Elektronika.lt
 2025 m. liepos 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 12 d. 16:51
„Sony“ pristato didelės raiškos mikrofoną, didelės spartos „CFexpress“ A tipo atminties korteles bei suderinamą skaitytuvą
Liepos 12 d. 12:54
Iš lietuvių vėl išviliojo 4 mln. Eur: ekspertas įvardijo, kas iš tiesų galėtų pažaboti telefoninius sukčius
Liepos 12 d. 08:36
„Samsung“ pristatė „Galaxy Watch8“: laikrodžiai, kurie leis sekti net senėjimo procesus
Liepos 11 d. 20:49
Jeigu savo namuose turite kaitlentę – reikėtų suklusti: šią klaidą daro daugelis, o tai gali brangiai kainuoti
Liepos 11 d. 17:28
„Samsung“ pristatė naują sulenkiamų išmaniųjų kartą
Liepos 11 d. 14:23
Vilniaus universiteto tyrimas įvertino egzaminų rezultatus: kas daro didžiausią įtaką mokinių pasiekimams?
Liepos 11 d. 11:21
99 atvejais iš 100 navigacijos telefone pakaks, bet vienas kartas gali būti lemiamas: kada nerizikuoti?
Liepos 11 d. 08:43
„Astrolight“ sėkmingai išbandė lazerinio ryšio terminalą su Lietuvos Karinėmis jūrų pajėgomis
Liepos 10 d. 20:47
Mokslininkams pavyko tai, ko nesitikėjo niekas: saulė atskleidė slapčiausią savo pusę
Liepos 10 d. 17:58
Įspėja dėl karščio pavojų: vasarą baterijos gali virsti sprogmenimis
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Internetinėje erdvėje siautėja sukčiai: kaip nepasimauti ant jų kabliuko?

Publikuota: 2021-12-23 11:33
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Į skaitmenines apgavikų pinkles pasauliniu mastu papuola dešimtys tūkstančių žmonių. Kaip išvengti sukčių žabangų pataria tarptautinių ir tarpvaliutinių pinigų perlaidų bei mokėjimų bendrovės „Western Union Lietuva“ skaitmeninės rizikos valdymo komandos vadovė Vilija Kaušakytė, visus ragindama vadovautis trimis paprastomis taisyklėmis: jei nedalyvavai loterijoje, negali laimėti; jei neturi vaikų, jie negali pakliūti į avariją; jei kažkas skamba per gerai, kad būtų tiesa – tai greičiausiai yra melas.

Internetinėje erdvėje siautėja sukčiai: kaip nepasimauti ant jų kabliuko?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Sukčiavimo problema tokia opi, kad šiandien, atsidarius bet kurios elektroninės bankininkystės puslapį, pasirodo įspėjimas: jokiu būdu nesidalinkite savo duomenimis su nepažįstamaisiais. Visi esame girdėję istorijų, kaip apgavikai vidury nakties skambina vyresnio amžiaus žmonėms ir praneša apie avarijose traumuotus anūkus, kuriems staigiai reikia pinigų. Tokių atvejų šiandien pasitaiko daug mažiau, tačiau sukčiai tobulėja ir nuolat atnaujina savo išpuolių techniką, lėšų jie prašo pervesti ne tik naudojantis bankų paslaugomis, bet ir atliekant pinigines perlaidas. Pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai populiarėja apgavystės metodas, kai asmenys yra skatinami dalyvauti įvairiose loterijose naudojantis žymių žmonių ar nuomonės formuotojų profiliais. „Tai – paskutinė mūsų pastebėta tendencija Lietuvoje, bet pasauliniu mastu, įvairiais scenarijais, tai vyko visada“, – kalba V. Kaušakytė.

Sukčiai naudojasi žmonių emocijomis

Sukčiavimo schemos būna sėkmingos, kai apgavikams pavyksta pasinaudoti žmonių vienišumu, emocijomis ir pažeidžiamumu. Viena populiariausių technikų šioje schemoje – romantinė apgaulė. „Tokių atvejų yra buvę ir Lietuvoje: kai žmogus – moteris ar vyras – susipažįsta su asmeniu iš kitos šalies internete, palaipsniui gimsta jausmai, o tada asmuo ima prašyti pinigų lėktuvo bilietui, finansinės pagalbos, kad galėtų įsigyti telefoną, kompiuterį ar kitą techniką, kuri leistų dar artimiau ir dažniau bendrauti“, – į sukčių pinkles pakliuvusių žmonių istorijomis dalijasi V. Kaušakytė. Klientų rizikos ekspertė sako, kad ne visos pažintys internete yra apgavystė, tačiau ji pataria įtariau žiūrėti į bet kokius naujų pažįstamų prašymus atsiųsti pinigų. „Jeigu jūsų prašo pinigų lėktuvo bilietui, pasiūlykite tiesiog nupirkti bilietą, ir iš reakcijos pamatysite, ar jūsų pasiūlymas domina naująjį širdies draugą ar draugę“, – pataria specialistė.

Sukčiai puikiai pasinaudoja ir pandemijos keliamomis emocijomis – dabar prašo pinigų prisidengdami tuo, kad jiems reikia lėšų dėl COVID situacijos. Pasitaiko tokių scenarijų, kai žmones per socialinius tinklus, ypač „Facebook“ ir „Instagram“, pasiekia tokio pobūdžio žinutės: „Mano vardas – toks ir toks, gyvenu šalyje, kur itin bloga situacija, reikia deguonies ar kaukių. Ar galite paremti ir atsiųsti pinigų?“. Tokiu atveju tikrai sunku suprasti, ar pagalbos prašymas yra nuoširdus – galbūt tai sukčius, prisidengęs jautria situacija. Norintiems įsitikinti, kad prašantysis neturi piktų kėslų, „Western Union“ ekspertė pataria vietoj pinigų pasiūlyti atsiųsti pagalbos priemonių, pvz., kaukių.

„Sukčiui reikės pinigų, jo nedomina nei kaukės, nei lėktuvo bilietai ar kitas konkretus daiktas. Jo tikslas – gauti pinigų ir po kurio laiko dingti“, – vertina pašnekovė.

Dar vienas apgavystės metodas, populiarus šiandien – socialiniuose tinkluose pasirodantys skelbimai, kad yra atiduodami ar dovanojami gyvūnėliai. Pasaulyje yra daug gyvūnų mylėtojų, kurie susidomi tokiu pasiūlymu. „Sukčiai siūlo beveik nemokamai parskraidinti šuniuką, kačiuką ar kitą prieglobsčio laukiantį gyvūnėlį. Ir jei žmogus parodo susidomėjimą – įsibėgėja sukčiavimo schema. Apgavikai rašo, kad pinigų gyvūno skraidinimui reikia daugiau, negu iš pradžių manyta. Jeigu lėšos pervedamos, prireikia jų dar daugiau: specialiam narvui lėktuve, gyvūno maistui ir t. t. Sukčiai nevengia pasitelkti išmonės ir sugalvoja milijoną priežasčių ištraukti kuo daugiau pinigų“, – teigia V. Kaušakytė.

Atims paskutinius marškinius

Sąlyginai paprastas, bet labai efektyvus sukčiavimo būdas, vis labiau populiarėjantis pasaulyje, yra vadinamasis IT sukčiavimas (angl. IT scam). Pasak V. Kaušakytės, Lietuvoje su juo dar nėra taip dažnai susiduriama, bet galima tikėtis, kad šis būdas ir mus pasieks jau greitai. Šiuo atveju sukčiai skambina sakydami, jog dirba telekomunikacijų bendrovėje, ir prašo suteikti prieigą prie jūsų kompiuterio.

„Paprastai jie mėgina įtikinti, kad kompiuteryje yra pavojingas virusas ir būtina imtis skubių priemonių. Problemą esą išspręs, jei kuo skubiau suteiksite prieigą prie įrenginio“, – pasakoja pašnekovė. Jeigu žmogus įkliūva į tokias žabangas, jis suteikia priėjimą prie visų ten esančių duomenų: sukčiai gali naudotis visa asmenine informacija, įskaitant prieigą prie kortelių, banko sąskaitų, slaptažodžių. Taip sudaromos puikios sąlygos tapatybės vagystei. „O tuomet, pasinaudodami to žmogaus vardu, jie pradeda atsidarinėti naujas banko sąskaitas, išsiiminėti korteles ar net paskolas jūsų vardu – pavogę asmeninius duomenis, nusikaltėliai iš esmės gali daryti bet ką“, – įspėja V. Kaušakytė.

Sukčiai bando apgauti ir žmones, užsiimančius prekyba internete: jie susisiekia lyg ketindami kažką pirkti, kuria netikrus elektroninius laiškus iš atsiskaitymo platformos su žinutėmis, kad pinigai jau pervesti. Papuolę į šias pinkles, žmonės išsiunčia konkretų daiktą, kurį norėjo parduoti, ir niekada negauna pinigų.

Skubūs sprendimai – pagrindinis sukčių arkliukas

Pasak V. Kaušakytės, tokiose situacijose šaltas protas – pagrindinis pagalbininkas. Pirmiausia reikia nusiraminti ir patikrinti faktus: ar tikrai turite giminaitį, kuris, kaip teigia skambinantis nepažįstamasis, pateko į avariją? Ar tikrai pirkote loterijos bilietą, kuris, teigiama, buvo laimingas? Tik įsitikinę informacijos teisingumu imkitės veiksmų. „Jeigu sulaukėte prašymo – nesvarbu, dėl nelaimės ar dėl džiugaus laimėjimo – reikia elgtis apgalvotai. Prisiminkite, kad sukčiai visada žaidžia jūsų emocijomis ir stengiasi išpešti impulsyvų atsakymą“, – sako ekspertė. Ji pataria būti atsargiems internete, ypač socialinėse platformose: „Būkite sąmoningi ir pagalvokite, kuo dalinatės socialinėje erdvėje, kiek informacijos apie save atskleidžiate. Iš jos sukčiams labai lengva susidaryti įspūdį, koks žmogus esate, kas jums aktualu ir kaip lengviausia jus apgauti“.

Tuomet, kai el. paštu gaunate laišką, susijusį su bet kokiomis pinigų perlaidomis, mokėjimais, prašymais pakeisti sąskaitų duomenis ar kitas finansinėmis detalėmis, labai svarbu kuo atidžiau įvertinti net menkiausias detales: siuntėjo adresą, laiške esančių nuorodų patikimumą, įvardijamų bendrovių pavadinimus ar pavardes.

Paskutinis V. Kaušakytės patarimas nenustebins nei vieno – tai slaptažodžiai. Galbūt skamba banaliai, tačiau būtent silpni slaptažodžiai leidžia sukčiams lengvai pelnytis. „Turime tikrai per daug pavyzdžių, kai slaptažodis toks silpnas, kad jį „nulaužti“ gali netgi pradedantis sukčius. Žmonės vis dar naudoja savo vardą ar gimtadienį, nors seniai žinoma, kad taip daryti tikrai nereikėtų“, – pagalvoti, kaip saugote save ir savo duomenis, ragina pašnekovė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Skaitmeninis pervargimas: mažinti nuovargį nuo technologijų gali padėti... technologijos

Skundžiatės nuovargiu, nors miegojote aštuonias valandas? Nesusikaupiate darbe, nors nieko fiziškai sunkaus nedarote? Jūsų poilsis su telefonu ar serialu nebeatneša palengvėjimo? Gali būti, kad esate vienas iš daugybės žmonių, kenčiančių nuo dar nediagnozuojamos, bet sparčiai plintančios būklės – skaitmeninio pervargimo.

Ką daryti, jei „Google“ paieškoje randate klaidinančią informaciją apie save?

Ar kada nors „googlinote“ save ir aptikote nemalonią ar net klaidinančią informaciją? Tokie atradimai gali sukelti ne tik emocinį diskomfortą, bet ir realią žalą jūsų reputacijai ar veiklai. Kada galima reikalauti, kad tokie duomenys būtų pašalinti iš paieškos rezultatų, ir kaip tai padaryti?

Apklausa: dalis gyventojų kortelių PIN kodus vis dar nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti

Nors didesnė dalis gyventojų banko kortelių PIN kodus prisimena mintinai, vis dar netrūksta ir tokių, kurie šią jautrią asmeninę informaciją yra užsirašę. Dešimtadalis gyventojų užrašytus PIN kodus nešiojasi su savimi, nors ekspertai ragina to nedaryti ir primena pagrindines taisykles, kaip išvengti sukčių atakų ar vagysčių.

2025-06-01 14:07
Kibernetinio saugumo incidentų raportavimas: kokių veiksmų imtis įvykus kibernetinei atakai?
2025-05-31 08:18
Sukčių taikiklyje – neatidūs keliautojai: į ką svarbu atkreipti dėmesį prieš išvykstant
2025-05-14 17:26
Ekspertas apie sukčių įžūlumą: „Mobiliojo ryšio operatorius to jūsų niekada neprašys“
2025-04-27 17:45
Kur palikti nebereikalingą elektroninę įrangą ir baterijas
2025-04-25 14:34
Netikėtas paveldėjimas: nusišypsojusi sėkmė ar sukčių gudrybė?
2025-04-22 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
2025-04-17 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
2025-04-11 20:22
Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai
2025-04-11 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
2025-04-02 08:33
Įspėja norinčius apsipirkti „Facebook“ platformoje: apgavystėms pasitelkiamos net kurjerių tarnybos
2025-04-01 14:27
Bankas įspėja: niekam neatiduokite savo mokėjimo kortelės ar grynųjų pinigų
2025-03-31 20:38
Kada bankas gali jums paskambinti ar paprašyti jūsų duomenų?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama