Elektronika.lt
 2025 m. liepos 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 12 d. 08:36
„Samsung“ pristatė „Galaxy Watch8“: laikrodžiai, kurie leis sekti net senėjimo procesus
Liepos 11 d. 20:49
Jeigu savo namuose turite kaitlentę – reikėtų suklusti: šią klaidą daro daugelis, o tai gali brangiai kainuoti
Liepos 11 d. 17:28
„Samsung“ pristatė naują sulenkiamų išmaniųjų kartą
Liepos 11 d. 14:23
Vilniaus universiteto tyrimas įvertino egzaminų rezultatus: kas daro didžiausią įtaką mokinių pasiekimams?
Liepos 11 d. 11:21
99 atvejais iš 100 navigacijos telefone pakaks, bet vienas kartas gali būti lemiamas: kada nerizikuoti?
Liepos 11 d. 08:43
„Astrolight“ sėkmingai išbandė lazerinio ryšio terminalą su Lietuvos Karinėmis jūrų pajėgomis
Liepos 10 d. 20:47
Mokslininkams pavyko tai, ko nesitikėjo niekas: saulė atskleidė slapčiausią savo pusę
Liepos 10 d. 17:58
Įspėja dėl karščio pavojų: vasarą baterijos gali virsti sprogmenimis
Liepos 10 d. 14:13
Kauno rajonas pristato išmaniąją naujieną gyventojams – startuoja oficiali savivaldybės programėlė
Liepos 10 d. 11:23
Tyrimas: Lietuvos jaunimas dirbtinį intelektą aktyviai naudoja mokymuisi, bet darbo paieškai – dar vangiai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Psichologai ragina nesileisti į konfliktus su agresyviais komentatoriais: įsijunkite „dzinbudizmą“ ir „nemaitinkite trolio“

Publikuota: 2023-08-22 20:37
Tematika: Kitos protingos mintys
Autorius: Richardas Jonaitis
Inf. šaltinis: LRT radijo laida „Paraštės“, LRT.lt

Socialiniuose tinkluose kone kasdien galime surasti įrašų ar komentarų, kuriuose pravardžiuojami ar necenzūriniais žodžiais išvadinami kiti žmonės. Pasak LRT radijo kalbintų psichologų, tokiu savo elgesiu internautai tik siekia išprovokuoti kitų vartotojų emocijas – kokią nors realią problemą išspręsti jiems nėra svarbu. Dėl to, pabrėžia ekspertai, leistis į šnekas su tokiais žmonėmis neverta – geriausia juos iš karto blokuoti.

Psichologai ragina nesileisti į konfliktus su agresyviais komentatoriais: įsijunkite „dzinbudizmą“ ir „nemaitinkite trolio“
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pasitenkinimą suteikia bet kokia kito žmogaus reakcija

Kaip aiškina Vilniaus universiteto (VU) docentas, psichologas dr. Antanas Kairys, nestabdyti savęs ir iškoneveikti kitą socialiniuose tinkluose žmones skatina keletas veiksnių. Vienas pagrindinių – galimybė nuslėpti savo tapatybę ir šlykščius žodžius rašyti po slapyvardžiu. Eksperto teigimu, tai suteikia jausmą, kad „tu gali sau leisti daugiau“.

Be to, priduria pašnekovas, esminį vaidmenį šioje vietoje atlieka ir vadinamasis „emotional hit and run“ fenomenas, kuomet su kitu vartotoju bendraujant netiesiogiai, žmogaus jo paties pasisakymų padariniai taip ir nepaliečia.

„(Socialiniuose tinkluose – LRT.lt) mes turime vadinamąjį asinchroninį bendravimą – (...) bendravimas ten nėra gyvas. Tai reiškia, kad mes ne tuo pat metu sakome dalykus, ir tai leidžia žmogui palaikyti emocinį atstumą.

Tu parašai bjaurų komentarą ir gali atsijungti, palikti jį gyventi savo gyvenimą, po 15 minučių grįžti pasižiūrėti, kokią tu ten peklą užkūrei, ir pakikenti. Tuo tarpu realiame gyvenime tau pasekmės ateina iškart“, – teigia dr. A. Kairys.

Pasak psichologo dr. Tomo Lagūnavičiaus, socialiniuose tinkluose agresyvią kalbą vartojančius asmenis galima skirstyti į keturis tipus. Pirmieji, vadinamieji teisuoliai, yra įsitikinę, kad tik jų pasaulio suvokimas yra teisingas, ir siekia savo nuomonę primesti kitiems.

Antroji grupė, tęsia ekspertas, apima žmones, kurie yra tiesiog kupini neapykantos ir pavydo, pavyzdžiui, labiau pasiturintiems, gražesniems už juos.

Tretieji, taip vadinami nuobodžiautojai, paprasčiausiai neturi, ką veikti, ir ieško, kur emociškai išsikrauti, todėl ir rašo žinutes, kurios sukelia stiprias aplinkinių reakcijas.

Tuo tarpu paskutinė grupė sudaryta iš žmonių, kuriems patinka turėti grįžtamąjį ryšį, nesvarbu, kokį.

Pagrindinis visus šiuos žmones vienijantis dalykas, anot LRT radijo pašnekovo, yra tai, jog jie „maitinasi mūsų emocijomis“.

„Bet kokia reakcija, nesvarbu, teisinimasis, naujų faktų pateikimas ar dar kažkas, duoda jiems tą tokį pasitenkinimo jausmą, kad „aš padariau įtaką“, – teigia dr. T. Lagūnavičius.

Šiai minčiai antrina ir VU docentas dr. A. Kairys.

„Jeigu mes kalbame apie interneto trolius, pats jų apibrėžimas yra iš idėjos, kad jis turėtų išprovokuoti kažkokią reakciją. Dažniausiai tie komentarai yra skirti ne kažkokiam dalykui spręsti, ne išsiaiškinti tiesą, ne iš tikrųjų paklausti kito žmogaus, bet išprovokuoti jo reakciją ir tada toliau vystyti tą konfliktą“, – sako jis.

Psichologo nuomone, geriausia į tokio agresyviai nusiteikusio žmogaus įrašus ar komentarus socialiniuose tinkluose nereaguoti ir „trolio nemaitinti“. Su tuo sutinka ir dr. T. Lagūnavičius, skatinantis su „heiteriais“ problemų nesiaiškinti ir laikytis „dzinbudizmo“ principo – tiesiog juos blokuoti ir judėti į priekį.

Už pasisakymus socialiniuose tinkluose gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė

Nors socialiniuose tinkluose vartotojai neretai jaučiasi nesustabdomi ir niekieno nevaržomi, visgi, kaip pažymi advokatų kontoros „TGS BALTIC“ teisininkas Mindaugas Beniušis, iš tiesų taip nėra.

„Svarbu pabrėžti, kad nėra taip, kad mes galime rašyti bet ką socialiniuose tinkluose ir toliau gyventi laisvai be jokių apribojimų. Teoriškai vis tiek yra galimybė gauti tam tikrą teisinę atsakomybę už savo komentarus, pasakymus, net jeigu mes visi turime konstitucinę saviraiškos laisvę“, – LRT radijui sako M. Beniušis.

Anot teisininko, kiekvienas asmuo turi teisę į privatumą, garbę ir orumą, ir jeigu kitas žmogus ją pažeidžia, galima teismo tvarka reikalauti atlyginti turtinę ir neturtinę žalą, taip pat prašyti tam tikrus duomenis pašalinti.

„Kai apie žmogų yra paskleidžiama žeminanti ir tikrovės neatitinkanti informacija, galima kreiptis į pačią socialinę platformą, sakant, kad šitas komentaras pažeidžia socialinės platformos taisykles, pavyzdžiui, skatina neapykantą, žemina, diskriminuoja ir panašiai.

Kitas būdas yra kreiptis į teismą, prašyti paneigti informaciją, ją pašalinti, taip pat pripažinti, kad tam tikra informacija yra neteisinga“, – tvirtina advokatų kontoros „TGS BALTIC“ atstovas.

Pasak jo, kaip viešojoje erdvėje už keiksmažodžių vartojimą, daužymąsi ir rėkavimą galime gauti baudą, lygiai taip pat mums gali nutikti ir socialiniuose tinkluose, mat jie laikomi viešosios erdvės tęsiniu.

„Pakankamai kraštutiniais atvejais gali kilti ir baudžiamosios atsakomybės rizika, kai, pavyzdžiui, turime šmeižtą arba turime grasinimų susidoroti ir tie grasinimai yra pakankamai pagrįsti ir realūs“, – priduria M. Beniušis.

Viso pokalbio klausykitės LRT radijo laidos „Paraštės“ įraše.
Parengė Aistė Turčinavičiūtė.


LRT

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos

Skundžiatės nuovargiu, nors miegojote aštuonias valandas? Nesusikaupiate darbe, nors nieko fiziškai sunkaus nedarote? Jūsų poilsis su telefonu ar serialu nebeatneša palengvėjimo? Gali būti, kad esate vienas iš daugybės žmonių, kenčiančių nuo dar nediagnozuojamos, bet sparčiai plintančios būklės – skaitmeninio pervargimo.

Ką daryti, jei „Google“ paieškoje randate klaidinančią informaciją apie save?

Ar kada nors „googlinote“ save ir aptikote nemalonią ar net klaidinančią informaciją? Tokie atradimai gali sukelti ne tik emocinį diskomfortą, bet ir realią žalą jūsų reputacijai ar veiklai. Kada galima reikalauti, kad tokie duomenys būtų pašalinti iš paieškos rezultatų, ir kaip tai padaryti?

Apklausa: dalis gyventojų kortelių PIN kodus vis dar nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti

Nors didesnė dalis gyventojų banko kortelių PIN kodus prisimena mintinai, vis dar netrūksta ir tokių, kurie šią jautrią asmeninę informaciją yra užsirašę. Dešimtadalis gyventojų užrašytus PIN kodus nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti ir primena pagrindines taisykles, kaip išvengti sukčių atakų ar vagysčių.

2025-06-01 14:07
Kibernetinio saugumo incidentų raportavimas: kokių veiksmų imtis įvykus kibernetinei atakai?
2025-05-31 08:18
Sukčių taikiklyje – neatidūs keliautojai: į ką svarbu atkreipti dėmesį prieš išvykstant
2025-05-14 17:26
Ekspertas apie sukčių įžūlumą: „Mobiliojo ryšio operatorius to jūsų niekada neprašys“
2025-04-27 17:45
Kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas
2025-04-25 14:34
Netikėtas paveldėjimas: nusišypsojusi sėkmė ar sukčių gudrybė?
2025-04-22 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
2025-04-17 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
2025-04-11 20:22
Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai
2025-04-11 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
2025-04-02 08:33
Įspėja norinčius apsipirkti „Facebook“ platformoje: apgavystėms pasitelkiamos net kurjerių tarnybos
2025-04-01 14:27
Bankas įspėja: niekam neatiduokite savo mokėjimo kortelės ar grynųjų pinigų
2025-03-31 20:38
Kada bankas gali jums paskambinti ar paprašyti jūsų duomenų?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama