Elektronika.lt
 2025 m. liepos 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 21 d. 17:12
Iššūkis teisininkams: kaip kurti teisingus įstatymus DI eroje?
Liepos 21 d. 14:32
KTU mokslininkų tyrimas: Lietuvos mokyklos stebi mokinių pažangą, tačiau jas riboja ištekliai
Liepos 21 d. 11:51
Signalų apdorojimas: nuo gamtos iki modernių technologijų
Liepos 21 d. 08:36
Skaitmeninis detoksas atostogų metu - nauda emocinei ir fizinei sveikatai
Liepos 20 d. 20:33
Kuriama baterija, kurios pilnas įkrovimas truks vos 20 minučių
Liepos 20 d. 17:56
Iki 99 proc. elektromobilių baterijų ardomos nelegaliai – į pavojų visuomenei reaguojama per lėtai
Liepos 20 d. 14:01
Pametėte savo ar radote svetimą banko kortelę? Štai, ką turite padaryti pirmiausia
Liepos 20 d. 11:42
VU alumnas, mokslininkas ir išradėjas dr. R. Gaška: puslaidininkių ateitis – didžiulė daugelyje sričių
Liepos 20 d. 08:28
Daugėjant ryšio trikdžių rekomenduoja telefone atlikti vieną veiksmą
Liepos 19 d. 20:24
Išjunkite šią funkciją savo išmaniajame telefone: jeigu to nepadarysite – galite susidurti su nemalonumais
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?

Publikuota: 2025-01-12 13:40
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

„Bleeping Computer“ duomenimis, daugiau nei 2,6 milijono vartotojų neseniai tapo kenksmingų „Chrome“ įskiepių aukomis. Pastarosiomis savaitėmis paaiškėjo, kad dešimtys naršyklės priedų tyliai vogė žmonių duomenis, perimdavo socialinių tinklų paskyras ir net manipuliavo reklaminėmis kampanijomis. „Telia“ pasakoja, kokias grėsmes kelia nesaugių įskiepių naudojimas ir kaip jų naudotojams užtikrinti savo duomenų saugumą.

Asociatyvi pranešimo autorių pateikta nuotr.

„Kalbėdami apie kibernetinį saugumą, dažnai minime sukčių el. laiškus ar programas, o naršyklės įskiepiai neretai lieka nuošalyje. Būtent todėl jie tampa vis populiaresniu programišių įrankiu. Net pakankamai gerai žinomi įskiepiai, suteikiantys greitesnį DI asistentų iškvietimą ar papildomą duomenų apsaugą, gali būti apkrėsti kenkėjišku kodu ir tyliai pasisavinti svarbiausių paskyrų prisijungimus. Dėl šios priežasties vartotojai turėtų labai įdėmiai sekti, ką diegia į savo naršyklę, ir periodiškai pašalinti nenaudojamus priedus“, – teigia „Telia“ kibernetinio saugumo centro techninis vadovas Andrius Ribinskas.

Nemaloni Kalėdų dovana

Pastaruoju metu susirūpinimą įskiepių saugumu paskatino prieš Kalėdas įvykęs incidentas. Programišiai sugebėjo „nulaužti“ populiarų „Cyberhaven“ plėtinį, panaudoję gerai žinomą fišingo schemą. Kūčių vakarą šio produkto administratorius gavo kenkėjišką laišką, kuriame, apsimetant „Google“, buvo melagingai pranešama, kad bendrovės produktas pažeidžia „Chrome Web Store“ taisykles. Norėdamas kuo greičiau išspręsti kilusią problemą, darbuotojas neapdairiai paspaudė laiške buvusią nuorodą ir taip sukčiams suteikė leidimą į „Chrome“ įskiepių prekyvietę kelti naujas „Cyberhaven“ versijas.

Tokiu būdu Kalėdų rytą programišiams pavyko 400 tūkstančių vartotojų išplatinti apkrėstą įskiepio versiją. Joje buvęs kenkėjiškas kodas pasisavino naršyklėje išsaugotus slaptažodžius, slapukus (angl. cookies) ir kitą informaciją, kuri suteikia galimybę perimti įvairių sistemų prisijungimus. Panašu, kad piktavalius labiausiai domino verslo reklamų kampanijų valdymui naudojamos „Facebook“ paskyros. Pasinaudojant jomis, sukčiai galėjo bandyti nepastebimai nukreipti reklamų biudžetus į savo sukurtas kampanijas ir taip gauti nemenką finansinę naudą.

Kaip paaiškėjo vėliau, „Cyberhaven“ nėra vieninteliai papuolę į sukčių pinkles. Saugumo tyrėjai nustatė daugiau negu 30 kitų „Chrome“ įskiepių, kuriuose infiltruotas tas pats kenkėjiškas kodas. Tarp jų – nekaltai atrodantys VPN įrankiai, tokie kaip „VPNCity“ ir „Internxt VPN“, lengvesniam darbui su DI asistentais skirti „GPT 4 Summary with OpenAI“ bei „AI Assistant – ChatGPT and Gemini for Chrome“, ir net vaizdo įrašų atsisiuntimui iš socialinių tinklų skirtas „VidHelper“. Skaičiuojama, kad juos įsidiegusiųjų ir potencialiai nukentėjusiųjų skaičius gali viršyti 2,6 milijono.

„Cyberhaven“ įskiepis buvo skirtas neleisti įmonių darbuotojams nesaugiuose šaltiniuose atskleisti jautrios organizacijos informacijos, todėl ironiška, kad duomenų saugumu besirūpinę vartotojai tapo sukčių aukomis. Šis incidentas parodo, kad naršyklių įskiepių rinkoje, nepaisant griežtų tikrinimo algoritmų ir taisyklių, vis dar yra iššūkių užtikrinant privatumo apsaugą. Net ir legaliai platinami įskiepiai dažnai renka vartotojų duomenis, pavyzdžiui, slapukus, todėl rizikų įvertinimas išlieka vartotojo atsakomybė,“ – konstatuoja A. Ribinskas.

Kuo mažiau, tuo geriau

Pasak „Telia“ atstovo, geriausia apsauga nuo kenkėjiškų naršyklės įskiepių yra atsakingas jų pasirinkimas. Vartotojams vertėtų laikytis principo „kuo mažiau, tuo geriau“ ir diegti tik tuos naršyklės priedus, kurių negali atstoti tam pačiam tikslui skirtos dedikuotos programos, arba tuos, kurie gyvybiškai būtini kasdieniam darbui. Kuo mažesnis įdiegtų naršyklės plėtinių skaičius, tuo mažesnė duomenų nutekėjimo tikimybė.

Nusprendus įsidiegti įskiepį, jo būtina ieškoti tik oficialiuose šaltiniuose, tokiuose kaip „Chrome Web Store“ ar „Firefox Browser ADD-ONS“. Nepaisant neidealaus patikrų proceso, juose kur kas mažiau nesaugių įrankių, nei plačiajame internete. Suradus norimą įskiepį, pirmasis žingsnis – atsargiai vertinti jo šaltinį ir atsiliepimus. Patikimi įskiepių kūrėjai dažniausiai turi gerą reputaciją ir daug teigiamų atsiliepimų. Jei įskiepis atrodo įtartinas arba turi mažai įvertinimų, jį reikėtų be skrupulų ignoruoti.

Kitas svarbus aspektas – nuolat atnaujinti naršyklę ir jau įdiegtus įskiepius. Naujausios versijos dažnai užlopo saugumo spragas, kuriomis galėtų pasinaudoti programišiai. Taip pat apsilankius „chrome://extensions“, rekomenduojama reguliariai peržiūrėti įdiegtų įskiepių sąrašą ir pašalinti tuos, kurie nebenaudojami ar nereikalingi.

„Vartotojai turėtų nepamiršti pasidomėti, kokias teises suteikia įskiepiams. Pavyzdžiui, jei paprastas įrankis, skirtas teksto santraukoms, nori prieigos prie visos naršymo istorijos, tai aiškus signalas apie galimą grėsmę. Pasitikrinti įskiepiams suteiktus leidimus galima apsilankius „chrome://extensions“ ir prie atitinkamo įskiepio paspaudus mygtuką „Išsamiau“. Be to, būtina įdiegti patikimą antivirusinę programinę įrangą, kuri galėtų aptikti ir blokuoti įskiepiuose tykančius kenkėjiškus kodus“, – pataria ekspertas.

Dar viena svarbi prevencijos dalis – kelių faktorių autentifikacijos (MFA) aktyvavimas paskyrose. Ši papildoma saugumo priemonė užtikrina, kad kenkėjiškam įskiepiui pasisavinus jūsų slaptažodį, įsilaužėliams nepavyktų pasiekti jūsų paskyrų be papildomo patvirtinimo kitame įrenginyje. 2FA gali būti įjungta daugumoje pagrindinių platformų, tokių kaip „Google“, „Facebook“ ar „LinkedIn“.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kaip naudoti ir naujais žodynais papildyti „Apple Dictionary“ aplikaciją

Nesvarbu kaip gerai (mes manome) žinantys vieną ar kitą kalbą, visada yra žodžių, kurių nežinome. „Mac“ integruota žodyno aplikacija akimirksniu gali padaryti šiuos momentus laikinais.

„Facebook“ slepia daugiau nei manėte: apie šias funkcijas nežino beveik niekas

Nors daugelis mūsų „Facebook“ platformoje apsilanko kone kiekvieną dieną, tačiau faktas vienas – jūs tikrai nežinote visų šio socialinio tinklo gudrybių ir įmantrumų. Tiek programėlėje, tiek ir internetinėje puslapio versijoje galima rasti gausybę papildomų galimybių.

„YouTube“ gudrybės, kurias turėtų žinoti kiekvienas: pakeiskite šiuos penkis nustatymus, kurie suteiks patogumo

„YouTube“ tai ne tik platforma, kurioje žmonės dalijasi vaizdo įrašais. Kad išnaudotum „YouTube“ potencialą maksimaliai, ne tik kaip žiūrovas, bet ir kaip kūrėjas ar verslas, svarbu suprasti, kaip ši platforma veikia iš vidaus, nuo rekomendacijų logikos iki naudotojų elgsenos.

2025-07-08 08:20
Kaip „Messages“ aplikacijoje kontroliuoti siunčiamų nuorodų išvaizdą
2025-06-16 11:20
Ekspertas perspėja: populiari dokumentų pasirašymo platforma tapo nauju sukčių įrankiu
2025-05-02 08:50
Ekspertai atskleidė, kam ir kada geriau nenaudoti „ChatGPT“
2025-04-28 11:12
Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės
2025-04-23 17:14
DI žaidimų meškos paslauga arba lengviau asmeninių duomenų neišviliosi
2025-04-07 14:26
Balso žinutės „Apple Messages“ aplikacijoje
2025-03-03 08:27
Internete gausu pavojų: ekspertas pataria, ko imtis tėvams, kad vaikai savo laisvalaikį leistų saugiai
2025-02-05 17:25
Vedate „Smart-ID“ kodą? Įsitikinkite, kad tvirtinate savo, o ne sukčių operaciją
2025-01-12 13:40
 2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
2024-12-12 17:29
Išmanus Kalėdų senelis: 9 iš 10 vertina DI pagalbą renkantis dovanas
2024-12-04 11:39
Gyvenimą socialiniuose tinkluose galėsite pradėti iš naujo: „Instagram“ pasiūlys naują funkciją
2024-11-28 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama