Elektronika.lt
 2023 m. vasario 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Vasario 9 d. 14:21
Pristatė naują „Odyssey Neo G7“ monitorių: privalumus pastebės ne tik žaidimų mėgėjai
Vasario 9 d. 11:43
Dirbtinis intelektas pozityviems pokyčiams: ES ir JAV bendradarbiaus vystant pažangias technologijas
Vasario 9 d. 08:26
„AUGA group“ pristatė pirmosios gamybos partijos hibridinį traktorių „AUGA M1“
Vasario 8 d. 20:25
Lietuvos energetikos sistema galės dirbti visiškai uždaru režimu
Vasario 8 d. 17:23
Meteorologai ramina: saulėtų valandų elektros gamybai užtenka
Vasario 8 d. 14:44
Lietuvoje kuriamas dirbtinio intelekto ekscelencijos centras
Vasario 8 d. 11:29
Gediminas Buivydas: „E.sveikata – viešojo sektoriaus IT iniciatyvų įkaitė“
Vasario 8 d. 08:27
Lietuviams reikėtų pasisaugoti prieš atsiskaitant internete: specialistai ragina atkreipti į didžiausias saugumo problemas
Vasario 7 d. 20:27
Jus jau apgaudinėja ir dirbtinis intelektas: 5 patarimai, kaip apsisaugoti nuo šiandieninių interneto pavojų
Vasario 7 d. 17:54
Apžvalga: privačios saulės elektrinės Lietuvoje pernai pagamino 6,5 proc. daugiau elektros
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
Tėvystės gidai
2 mėnesių kūdikis,
6 mėnesių kūdikis,
8 mėnesių kūdikis
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Lapkritį mokiniai rinksis kokius egzaminus laikys. Kaip priimti pasvertą sprendimą?

Publikuota: 2022-10-17 12:26
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių profesijos ir karjeros pasirinkimą dažnai priklauso nuo to, kuriuos egzaminus abiturientai pasirenka laikyti mokykloje. Lapkričio mėnesį mokiniai turėtų pasirinkti mažiausiai po 3 egzaminus, kuriems ruošis per artimiausius mokslo metus. Ką svarbu žinoti renkantis egzaminų dalykus ekonominiu ir socialiniu požiūriu, kokie svarbiausi patarimai, padėsiantys priimti pasvertą ir efektyvų sprendimą? Įžvalgomis dalinasi Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius Tech“) docentė dr. Milena Seržantė.

Lapkritį mokiniai rinksis kokius egzaminus laikys. Kaip priimti pasvertą sprendimą?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kasmet užimtumo tarnyba rengia trūkstamų Lietuvai profesijų sąrašą. 2022 m. sąrašas pateiktas pagal ekonomines veiklos rūšis ir apima statybos, pramonės, paslaugų ir žemės ūkio sektorių profesijas. Sparti technologinių įmonių skaitmenizacija sufleruoja IT specialistų trūkumą, o inžinerijos sektoriuje prognozuojama iki 2025 m. sukurti daugiau nei 12 tūkst. darbo vietų. „CV-online“ portalo duomenimis top 5 geidžiamiausių profesijų yra: IT, gamybos, transportas, logistika, bei statybos srityse. Taip pat skelbiama ir apie finansų sektoriaus specialistų trūkumą – analitikų, finansininkų, vadybininkų. Intensyvėja ir sveikatos specialistų paklausa dėl visuotinio senėjimo tendencijos. Visų išvardintų profesijų 2030 m. rinkos poreikis tik augs, todėl prieš renkantis savo ateities profesiją, svarbu atsižvelgti ir į ateities darbo rinkos prognozes.

Tai, kokius egzaminus jau netrukus rinksis mokyklų abiturientai, turės įtakos ne tik jų karjeros eigai, bet ir ateities darbo rinkoms, jų paklausai bei pasiūlai. Prieš apsisprendžiant, kokius egzaminus pasirinkti prieš žengiant vieną svarbiausių karjeros etapų – studijas aukštojoje mokykloje, yra keletas darbų, kuriuos pravartu atlikti, norint atsakingai įvertinti savo galimybes, žinias ir kas svarbiausia – norus.

Karjeros testas arba savęs pažinimas

Esame įpratę girdėti, kad tėvai dažnai sako – mano vaikas labai gabus dailėje, arba jam/jai gerai sekasi ką nors konstruoti – bus geras statybininkas, mechanikas ar inžinierius. Dažnu atveju tėvai neklysta. Bet ar taip yra iš tikrųjų bei ar net tuo atveju, jeigu esate gabus skaičiams, ar tikrai būsite laimingas dirbdamas pavyzdžiui analitiku? Lietuvos ir užsienio karjeros konsultavimo įstaigose yra daug naudingų karjeros planavimo testų, kurie padės išryškinti ne tik jūsų žinias ir kompetencijas, bet ir asmenybės tipą, bei tinkamumą darbui. Karjeros testų nuorodos rasite straipsnio pabaigoje.

Kas svarbu ekonominiu požiūriu renkantis profesiją?

Jeigu šiuo metu svarstote apie savo karjeros kelią ir norite atsakingai imtis karjeros planavimo, atlikite darbo rinkos ekonominių rodiklių analizę. Yra kelios pagrindinės ekonominių duomenų grupės, kurias reikia išnagrinėti: duomenys apie darbo rinką ir įvairias pramonės šakas. Darbo rinkos duomenys iš esmės atspindi darbo ir nedarbo lygį šalyje/regione. Šis rodiklis padeda įžvelgti esamų darbo vietų pasiūlą ir specialistų trūkumą. Kuo didesnis specialistų trūkumas, tikėtina, ir atlyginimai šiame sektoriuje turėtų augti. Bet ne visada tai tiesa, ypač jeigu kalbama eina apie darbą valstybiniame sektoriuje. Todėl pravartu pasidomėti ir vidutinio darbo užmokesčio rodikliais bei naujai sukurtų darbo vietų skaičiumi. Kita svarbi direktorija analizei yra sektoriaus/pramonės šakos analizė. Jeigu kalba eina apie karjerą nekilnojamojo turto rinkoje, tai svarbiausi ekonominiai rodikliai pagrinde – pardavimų, bei NT paklausos rodikliai. Visi šie rodikliai gali padėti sudaryti bendrą paveikslą arba prognozę, kuri padės pasirinkti perspektyvią profesiją bei efektyviai planuoti karjerą.

Išsirinkote profesiją. Kaip pasirinkti universitetą?

Atlikote karjeros testą bei pasižvalgėte kokios ekonominės perspektyvos, tuomet greičiausiai galima daryti išvadą, kad vieną arba kelias profesijos kryptis jau numatėte. Kitas žingsnis, prieš pasirenkant egzaminus, yra aukštosios mokyklos (universiteto) pasirinkimas. Tai labai plati tema, bet yra esminiai dalykai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti. Pradėkite nuo universitetų reitingų. Patikimiausi reitingai skelbia informaciją ir vertinimo metodiką viešai. Svarbus rodiklis yra ir jus dominančios srities įvertinimas, pavyzdžiui, vadybos, statybos, architektūros ir panašiai. Dar vienas svarbus dalykas – studijų programos, kuri jus domina, išsami analizė. Išsami, reiškia nuodugni peržiūra – pradedant nuo žinių, kompetencijų ir profesinių perspektyvų aprašo, baigiant dalykų, kuriuos studijuosite visus 3 ar 4 metus, analizė. Juk tai yra pagrindinis informacijos ir, kas svarbiausia, žinių srautas, kurį gausite universitete.

Valstybės finansuojamos vietos studentams

Stojantieji LR piliečiai, bei Europos Sąjungos arba Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiai, turintys leidimą nuolat gyventi LR bei dar nėra studijavę nemokamoje vietoje, gali pretenduoti į valstybės finansuojamą vietą. Tai gali būti svarbus aukštųjų mokyklų studijų programų vertinimo rodiklis. Remiantis šių metų duomenimis, pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas galėjo abiturientai, kurių valstybinių egzaminų įvertinimų aritmetinis balų vidurkis buvo ne mažesnis negu 40.

Pasirenkant egzaminus svarbu atsižvelgti į stojimo reikalavimus studijų programoms

Kai žinote, kokioje studijų programoje ar programose norite mokytis, tuomet svarbiausias dalykas – kruopščiai peržiūrėti aukštųjų mokyklų priėmimo reikalavimus, kas iš esmės yra jūsų stojimo balo vidurkis bei privalomi dalykai, kuriuos turite išsilaikyti, norėdami studijuoti vienokią arba kitokią studijų programą. Savo internetinėse svetainėse universitetai nurodo ir konkursinio balo skaičiavimo metodikas. Pavyzdžiui, apačioje lentelėje parodytas konkursinio balo aprašymas, stojant į Ekonomikos inžineriją. Norint studijuoti Ekonomikos inžineriją, didžiausią įtaką darys matematikos egzamino įvertinimas (net 40 proc.), lietuvių kalba ir literatūra (20 proc.), toliau pasirinktini dalykai – istorija / informacinės technologijos / geografija / užsienio kalba (20 proc.) bei bet kuris dalykas, nesutampantis su kitais konkursiniais dalykais. Remiantis šiuo pavyzdžiu, jeigu ši studijų programa viena tų, kurią planuojate rinktis, tai svarbiausi dalykai, kuriuos turite pasirinkti – matematika bei lietuvių kalba ir literatūra. Kitus dalykus patartina rinktis, atsižvelgiant į šiuos faktorius: kitos jus dominančios programos dalykų persidengiamumą (tinkamumą); savo asmeninių gebėjimų vertinimą. Kuo geriau vienas ar kitas dalykas jums sekasi, tuo didesnė tikimybė gauti gerą įvertinimą ir atvirkščiai.

Svarbu žinoti ir tai, kad studijų programos, tokios, kaip architektūra, orlaivių pilotavimas, numato stojamuosius egzaminus ir testus, kuriems patartina ruoštis iš anksto.

Universitetai gana detaliai nurodo visą struktūrizuotą informaciją apie stojimo reikalavimus ir svertinius koeficientus. Nuoseklus ir atsakingas požiūris į karjeros galimybių analizę, jau egzaminų rinkimosi etapo metu, gali atnešti naudingus ir pamatuotus rezultatus bei daryti įtaką visai jūsų karjeros eigai.

Parengė Ekonomikos inžinerijos katedros docentė dr. Milena Seržantė


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Valentino dienos dovanos vyrui: kaip nustebinti šį kartą?

Artėjant vasario 14, moterys ima dairytis dovanos vyrams Valentino dienos proga. Jei jau nusibodo kasmet dovanoti saldainius, automobilių kvapą, apatinius, kviečiame pasidairyti idėjų šių metų Įsimylėjusiųjų dienai.

Tėvai turėtų sunerimti dėl savo atžalų: riboti ekranų naudojimo laiką – būtina

Lietuvoje dvejus metus tyrinėtas ilgalaikis ekranų poveikis 2–14 metų vaikų psichikos ir fizinei sveikatai. Rezultatai rodo: laiko prie ekranų trukmė reikšmingai siejasi su vaikų ir paauglių raida, pažintiniais gebėjimais, noru mokytis ir mokymosi pasiekimais.

Elektros prekės internetu. Kaip pasirinkti kur pirkti?

Renkantis, kur pirkti elektros prekes internetu, reikėtų atsižvelgti į keletą pagrindinių patarimų. Patikrinkite el. parduotuvės reputaciją, pasidomėkite parduotuvės grąžinimo taisyklėmis, įsitikinkite saugumu ir kt.

2023-01-19 16:11
Nuo sukčių pinklių gali apsaugoti pusvalandžio taisyklė
2023-01-16 08:26
Banko atstovas: pinigus akimirksniu prarasite įtikėję, jog viską darote gerai
2023-01-05 18:24
Bankas įspėja apie naują sukčiavimo būdą: neapsigaukite ir jūs – nepasitikėkite „Google“
2023-01-05 14:25
ESO paaiškina: kodėl kartais reikia atjungti elektros energijos tiekimą
2022-12-23 20:22
Po švenčių spindesio – milijonai tonų elektroninių atliekų
2022-12-20 12:32
Šventiniai nusikaltimai: kokiais būdais vagiami jūsų banko kortelių duomenys?
2022-12-19 16:28
Netikros e. parduotuvės ir SMS apie gautą siuntą: patarimai, kaip išvengti kalėdinio apsipirkimo pavojų
2022-12-16 12:23
Perspėja saugotis: finansiniai sukčiai prieš šventes nuolat suaktyvėja
2022-12-08 12:17
Ką svarbu žinoti, jei vartotojas nori prijungti objektą, apsuptą mišku, prie elektros tinklų?
2022-12-05 10:33
Kriptovaliutų rinka po FTX bankroto: finansų ekspertas siūlo išmokti 5 pamokas
2022-12-01 14:23
Nepatikėsite, kiek bakterijų slepiasi ant jūsų išmaniojo įrenginio
2022-11-29 20:23
4 patarimai, kaip susikurti „LinkedIn“ paskyrą, kuri padės rasti norimą darbą
Daugiau...Paieška archyve
Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

Mobizona.lt – telefonų dėklai, apsauginiai stiklai, dalys

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2023 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama