fizikos proveržio premiją laimėjo itin tiksli laikrodžio technologija
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
GTA 5 Mods
GTA 5 Cheats, GTA 5 vehicle mods, GTA 5 Map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
FS19 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS19 Tractor, FS19 Truck
MSFS2020 Liveries
Flight Simulator 2020 Mods, MSFS2020 Scener, MSFS2020 Airports
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
„TFBank“ paskolos
Vartojimo paskola, auto paskola, paskolos refinansavimas
FS22 Map mods
Farming simulator 22 mods, FS22 Harvesters, FS22 Seasons
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Reklama
 Schemų archyvas » Įvairi elektronika Dalintis | Spausdinti

Laboratorinis signalų generatorius su DDS

Publikuota: 2013-06-25 09:10
Tematika: Įvairi elektronika
Tipas: Vidutiniška
Autorius: N. Chliupinas
Aut. teisės: ©Žurnalas „Radio“
Inf. šaltinis: Žurnalas „Radio“

Sinusoidinės įtampos generatorius – vienas iš būtiniausių prietaisų bet kokioje laboratorijoje. Tačiau pramoninės gamybos generatoriai yra didelių gabaritų, masės ir pakankamai brangūs. Savadarbiai analoginiai generatoriai yra sudėtingos konstrukcijos ir neužtikrina išėjimo signalo dažnio didelio tikslumo ir stabilumo. Straipsnyje aprašoma generatoriaus konstrukcija, realizuota su tiesioginės skaitmeninės sintezės (DDS – direct digital synthesizer) mikroschema, neturinčia minėtų trūkumų.

 Rodyti komentarus (4)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Parengė Andrius Vaičeliūnas (red. pastaba: kalba netaisyta).
Хлюпин Н. Лабораторный генератор сигналов на DDS. – Радио, 2009, № 8, с. 15–17.

Sinusoidinės įtampos generatorius – vienas iš būtiniausių prietaisų bet kokioje laboratorijoje. Tačiau pramoninės gamybos generatoriai yra didelių gabaritų, masės ir pakankamai brangūs. Savadarbiai analoginiai generatoriai yra sudėtingos konstrukcijos ir neužtikrina išėjimo signalo dažnio didelio tikslumo ir stabilumo. Straipsnyje aprašoma generatoriaus konstrukcija, realizuota su tiesioginės skaitmeninės sintezės (DDS – direct digital synthesizer) mikroschema, neturinčia minėtų trūkumų.

Pasirodžius tiesioginės sintezės mikroschemoms, atsirado galimybė sukonstruoti laboratorinį sinusoidinės formos signalų generatorių, turintį pakankamai aukštus parametrus, esant palyginti paprastai schemai ir konstrukcijai. Šio generatoriaus nominalus dažnių diapazonas – 0,1 Hz...6 MHz su galimybe praplėsti viršutinę ribą iki 11 MHz. Maksimali signalo amplitudė – 7 V, esant 50 Ω apkrovai.

Generatoriaus schema parodyta 1 pav. Jo pagrindas – mikroschema AD9832BRU (DD2). Ji pasirinkta dėl to, kad tai yra viena pigiausių DDS mikroschemų. Sinusoidinis signalas formuojamas ant 14 mikroschemos DD2 išvado. Pasyvus žemų dažnių filtras L1L2C8C9C10 su 10 MHz pjūvio dažniu filtruoja signalo spektrą. Kadangi mikroschema DD2 dirba su vienpoliu maitinimu, būtina „pritempti“ prie nulio vidurinę jos generuojamo signalo reikšmę. Tai atlieka plačiajuostis diferencialinis stiprintuvas AD8130AR (DA2). Signalo lygio poslinkio įtampa paduodama nuo rezistorinio daliklio R4R15 į DA2 aštuntą išvadą, o įėjimo signalas – į mikroschemos pirmą išvadą. Tame pačiame stiprintuve realizuotas aktyvus antros eilės žemų dažnių filtras su 10 MHz pjūvio dažniu ir perdavimo koeficientu 2.

Nuo DA2 išėjimo simetriškas nulinio lygio atžvilgiu signalas patenka į amplitudės reguliatorių R14. Įprasto potenciometro, o ne elektroninio ateniuatoriaus naudojimas šioje vietoje paremtas noru supaprastinti ir atpiginti konstrukciją. O ir realiame darbe gerokai patogiau sukioti rankenėlę nei daug kartų spausti mygtukus.

Nuo potenciometro R14 šliaužiklio signalas paduodamas į mikroschemos DA3 įėjimą tolimesniam stiprinimui. Stiprintuvo perdavimo koeficientas nustatytas rezistorių R21 ir R22 nominalų santykiu grįžtamojo ryšio grandinėje. Į mikroschemos DA3 ketvirtą išvadą paduodama įtampa nuo potenciometro R17 šliaužiklio išėjimo signalo pastovios dedamosios pareguliavimui nuo -5 V iki +5 V ribose. Sujungus jungiklio SA1 kontaktus galima operatyviai padaryti signalą simetriniu nulio atžvilgiu.

Nemaloni diferencialinių stiprintuvų AD8130AR ypatybė – polinkis užgeneruoti, dirbant su talpine apkrova. Šiam efektui pašalinti į stiprintuvo DA3 išėjimo grandinę nuosekliai įjungtas rezistorius R25. Jis, žinoma, sumažina signalo amplitudę ant mažos varžos apkrovos, tačiau su tuo mėgėjiškomis sąlygomis pilnai galima taikstytis. Juk žemadažnės aparatūros įėjimo varža retai būna žemiau kelių šimtų omų.

Nors stiprintuvo AD8130AR išėjimo srovė gali siekti 40 mA, tačiau ilgas darbas tokiame režime mikroschemą perkaitina ir sugadina. Papildomas apsauginis rezistorius R26 apriboja išėjimo srovę iki saugios reikšmės net ilgą laiką esant užtrumpintam išėjimui. Dirbant su mažos varžos apkrova šį rezistorių galima užtrumpinti jungikliu SA2. Mikroschemų DA2 ir DA3 darbo patikimumas taip pat padidintas sumažinus jų maitinimo įtampas iki +9 V ir -9 V, kai leistina reikšmė yra +12,6 V ir -12,6 V.

DDS mikroschemos darbą valdo mikrovaldiklis DD1. Prie jo pajungtas skystųjų kristalų indikatorius HG1 (dvi eilutės po 16 simbolių, vidinis valdiklis HD44780). Apatinėje indikatoriaus eilutėje 0,1 Hz tikslumu atvaizduojama nustatyta signalo dažnio reikšmė generatoriaus išėjime. Ji nustatoma SB1–SB4 mygtukais. Pirmiausia, nuspaudžiant mygtukus SB3 ir SB4, žymeklis pervedamas į vieną iš ekrane vaizduojamų skaičių. Skaičiaus reikšmė (0,1 Hz; 1 Hz; 10 Hz ir t. t. iki 1 MHz) reiškia žingsnį, kuriuo keisis dažnis, laikant nuspaustą mygtuką SB1 arba SB2. Viršutinėje indikatoriaus eilutėje išvedama generuojamo signalo periodo reikšmė – mikrosekundėmis, jeigu dažnis mažesnis už 300 Hz, arba nanosekundėmis, jeigu didesnis.

Laboratorinis signalų generatorius su DDS
1 pav. Generatoriaus principinė elektros schema

Generatoriaus maitinimo bloko schema parodyta 2 pav. Jo išėjimo įtampos +5 V, +9 V ir -9 V stabilizuotos atitinkamai mikroschemomis DA4-DA6. Rezistorius R27 apriboja srovę indikatoriaus HG1 ekrano pašvietimo grandinėje. Ši grandinė pajungta prie minusinio lygintuvo išvado stengiantis tolygiau paskirstyti apkrovą tarp išvadų.

DDS mikroschemos generuojamo signalo dažnis F randamas pagal formulę

Laboratorinis signalų generatorius su DDS

Kur FMCLK – taktinis dažnis, dPhase – 32 skilčių dažnio kodas. F ir FCMLK reikšmės išreikštos tais pačiais vienetais, tarkim hercais. Kadangi dPhase gali būti tik lyginis skaičius, esant 25 MHz taktiniam dažniui generuojamo dažnio nustatymo diskretiškumas gaunamas apie 0,006 Hz.

Programa, užkrauta į mikrovaldiklį DD1, remdamasi nustatytu dažniu išskaičiuoja dPhase kodą ir įkrauna jį į mikroschemą DD2. Po to, pagal šią reikšmę apskaičiuoja ir išveda į indikatorių generuojamo signalo periodą. Dėl aukščiau aprašyto diskretiškumo, esant mažesniam nei 10 Hz dažniui, rezultatas gali pastebimai skirtis nuo gautojo pagal formulę T=1/F.

Priešingai paplitusiai nuomonei apie PIC mikrovaldiklių komandų sistemos primityvumą ir netobulumą, dviejų kilobaitų vidinę atmintį ir 35 komandas, to pilnai pakanka atlikti visus skaičiavimus be kokių nors supaprastinimų ir apvalinimų. Todėl dažnio nustatymo tikslumą lemia tik DDS mikroschemos vidinių registrų skiltiškumas, o taip pat integrinio kvarcinio generatoriaus G1 dažnio tikslumas ir stabilumas.

Laboratorinis signalų generatorius su DDS
2 pav. Generatoriaus maitinimo bloko principinė elektros schema

Mikrovaldiklis DD1 sukonfigūruotas dirbti su vidiniu taktiniu RC generatoriumi su išorine dažnį nustatančia grandine. Taktinis dažnis turi būti lygus 4 MHz. Ji galima patikrinti ant 15 mikrovaldiklio išvado, o esant reikalui, pakoreguoti parenkant elementus R3 ir C3. Prietaiso išėjimo dažnio nustatymo tikslumo neįtakoja mikrovaldiklio taktinio dažnio nuokrypis nuo nominalo.

Jeigu apytikriai 3 s laikotarpyje nenuspaudžiamas nė vienas iš mygtukų SB1–SB4, mikrovaldiklis pereina į miego režimą, dėl to sustoja ir jo taktinis generatorius. Tačiau DDS mikroschema tęsia darbą, signalas prietaiso išėjime lieka koks buvęs, o skystųjų kristalų indikatorius rodo jo dažnį. Paspaudus bet kurį mygtuką mikrovaldiklio darbas atsinaujina.

Generatoriuje galima naudoti kaip pasenusį, tačiau plačiai paplitusį mikrovaldiklį PIC16F84A, taip ir naujesnį, turintį tokį pat išvadų skaičių ir jų paskirtį PIC16F628. Pastarąjam pirmenybė, kadangi jame yra įmontuotas 4 MHz taktinis generatorius, kuriam nereikia išorinių elementų. Taip kad rezistorius R3 ir kondensatorius C3 šiuo atveju nereikalingi, mikrovaldiklio 16 išvadas paliekamas nepajungtas. Prie straipsnio pateikiamos programos abiejų tipų mikrovaldikliams. Įtampos sumažėjimo detektorius DA1 pajungtas netradiciškai – ne prie mikrovaldiklio pradinio nustatymo įėjimo, o prie programos pertraukimo užklausos įėjimo INT (RB0). Pirmuoju atveju, kaip taisyklė, pilnam mikrovaldiklio įtampos sumažinimo įtaiso išjungimui vykdoma pertraukties apdirbimo paprogramė, įrašanti į EEPROM esamą dažnio reikšmę. Sekantį kartą įjungus generatorių dažnis bus atstatytas. Detektorius PST529C gali būti pakeistas kitu, kurio suveikimo įtampa 4,3...4,7 V, pavyzdžiui, tėvyniniu КР1171СП47.

Skystųjų kristalų indikatorius MT16S2Q-2YLG šiuo metu nebegaminamas, gamintojas rekomenduoja jį pakeisti į MT16S2R-2YLG. Naudojant kitus analogiškus indikatorius (pavyzdžiui, WH-1602) gali prireikti atjungti 3 indikatoriaus išvadą nuo bendro laidininko ir 10 kOm varžos paderinamu rezistoriu pakoreguoti įtampą ant jo 0...+5 V ribose, kad išgauti geriausią vaizdo kontrastą.

6 µH induktyvumo rites L1 ir L2 galima suvynioti 0,15...0,2 mm diametro laidu ПЭВ-2 ant feritinių žiedų su 100...400 pradine magnetine skvarba ir 5...7 mm išoriniu diametru. Vijų skaičių geriau parinkti eksperimentiškai su induktyvumo matuokliu arba pasiekiant lygiagretaus kontūro, sudaryto iš ritės ir 51 pF talpos kondensatoriaus, rezonansą maždaug 10 MHz dažnyje. Droselis L3 – ДМ-0,1. Kai kurie rezistoriai sumontuoti tiesiogiai ant potenciometrų išvadų, mygtukų ir jungiklių, išdėstytų ant generatoriaus korpuso dangčio.

Transformatorius T1 turi išduoti 2x12 V įtampą esant 100 mA srovei. Potenciometras R14 – СП5-20ВБ. Padidinti jo nominalą iki daugiau kaip 1,5 kOm nereikia, nes tokiu atveju išėjimo signalo amplitudė labai priklauso nuo dažnio.

Generatoriaus derinimas tėra simetrinės nulio atžvilgiu sinusoidinės įtampos nustatymas paderinamu rezistoriumi R4 ant potenciometro R14 viršutiniojo pagal schemą išvado. Esant reikalui maksimalią signalo amplitudę generatoriaus išėjime galima pakeisti parenkant rezistorių R21, o jos pastovios dedamosios reguliavimo ribas – parenkant rezistorių R19.

Teoriškai maksimalus DDS generuojamas dažnis lygus pusei taktinio dažnio. Praktikoje aukščiau ¼ taktinio dažnio prasideda žymus signalo amplitudės kritimas, kurį kažkokiu tai lygiu galima kompensuoti, padarius sudėtingesnį išėjimo filtrą.

Tačiau generatoriaus derinimas tokiu atveju taip pat žymiai pasunkėja. Aprašytoje konstrukcijoje maksimalus dažnis išrinktas lygus 6 MHz. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad radiomėgėjai mėgsta realizuoti savo prietaisų galimybes maksimaliai, mikrovaldiklio programa leidžia nustatyti ir 11 MHz dažnį, bet išėjimo signalo amplitudė ir forma tokiu atveju negarantuojama.


Žurnalas „Radio“Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai

ENEBA's game store

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

www.rrt.lt – Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba


Reklama
‡ 1999–2021 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama