Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
Balandžio 26 d. 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Kitos protingos mintys Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Norite mesti socialinius tinklus? Vien atsijungti ir ištrinti programėles neužteks

Publikuota: 2021-01-25 14:34
Tematika: Kitos protingos mintys
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

XXI amžiuje priklausomybių sąrašą papildė nauja – priklausomybė nuo socialinių tinklų. Ne visi pripažįsta, kad ją turi, o daug žmonių tiesiog neįžvelgia žalos ar pavojaus tame, kad kasdien po kelias valandas praleidžia socialiniuose tinkluose. Visgi jei jaučiate, kad „Facebook“, „Instagram“ ar „TikTok“ atima per daug jūsų laiko ir dėmesio, vertėtų susimąstyti apie pertrauką, o gal net visišką jų atsisakymą. Taip nusprendus, kaip ir kitų priklausomybių atveju, vertėtų žinoti kelias taisykles.

Norite mesti socialinius tinklus? Vien atsijungti ir ištrinti programėles neužteks
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Karantino metu, o ir galiojant švelnesniems ribojimams, socialiniai tinklai tapo kaip niekada svarbūs: jie leidžia neatitrūkti nuo draugų ir pažįstamų, palaikyti ryšį, sužinoti, kas vyksta jų gyvenime. Kita vertus, dabar žmonės socialiniuose tinkluose praleidžia kaip niekada daug laiko, nesusimąstydami, ar tai išties prasminga“, – pastebi „Telia“ tvarumo projektų vadovė Indrė Bimbirytė-Yun.

Naudojimasis socialiniais tinklais gali sukelti panašius jausmus, kuriuos patiria priklausomybių turintys žmonės. Tyrimais patvirtinta, kad „Patinka“ paspaudimai ir komentarai padidina laimės hormonu vadinamo dopamino gamybą organizme – panašiai kaip cigaretės rūkantiems. Taip pat pastebėta, kad poreikis nuolat tikrinti socialinius tinklus ir visada žinoti, kas vyksta, augina kortizolio – streso hormono – kiekį organizme. Padidėjęs streso lygis gali turėti įvairiausių neigiamų pasekmių, nuo psichologinių iki atminties, virškinimo problemų ir net depresijos.

„Viena iš priežasčių, kodėl žmonės tampa priklausomi nuo socialinių tinklų, yra vadinamasis FOMO (angl. Fear Of Missing Out) – jausmas, kai žmogus bijo praleisti kažką svarbaus. Visgi socialiniai tinklai šią baimę tik skatina. Svarbu suprasti, kad negalime visur ir visada dalyvauti, viską pamatyti ir žinoti, kažko bet kokiu atveju tenka atsisakyti. Todėl reikia mėgautis šiandiena ir tuo, kas aplink“, – teigia I. Bimbirytė-Yun.

Atsisakiusieji vardija naudas

Vienos taisyklės, kuri apibūdintų priklausomybę nuo socialinių tinklų, nėra. Kita vertus, daug pasako tai, kaip socialiniai tinklai naudojami. Jei kasdien po kelias valandas skaitinėjate ir žvalgotės po nuotraukas socialiniuose tinkluose, čiumpate telefoną vos jam pyptelėjus apie naują „Patinka“ paspaudimą ar komentarą, ir negalite praleisti nei dienos ko nors nepaskelbę – tai panašu į priklausomybę. Tačiau jei socialinių tinklų programėles įsijungiate tik kelis kartus per savaitę, kad pažiūrėtumėte, kaip sekasi draugams ir su jais pabendrautumėte, kažin ar dėl to derėtų sunerimti.

Socialinių tinklų atsisakę žmonės išskiria ne vieną privalumą: jie tampa produktyvesni, turi daugiau laiko, geriau jaučiasi, sumažėja streso lygis ir net miega saldžiau.

Skamba gundančiai? Atsisakyti socialinių tinklų nėra sudėtinga, visgi ekspertai pataria tai atlikti palaipsniui, kad nepatirtumėte didelio psichologinio šoko. O gal jums užteks tik sumažinti socialiniuose tinkluose praleidžiamą laiką?

Žingsnis po žingsnio

Sprendimas palikti socialinius tinklus gali būti skubotas ir impulsyvus, todėl I. Bimbirytė-Yun pataria neskubėti ištrinti savo socialinių tinklų profilių – pirmiausia tik išdiekite programėles iš savo telefono vienai dienai arba perkelkite jas į atskirą aplanką ir jomis nesinaudokite. Kad kiltų mažiau pagundų, išjunkite šių programėlių pranešimus arba tiesiog nuo jų atsijunkite.

Jei po dienos ar dviejų būtinai norėsite prisijungti, prieš atsidarydami feisbuką ar kitą socialinį tinklą nustatykite programėlės naudojimo laiko limitą. „Android“ telefone tai galite atlikti „Nustatymuose“ pasirinkę skiltį „Skaitmeninė gerovė ir tėvų kontrolė“; „iPhone“ laiko nustatymus rasite „Settings“ pasirinkę „Screen Time“. Iš pradžių galite nustatyti didesnį laiko limitą, o vėliau jį palaipsniui mažinti.

Atminkite, kad viso feisbuko niekada neperskaitysite, o jei per 10–15 minučių kažko nepamatėte, veikiausiai tai ir nebuvo svarbu.

Paskutinis „sudie“: gali būti sunku

„Jei šių priemonių neužtenka ar tiesiog nusprendėte visiems laikams pasitraukti iš socialinių tinklų, skirkite laiko „atsisveikinti“ – peržiūrėkite savo profilį ir išsisaugokite jums svarbius prisiminimus ar nuotraukas, kurių kitur galbūt neturite. Taip pat galite paskelbti savo paskutinį įrašą: taip ne tik padėsite tašką, bet ir bus mažiau pagundų sugrįžti po to, kai visiems laikams atsisveikinote“, – pastebi „Telia“ ekspertė.

Socialinių tinklų priklausomybės atsikratyti bus lengviau, jei už tai sau pažadėsite kažką malonaus, pavyzdžiui, už kiekvieną savaitę be socialinių tinklų – vakarienė restorane, kiekvieną mėnesį – apsilankymas masažo salone ir panašiai.

Galioja ir kiti patarimai, įprastai dalijami metantiems rūkyti ar vartoti alkoholį: lengviau tai daryti su draugu; nuolat priminkite sau, kodėl tam pasiryžote; pakeiskite šį įprotį kitu, pavyzdžiui, užsinorėję paskaityti socialinius tinklus eikite pasivaikščioti ar atsiverskite knygą; susiraskite naują hobį (laiko tam juk turite į valias!). Pritrūkus motyvacijos, pasikalbėkite su artimaisiais ar draugais – papasakokite jiems, kaip jaučiatės, ko labiausiai pasigendate.

Bet kuriuo atveju, jei išties turėjote priklausomybę, būkite pasiruošę organizmo reakcijai: galite tapti irzlūs, jausti nuovargį, nerimą, nuobodulį. Jei patiems su šiais jausmais susidoroti sudėtinga, kreipkitės pagalbos į psichologus, taip pat galite pasidomėti meditacija ir dėmesingumo (angl. mindfulness) pratimais.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama