Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 2 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 2 d. 17:27
IT įgūdžiai, kurie būtini kiekvienam darbuotojui
Gegužės 2 d. 14:13
„Telia“ ir „Elinta Charge“ spręs didžiausią elektromobilių vairuotojų košmarą
Gegužės 2 d. 11:26
Elektromobilių segmente – nauja banga: alkūnėmis stumdosi vis daugiau gamintojų
Gegužės 2 d. 08:50
Ekspertai atskleidė, kam ir kada geriau nenaudoti „ChatGPT“
Gegužės 1 d. 21:08
Kibernetiniai nusikaltėliai naudoja NFC pinigų vagystėms iš žmonių
Gegužės 1 d. 15:32
Šią klaidą su mikrobange daro beveik visi: ne tik trumpina prietaiso gyvavimo laiką, bet ir kelia pavojų
Gegužės 1 d. 09:27
NEO TOOLS raktų komplektai lagaminuose
Balandžio 30 d. 20:39
Išmanusis telefonas nukrito ant žemės? Štai kodėl neverta iškart panikuoti, bet ir delsti pavojinga
Balandžio 30 d. 17:15
Nuo laboratorijos Vilniuje iki Tarptautinės kosminės stoties – lietuviškos molekulės prieš radiaciją
Balandžio 30 d. 14:39
5 aukštosios mokyklos skirs 1 mln. EUR finansavimą EDINA sistemos atnaujinimui
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga   | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Ekspertai atskleidė, kam ir kada geriau nenaudoti „ChatGPT“

Publikuota: 2025-05-02 08:50
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai
Ekspertai atskleidė, kam ir kada geriau nenaudoti „ChatGPT“
Asociatyvi DI sugeneruota „Pixabay“ nuotr.

Be dirbtinio intelekto (DI) įrankių dauguma jau neįsivaizduoja kasdienės veiklos. Visgi, 2024 metais Stanfordo universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad 27 proc. „ChatGPT“ atsakymų apie įmones ir jų veiklą yra netikslūs ar visiškai klaidingi. Ir tik apie 15 proc. tokių atvejų yra atpažįstami. Tad kokioms temoms DI apskritai reikėtų vengti, o kur jis visgi nepakeičiamas? Kur reikėtų būti atsargiems ir ką žinoti norint efektyviausiai išnaudoti DI įrankius?

Apie tai bus diskutuojama gegužės 14 d. „Litexpo“ vyksiančioje konferencijoje – parodoje „Motivated at Work“. Jos metu pranešėjai dalinsis įžvalgomis apie organizacinę kultūrą, bus diskutuojama asmeninės motyvacijos, emocinės sveikatos temomis, vyks praktinės dirbtinio intelekto panaudojimo bei verslo ryšių mezgimo dirbtuvės bei paroda, kurioje bus galima susipažinti su įvairiomis prekėmis ir paslaugomis, skirtomis darbuotojų motyvacijai, tobulėjimui ir gerovei stiprinti.

Vengti techninių klausimų, naujų įvykių analizės

Ieva Kiliuvienė, personalo atrankų ir valdymo įmonės „Emplonet“ IT padalinio vadovė, DI sprendimų konsultantė, pasakoja, kad dažniausios temos, kuriose DI klysta, yra techniniai ir specifiniai klausimai, kurie reikalauja tikslių žinių ir faktų. Taip pat neretai pasitaiko su įmonių, ypač mažiau žinomų, veikla susijusių DI haliucinacijų.

„DI modeliai dažnai klaidingai interpretuoja ir naujus įvykius. Kadangi jie apmokyti istoriniais duomenimis, užpildo spragas su naujausia informacija, ją išgalvodami. Klaidų pasitaiko ir tose temose, kuriose susikerta kelios sritys – nors modeliai dažnai turi gerus pagrindus, jiems sunkiau sekasi integruoti informaciją iš skirtingų disciplinų. Rizikų kyla ir kalbant apie kultūrines temas, kuriose svarbus socialinis kontekstas, tradicijos ar vertybių sistemos“, – sako ji.

Jos teigimu, DI haliucinacijos atsiranda dėl prastos DI mokymo duomenų kokybės, kai modeliai mokomi iš nepatikrintų ar netikslių šaltinių.

„Taip pat veikia užburtas ratas – nauji modeliai mokosi iš senų sugeneruoto turinio, kuriame jau yra haliucinacijų. Klaidas gali lemti ir kalbos apdorojimo sudėtingumas – kai susiduriama su daugiaprasmiais žodžiais ar kultūriniais niuansais, kurių sistema nesugeba tinkamai interpretuoti. DI modeliai pasižymi ir per dideliu pasitikėjimu savimi – generuoja atsakymus net tada, kai jų žinios apie temą itin ribotos“, – pasakoja I. Kiliuvienė.

Nelaikyti visažiniu, nepamiršti, kad neturi emocinio intelekto

Šarūnas Dignaitis-Kerpė, švietimo ir technologijų entuziastas, „EdTech Lithuania“ asociacijos valdybos narys, technologinių startuolių kūrėjas priduria, kad dažniausiai vartotojai daro klaidą laikydami DI „atsakymų generatoriumi“, o ne bendradarbiu, su kuriuo gali pasitarti.

„DI nereikėtų naudoti ten, kur svarbus tikslumas, saugumas ar sprendimų pasekmės – pavyzdžiui, medicininė diagnostika be gydytojo priežiūros, finansinės ar teisinės konsultacijos. Dėl haliucinacijų DI gali sukurti įtikinamai neteisingą informaciją. Taip pat svarbu įvertinti ir galimus privatumo pažeidimus – jei sistema treniruojama su jūsų įvestais duomenimis, klausimas, kas po to su jais bus daroma?“, – svarsto jis.

Ieva Kliuvienė priduria, kad DI taip pat reikėtų vengti situacijose, kuriose reikia pasitelkti emocinį intelektą.

„Nors AI gali imituoti empatiją, išties neturi tikrų emocijų ir negali visiškai suprasti žmogiškų situacijų sudėtingumo. Psichologinėse ar jautriose situacijose žmogaus–specialisto įsitraukimas išlieka būtinas“, – pataria ji.

Tikrinti šaltinius, prašyti patikslinti

Kaipgi tuos DI netikslumus atpažinti? I. Kiliuvienė pasakoja, kad egzistuoja keli praktiniai metodai.

„Visų pirma, rekomenduojama tikrinti faktus iš kelių nepriklausomų šaltinių, ypač kai informacija atrodo netikėta ar pernelyg tobulai atitinkanti jūsų poreikius. Taip pat stebėkite raudonas vėliavas – pernelyg tikslias detales, pavyzdžiui, konkrečias datas, labai specifinę statistiką, tobulai sklandžius, bet tuščius paaiškinimus, ypač kategoriškas išvadas sudėtingose temose“, – teigia ji.

Pasak jos, taip pat visuomet verta DI užduoti papildomų klausimų – prašyti paaiškinti savo atsakymą kitais žodžiais arba pateikti šaltinius, užduoti gilesnius klausimus, atkreipti dėmesį į kontekstą. Kitaip tariant, remtis kritiniu mąstymu, kuris, bendradarbiaujant su DI įrankiais, tampa itin svarbus.

„Dar vienas būdas išvengti DI haliucinacijų – tinkamas užklausų formulavimas. Tad užuot prašę „papasakok apie kompaniją X“, klauskite „pateik pagrindinius kompanijos X finansinius rodiklius iš 2023 metų metinio pranešimo“. Nurodykite kontekstą ir auditoriją, suskaidykite sudėtingus klausimus į paprastesnius, prašykite paaiškinimų, ne tik atsakymų. Kai DI modelis turi paaiškinti savo mąstymo procesą, tampa lengviau identifikuoti galimus netikslumus“, – sako I. Kiliuvienė.

Efektyviausia – pasitarti ir automatizuoti užduotis

Paklaustas, kam visgi DI išnaudoti vertingiausia, Š. Dignaitis-Kerpė teigia, kad DI yra nepakeičiamas automatizuojant pasikartojančias užduotis – nuo el. laiškų rašymo, turinio kūrimo iki informacijos paieškos.

„Tam rekomenduoju susikurti asmeninius DI asistentus. Pats juos sėkmingai naudoju, pavyzdžiui, mokslu grįstai informacijai rasti ar santraukoms daryti. Įkėlus šaltinį, pavyzdžiui, valandos trukmės paskaitą, gaunu greitą santrauką, kurią galiu iškart cituoti laidoje arba išplėsti mintį, peržvelgęs tą dalį, kuri man aktualiausia. Tai – kasdieniniai pavyzdžiai, bet sutaupantys man valandų valandas kiekvieną savaitę“, – pasakoja Š. Dignaitis-Kerpė.

Jo teigimu, norint efektyviausiai išnaudoti DI įrankius, svarbu suprasti logiką, kaip formuluoti užduotis.

„Svarbu laikytis esminės formulės – užduotis, kontekstas, pavyzdys, asmenybė, formatas ir tonas. Labai svarbu užduotis formuluoti konkrečiai, pateikti aiškų kontekstą ir siekiamą rezultatą. Išmokus rašyti tokias bazines užduotis, vėliau jas galima gilinti, struktūruoti ir kurti asmeninius asistentus, kuriems užtenka vieno žodžio norint gauti labai specifinį rezultatą“, – sako jis.

Ieva Kiliuvienė priduria, kad siekiant iš DI gauti daugiausiai naudos, jį reikėtų naudoti kaip pirmą žingsnį, o ne galutinį sprendimą.

„DI puikiai tinka idėjų generavimui, pirminiams juodraščiams, problemų struktūravimui, bet visuomet tikrinkite svarbią informaciją, supraskite DI modelių ribotumus, formuokite kritišką santykį ir patys nuolat plėskite savo žinias, kad galėtumėte efektyviau vertinti pateikiamą informaciją. Atsakingai naudodamiesi DI, galime užtikrinti, kad technologijos tarnauja mums, o ne mes tampame jų haliucinacijų aukomis“, – pabaigia I. Kiliuvienė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Ekspertai atskleidė, kam ir kada geriau nenaudoti „ChatGPT“

DI įrankių dauguma jau neįsivaizduoja kasdienės veiklos. Visgi, 2024 metais Stanfordo universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad 27 proc. „ChatGPT“ atsakymų apie įmones ir jų veiklą yra netikslūs ar visiškai klaidingi. Ir tik apie 15 proc. tokių atvejų yra atpažįstami. Tad kokioms temoms DI apskritai reikėtų vengti, o kur jis visgi nepakeičiamas?

Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės

Gegužės 5 d. viena pirmųjų vaizdo skambučių ir susirašinėjimo programėlių – „Skype“ bus išjungta visiems laikams. „Microsoft“ oficialiai nutraukia programos veikimą ir ragina žmones pereiti prie kitų nemokamų sprendimų.

DI žaidimų meškos paslauga arba lengviau asmeninių duomenų neišviliosi

Pastarosiomis savaitėmis visame pasaulyje žaibiškai plintanti pramoga pasitelkiant dirbtinį intelektą susikurti savo virtualų herojų ar lėlę nėra toks jau nekaltas žaidimas. Kad sukurtų norimą rezultatą, DI technologijos prašo pasidalinti savo nuotraukomis, taip pat nurodyti asmeninių duomenų. Kur jūsų duomenys nukeliauja toliau ir kas juos naudoja?

2025-04-07 14:26
Balso žinutės „Apple Messages“ aplikacijoje
2025-03-03 08:27
Internete gausu pavojų: ekspertas pataria, ko imtis tėvams, kad vaikai savo laisvalaikį leistų saugiai
2025-02-05 17:25
Vedate „Smart-ID“ kodą? Įsitikinkite, kad tvirtinate savo, o ne sukčių operaciją
2025-01-12 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
2024-12-12 17:29
Išmanus Kalėdų senelis: 9 iš 10 vertina DI pagalbą renkantis dovanas
2024-12-04 11:39
Gyvenimą socialiniuose tinkluose galėsite pradėti iš naujo: „Instagram“ pasiūlys naują funkciją
2024-11-28 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
2024-11-19 14:39
Kaip sukurti vizualiai patrauklią „Instagram“ verslo paskyrą?
2024-11-04 14:55
Rizikos zona ar galimybės verslui? Kokios grėsmės tyko naudojančių dirbtinį intelektą
2024-10-22 17:29
„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar
2024-10-16 08:25
Susidūrėte su sukčiais ir praradote savo „Gmail“ paskyrą?
2024-09-30 08:37
Keli mažiau žinomi „iOS“ „Mail“ patogumai
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama