Elektronika.lt
 2025 m. liepos 13 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 13 d. 08:41
Ekspertai dalinasi patarimais: geresnes nuotraukas telefonu gali fiksuoti kiekvienas
Liepos 12 d. 20:17
„Facebook“ slepia daugiau nei manėte:apie šias funkcijas nežino beveik niekas
Liepos 12 d. 16:51
„Sony“ pristato didelės raiškos mikrofoną, didelės spartos „CFexpress“ A tipo atminties korteles bei suderinamą skaitytuvą
Liepos 12 d. 12:54
Iš lietuvių vėl išviliojo 4 mln. Eur: ekspertas įvardijo, kas iš tiesų galėtų pažaboti telefoninius sukčius
Liepos 12 d. 08:36
„Samsung“ pristatė „Galaxy Watch8“: laikrodžiai, kurie leis sekti net senėjimo procesus
Liepos 11 d. 20:49
Jeigu savo namuose turite kaitlentę – reikėtų suklusti: šią klaidą daro daugelis, o tai gali brangiai kainuoti
Liepos 11 d. 17:28
„Samsung“ pristatė naują sulenkiamų išmaniųjų kartą
Liepos 11 d. 14:23
Vilniaus universiteto tyrimas įvertino egzaminų rezultatus: kas daro didžiausią įtaką mokinių pasiekimams?
Liepos 11 d. 11:21
99 atvejais iš 100 navigacijos telefone pakaks, bet vienas kartas gali būti lemiamas: kada nerizikuoti?
Liepos 11 d. 08:43
„Astrolight“ sėkmingai išbandė lazerinio ryšio terminalą su Lietuvos Karinėmis jūrų pajėgomis
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Sukčių aukomis tampa ne tik patiklūs senjorai – ekspertai įvardijo, į kokius įmonių darbuotojus nukreipti taikikliai

Publikuota: 2025-03-29 13:33
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Iš garbaus amžiaus pensininkų išvilioti tūkstančiai eurų – tik ledkalnio viršūnė. Sumanūs sukčiai, naudodamiesi išmaniosiomis technologijomis, išvilioja milijonines sumas iš Lietuvos įmonių. Įkliūva net labai išsilavinę ir plačios erudicijos žmonės. Advokatų profesinės bendrijos „Magnusson ir partneriai“ advokato Evaldo Rapolo teigimu, dažniausiai nusitaikoma į įmonių buhalterius, finansininkus ir vadovus.

Sukčių aukomis tampa ne tik patiklūs senjorai – ekspertai įvardijo, į kokius įmonių darbuotojus nukreipti taikikliai
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Dažnu atveju įvyksta įsilaužimas į įmonės serverius ir pasižiūrima, kaip įprastai bendraujama, susirašinėjama įmonės viduje. Imituodami tą komunikaciją, išlaikydami tą patį stilių sukčiai sukuria elektroninius laiškus, įsakymus ar įpareigojimus buhalterei. Pavyzdžiui, kad nuo šiol pavedimus reikia daryti į kitą banko sąskaitą“, – sako E. Rapolas.

Mokesčių žinių platformos „Mokesčių sufleris“ ekspertė, auditorė Rita Zakalskienė antrina, kad buhalteriai iš tiesų yra silpnoji įmonės grandis ir pagrindinis sukčių taikinys. Maža to – taikiniu tapti galime kiekvienas iš mūsų.

„Klaidinga galvoti „aš esu saugus“. Tai, ką mes matome viešojoje erdvėje yra tik maža dalis. Iš tiesų sukčiavimo mastas yra daug didesnis. O kalbant apie įmones, tai buhalteriai ir yra tie taikikliai į kuriuos taikosi kibernetiniai sukčiai, nes būtent per juos vaikšto pinigai“, – sako R. Zakalskienė.

Sukčių apetitas auga – išvilioja vis didesnes sumas

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenys rodo, kad Lietuvoje 2024 metais finansų įstaigose buvo užfiksuota apie 13 tūkstančių internetinio sukčiavimo atvejų. Jų metu išviliota daugiau nei 17 milijonų eurų. Manoma, jog tai – rekordinė suma.

„Pastaruoju metu sukčiavimo atvejų daugėja, o pasisavinamos sumos auga. Mūsų praktikoje turbūt nebuvo mažesnės sumos nei 100 tūkst., o didžiausia – daugiau kaip 2 mln. eurų. Šiai dienai turime tris bylas, kurių sumos prasideda nuo penkių nulių ir daugiau. Iš tiesų sumos auga – tai matome ir iš savo darbo, ir iš bendros statistikos“, – teigia advokatas Evaldas Rapolas.

Dažnai manoma, kad sukčių aukomis tampa tik tie, kuriems trūksta išsilavinimo ar sumanumo. Tačiau „Magnusson ir partneriai“ advokatas sako, kad yra atvirkščiai – augančios išviliotos sumos rodo, kad sukčiai taikosi į pasiturinčius ir išsilavinusius žmones.

„Turime stereotipą, kuris neatitinka realybės. Manoma, kad sukčiams gali papulti tik senyvi, neišsilavinę, nesumanūs žmonės. Taip toli gražu nėra. Patys sukčiai dažnai yra pakankamai išsilavinę, kad atliktų sudėtingas operacijas. Juos domina tie, kurie turi daug pinigų. Kaip taisyklė, kad turėtum daug pinigų, reikia turėti ir išsilavinimą, ir sugebėjimus. Kaip matome, tai neapsaugo nuo tapimo sukčių auka“, – pabrėžia „Magnusson ir partneriai“ advokatas.

Apsimeta pareigūnais ir pasitelkia ir dirbtinį intelektą

Advokato E. Rapolo teigimu, augant technologinėms galimybėms, sukčių veiksmai tampa efektyvesni ir labiau koncentruoti į didelių sumų pasisavinimą. Sukčių naudojamos schemos taip pat tampa vis išradingesnės.

„Sukčiai mėgsta apsimetinėti įvairių institucijų atstovais. Vienas iš paskutinių didesnių atvejų – apsimetė Interpolo pareigūnais ir imitavo, kad vyksta sukčių gaudymas. Esą gaudo nesąžiningus bankininkus, o kad juos pagautų, reikia atlikti tam tikras bankines operacijas. Taip įmonė prarado per du milijonus eurų“, – pasakoja E. Rapolas.

„Mokesčių suflerio“ ekspertė R. Zakalskienė sako, jog kibernetiniai sukčiai jau įvaldė ir dirbtinį intelektą. Daugėja atvejų, kai įsilaužiama į įmonės serverį, dirbtinio intelekto pagalba nuskaitomi susirašinėjimai ir sukuriami identiški jiems laiškai. „Dabar dirbtinis intelektas gali sukurti tokį laišką, kad net neįtarsi, jog čia ne tas pats susirašinėjimas“, – sako R. Zakalskienė. Ji pabrėžia, kad skaitmeninės grėsmės pas mus dar ne visuomet vertinamos pakankamai rimtai.

„Labai svarbu, kad vadovas tai suprastų – jei bus paimti įmonės duomenys, apie veiklą kai kuriais atvejais gali tekti ir iš viso pamiršti. Juk kai statome namą mes galvojame apie apsaugos nuo piktavalių barjerus: tvorą, duris, signalizaciją. Kibernetinių piktavalių atveju dar neturime tų saugumo barjerų. O kas įmonės atveju būtų pirmasis barjeras? Paprastas pokalbis. Buhalteris turėtų būti proaktyvus ir pats pasiūlyti vadovui pasikalbėti apie įmonei kylančias grėsmes ir galimas užkardymo priemones. Tokius pokalbius būtų gerai turėti periodiškai kaip vieną iš saugumo priemonių“, – sako R. Zakalskienė.

Svarbu neskubėti ir užduoti protingus klausimus

Internetiniai sukčiai veikia klastodami tapatybę. Jie susikuria virtualius telefono numerius, siunčia žinutes per tarpininkus, rašo iš netikrų profilių ar elektroninio pašto adresų. Būtent tokio internetinio apsimetėlio auka tapo ir Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, susigundęs, bet taip ir neišskridęs į suklastotą kelionę. „Magnusson ir partneriai“ advokatas E. Rapolas sako, jog apsisaugoti nuo tokių gėdingų arba brangiai kainuosiančių situacijų įmanoma.

„Kai gaunate elektroninį laišką, būtina pasitikrinti pašto adresą. Jei laiškas siunčiamas ne iš įmonės pašto, bet žmogus prisistato tos įmonės atstovu – tai jau rimtas įspėjimas. Jokia oficiali įstaiga nesiųs laiško iš Yahoo.com arba Gmail.com. Jei gautas laiškas įtartinas, galima ir paskambinti į nurodytą organizaciją, paklausti, ar iš tiesų toks dalykas, kuris minimas laiške, vyksta. Taip pat galima į paieškos sistemą įvesti rašančio žmogaus vardą bei pavardę. Svarbiausia, kad įsijungtų elementarus savisaugos instinktas. Žmogus turėtų pats savęs paklausti: o kodėl būtent į mane kreipiasi šis asmuo ar institucija? Arba: o kodėl tu prašai mano banko sąskaitos? Protingi klausimai apsaugotų žmones nuo daugelio problemų“, – aiškina advokatas.

Auditorė R. Zakalskienė priduria, kad svarbu neskubėti. Sukčiai skubindami savo auką dažnai siekia ją išblaškyti ir priversti atlikti neapgalvotus veiksmus.

„Vienas iš požymių – jei tau kažkas iš vadovų liepia labai greitai atlikti kažkokią finansinę operaciją ar parašyti kažkokius duomenis. Ypač mažesnėse įmonėse, kur daug komunikacijos vyksta telefonu, nusitaikoma į buhalterį penktadienį darbo pabaigoje ir liepiama kažką atlikti labai greitai“, – sako „Mokesčių suflerio“ ekspertė.

Su sukčiais susidūrė asmeniškai

Advokatas E. Rapolas atvirauja, kad ir pats ne kartą buvo papuolęs į sukčių taikiklį. Tačiau vietoje to, kad pasiektų savo tikslą, jie tik veltui sugaišo laiką.

„Aš tų skambučių į mėnesį turbūt kelių sulaukiu. Kartais sukčiai man paskambina, kai stoviu kamštyje. Tuomet labai mielai pasikalbu. Po kurio laiko jie supranta, kad yra vedžiojami už nosies ir meta pokalbį“, – pastebi advokatas.

O „Mokesčių suflerio“ ekspertei R. Zakalskienei sukčių dėmesys galėjo baigtis milijoniniais nuostoliais.

„Turėjome kelių milijonų vertės sandorį. Aš tuomet buvau įmonės finansų skyriaus vadovė ir laukiau žinios, kada tuos milijonus „paleisti“. Žinia, kad reikia pervesti pinigus, atėjo visai ne tuo būdu, kaip buvo tartasi. Manau, kad mūsų laiškai tuo metu buvo skaitomi. Laimė, viskas gerai baigėsi, o jei būtume ne ten „paleidę“ milijonus?“, – retoriškai klausia R. Zakalskienė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos

Skundžiatės nuovargiu, nors miegojote aštuonias valandas? Nesusikaupiate darbe, nors nieko fiziškai sunkaus nedarote? Jūsų poilsis su telefonu ar serialu nebeatneša palengvėjimo? Gali būti, kad esate vienas iš daugybės žmonių, kenčiančių nuo dar nediagnozuojamos, bet sparčiai plintančios būklės – skaitmeninio pervargimo.

Ką daryti, jei „Google“ paieškoje randate klaidinančią informaciją apie save?

Ar kada nors „googlinote“ save ir aptikote nemalonią ar net klaidinančią informaciją? Tokie atradimai gali sukelti ne tik emocinį diskomfortą, bet ir realią žalą jūsų reputacijai ar veiklai. Kada galima reikalauti, kad tokie duomenys būtų pašalinti iš paieškos rezultatų, ir kaip tai padaryti?

Apklausa: dalis gyventojų kortelių PIN kodus vis dar nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti

Nors didesnė dalis gyventojų banko kortelių PIN kodus prisimena mintinai, vis dar netrūksta ir tokių, kurie šią jautrią asmeninę informaciją yra užsirašę. Dešimtadalis gyventojų užrašytus PIN kodus nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti ir primena pagrindines taisykles, kaip išvengti sukčių atakų ar vagysčių.

2025-06-01 14:07
Kibernetinio saugumo incidentų raportavimas: kokių veiksmų imtis įvykus kibernetinei atakai?
2025-05-31 08:18
Sukčių taikiklyje – neatidūs keliautojai: į ką svarbu atkreipti dėmesį prieš išvykstant
2025-05-14 17:26
Ekspertas apie sukčių įžūlumą: „Mobiliojo ryšio operatorius to jūsų niekada neprašys“
2025-04-27 17:45
Kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas
2025-04-25 14:34
Netikėtas paveldėjimas: nusišypsojusi sėkmė ar sukčių gudrybė?
2025-04-22 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
2025-04-17 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
2025-04-11 20:22
Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai
2025-04-11 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
2025-04-02 08:33
Įspėja norinčius apsipirkti „Facebook“ platformoje: apgavystėms pasitelkiamos net kurjerių tarnybos
2025-04-01 14:27
Bankas įspėja: niekam neatiduokite savo mokėjimo kortelės ar grynųjų pinigų
2025-03-31 20:38
Kada bankas gali jums paskambinti ar paprašyti jūsų duomenų?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama