Elektronika.lt
 2024 m. rugsėjo 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Rugsėjo 8 d. 09:15
Naujas vairuotojas Vilniuje? 4 programėlės, kurios padės kelyje jaustis saugiau
Rugsėjo 7 d. 17:15
Ne viskas matoma plika akimi: kaip gamintojų triukai prailgina elektromobilių įveikiamą atstumą?
Rugsėjo 7 d. 13:31
Kada interneto naudojimas tampa problema arba kaip nulaužti PIN
Rugsėjo 7 d. 09:46
Kaip atnaujinti „iPhone“, „iPad“ arba „iPod touch“ naudojant „Finder“
Rugsėjo 6 d. 18:26
„Samsung“ parodoje „IFA 2024“ pristatė DI pasaulio viziją: nauji įrenginiai ir kasdienybę keičiančios funkcijos
Rugsėjo 6 d. 15:39
Kokius automobilius rinktis neišvengiantiems automobilių spūsčių?
Rugsėjo 6 d. 12:45
Gera nuotaika šviesiuose namuose ištisus metus
Rugsėjo 6 d. 09:22
Sukčių išradingumui nėra ribų: įspėja apie naują taktiką, apgaunančią net patyrusius socialinių tinklų naudotojus
Rugsėjo 5 d. 18:22
CUPRA pristatė naują sportišką SUV modelį
Rugsėjo 5 d. 15:27
Tyrimas: kone kas antras moksleivis Lietuvoje naudoja dirbtinį intelektą namų darbų ruošai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Nieko nepirko, bet 42 eurus nuskaičiavo nuo kortelės: ką daryti, jei taip nutiks ir jums

Publikuota: 2024-02-27 08:11
Tematika: Kitos protingos mintys
Autorius: Deimantė Buslevičiūtė
Aut. teisės: ©tv3.lt
Inf. šaltinis: tv3.lt

Kone viena iš didžiausių ne vieno gyventojo baimių yra prarasti savo pinigus. Todėl nenuostabu, kad bet koks neaiškus lėšų nuskaičiavimas nuo sąskaitos banke kaip reikiant išgąsdina.

Nieko nepirko, bet 42 eurus nuskaičiavo nuo kortelės: ką daryti, jei taip nutiks ir jums
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Vienas asmuo socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino, kad dirbdamas pastebėjo iš savo asmeninės „Swedbank“ sąskaitos atliktą 42,74 euro mokėjimą.

Jis nurodė, kad nieko neužsisakė, jokių paslaugų prenumeratų neturi ir teiravosi, kas tai galėtų būti ir ką tokiu atveju daryti.

Bankų atstovai neatmetė galimybės, kad tai gali būti ir užmiršta prenumerata, tačiau dažniau tai būna sukčių darbas.

Pašnekovai įvardijo, kada pinigus susigrąžinti pavyksta gana lengvai, o kada juos atgauti jau būna itin sunku. Ir atskleidė, kad per pastaruosius 3 mėnesius pavyko sustabdyti virš 0,5 mln. eurų pervedimų sukčiams.

Pasitaiko, kad žmonės pamiršta savo prenumeratas

„Swedbank“ Mažmeninės bankininkystės komunikacijos vadovas Gytis Vercinskas teigė negalintis atskleisti konkretaus kliento duomenų.

Vis tik jis nurodė, kad visais atvejais, jei klientai susiduria su kažkokiais neaiškumais dėl nuskaičiuojamų sumų iš jų sąskaitų, jie turėtų nedelsdami kreiptis į savo banką.

„Tuomet bendromis jėgomis išsiaiškiname, ar tai yra, pavyzdžiui, pamiršta prenumerata, ar galima sukčių veikla.

Ypač dėmesingais klientai turėtų būti apsipirkdami užsienio svetainėse ar gavę pasiūlymų investuoti su pernelyg didele grąža“, – komentare aiškino banko atstovas.

Jis pridūrė, kad visi klientų pranešimai yra nagrinėjami individualiai, o sprendimai priimami tik išsamiai išanalizavus visas aplinkybes: „Motyvuotą atsakymą savo klientui įprastai pateikiame per įstatymo numatytą 1 darbo dienos terminą.“

Pasak SEB banko atstovės žiniasklaidai Ievos Dauguvietytės-Daskevičienės, tokių atvejų, kai klientai kreipiasi dėl to, kad neatpažįsta įvykdyto mokėjimo iš savo sąskaitos, pasitaiko retai.

Ji įvardijo, kad kartais tai būna susiję su įvairiomis prenumeruojamomis paslaugomis – žaidimų, filmų platformų prenumeratomis, kai mokėjimas nuo kortelės sąskaitos nuskaitomas kas mėnesį:

„Kartais gyventojai, užsiprenumeravę paslaugas, tiesiog pamiršta arba šias paslaugas užprenumeruoja jų vaikai, namiškiai. Visais atvejais pasitikrinti, už ką buvo įvykdytas mokėjimas, galima savo sąskaitos išraše.“

Prarado 375 tūkst., o atgauti pavyko 515 tūkst. eurų

„Swedbank“ atstovas atskleidė, kad per šiuos metus jau yra nustatyta virš 600 nuskaičiavimo atvejų.

Jis įvardijo, kad dažniausiai pasitaikanti priežastis – apgaulingos SMS žinutės, gaunamos neva iš valstybinių įmonių ar kitų institucijų (DPD, „Omniva“, „Vinted“ ir pan.).

„Tokių atvejų buvo apie 280, klientų nuostoliai iš šių nusikaltimų viršija 40 tūkst. eurų, o bankui pavyko užkardyti daugiau kaip 400 tūkst. eurų nuostolių“, – skaičiais dalijosi G. Vercinskas.

Anot jo, rečiausiai pasitaikantis, tačiau vieni iš nuostolingiausių yra romantiniai sukčiavimai. Tokių sukčiavimų atvejų pasitaikė 16, klientai bendrai patyrė apie 35 tūkst. eurų nuostolių.

Atstovas nurodė, kad bankui pavyko užkardyti daugiau kaip 18 tūkst. eurų.

„Taip pat dažnai pasitaikantys atvejai – išankstinio apmokėjimo ir investicinio sukčiavimo. Išankstinio apmokėjimo atvejų buvo apie 200. Mūsų klientas perka prekę ir atlieka mokėjimą. Sumos dažniausiai nevyrauja didelės.

Iki šiandien klientai patyrė apie 100 tūkst. eurų nuostolių iš tokio pobūdžio nusikaltimų. Užkardyta apie 7 tūkst. eurų nuostolių. Investicinio sukčiavimo atvejų buvo virš 100. Žala iš šių nusikaltimų viršija 200 tūkst. eurų. Bankui pavyko užkardyti apie 90 tūkst. eurų“, – dėstė pašnekovas.

Ar pavyksta susigrąžinti pinigus, jei nuskaičiuojama neteisėtai?

Kalbėdamas apie pinigų atgavimą iš gavėjo mokėtojo prašymu, vykdant mokėjimo operacijų atšaukimą, tokia paslauga, anot „Swedbank“ atstovo, teikiama tik kredito pervedimų (pavedimų) atveju. O pinigai klientams grąžinami retai.

Pasak G. Vercinsko, ypač nepasiseka, jei dėl didelio mokėtojo neatsargumo būna atliktas momentinis kredito pervedimas, nes tokiu atveju per keliolika sekundžių lėšos pasiekia gavėjo sąskaitą kitoje mokėjimo įstaigoje.

Taigi gavėjas iš karto turi galimybę lėšas vėl pervesti ar pasiimti mokėjimo kortele grynais pinigais.

Pašnekovo aiškinimu, operacijos mokėjimo kortele yra neatšaukiamos nuo pat to momento, kai sąskaitos lėšos yra rezervuojamos.

„Todėl mes savo lėšomis grąžiname klientų patirtus nuostolius tik tuomet, jei klientas nebuvo davęs sutikimo ginčijamai operacijai, t. y. papildomai nepatvirtino sutikimo tapatybės patvirtinimo priemone.

Pagal tarptautines „Mastercard“ taisykles, tik dėl tokių operacijų patirtus nuostolius mes galime atgauti iš prekybininko mokėjimo paslaugų tiekėjo. Dėl šios priežasties yra labai svarbu laikytis saugaus naudojimosi elektroninėmis paslaugomis taisyklių, būti atidžiam ir rūpestingam, nes visą būtiną sprendimui priimti informaciją pateikiame savo klientams prieš jiems duodant savo sutikimą“, – komentavo atstovas.

G. Vercinsko teigimu, praktika rodo, kad nuostolius patiria tik tie klientai, kurie būna labai neatsargūs ir neskaito tos informacijos, o beatodairiškai tvirtina sutikimus dėl tų operacijų ir veiksmų, kurių jie patys neketino vykdyti.

Pinigai grąžinami, jei išsprendžiamas ginčas tarp bankų

I. Dauguvietytė-Daskevičienė paminėjo, kad dažniau gyventojai susiduria su finansinių sukčių atliekamais mokėjimais, kai yra išviliojami gyventojų mokėjimų kortelių duomenys.

Interneto banko prisijungimo duomenų ir mokėjimo kortelių duomenų išviliojimą ji įvardijo kaip vieną populiariausių sukčiavimo būdų.

Pašnekovės teigimu, mokėjimo kortelių duomenis sukčiams klientai neretai atiduoda susivilioję nuolaidomis netikrose el. parduotuvėse.

„Taip pat reikėtų būti budriems, jei kas prašo atsiųsti jūsų mokėjimo kortelių nuotraukas, kur yra matomi visi duomenys – tokios informacijos nereikėtų niekam siųsti ir ja dalintis.

Jei klientas supranta, kad apsipirko neegzistuojančioje el. parduotuvėje arba negavo prekių per pažadėtą laikotarpį, jis gali kreiptis į banką ir prašyti padėti atgauti pinigus“, – kalbėjo SEB banko atstovė.

Jos aiškinimu, atlikus mokėjimą kortele pinigai grąžinami, kai bankas per „Mastercard“ sistemą kreipiasi į prekybininko banką, iškelia ginčą pagal „Mastercard“ nustatytas taisykles ir jis yra išsprendžiamas.

Jei atsiskaitymas buvo atliktas kaip pinigų pervedimas nenaudojant kortelės, bankas kreipiasi į gavėjo banką dėl lėšų grąžinimo. Tokiu atveju lėšos gali būti grąžinamos tik gavus lėšų gavėjo sutikimą.

Kaip apsisaugoti?

Anot „Swedbank“ atstovo, visus atvejus vienija viena – klientai būna tikrai labai neatsargūs, nes neskaito informacijos, kurią rodo jų telefono ekrane pateikta informaciją apie veiksmą, kurį prašo patvirtinti:

„Visos lėšos būna saugios iki to momento, kol pats klientas dėl savo labai didelio neatsargumo patvirtina sutikimą operacijai ar kitam veiksmui nekreipdamas dėmesio į mūsų jam pateikiamą informaciją.“

Norint išvengti sukčių interneto parduotuvėse SEB banko atstovė pataria kritiškai įvertinti tuos, kurie prekes siūlo už žymiai mažesnę kainą, negu kiti prekybininkai, taiko didžiules nuolaidas, kurios galioja ribotą laiką.

Anot I. Dauguvietytės-Daskevičienės, spausti pirkėją pirkti čia ir dabar, nes itin geras pasiūlymas jau tuoj tuoj baigs galioti – gana dažna finansinių sukčių taktika.

Ji pabrėžė, kad perkant internetu svarbu atlikti žvalgybą ir paieškoti daugiau informacijos apie dominančią parduotuvę, prekybininką, paskaityti kitų pirkėjų atsiliepimus nepriklausomuose šaltiniuose.

Pasak pašnekovės, suklusti verta ir tuo atveju, jeigu prekybininkas nepateikia išsamios informacijos apie prekių pristatymo ir grąžinimo tvarką, apskritai nėra aišku, kurioje šalyje jis veikia ir yra įsikūręs, nepateikia jokių savo kontaktų.

„Visada bus saugiau pirkti gerai žinomose el. parduotuvėse, veikiančiose ilgesnį laiką. Tiesa, pasitaiko atvejų, kai sukčiai bando nukopijuoti žinomų elektroninių prekybininkų interneto svetaines ir pasinaudoti svetimais, patikimais pavadinimais.

Tad lankantis elektroninėje parduotuvėje taip pat svarbu patikrinti ir kelis techninių dalykus, pavyzdžiui, internetinės parduotuvės adresą, kuris turėtų būti be klaidų ar įtarimą keliančių ženklų, simbolių“, – rekomendacijomis dalinosi atstovė.


tv3.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Sukčių išradingumui nėra ribų: įspėja apie naują taktiką, apgaunančią net patyrusius socialinių tinklų naudotojus

„Sveikiname, laimėjote!“ – kol vieniems pranešimas apie gautą prizą – džiugi naujiena, kitiems tai – tiesiausias kelias į sukčių pinkles. Nors socialinių tinklų naudotojai tampa vis akylesni, išradingi apgavikų sprendimai internete gali sugluminti net ir labiausiai patyrusius.

Sukčių pinklės el. parduotuvėse – kaip atpažinti piktavalių svetaines?

Daugiau nei 36 tūkst. Lietuvos gyventojų apsiperka iš nežinomų ir anksčiau negirdėtų el. parduotuvių svetainių, rodo tarptautinis tyrimas. Deja, toks įprotis padidina riziką patekti į sukčių pinkles.

26 proc. internetu perkančių lietuvių yra gavę apgadintą siuntą: kas padeda sumažinti riziką?

Nors lietuviai jau priprato pirkti internetu ir aktyviai užsisakinėja įvairias prekes e. parduotuvėse, ne visos jų patirtys yra geros. Kaip parodė apklausos duomenys, ketvirtadalis (26 proc.) prekes internetu užsisakinėjančių lietuvių yra gavę apgadintą siuntą, o penktadalis galvoja apie tokią riziką prieš pirkdami iš e. parduotuvių.

2024-08-28 15:40
Rinkodaros ekspertė – apie Juodąjį penktadienį ir juo gyvenančius jau nuo rugpjūčio: nesiseka tik tiems, kurie pavėluoja į traukinį
2024-08-27 18:24
Elektroninė prekyba: kaip nepažeisti konkurencijos teisės taisyklių?
2024-08-25 13:30
Vasarą sukčiai vilioja ieškančius greito uždarbio ir paskolų: kaip apsaugoti savo pinigus?
2024-08-23 15:19
Mitai ir tiesa apie finansinius sukčius: ar į foliją įvyniota kortelė iš tiesų gali apsaugoti?
2024-08-23 09:28
Žaibas į tą pačią vietą du kartus netrenkia – ar tikrai?
2024-08-22 09:39
Štai ką turite žinoti, jei norite derinti studijas ir darbą
2024-08-21 15:45
Elektroninė prekyba: individuali veikla ar verslo liudijimas?
2024-08-20 15:49
Psichologė neigia populiarų įsitikinimą: ekrano laiko ribojimai vaikus tik skatina piktnaudžiauti
2024-08-09 11:22
Ekspertai įspėja apie naujas sukčių pinkles: kaip atpažinti, jog artimojo pagalbos šauksmas – manipuliacija?
2024-08-08 14:24
Nuo CV iki darbo pokalbio: sužinok, kaip panaudoti dirbtinį intelektą, ieškant darbo
2024-08-07 16:36
Ką daryti, jei atostogų metu tapote sukčių auka?
2024-08-06 14:37
Klastotė – ką svarbu žinoti?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama