Elektronika.lt
 2025 m. liepos 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 26 d. 20:12
Jūsų mintys nebėra tik jūsų: dirbtinis intelektas žino, ką rinksitės dar prieš jums apie tai pagalvojant
Liepos 26 d. 17:23
Europos sandėlių darbuotojai nori daugiau saugumo: kur slypi sprendimas?
Liepos 26 d. 14:54
Vasarą keliaujame po Lietuvą – kaip užtikrinti kokybišką interneto ryšį dirbant ir ilsintis?
Liepos 26 d. 11:09
Vienaragio sėkmės receptas: lengvai įdiegiamos technologijos ir privatus ankstyvas finansavimas
Liepos 26 d. 08:55
A. Paulauskaitė-Tarasevičienė: „Neužtenka turėti DI – reikia suprasti, kaip jis veikia ir kam jis tarnauja“
Liepos 25 d. 20:34
„Tesla“ keičia žaidimo taisykles: jau ruošia gerokai pigesnes ir saugesnes elektromobilių baterijas
Liepos 25 d. 17:31
DI išmano, bet žmogus sprendžia – ko iš tiesų reikia šiuolaikiniam marketingo specialistui?
Liepos 25 d. 14:24
Už virtualių girių, už skaitmeninių kalnų: kaip su vaikais kalbėtis apie pavojus internete?
Liepos 25 d. 11:39
Žaibai ir telefonas: kaip iš tikrųjų elgtis, kai dangus grūmoja?
Liepos 25 d. 08:38
Ekspertai: sparčiai auga gaisrų rizika dėl netinkamo ličio jonų baterijų naudojimo
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Programinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Ekspertai pataria: taupyti projektuojant – neapsimoka, nes klaidos kainuoja per brangiai

Publikuota: 2024-09-23 11:49
Tematika: Programinė įranga
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Statinio informacinis modeliavimas (angl. building information modeling, BIM) jau seniai yra tapęs kertine šiuolaikinių statybos projektų technologija, palengvinančia projektų optimizavimą ir jų valdymą per visą pastatų gyvavimo ciklą. BIM naudojimas leidžia supaprastinti darbų eigą, sumažinti klaidų skaičių ir patobulinti sprendimų priėmimo procesus. Vis dėlto, ne visi vystytojai ir statytojai yra linkę naudotis šia metodologija, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Ekspertai pataria: taupyti projektuojant – neapsimoka, nes klaidos kainuoja per brangiai

„Vystytojai, statytojai nori ne tik sutaupyti, bet ir greičiau gauti statybos leidimus bei pradėti darbus. Projektavimo darbus galima kur kas kokybiškiau atlikti pasitelkus informacinį modeliavimą, bet dėl to išauga projekto kaina. Be to, jei projektuotojai – nusiteikę neigiamai, nes dėl BIM projektą teks daryti ilgiau, užsakovams tenka persvarstyti prioritetus, kurie – ne visada BIM naudai“, – sako Virginija Rimšelienė, statinių informacinio modeliavimo ekspertė, „BIMhub“ vadovė.

Ji paaiškina, kad projekto kainą gali padidinti projektuotojai, jei statybos projektą norima parengti naudojant BIM metodologiją, ko galbūt jie nėra darę prieš tai. Taip pat gali skirtis projektinių pasiūlymų kainos, jei užsakovui pateikiamos dvi versijos: su BIM ir be.

„Jei vystytojas nusprendžia pasitelkti BIM, o projektuotojai projektus rengia ne skaitmeninių modelių pagrindu, pastariesiems atsiranda daugiau darbo. Vadovaujantis tokiu scenarijumi jiems reikia parengti brėžinius, rankiniu būdu suskaičiuoti sąnaudų žiniaraščius, ir dar padaryti statinio modelį. Tačiau pradėjus nuolat taikyti BIM metodologiją, darbo eiga – supaprastėja, klaidų skaičius – sumažėja, o statybos projektai tampa efektyvesni ir ekonomiškesni“, – pabrėžia V. Rimšelienė.

Leidžia ženkliai sutaupyti

Ekspertės teigimu, nelengva įvertinti, kiek lėšų leidžia sutaupyti skaitmeninis modeliavimas. Anot jos, viskas priklauso nuo projektuotojų kompetencijos ir patirties.

„Jei projektuotojai nuolat rengia skaitmeninius statinių modelius, iš jų generuoja kiekių žiniaraščius, tai kiekvieno paskesnio projekto parengimo laikas turėtų trumpėti. Kad tai ir įvyktų, tokių procesų šlifavimui reikia ir laiko, ir asmeninio noro tobulėti. Tačiau jei projektuotojai dirba kaip dirbę, o tik kažko iš trečiųjų šalių prašo parengti skaitmeninį projekto dalies modelį, paties projekto kaina gali ženkliai išaugti. Sunku apibrėžti, kokia galėtų būti vidutinė projekto kaina, nes ir projektai, ir juos kuriantys žmonės yra skirtingi“, – sako specialistė.

V. Rimšelienės teigimu, BIM sukuriamą taupymo efektą galima įvertinti tiek per laiką, kiek greičiau, tiek ir kaip kokybiškai, su kuo mažiau korekcijų ir perdarymų projektas buvo atliktas. Tarptautiniai tyrimai rodo, kad pasitelkus skaitmeninį modeliavimą, vidutiniškai sutaupoma nuo 10 iki 50 proc. projektui skirtų lėšų.

Sumažėja klaidų tikimybė

Nors statinių informacinis modeliavimas ir vilioja savo finansine nauda, dalis statybų verslo organizacijų vis dar linkusios jo atsisakyti. Tarp to priežasčių įvardijami nenoras keisti esamos tvarkos, taip pat vengimas investuoti į pažangias sistemas.

„Skaitmeninis modeliavimas padeda ne tik pažvelgti į būsimą statinį iš visų pusių, bet ir išvengti klaidų, kurios įprasto projekto metu pasimatytų jau tik statybų eigoje. Tuomet pradeda lįsti tokie dalykai, kaip „kažkas kažkur nebetelpa, reikia perprojektuoti“ ir pan. Ne pats maloniausias dalykas statytojams yra ir demontavimas bei permontavimas: taip ne tik gaištamas laikas, bet ir išauga sąnaudos, dalį kurių pasiima subrangovai“, – paaiškina V. Rimšelienė.

Anot jos, klaidos projektavime labiausiai pasimato neįvertintuose sprendiniuose ir dėl to atsiradusiuose perdarymuose, taip pat nukrypimuose nuo užsakovo reikalavimų, pavyzdžiui, pastate pageidaujama turėti 2,3 metro vidinio aukščio stovėjimo aikštelę. Tačiau sumontavus visas būtinas priešgaisrines ir kitas sistemas, vidinis aukštis sumažėja iki 2,1 metro, o vietomis – ir dar labiau.

Be klaidų eliminavimo, skaitmeniniuose modeliuose taip pat atsižvelgiama ir į kitus svarbius aspektus, pavyzdžiui, gamybos ir pasiruošimo statyboms optimizavimą.

„Tarkim, jei paruoštų modelių pagrindu konstruktoriams išduodame angas, jie dar projektuodami ir prieš pateikdami informaciją į surenkamų gaminių gamyklas jau turi pažymėję konkrečias vietas, kur turi būti padarytos angos. Jei dalis angų bus praleista arba dėl keitimų reikės jau statybvietėje gręžti naujas angas ar atlikti papildomus tvirtinimus, visa tai kainuos ir pinigus, ir nervus“, – teigia „BIMhub“ atstovė.

BIM vien projektavime – neužteks: reikalingi ilgalaikiai sprendimai

BIM yra svarbus statinių projektavimo stadijoje, tačiau ne ką mažiau dėmesio vystytojai ir investuotojai turėtų skirti ir priežiūros (angl. maintenance and operations) etapui. Pasak statinių informacinio modeliavimo ekspertės, pastato priežiūrai per visą jo gyvavimo ciklą skiriama kur kas daugiau – 80–90 proc. – lėšų nei projektavimui, kuriam prireikia 10–20 proc. visam projektui skirtų investicijų.

„Tie mažiausiai 10 proc. lėšų, sutaupytų nuo pastato priežiūros, gali tapti papildomomis investicijomis. Nors įstatymai kol kas reglamentuoja skaitmeninių modelių rengimą tik tam tikromis sąlygomis, patys vystytojai turėtų būti suinteresuoti sutaupyti ilgalaikėje perspektyvoje, o ne vien trumpuoju laikotarpiu, kai rengiamas projektas“, – tikina V. Rimšelienė, statinių informacinio modeliavimo ekspertė, „BIMhub“ vadovė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Milijardai žmonių turės rimtų problemų: atnaujinkite savo interneto naršyklės nustatymus

Sparčiai tobulėjant dirbtinio intelekto technologijoms, interneto naudotojai vis dažniau susiduria ne tik su patogumais, bet ir su realiomis grėsmėmis. Naujausi įspėjimai dėl naršyklių saugumo, ypač „Chrome“ ir „Edge“ naudotojams, kelia rimtą susirūpinimą.

Kaip atstatyti ištrintą „Messages“ žinutę

Jei netyčia ištrynėte „Messages“ žinutę, ją atstatyti „iPhone“ ar „Mac“ kompiuteryje nėra sudėtinga. Tiesa, laikas kada tai galite padaryti yra ribotas.

Kaip naudoti ir naujais žodynais papildyti „Apple Dictionary“ aplikaciją

Nesvarbu kaip gerai (mes manome) žinantys vieną ar kitą kalbą, visada yra žodžių, kurių nežinome. „Mac“ integruota žodyno aplikacija akimirksniu gali padaryti šiuos momentus laikinais.

2025-07-12 20:17
„Facebook“ slepia daugiau nei manėte: apie šias funkcijas nežino beveik niekas
2025-07-09 20:33
„YouTube“ gudrybės, kurias turėtų žinoti kiekvienas: pakeiskite šiuos penkis nustatymus, kurie suteiks patogumo
2025-07-08 08:20
Kaip „Messages“ aplikacijoje kontroliuoti siunčiamų nuorodų išvaizdą
2025-06-16 11:20
Ekspertas perspėja: populiari dokumentų pasirašymo platforma tapo nauju sukčių įrankiu
2025-05-02 08:50
Ekspertai atskleidė, kam ir kada geriau nenaudoti „ChatGPT“
2025-04-28 11:12
Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės
2025-04-23 17:14
DI žaidimų meškos paslauga arba lengviau asmeninių duomenų neišviliosi
2025-04-07 14:26
Balso žinutės „Apple Messages“ aplikacijoje
2025-03-03 08:27
Internete gausu pavojų: ekspertas pataria, ko imtis tėvams, kad vaikai savo laisvalaikį leistų saugiai
2025-02-05 17:25
Vedate „Smart-ID“ kodą? Įsitikinkite, kad tvirtinate savo, o ne sukčių operaciją
2025-01-12 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
2024-12-12 17:29
Išmanus Kalėdų senelis: 9 iš 10 vertina DI pagalbą renkantis dovanas
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama