Elektronika.lt
 2025 m. liepos 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 27 d. 14:13
Apie kokias elektros rinkos liberalizacijos galimybes pamiršo vartotojai?
Liepos 27 d. 11:20
Kibernetinio saugumo revoliucija: kas antrai įmonei Lietuvoje gresia milijoninės baudos ir vadovų atsakomybė
Liepos 27 d. 08:34
Daugiau nei 1200 bendruomenių, bibliotekų, medicinos įstaigų ir verslų regionuose jau sukurta galimybė naudotis spartaus ryšio infrastruktūra
Liepos 26 d. 20:12
Jūsų mintys nebėra tik jūsų: dirbtinis intelektas žino, ką rinksitės dar prieš jums apie tai pagalvojant
Liepos 26 d. 17:23
Europos sandėlių darbuotojai nori daugiau saugumo: kur slypi sprendimas?
Liepos 26 d. 14:54
Vasarą keliaujame po Lietuvą – kaip užtikrinti kokybišką interneto ryšį dirbant ir ilsintis?
Liepos 26 d. 11:09
Vienaragio sėkmės receptas: lengvai įdiegiamos technologijos ir privatus ankstyvas finansavimas
Liepos 26 d. 08:55
A. Paulauskaitė-Tarasevičienė: „Neužtenka turėti DI – reikia suprasti, kaip jis veikia ir kam jis tarnauja“
Liepos 25 d. 20:34
„Tesla“ keičia žaidimo taisykles: jau ruošia gerokai pigesnes ir saugesnes elektromobilių baterijas
Liepos 25 d. 17:31
DI išmano, bet žmogus sprendžia – ko iš tiesų reikia šiuolaikiniam marketingo specialistui?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Paauglių socialiniuose tinkluose tyko pavojai: nuo patyčių iki reikalavimo apsinuoginti

Publikuota: 2022-08-22 08:50
Tematika: Kitos protingos mintys
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt / Pranešimas žiniasklaidai

Socialiniuose tinkluose paaugliai nardo kaip žuvys vandenyje, tačiau ne visada geba įvertinti ten slypinčius pavojus. Virtualybėje nepilnamečius pasiekia ir nelegalus turinys, piktavaliai žmonės siūlosi bendrauti, gresia duomenų vagystės, neretai į internetą persikelia mokykloje taip ir neišspręsta patyčių problema – PSO duomenimis, Lietuvoje elektronines patyčias yra bent kartą patyrę 25 proc. berniukų ir 19 proc. mergaičių, patys iš kitų internete tyčiojosi 40 proc. vaikų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Paauglių socialiniuose tinkluose tyko pavojai: nuo patyčių iki reikalavimo apsinuoginti
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Paaugliai vengia draudimų

Paaugliai socialiniuose tinkluose ieško pripažinimo, įvertinimo, bendravimo ir kartu atsiribojimo nuo realybės galimybės – visa tai patrauklu sprendžiant paauglystės iššūkius.

Tačiau per ekranus vaikus pasiekia ir nelegalus, žalingas turinys, patyčios, neapykantos kalba, pornografija, sekstingas, duomenų vagystės bei kiti kibernetinės saugos iššūkiai. Renata Gaudinskaitė, Skaitmeninės etikos centro steigėja, sako, kad dalis paauglių net susidūrę su itin šokiruojančia informacija ir problemomis internete patirtimi su suaugusiaisiais nesidalina.

„Dažnu atveju paaugliai tiesiog stengiasi „užnaršyti“ ar „užžaisti“ slegiančią emociją, kilusią susidūrus su problemomis. Vaikai mano, kad yra patys kalti dėl situacijų, į kurias patenka, arba bijo, kad pasidalijimas negatyvia patirtimi gali suerzinti ar išgąsdinti suaugusiuosius, o tada jie iš viso uždraus ar apribos naudojimąsi internetu, socialiniais tinklais“, – teigia R. Gaudinskaitė.

Ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovas Linas Laugalis atkreipia dėmesį, kad net ir suaugusieji ne visada žino, kaip elgtis susidūrus su saugumo iššūkiais internete, jiems taip pat reikalinga pagalba patyrus duomenų vagystę, patyčias ar šmeižtą socialiniuose tinkluose, todėl į naršančius vaikus reikėtų atkreipti ypač daug dėmesio.

„Incidentai internete padaro vis daugiau žalos tiek suaugusiesiems, tiek paaugliams, kurie ne visada tinkamai įvertina pavojus, smalsaudami atsidaro netinkamą turinį. Tiek vaikai, tiek ir jų tėvai neretai nežino, ką tokiais atvejais galima padaryti ir kur kreiptis, negali patys išspręsti susidariusios situacijos ir jiems prireikia skirtingų sričių specialistų pagalbos, todėl sukūrėme paslaugą „Neapykantai STOP“, – sako L. Laugalis.

Pasak L. Laugalio, socialiniuose tinkluose susidūrus su patyčiomis ar net duomenų vagyste, įsilaužimu į paskyras, suteikiamos psichologo, teisininko ir IT specialisto konsultacijos, kad būtų kiek įmanoma greičiau ir efektyviau atitaisyta žala.

Svarbiausia – bendrauti su vaiku

Sprendžiant virtualioje erdvėje paaugliams kylančias problemas, universalia išeitimi išlieka bendravimas ir suaugusiųjų rodomas dėmesys. Anot R. Gaudinskaitės, kalbėtis su vaikais reikėtų taip, kad jie suprastų: suaugęs žmogus yra šalia ir pasirengęs padėti, nepriklausomai nuo to, kokia didelė gali atrodyti problema. Sudėtingų situacijų internete išvengti ir jas išspręsti padeda ne vienkartiniai pokalbiai, bet nuolatinis grįžimas prie temos.

„Sudėtingus pokalbius pradėti bus paprasčiau, jei nuolat domėsimės, kuo vaikas gyvena internete, kas ten vyksta, kas jį domina, kokių dalykų sužino, kokia jo nuomonė įvairiais klausimais, ką internete pamatė, perskaitė ar patyrė. Nuoširdus domėjimasis sukuria pasitikėjimą, kuris būtinas, kad sunkiu momentu vaikas pagalbos ieškoti ateitų pas jus“, – sako R. Gaudinskaitė.

Specialistė ragina tėvus kurti ryšį su vaiku ir nesigriebti visiško interneto draudimo kaip problemos sprendimo būdo, nes tai nesukuria pasitikėjimo. Realaus ir virtualaus gyvenimo balansą palaikyti padeda nuoseklios taisyklės, kaip šeimoje naudositės internetu, pavyzdžiui, galima susitarti, kad išmaniaisiais įrenginiais nesinaudosite miegamajame, valgio ir bendravimo metu, o ryte stengsitės kuo vėlesniam laikui palikti pirmą sąlytį su ekranais. Taip pat verta savaitėje turėti keletą valandų ar net visą dieną be ekranų.

„Neretai iš tėvų išgirstame, kad įtraukti paauglį į tokius susitarimus – misija neįmanoma. Visgi praktika rodo, jog veiksminga gali būti pasiūlyti būtent paaugliui vadovauti tokiam pasikalbėjimui, klausiant jo patarimų ir juos girdint, leidžiant jam paskirstyti užduotis, atsakomybes, domintis jo nuomone, kokios grėsmės tyko internete. Vedant seminarus paaugliams pastebime, kad gerus patarimus dėl naudojimosi internetu dalija patys vaikai – šiuolaikiniai interneto čiabuviai. Taip pat labai svarbu ne tik kalbėtis, bet ir savo pavyzdžiu rodyti, koks yra tinkamas elgesys su technologijomis“, – pataria R. Gaudinskaitė.

Reaguojant saugumas didėja

R. Gaudinskaitė sako, kad paaugliai užsimena apie atvejus, kai asmeniškai socialiniuose tinkluose parašę suaugę asmenys prašo jiems siųsti net ir savo apsinuoginusių nuotraukas, grasina, bendraamžiai internete šaiposi vieni iš kitų, iš neigiamos pusės aptarinėja bendraamžių paskelbtas nuotraukas. Tokiais atvejais treniruoti įgūdžiai ir iš anksto aptarta galima vaiko reakcija į situaciją labai padeda sumažinti emocinę žalą.

„Sekstingas, patyčios, neapykantos kalba – tai tik keletas temų apie rizikas internete iš viso spektro, kurį aptarinėjame su vaikais ir paaugliais mūsų paskaitose ir mokomės atsparumo, analizuojame būdus, kaip palikti nepatogią situaciją atsitraukiant ir kaip pasakyti „ne“, kai tą padaryti sudėtinga“, – sako R. Gaudinskaitė.

L. Laugalis atkreipia dėmesį, kad žinios, kaip saugiai elgtis virtualioje erdvėje, ir nusikalstamo elgesio netoleravimas padeda kurti bendravimo kultūrą internete, todėl reaguojant į nusikaltimus vaikams ir paaugliams internetą darome vis saugesnį.

„Susidūrę su problemomis internete, tiek paaugliai, tiek tėvai jaučiasi pasimetę, todėl pasirūpiname, kad mūsų klientai gautų visą reikalingą pagalbą. Laiku suteikta psichologo konsultacija gali užkirsti kelią rimtesniems padariniams emocinei sveikatai, o IT specialistai padeda tinkamai apsaugoti savo paskyras po duomenų vagystės, susikurti stiprius slaptažodžius ir išvengti tokių situacijų ateityje. Teisininko konsultacija gali būti svarbi tiek po duomenų vagystės, tiek susidūrus su grasinimais, seksualiniu priekabiavimu prie nepilnamečių internete“, – teigė L. Laugalis.


15min.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Apie kokias elektros rinkos liberalizacijos galimybes pamiršo vartotojai?

Keisti elektros planą, ieškant geresnių kainų ir sąlygų, ar vis tik pasilikti esamą – šis klausimas, ko gero, yra kilęs daugeliui gyventojų. Elektros rinkos liberalizacija vartotojams suteikia galimybę laisvai pasirinkti ne tik nepriklausomą elektros tiekėją, bet ir elektros tiekimo planą, atsižvelgiant į geriausią kainos ir suvartojimo santykį.

Kaip treniruotis su dviračio treniruokliu, kad nenuobodžiautum?

Dviračio treniruoklis – tai viena iš patogiausių priemonių palaikyti fizinę formą bet kokiu oru, tačiau dažnas, pradėjęs aktyviai treniruotis namuose, po kelių savaičių susiduria su motyvacijos krize. Monotonija, nuobodulys, pasikartojantis krūvis – visa tai galiausiai nugali net ir geriausius ketinimus.

KTU ekspertės patarimai – kaip išvengti klaidų, pildant prašymą LAMA BPO sistemoje?

Iki rugpjūčio 6 d. vyksta pagrindinis priėmimo į aukštąsias mokyklas etapas. Nors iš pirmo žvilgsnio prašymo pildymas LAMA BPO sistemoje gali pasirodyti nesudėtingas, kiekvienais metais dalis stojančiųjų į bakalauro studijas padaro klaidų, galinčių turėti įtakos jų galutiniams rezultatams.

2025-07-21 08:36
Skaitmeninis detoksas atostogų metu - nauda emocinei ir fizinei sveikatai
2025-07-20 14:01
Pametėte savo ar radote svetimą banko kortelę? Štai, ką turite padaryti pirmiausia
2025-07-08 14:26
Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos
2025-07-07 14:12
Ką daryti, jei „Google“ paieškoje randate klaidinančią informaciją apie save?
2025-06-02 08:30
Apklausa: dalis gyventojų kortelių PIN kodus vis dar nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti
2025-06-01 14:07
Kibernetinio saugumo incidentų raportavimas: kokių veiksmų imtis įvykus kibernetinei atakai?
2025-05-31 08:18
Sukčių taikiklyje – neatidūs keliautojai: į ką svarbu atkreipti dėmesį prieš išvykstant
2025-05-14 17:26
Ekspertas apie sukčių įžūlumą: „Mobiliojo ryšio operatorius to jūsų niekada neprašys“
2025-04-27 17:45
Kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas
2025-04-25 14:34
Netikėtas paveldėjimas: nusišypsojusi sėkmė ar sukčių gudrybė?
2025-04-22 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
2025-04-17 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama