Elektronika.lt
 2025 m. liepos 17 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 16 d. 20:31
Nešiojamo kompiuterio baterijos įkrovimas: kompiuterių meistrai įspėja, kad taip sutrumpini jo gyvavimą
Liepos 16 d. 17:28
Moderni gamyba ir verslas šiandien: kaip DI keičia žaidimo taisykles?
Liepos 16 d. 14:41
Praktiški patarimai, kaip pagerinti „Wi-Fi“ ryšį namuose
Liepos 16 d. 11:23
Universiteto vaidmuo stiprinant kibernetinį saugumą šalyje: mokslas, technologijos ir praktika
Liepos 16 d. 08:26
Pristatyta nauja pajėgiausiojo „Defender OCTA“ versija
Liepos 15 d. 20:26
Elektromobilį įsigijusio vokiečio veiksmai nustebino visus: tik teismui pavyko jį grąžinti į realybę, istorija stulbina
Liepos 15 d. 17:36
Jau šį rudenį „Tiktok“ JAV perims „Oracle“?
Liepos 15 d. 14:17
KTU studento kuriamas DI sprendimas – proveržis nevaisingumo gydyme
Liepos 15 d. 11:48
VU MIF prof. Rimas Norvaiša: matematikos mokymas ir egzaminai – tarp reformų ir realybės
Liepos 15 d. 08:10
Saulės energija bute: lietuviams trūksta žinių? (1)
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Kompiuterinė įranga   | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Nešiojamo kompiuterio baterijos įkrovimas: kompiuterių meistrai įspėja, kad taip sutrumpini jo gyvavimą

Publikuota: 2025-07-16 20:31
Tematika: Kompiuterinė įranga
Autorius: Viktoras Baliulis
Aut. teisės: ©Bilis.lt
Inf. šaltinis: Bilis.lt

Kai kuriems tai ritualas – prijungti nešiojamą kompiuterį prie elektros lizdo ir laukti, kol baterijos indikatorius pasieks šimtą. Tarsi ženklas, kad įrenginys pasiruošęs viskam, nuo sunkaus darbo iki filmų maratono.

Kiti elgiasi priešingai, vos tik procentas perkopė 80 ar 90, skuba ištraukti kištuką, tikėdami, jog taip saugo akumuliatorių. Tačiau kur tiesa? Šiuolaikinė baterijų technologija, nors ir gerokai pažengusi nuo senųjų nikelio-kadmio laikų, vis dar kelia daug klausimų.

Nešiojamo kompiuterio baterijos įkrovimas: kompiuterių meistrai įspėja, kad taip sutrumpini jo gyvavimą
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Ypač tiems, kurie nori, kad jų įrenginys tarnautų kuo ilgiau, bet ne visada žino, kaip teisingai elgtis su akumuliatoriumi. Vieni remiasi interneto išmintimi, kiti dar prisimena senų laikų patarimus, kurie šiandien jau nebeturi pagrindo.

Tad ar verta įkrauti savo laptopą iki 100 proc., o gal tai nereikalingas ar net žalingas įprotis? Norint atsakyti, reikia ne mitų, o realių faktų, ką sako gamintojai, inžinieriai ir baterijų technologijų tyrimai.

Kaip veikia šiuolaikinės baterijos

Nešiojamuose kompiuteriuose jau daugelį metų naudojamos ličio jonų arba ličio polimerų baterijos. Skirtingai nei senosios baterijos, jos neturi atminties efekto, reiškinio, kai baterija „užmiršta“ dalį savo talpos, jei nuolat įkraunama ne iki galo.

Šios naujosios technologijos leidžia lanksčiau elgtis su įkrovimu: nereikia iškrauti iki nulio ir vėl įkrauti iki viršaus, kad „treniruotum“ bateriją. Tačiau jos turi savo ribas. Pagrindinis veiksnys, kuris lemia ličio jonų baterijos „gyvavimo trukmę“, yra vadinamasis įkrovimo ciklų skaičius.

Kiekvieną kartą, kai baterija iškraunama ir vėl įkraunama, nebūtinai pilnai, laikoma, kad įvykdytas vienas ciklas. Kuo daugiau ciklų, tuo greičiau baterija pradeda prarasti savo pirminę talpą.

Didžiausią poveikį šiai eigai turi ne tiek pats įkrovimo procesas, kiek tai, kokiu lygiu dažniausiai laikoma baterija. Baterijos nemėgsta nei visiško išsikrovimo, nei nuolatinio 100 proc. įkrovimo.

Kodėl 100 proc. įkrovimas gali būti problema

Krauti iki 100 proc. nėra klaida, tačiau jei tai daroma kasdien ir kompiuteris dažniausiai laikomas prijungtas prie elektros, galima pastebėti greitesnį baterijos susidėvėjimą. Taip yra todėl, kad pilnas įkrovimas, ypač jei laikomas ilgai, sukelia didesnį įtampos stresą baterijos ląstelėms.

Šis stresas skatina cheminius pokyčius, dėl kurių mažėja baterijos efektyvumas ir ji anksčiau praranda gebėjimą laikyti įkrovą. Kai kurie kompiuterių gamintojai, pavyzdžiui, „Apple“, „Lenovo“, „Asus“ ar „Dell“, jau kurį laiką siūlo specialius nustatymus, leidžiančius apriboti baterijos įkrovimo lygį, dažniausiai iki 80 ar 85 proc.

Ši funkcija vadinama „Battery Health Mode“, „Battery Life Extension“, „Optimized Charging“ ir panašiai. Įjungus ją, kompiuteris tiesiog niekada nepilnai įkrauna akumuliatorių, taip prailgindamas jo gyvavimo laiką.

Ką daryti, jei kompiuteris visada prijungtas prie elektros?

Jei naudojiesi nešiojamu kompiuteriu kaip stacionariu, visada laikai jį prijungtą prie elektros, verta pagalvoti apie baterijos įkrovos apribojimą. Ilgalaikis laikymas 100 proc. lygyje ir esant aukštesnei temperatūrai, ką dažnai sukelia ilgas darbas ar prastas aušinimas, yra vienas greičiausių būdų sumažinti baterijos ilgaamžiškumą.

Idealu jei galima palaikyti akumuliatoriaus įkrovą tarp 40 ir 80 proc. ribų. Taip, tai reikalauja šiek tiek daugiau dėmesio, bet jei kompiuteris palaiko automatinį įkrovos apribojimą – verta įjungti.

Kitas variantas – visai išimti bateriją (jei konstrukcija tai leidžia), kai įrenginys naudojamas tik su laidu. Tiesa, šis patarimas aktualus tik senesniems modeliams, nes dauguma šiuolaikinių kompiuterių turi integruotus akumuliatorius, kurių vartotojas pats išimti negali.

Kada tikrai verta įkrauti iki 100 proc.?

Yra situacijų, kai pilnas įkrovimas – tikrai reikalingas. Jei planuoji ilgesnę kelionę, skrydį ar laiką be elektros prieigos – 100 proc. baterija garantuos maksimalų veikimo laiką. Tokiu atveju verta pilnai įkrauti kompiuterį prieš išvykstant, o grįžus vėl grįžti prie įprastos „taupios“ įkrovimo rutinos.

Taip pat svarbu bent kartą per mėnesį leisti baterijai išsikrauti iki maždaug 10–20 proc. ir vėl įkrauti. Tai padeda išlaikyti tikslesnį akumuliatoriaus talpos rodymą ir išvengti klaidingų indikacijų.

Balansas svarbiau nei įprotis

Nors įkrauti nešiojamą kompiuterį iki 100 proc. nėra žalinga trumpalaikėje perspektyvoje, ilgainiui tai gali prisidėti prie spartesnio akumuliatoriaus susidėvėjimo. Šiuolaikiniai įrenginiai vis dažniau siūlo išmanius sprendimus – automatinius įkrovimo apribojimus, temperatūros kontrolę, optimizavimą pagal naudojimosi įpročius.

Tad geriausia taktika – saikas. Kartais kraukite pilnai, bet kasdieniam naudojimui pakanka ir 80 proc. O jei tavo kompiuteris leidžia – įjunk optimizuotą įkrovimą. Taip ne tik tausosi baterija, bet ir ilgiau galėsi džiaugtis sklandžiu įrenginio veikimu.


Telefonai.eu

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Nešiojamo kompiuterio baterijos įkrovimas: kompiuterių meistrai įspėja, kad taip sutrumpini jo gyvavimą

Kai kuriems tai ritualas – prijungti nešiojamą kompiuterį prie elektros lizdo ir laukti, kol baterijos indikatorius pasieks šimtą. Tarsi ženklas, kad įrenginys pasiruošęs viskam, nuo sunkaus darbo iki filmų maratono. Kiti elgiasi priešingai, vos tik procentas perkopė 80 ar 90, skuba ištraukti kištuką, tikėdami, jog taip saugo akumuliatorių. Tačiau kur tiesa?

Šis triukas padės naudotis televizoriumi kaip monitoriumi, bet turi ir vieną didžiulį trūkumą

Kiekvienas, kam kada nors prireikė didesnio ekrano darbui ar pramogoms, bent kartą svarstė, o gal galima prijungti kompiuterį prie televizoriaus? Ši mintis ypač dažna, kai turimas televizorius yra naujas, didelės raiškos, o monitorius jau pavargęs ar per mažas.

Tinkama nešiojamo kompiuterio priežiūra: sužinokite, kaip tinkamai valyti ekraną, klaviatūrą ar korpusą

Žvilgsnis į nešiojamą kompiuterį dažnai baigiasi trupiniais tarp klavišų. Nešvarumai kaupiasi greitai net jei kompiuterį naudoji atsargiai, dulkės, riebalai nuo pirštų, net kavos purslai ilgainiui palieka savo pėdsaką. Šiame straipsnyje – paprasti, praktiški patarimai, kaip prižiūrėti ekraną, klaviatūrą ir visą kompiuterio korpusą.

2025-05-25 20:12
Ketinate pirkti naują monitorių? Nedarykite klaidų, nuo kurių skauda ne tik akis, bet ir piniginę
2025-05-24 14:34
3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina dažniausias naudotojų klaidas
2025-05-21 20:24
Nešiojamas prieš stacionarų: ką būtina žinoti, kad neprašautum investuodamas į naują kompiuterį
2024-12-16 14:38
Kaip du monitoriai gali padėti susikurti patogesnę darbo vietą?
2024-12-02 08:22
Kaip naudoti „Mac“ kompiuterius, kad jų akumuliatoriai tarnautų ilgiau
2024-10-28 18:26
Paruoškite kompiuterį, kad juo naudotis galėtų vyresnio amžiaus žmonės
2024-08-28 09:11
Kaip sutaupyti renkantis mokslams tinkamą kompiuterį ar planšetę?
2024-08-26 18:56
Kameros švieselė dega, bet vaizdo pokalbyje nedalyvaujate: ar jus šnipinėja? Kaip patikrinti ir apsisaugoti
2024-06-21 12:46
Karšta, drėgna, vanduo liejasi laisvai: pražūtingi pavojai telefonams ir kompiuteriams
2023-09-23 16:43
Ekspertas pataria, į ką atkreipti dėmesį perkant monitorių studijoms
2023-09-04 17:17
Kad studijos neapkarstų: 5 ženklai, jog atėjo laikas keisti nešiojamąjį kompiuterį
2023-08-31 16:32
Kompiuteriai mokslams: ekspertė įvardijo, kokius geriausia rinktis
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama