Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
Balandžio 26 d. 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Kompiuterinė įranga Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip teisingai pasirinkti monitorių?

Publikuota: 2001-01-28 15:03
Tematika: Kompiuterinė įranga
 

Labai svarbu teisingai pasirinkti monitorių, nes nuo jo priklauso kompiuteriu dirbančio žmogaus sveikata ir savijauta. Todėl labai svarbu teisingai pasirinkti monitorių (ir video plokštę) savo kompiuteriui.

Monitoriai įeina į bet kokią kompiuterinę sistemą. Kuo daugiau žinote apie monitorius, tuo teisingiau išsirinksite jį pirkdami.

Ekrano istrižainė

Ekrano dydis – tai dydis nuo vieno kineskopo kampo iki kito kineskopo kampo. Monitorių gamintojai papildomai fiziniams dydžiams dar nurodo realią vaizdo istrižainę. Todėl, kad kineskopas įmontuotas į plastmasinį korpusą, tai realus matomas vaizdas ekrane daug mažesnis negu jo fizinis dydis.

Kaip monitoriai atgamina spalvas?

Spalvotuose kineskopuose naudojami liuminaforai švytinys raudonai, žaliai, mėlynai (liuminaforų triados – RGB). Keičiant triados taškų intensyvumą, gaunamos visos reikalingos spalvos. RGB spalvos naudojamos dėl to, kad ekrano fonas yra juodas. Kad būtų galima geriau atskirti spindulius, kurių kiekvienas gali žadinti kiekvienos spalvos liuminaforą, prie ekrano yra skylėtosios arba plyšėtosios kaukės. Elektronų spindulys triadoms žadinti formuojami trigubi elektronų prožektorių kurių kiekvienas žadina savo spalvos liuminaforą.

Iš ko sudarytas monitorius

Monitorius sudarytas iš kineskopo kuriame yra trigubi elektronų prožektoriai, stiklinio ekrano, kuris iš vidaus padengtas spalvoto liuminaforo sluoksniais. Jei į kineskopą patenka signalas, elektronų prožektoriai spinduliuoja elektronų srautus. Patekęs elektronų srautas ant liuminaforo šviečia.

Skiriamoji geba

Kineskopų geba (Resoliution) priklauso nuo atstumo tarp artimiausių vaizdo taškų, spalvotame kineskope tarp triadų centru, milimetrais. Angliškai vadinamas Pich, Dot-Pitch, Tri-Dot-Pich. Nuo skiriamosios gebos priklauso vaizdo aiškumas. Didinant skiriamąją gebą, mažėja švytinčio taško (Pixel) matmenys, o kartu ir ekranos šviesumas, atsiranda mirgėjimas. Jis šalinamas didinant kadrų eilučių skelidimo dažnius. Optimali geba 17 colių monitoriui 1024x768 pikselių colyje. Šiuo metu didžiausia skiriamoji geba yra 1800x1440 pikselių colyje (Monitorius ViewSonic P815). Tai žymiai daugiau negu skiriamoji geba spalvoto televizoriaus (800x625 pikselų). Didžiausios skiriamosios gebos režime dirbti negalima, nes per smulkus vaizdas, bet maksimali geba yra vienas svarbiausių parametrų vertinant monitoriaus kokybę. Kuo didesnė maksimali skiriamoji geba, tuo geresnis monitorius.

Kuo skiriasi monitorius nuo televizoriaus

Perkant spalvotą televizorių mums rūpi kaina, ekrano dydis, teletekstas, bet ne visi klausia apie jo skiriamąją geba. Kodėl taip svarbi skiriamoji geba kai renkames monitoriu? Nuo šios charakteristikos priklauso vartotojo sveikata. Nes vartotojas žiūri į ekraną iš arti, kai televizorių žiurime iš toli. Taip pat telvizoriaus vaizdas pastoviai keičiasi ir mes jį priimam kaip vientisą. Dirbant kompiuteriu, turim turėti galimybę skaityti smulkų tekstą, arba sukoncentruoti savo dėmesį į atskirą vaizdą ar kažkokį jo fragmentą (dalį). Tai reikalauja iš monitoriaus aukštos gebos ir stabilaus vaizdo.

Skleistinės dažnis

Svarbiausias skleistinės parametras – vertikalus dažnis. Jis nurodo, kiek kartų per sekundę monitorius ekrane gali sukurti vaizdą. Žmogaus akis nebeskiria didesnio negu 72Hz kuriamo vaizdo, tačiau kuo ši reikšmė yra didesnė, tuo mažiau pavargsta akys. Būtina, kad video plokštė monitoriuje galėtų kurti vaizdą atitinkamu dažniu. Minimalus leistinas skleistinės dažnis 75Hz, bet prie šitokio dažnio vartotojas mato ekrano mirgėjimą patalpose apšviestose liuminesėnsinėm lempom, todėl būtina rinktis monitorių, kurio skleistinės dažnis ne mažesnis kaip 85Hz.

Kineskopų tipai

Monitoriuose naudojami du kineskopų tipai, kurie klaisifikuojami pagal tinklelį. Monitoriai su tašku tinkleliu labiausiai paplitę – fokusui pagerinti juose naudojamas specialus tinkliukas, šviesos taškų vietai apibrėžti. Dažniausiai tokie monitoriai žymimi FST nuo (“flat square tube” – plokščias keturkampis kineskopas). Perkant monitorių patartumėmė rinktis su plokščiu kineskopu.

Nuotolis tarp vaizdo taškų

Matuojamas milimetro dalimis nuotolis tarp taškų nurodo, kaip toli vienas nuo kito yra vienos spalvos šviesos taškai sudarantys vaizdą. Kuo mažesnis nuotolis, tuo ryškesnis ir kontrastingesnis vaizdas. Standartinis nuotolis yra 0,25 milimetro. Atminkite, kad kuo mažesnis nuotolis tuo geresnis vaizdas.

Koks yra saugus monitorius

Monitoriai kaip ir visi elektriniai prietaisiai turi atitikti saugumo normas ir standartus. Dauguma šitų standartų priimti tam, kad apsaugoti vartotoją ir jo aplinką nuo žalingo poveikio sveikatai.

Europoje monitoriai turi atitikti CEE ir FCC standartus. Eilė standartų tapo tokie populiarūs, kad šiuo metu tapo tarptautiniais, du iš šių standartų naudojami monitorių atestacijai. MPR-II, TCO’92 ir TCO’95. Standartas MPR-II sukurtas Švedijoje 1987 ir patvirtintas 1990 metais, siekiant reglamentuoti spinduliavimą magnetinių, elektromagnetinių ir elektrostatinių laukų. Jis nustato leidžiamas spinduliavimo normas. TCO standartas buvo sukurtas ir patvirtintas vėliau 1992 metais, juo buvo sugriežtinti standarto MPR-II reikalavimai darbui su monitoriais. Naujas papildytas TCO'92 standartas TCO’95 buvo papildytas reikalavimais ekologijai juos gaminant ir perdirbant medžiagas iš kurių buvo pagaminti monitoriai nepakeisdama reikalavimų spinduliavimui. 1999 metais patvirtintas naujas standartas TCO’99. Yra taip pat ir kiti nacionaliniai standartai TUV, CSA, UL, kurių laikosi monitorių gamintojai.

Monitoriaus nustatymas

Pasikeitus apšvietimui reikalinga perderinti vaizdo kokybę, spalvotumą, ryškumą. Yra trys tipai valdymo ir reguliavimo sistemų reguliavimo monitoriaus: Analoginis, Skaitmeninis, Skaitmeninis su ekrano meniu. Analoginis valdymas – tai paprasčiausi ratukai, ar mygtukai įmontuoti į visus senesnio modelio monitorius. Skaitmeninis valdymas – tai valdymas panaudojus mikroprocesorių, kuris duoda daug tikslesnį nustatymą ir paprastesnis naudoti. Dauguma skaitmeninio valdymo monitorių turi ekrano meniu, kuris pasirodo kai sužadinant nustatymą ir reguliavimą monitoriaus. Elektrinis valdymas turi specialią atminį, kurioje įsimenami parametrai atjungus elektros energiją. Šis valdymas labai patogus, nes vartotojas mato patį nustatymo procesą. Yra trys monitoriaus reguliavimo grupės: Pagrindinė, geometrinė ir spalvų.

  • Pagrindinė – tai ryškumo, kontrasto ir vaizdo nustatymas vertikaliai, horizontaliai.
  • Geometrinis valdymas reikalingas panaikinti sudėtingesnius iškraipymus.
  • Spalvų valdymas leidžia optimaliai nustatyti spalvas priklausomai nuo patalpos apšvietimo ar monitoriaus padėties.

Kaip sumažinami atspindžiai ekrane

Dabar dažniausiai naudojamas ir prieinamas būdas – tai ekrano padengimas kremnio dioksidu. Šitas cheminis junginys įterpiamas į ekrano paviršiu plonu sluoksniu. Jei patalpinti kremnio dioksidu apdirbtą paviršių po mikroskopu, tai matysime grublėtą, nelygų paviršių kuris atspindi šviesos spindulius nuo paviršiaus įvairiais kampais, panaikindamas atspindžius ekrane. Ši danga leidžia gerai matyti ekraną, net gerai jį apšvietus. Kai kurie kineskopų gamintojai taip pat įterpia cheminių junginių vykdančių antistatikų funkcijas. Renkantis monitorių įsitikinkite, kad atspindžių danga atspindi nuo ekrano tiktai išorinę šviesą.

Kokia optimali monitoriaus skiriamoji geba

Skiriamoji geba priklauso nuo kineskopo dydžio. Rekomenduojami rėžimai (monitoriaus kineskopo dydis: darbo režimas):

  • 14": 800x600;
  • 15": 800x600;
  • 17": 1024x728;
  • 20"-21": 1280x1024.

Skiriamoji geba mažesnė kaip nurodyta lentelėje gali būti, bet didesnė nepatartina.

Video plokštės pasirinkimas priklausomai nuo monitoriaus

Teisingas video plokštės pasirinkimas įpatingai svarbus pradedant 17 colių monitoriais. 14 colių monitoriams tinka bet kokia video plokštė, todėl, kad skleistinės dažnis neviršyja 85 Hz. O su tokiu dažniu dirba bet kuri video plokštė. 15 colių monitoriams jau reikėtų rinktis video plokštę žinomo gamintojo, nes visi 15 colių monitoriai 800x600 režime palaiko 100 Hz skleistinės dažnį, vaizdo plokštė turėtu būti mažiausiai 2MB, palaikyti 16 milijonų spalvų. Renkantis 17 colių monitorių, jei jo maksimali skiriamoji geba 1280x1024 reikalavimai video plokštei analogiška 15 colių monitoriui. Jeigu maksimali geba 1600x1280, tai renkantis vaizdo plokštę reikia atkreipti dėmesį į:

  • Atmintis turi būti nemažiau 4MB, geba turi būti 1024x768.
  • RAM DAC turi turėti skleistinės dažnį ne mažiau 175 Mhz, o dirbant su monitoriais palaikančiais gebą 1024x768 iki 115-120 Hz, RAM DAC dažnis turi būti ne mažiau 200MHz.
  • Monitoriams su maksimalia skiriamąją geba 1800x1440, ar didesne reikalinga speciali video plokštė su RAM DAC nuo 300 MHz.

Gali iškilti klausimas, o kas bus jei pavyzdžiui dažnis RAM DAC bus žymiai mažesnis negu reikiamas. Iš tikrųjų jeigu šalia stovintis monitorius nebus prijungtas pire aukštos klasės video plokštės, bus sunku ką nors pastebėti. Bet atsiradus galimybei palyginti skirtumą iš karto pastebėsite. Esant mažam RAM DAC dažniui vaizdas bus “išskydęs”, t.y. atrodys, kad monitorius blogai sureguliuotas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Ekspertas pataria, į ką atkreipti dėmesį perkant monitorių studijoms

Skaitmeniniame amžiuje monitorius studentams yra būtinas įrenginys. Nesvarbu, ar gilinatės į mokslinius darbus, ar dalyvaujate nuotolinėse paskaitose, ar bendradarbiaujate projektuose, tinkamas monitorius gali pagerinti jūsų mokymosi patirtį. Kaip rasti tinkamiausią modelį, parduotuvėse esant dideliam monitorių pasirinkimui?

Kad studijos neapkarstų: 5 ženklai, jog atėjo laikas keisti nešiojamąjį kompiuterį

Studentui nešiojamasis kompiuteris yra savotiškas centras, aplink kurį sukasi visas gyvenimas. Jis saugo visus studijų užrašus, tampa portalu į pasaulį nuotolinėse konferencijose, o dienos pabaigoje bendrabučio kambarį transformuoja į kino teatrą, žaidimų erdvę ar šokių aikštelę. Tačiau po tam tikro laiko šis įrenginys paprasčiausiai pradeda nebespėti paskui mus.

Kompiuteriai mokslams: ekspertė įvardijo, kokius geriausia rinktis

Nauji mokslo metai – jau visai čia pat, o su paskutinėmis vasaros dienomis laukia paskutiniai mokslo metams reikalingų priemonių pirkiniai. Sąsiuvinius, kuprinę ar rašiklius išsirinkti gana paprasta, tačiau nuspręsti, koks kompiuteris labiausiai tiktų mokiniui ar studentui, gali būti sudėtinga.

2023-08-29 10:23
Labai sulėtėjo mano nešiojamas kompiuteris – ką daryti?
2023-08-19 09:28
Prieš išmesdami savo įrenginį nepamirškite atlikti šių žingsnių
2023-08-17 08:45
Erzina vis garsiau veikiantis ir kaistantis kompiuteris? Paprasti būdai, kaip išspręsti didžiausias kompiuterių problemas
2023-07-24 08:40
10 kibernetinio saugumo taisyklių – ką svarbu prisiminti verslui?
2023-05-10 16:24
Kai pasirinkimų tiek daug, kaip rasti tinkamiausią išorinį SSD diską: įvardijo kelias svarbiausias savybes
2023-04-13 11:40
„TikTok“ išnaudoja mažamečių silpnybes: kaip apsaugoti savo vaikus?
2023-03-08 14:36
Kad vaikas tobulėtų, o ne tingėtų: atskleidė gudrybių, kaip planšetę paversti naudingu pagalbininku
2023-01-11 10:29
Kompiuteriniai žaidimai: kokios vyrauja tendencijos ir naujausi technologiniai sprendimai?
2022-12-18 16:38
Ką turėtų žinoti tėvai, dovanodami vaikams išmaniuosius įrenginius?
2022-11-26 16:42
Kad netektų raudonuoti: 5 patarimai, ko nedaryti darbiniame kompiuteryje
2022-11-25 16:25
Ekspertas perspėja vengti vienos grubios klaidos naudojant USB: galite ne tik prarasti duomenis, bet ir sugadinti įrangą
2022-11-16 12:51
Išjungti ar palikti įjungtą – kaip elgtis su kompiuteriu baigus darbus?
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama