Elektronika.lt
 2021 m. balandžio 16 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Balandžio 16 d. 11:50
KTU mokslininkai sukūrė inovatyvų greičio matuoklį ir sistemą
Balandžio 16 d. 08:20
„Sony“ turi naujienų taupantiems: pristatė paslaptimi apgaubtą „Xperia 10 III“
Balandžio 15 d. 20:29
„Telia“ ir „Teltonika Networks“ kuria pirmuosius lietuviškus 5G produktus
Balandžio 15 d. 17:30
Paspirtukų vairuotojai patiria nuostolius, kurie viršija 60 tūkst. eurų
Balandžio 15 d. 14:12
Elektroninių sukčiavimų mastas Lietuvoje per pandemiją išaugo kartais
Balandžio 15 d. 11:33
Elektrinis ir efektyvus: „Audi Q4 e-tron“ ir „Q4 Sportback e-tron“
Balandžio 15 d. 08:23
Interneto planai, skambučių ir žinučių kaina: kodėl seniems klientams paslaugos brangesnės? (4)
Balandžio 14 d. 20:15
Ateityje virtualiai galėsite jausti viską – kaip atrodys pojūčių internetas?
Balandžio 14 d. 18:26
4 būdai, kaip užtikrinti vaikų saugumą naudojantis telefonu
Balandžio 14 d. 16:58
LSS prezidentas: vidutinė studentų stipendija Lietuvoje 3 kartus mažesnė nei skurdo ribos lygis
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
GTA 5 Mods
GTA 5 Cheats, GTA 5 vehicle mods, GTA 5 Map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
FS19 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS19 Tractor, FS19 Truck
MSFS2020 Liveries
Flight Simulator 2020 Mods, MSFS2020 Scener, MSFS2020 Airports
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
„TFBank“ paskolos
Vartojimo paskola, auto paskola, paskolos refinansavimas
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

5 patarimai, kaip apsaugoti savo asmens duomenis

Publikuota: 2021-03-29 10:25
Tematika: Kitos protingos mintys
Autorius: Arūnas Purvainis
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Viešoji erdvė jau kurį laiką ūžia nuo žinių apie pavogtus, nutekintus, neteisingai ar neteisėtai panaudotus asmens duomenis. Ima rodytis, kad bet kokiai institucijai ar įmonei pateikęs informaciją apie save, pasirašęs pirkimo-pardavimo sutartį ar tiesiog į išmanųjį telefoną atsisiuntęs programėlę gali likti be savo asmens duomenų. Kada galima įžvelgti neteisėtą elgesį su asmens duomenimis? Kam ir kokius duomenis pateikti? Kur kreiptis, kai pažeidžiamas privatumas?

5 patarimai, kaip apsaugoti savo asmens duomenis
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Nereikėtų pasiduoti visuotinei panikai ir netinkamą asmens duomenų naudojimą įžvelgti visais atvejais, kai jūsų prašoma pateikti informaciją apie save. Pavyzdžiui, poliklinikoje paprašyti nurodyti savo asmens kodą neturėtumėte iškart susirūpinti: tikriausiai remdamasi teisės aktais gydymo įstaiga tvarko visų tokius savo pacientų asmens duomenis, kaip asmens kodas, o šiuo atveju kodas bus naudojamas siekiant suvaldyti pacientų srautus. Jei vis dėlto panašiose situacijose iškyla abejonių, pakanka paprašyti institucijos (šiuo atveju – poliklinikos) pateikti informaciją, kuo remiantis ji prašo jūsų duomenų.

Klausite, kaip suprasti, kad jūsų duomenys naudojami netinkamai? Jei kas nors iš jūsų reikalauja atlygio už tai, kad informacija apie jus nebūtų viešinama ar vėl atgautumėte jos valdymą, tai jau galimas nusikaltimas. Jei jūsų duomenys naudojami plačiau, nei davėte sutikimą, galima kelti neteisėto jų gavimo, panaudojimo klausimus ir neteisingai jūsų duomenis naudojančio pardavėjo, paslaugų teikėjo ar kito duomenų valdytojo prašyti atlyginti jums padarytą žalą.

Su savo asmens duomenimis išties reikia elgtis labai atsakingai ir apgalvotai. Šie duomenys yra tarsi raktas į asmens tapatybę. Jeigu pamesime raktą, prarasime ir tapatybę, todėl savo duomenų saugumui turime teikti ypatingą dėmesį. Dalinuosi keliais kertiniais patarimais, padėsiančiais atsargiai elgtis su savo duomenimis, juos saugoti ir, esant reikalui, apginti:

  1. Visada – ypač internete – pateikite tik tokią informaciją, kuri būtina, venkite perteklinių duomenų pateikimo; pavyzdžiui: sudarydami nuomos sutartį veikiausiai privalėsite pateikti ir savo asmens kodą, o norėdami įsigyti prekę elektroninėje parduotuvėje – savo adresą, kad pardavėjas galėtų prekę jums pristatyti, tačiau nė vienu atveju iš jūsų neturėtų būti reikalaujama asmeninių nuotraukų ar kitų duomenų, kurie keltų jums pagrįstų abejonių dėl teisėto intereso jų reikalauti ir juos tvarkyti; taigi reikia suprasti, kad tam tikri duomenys turi būti suteikiami tam, kad būtų įvykdyta sutartis, sandoris ar suteikta paslauga, parduota prekė;
  2. Įvertinkite įmonės, internetinio puslapio, programėlės ar kito duomenų valdytojo patikimumą: šiais laikais visada galima patikrinti įmonės kreditingumą, perskaityti vartotojų atsiliepimus ir pan.; turėkite galvoje, kad tam tikrais atvejais, tarkime, darbinantis, privalote darbdaviui pateikti asmens duomenis, kad būtų galima sudaryti ir vykdyti darbo sutartį, kad darbdavys galėtų tam tikrus duomenis perduoti SoDrai: tokiose situacijose įstatymas įpareigoja duomenų valdytoją tvarkyti jūsų duomenis, tad abejonių dėl duomenų valdytojo patikimumo kilti neturėtų;
  3. Pateikite asmens duomenis elektroninėje erdvėje, tik tada, kai tai neišvengiamai būtina ir nėra kitos alternatyvos, pavyzdžiui, nėra galimybės apsipirkti elektroninėje parduotuvėje be išankstinės registracijos, nepateikus mokėjimo kortelės duomenų ir t. t.;
  4. Visada skaitykite asmens duomenų naudojimo sąlygas ir sutikite – tarkime, uždėkite varnelę – tik su tomis sąlygomis, su kuriomis iš tiesų sutinkate: jei pardavėjui ar paslaugos teikėjui duosite sutikimą jūsų duomenis naudoti tik prekės pardavimo, paslaugos teikimo ar sutarties vykdymo tikslais, duomenys nebus naudojami rinkodaros – reklamų siuntimo jums ar jūsų duomenų (vardo, atvaizdo ir kt.) panaudojimo – tikslais; jei vis dėlto neįsigilinę sutiksite su visomis sąlygomis, nenustebkite savo vardą ar net atvaizdą pamatę reklaminiame plakate ar gavę naujienlaiškį;
  5. Kilus pagrįstoms abejonėms, ar subjektas, kuriam teikiate duomenis, teisėtai jų reikalauja, visuomet galite kreiptis į patį subjektą, kad jis pateiktų informaciją tiek dėl teisinio pagrindo, tiek dėl to, kieno interesais bus naudojami duomenys ir kt.; jei su subjektu nerandate kompromiso ar įžvelgiate nusikalstamą veiką savo duomenų atžvilgiu, kreipkitės į Asmens duomenų apsaugos inspekciją ar kitas institucijas, kurios nedelsiant imsis veiksmų, padėsiančių apsaugoti informaciją apie jus.

Jei prireiktų ginti savo asmens duomenis, būtų pravartu žinoti, į kokias institucijas ir kokiais klausimais galite kreiptis.

  • Asmens duomenų apsaugos inspekcija (Inspekcija) prižiūri, kad būtų apsaugotos fizinių asmenų pagrindinės teisės ir laisvės tvarkant asmens duomenis bei sudarytos palankesnės sąlygos laisvam asmens duomenų judėjimui Europos Sąjungoje. Inspekcija taip pat nagrinėja prašymus ir skundus Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka. Pavyzdžiui: asmuo pateikė skundą ir nurodė, kad policijoje atliekant eismo įvykio tyrimą jam buvo pateikta filmuota vaizdo stebėjimo kamerų medžiaga, iš kurios jis suprato, kad jo kaimynystėje gyvenantis asmuo stebi jo privačią teritoriją. Inspekcija nusprendė pareikšti stebėjimą vykdančiam asmeniui papeikimą. Toks sprendimas gali būti skundžiamas Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka administraciniam teismui, kuris patikrina priimto sprendimo teisėtumą ir pagrįstumą.
  • Jei asmuo lieka nepatenkintas Inspekcijos sprendimu, gali jį apskųsti administraciniam teismui. Jei žmogus jaučia patyręs žalą, gali kreiptis į bendrosios kompetencijos teismą ir civilinėje byloje prašyti priteisti žalos atlyginimą.
  • Administraciniai teismai nagrinėja skundus dėl Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos sprendimų ir tai yra taip vadinamosios administracinės bylos. Pavyzdžiui, apygardų administraciniuose teismuose 2020 m. buvo išnagrinėtos 53 administracinės bylos, priskirtinos Asmens duomenų teisinės apsaugos kategorijai.
  • Inspekcija turi įgaliojimus pradėti administracinių nusižengimų teiseną, atlikti administracinių nusižengimų tyrimą ir surašyti administracinių nusižengimų protokolus. Priimtas nutarimas tokio pobūdžio byloje gali būti skundžiamas jau bendrosios kompetencijos teismui. Pavyzdžiui: Inspekcijos nutarimu asmuo buvo pripažintas kaltu padaręs administracinį nusižengimą, už tai, kad būdamas vienos įmonės direktoriumi neužtikrino, kad įmonė neturėdama išankstinio pareiškėjo sutikimo naudoti telefono numerį tiesioginės rinkodaros tikslais į kito asmens telefono numerį nusiuntė SMS žinutę, reklamuojančią ir siūlančią įsigyti tam tikrų prekių ar paslaugų. Nesutikdamas su minėtu nutarimu, už SMS žinutės siuntimą atsakingas apeliantas pateikė skundą apylinkės teismui, kuriuo prašė Inspekcijos nutarimą panaikinti ir administracinio nusižengimo teiseną jo atžvilgiu nutraukti, nesant administracinio nusižengimo sudėties.

Bendrosios kompetencijos teismai taip pat nagrinėja civilines bylas, kai keliamas civilinės atsakomybės dėl žalos, atsiradusios dėl neteisėto asmens duomenų tvarkymo, klausimas. Taip pat nagrinėja ir baudžiamąsias bylas, kai pagal savo pobūdį asmens duomenų pažeidimas turi nusikalstamos veikos ar kelių tokių veikų sudėties požymių.

Neretai dėl vieno ir to paties įvykio taikoma tiek baudžiamoji, tiek ir civilinė atsakomybė: už tai atsakomybėn būna patraukti ne tik, tarkime, neteisėtai įsilaužę į informacinę sistemą ir iš jos perėmę asmens duomenis asmenys, bet ir tokius duomenis netinkamai sistemoje tvarkę asmenys. Pavyzdžiui: teismas nagrinėjo ir baudžiamąją bylą, kai į sistemą įsilaužę kaltininkai perėmė įmonės klientų duomenis ir vėliau už jų neviešinimą reikalavo išpirkos, ir dėl to paties įvykio nagrinėtoje civilinėje byloje buvo sprendžiamas ginčas dėl asmens duomenų valdytojo atsakomybės už ypatingų asmens duomenų neišsaugojimą.

Informaciją apie bendrosios kompetencijos ir administracinių teismų veiklą bei jų kontaktus rasite ČIA.

  • Nacionalinis kibernetinio saugumo centras – pagrindinė Lietuvos kibernetinio saugumo institucija, atsakinga už vieningą kibernetinių incidentų valdymą, kibernetinio saugumo reikalavimų įgyvendinimo stebėseną ir kontrolę, ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros kibernetinį saugumą ir informacinių išteklių akreditaciją. Kreipimosi į šią instituciją priežastis ir formas rasite ČIA.

Klausite, kaip Inspekcija ar teismai sprendžia asmens duomenų naudojimo pažeidimų klausimus? Aiškumo dėlei reikėtų atskirti porą dalykų: tyčines asmens duomenų vagystes, kurių imasi vadinamieji programišiai, siekdami užvaldyti asmens duomenis ir juos panaudoti pasipelnymo tikslais, ir netyčinius paslaugų ar prekių tiekėjų, įmonių, įstaigų, kuriems pateikiate savo duomenis, veiksmus. Abiem atvejais kalbame apie kaltę, kuri yra būtina sąlyga kilti atsakomybei, kitaip tariant, abiem atvejais reikia išsiaiškinti, kas kaltas, ar iš tiesų kaltas, ir nustatyti, kam tenka atsakomybė už netinkamą asmens duomenų naudojimą.

Veikdamas tyčia asmuo supranta, kad jis veikia pavojingai, neteisėtai, žino, į ką kėsinasi, kokio tikslo siekia, ir visa tai atlieka aktyviais veiksmais. Pavyzdžiui: programišius, pasitelkęs kenkėjišką programinę įrangą ir aiškiai suvokdamas tokios įrangos neteisėtumą, pažeidžia tam tikros informacinės sistemos saugumo priemones, prie jos prisijungia, perima iš ten neviešus asmens duomenis tam, kad vėliau grasindamas juos paviešinti pareikalautų iš asmenų, kurių duomenis jis perėmė, išpirkos už tai, kad jie nebūtų atskleisti. Sutikite, tai akivaizdi tyčinė veika ir aišku, kad už ją turi atsakyti blogų ketinimų turėjęs ar juos pasiekęs asmuo.

Netyčia, neatsargiai veikdamas asmuo paprastai nesupranta ir nenumato, kad dėl tokios jo veikos atsiras kokie nors neigiami padariniai, arba, nors ir numato ar galėjo numatyti, tačiau lengvabūdiškai tikisi tokių padarinių išvengti. Tarkime, pardavėjas gauna asmens sutikimą, kad jo duomenys būtų kaupiami ir panaudojami jo mokumui įvertinti, tačiau suvedant į informacinę sistemą, atsakingas darbuotojas suklysta ir neteisingai nurodo, kad žmogus sutinka su platesnėmis jo duomenų panaudojimo galimybėmis, pavyzdžiui, rinkodaros tikslais. Vėliau duomenis teikęs žmogus pastebi, kad jo vardas, pavardė ar net atvaizdas naudojami reklamose be jo sutikimo. Pasiteisinimas – duomenys paviešinti netyčia. Tačiau čia galima įžvelgti kaltę, nes netyčia padaryti veiksmai gali rodyti nesugebėjimą elgtis atitinkamomis sąlygomis taip atsargiai, apdairiai ir rūpestingai, kad žala neatsirastų.

Žinoma, tai tik pavyzdys, kurio nereikėtų suprasti kaip taisyklės, nes kiekvienas atvejis ir jo aplinkybės yra unikalūs ir, jei patenka į teismą ar kitą instituciją, vertinami iš esmės, remiantis įstatymais. Jei įrodomi neteisėti pardavėjo veiksmai, paprastai daroma išvada, kad atsakovas dėl kilusios žalos yra kaltas ir tą žalą asmeniui, kurio asmens duomenis neapdairiai paviešino, turi atlyginti. Atlyginimo dydis priklauso nuo paties žmogaus vertinimo, kokio dydžio žalą jis jaučia patyręs, taip pat nuo neteisėtai atskleistų duomenų pobūdžio, kiek paviešinimas truko, kokio jis buvo masto, ar tokie veiksmai buvo kvalifikuoti kaip nusikaltimas ir pan.

Kiekvienas turime būti ypatingai atidūs patikėdami savo asmens duomenis tvarkyti kitiems. Skubotai spręsdami, kiek plačiai ir kokiam tikslui ar kieno interesais mes suteikiame teisę naudoti savo duomenis, galime vienaip ar kitaip dėl to suklysti, o vėliau dėl padarytos klaidos įvykus asmens duomenų pažeidimui, gali būti sudėtinga greitai ir efektyviai apginti teisėtą interesą.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
„Multitaskinimas“ – įgūdis, be kurio šiuolaikiniame pasaulyje neišsiversi: kas padeda jį ugdyti?

Laikas šiandieniniame pasaulyje yra vienas svarbiausių resursų, o norint jį taupyti tenka išmokti vienu metu susikoncentruoti į keletą skirtingų užduočių ar veiklų. Darbe ar moksluose tai tampa išties nepamainomu įgūdžiu, kuriam verta skirti daugiau dėmesio. Štai keletas patarimų, kurie gali padėti „multitaskinti“ efektyviau.

Vartotojų iššūkiai perkant socialiniuose tinkluose ir skelbimų portaluose

Pastaruoju metu prekyba socialiniuose tinkluose ir skelbimų portaluose aktyviai auga. Tokias platformas renkasi ne tik asmenys, pageidaujantys parduoti nebenaudojamus daiktus, tačiau ir prekybą vykdantys verslininkai.VVTAT primena, kokios rizikos gali kilti vartotojams perkant tokiu būdu ir kaip jų išvengti.

5 patarimai, kaip apsaugoti savo asmens duomenis

Viešoji erdvė jau kurį laiką ūžia nuo žinių apie pavogtus, nutekintus, neteisingai ar neteisėtai panaudotus asmens duomenis. Kada galima įžvelgti neteisėtą elgesį su asmens duomenimis? Kam ir kokius duomenis pateikti? Kur kreiptis, kai pažeidžiamas privatumas?

2021-03-28 13:54
Lietuvos bankas įspėja: venkite apsimestinių interneto svetainių
2021-03-19 16:40
Dažna tėvų ir vaikų barnių priežastis – technologijos: ekspertai ragina ne pyktis, o susitarti
2021-03-11 14:31
Asmens duomenis skelbiant viešai, naudojant pakartotinai ar tvarkant atvirųjų duomenų kontekste svarbu laikytis BDAR
2021-02-26 09:45
Nuotolinis darbo interviu: penki patarimai norintiems pasirodyti gerai
2021-02-18 15:47
Nutekinti asmens duomenys: kaip sumažinti rizikas ir apsisaugoti nuo sukčių
2021-02-14 15:04
Draugystės socialiniuose tinkluose: prieš pasirenkant draugus verta trumpam tapti sekliu
2021-02-13 15:22
Pažinčių svetainės ir mobiliosios programėlės: kai meilės paieška kainuoja brangiau nei tikėjotės
2021-02-12 14:52
Internete – ne vien saugumo pavojai: kaip atpažinti melagienas?
2021-02-12 13:36
Paauglių pasimatymai internete: kodėl svarbu suprasti ir pasikalbėti apie saugumą
2021-02-12 10:51
Šių laikų rykštė – žalingas aplinkos triukšmas: kaip jo išvengti?
2021-02-11 10:10
E. prekyba Lietuvoje: kokias 3 esmines klaidas daro verslas
2021-02-09 14:26
Saugesnio interneto savaitė: ką daryti, kad vaikai internete būtų saugūs
Daugiau...Paieška archyve
www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

„Altegra“ – elektronikos projektavimas ir gamyba

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai

ENEBA's game store

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2021 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
MoksloFestivalis.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama