Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 1 d. 15:32
Šią klaidą su mikrobange daro beveik visi: ne tik trumpina prietaiso gyvavimo laiką, bet ir kelia pavojų
Gegužės 1 d. 09:27
NEO TOOLS raktų komplektai lagaminuose
Balandžio 30 d. 20:39
Išmanusis telefonas nukrito ant žemės? Štai kodėl neverta iškart panikuoti, bet ir delsti pavojinga
Balandžio 30 d. 17:15
Nuo laboratorijos Vilniuje iki Tarptautinės kosminės stoties – lietuviškos molekulės prieš radiaciją
Balandžio 30 d. 14:39
5 aukštosios mokyklos skirs 1 mln. EUR finansavimą EDINA sistemos atnaujinimui
Balandžio 30 d. 11:29
Kvantiniai deimantai – įrankis ir karo lauke, ir vėžio diagnostikoje
Balandžio 30 d. 08:51
„Trafic“, „Estafette“ ir „Goelette“ – pirmosios „Renault“ programiškai valdomos transporto priemonės, sukurtos „Ampere“
Balandžio 29 d. 20:25
8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli
Balandžio 29 d. 17:43
Naujos taisyklės darbo rinkoje: dirbtinis intelektas atims darbą iš tų, kurie juo nesinaudos
Balandžio 29 d. 14:46
Pažangūs automobiliai sensta vis lėčiau – kaip gamintojams tai pavyksta?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?

Publikuota: 2025-04-13 10:19
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Elektrinius paspirtukus ar dviračius šiandien turi kone kiekviena šeima. Tačiau kartu su jų populiarumu auga ir pavojai – vien per 2024 metus Lietuvoje fiksuota daugiau nei 20 gaisrų, kilusių dėl užsidegusių kraunamų baterijų. Ekspertai įspėja, jog senstant el. paspirtukuose naudojamoms ličio jonų baterijoms, didėja jų nestabilumas, o kartu ir rizika užsidegti įkrovimo metu. Kaip apsaugoti savo turtą ir išvengti gaisro pavojaus?

Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.
Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.

Draudimo bendrovės BTA turto ir specialiųjų rizikų draudimų žalų skyriaus vadovas Mindaugas Ratkevičius pasakoja, kad Lietuvoje el. paspirtukai sparčiai išpopuliarėjo maždaug 2017–2018 m. Dalis žmonių vis dar naudoja pačius pirmuosius įsigytus įrenginius, o tai gali didinti gaisro riziką.

„Laikui bėgant ličio jonų baterijos natūraliai sensta – mažėja jų talpa, keičiasi vidinė cheminė struktūra. Dėl to jos tampa mažiau stabilios ir įkrovimo metu, kyla didesnė perkaitimo, trumpųjų jungimų ir net užsidegimo ar sprogimo rizika“, – teigia M. Ratkevičius.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Aurimas Gudžiauskas sako, kad ličio jonų baterijos ne tik neretai tampa gaisro priežastimi, bet sukelia sunkumų, siekiant jas užgesinti, dėl to gaisras gali išplisti ir į kaimynų būstus.

„Ličio jonų baterijos dega labai intensyviai, o dėl didelio slėgio sproginėja baterijų celės. Jas ypač sudėtinga užgesinti, nes dažniausiai būna integruotos prietaiso viduje ir apsaugotos nuo išorės poveikio, o tai trukdo efektyviai tiekti gesinimo medžiagas į degančios baterijos vidų“, – tvirtina priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas.

Užsidegęs paspirtukas – dažna gaisro namuose priežastis

Draudimo bendrovės BTA turto ir specialiųjų rizikų draudimų žalų skyriaus vadovas Mindaugas Ratkevičius sako, kad teko fiksuoti ne vieną įvykį, kuomet pagrindine gaisro priežastimi tapo įkraunami elektriniai paspirtukai ar dviračiai.

„Laimei šie konkretūs įvykiai nesukėlė didelės žalos – jų metu namuose buvo žmonės, kurie laiku pastebėjo įsiplieskusią ugnį, tačiau ji spėjo apgadinti grindis, aprūko kambariai. Visgi ne visi tokie scenarijai baigiasi laimingai – Lietuvoje neseniai fiksuotas atvejis, kuomet dėl el. paspirtuko įkrovimo sudegė ne tik jo savininkų butas, bet ir nukentėjo šalia esantys būstai“, – sako M. Ratkevičius.

Pasak jo, išvengti didelių nuostolių, gali padėti būsto draudimas: „Būsto draudimas – tai finansinė apsauga, įvykus bet kokiai nelaimei. Pavyzdžiui, apdraudus būstą ir įvykus gaisrui dėl elektrinio prietaiso įkrovimo, atlyginame žalą.Nors tokiems atvejams dažniausiai užtenka bazinės draudimo apsaugos, kuri apima ugnies ar gaisro įvykius, apie rizikas verta papildomai pasikonsultuoti su draudimo specialistu, tuo pačiu pasidomėti ir civilinės atsakomybės draudimu, nes iš praktinių gaisro pavyzdžių dažnai gaisro metu yra padaroma žala ir kaimynams.“

Svarbu stebėti baterijos išvaizdą

Pasak priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininko, apie gresiančią nelaimę gali įspėti įkraunamos baterijos išvaizda, todėl svarbiausia nepalikti įkraunamų el. prietaisų be priežiūros.

„Išsipūtusi baterija, matomi mechaniniai pažeidimai, pavyzdžiui, pažeistas korpusas ar įvairios deformacijos, stiprus įkaitimas, matomas kibirkščiavimas – pagrindiniai požymiai, nurodantys, kad baterija gali užsidegti. Taip pat svarbu jokiu būdu nenaudoti prietaisų, jeigu baterija yra pažeista, praradusi pradinę formą (išsipūtusi), įkraunant stipriai kaista, skleidžia specifinį degėsių ar plastiko kvapą. Pastebėjus šiuos požymius nedelsdami atitraukite prietaisą nuo degių medžiagų ir padėkite jį ant nedegaus paviršiaus. Jei įmanoma, išimkite akumuliatorių ir padėkite jį lauke“, – aiškina A. Gudžiauskas.

Jis priduria, kad šnypštimo garsai ar pastebimi balti dūmai byloja apie netrukus pasirodysiančią liepsną, todėl būtina imtis saugumo priemonių.

„Jei pastebėjote šiuos požymius įkraunamame prietaise, tikėtina, kad net ir atjungus jį iš elektros tinklo, prasidėjęs procesas nesustos. Tokiu atveju geriausia atitraukti prietaisą nuo šalia esančių degių medžiagų“, – tvirtina A. Gudžiauskas.

Kaip apsisaugoti?

Siekiant išvengti gaisro, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas pataria laikytis visų saugumo reikalavimų.

„Ypatingai svarbu baterijas įkrauti tinkamais ir tvarkingais įkrovikliais, laikytis gamintojo nustatyto įkrovimo režimo, nepalikti krautis per naktį. Įkraunant elektrinius prietaisus būtina pasirūpinti, kad arti nebūtų degių daiktų ir medžiagų. Jei liepsna jau pasirodė, gaisro padarinius galėtų sumažinti ant prietaiso užmestas nedegus audeklas arba gesinimas specialiu gesintuvu. Svarbiausia prieš gesinant įrenginį atjungti nuo elektros tinklo“, – akcentuoja A. Gudžiauskas.

Jam pritaria ir draudimo bendrovės BTA turto ir specialiųjų rizikų draudimų žalų skyriaus vadovas pridurdamas, kad svarbu pasirūpinti ne tik įkrovimo procesu, bet ir pačia baterija.

„Rekomenduojama neliesti akumuliatoriaus iš karto po naudojimo – svarbu leisti jam atvėsti. Taip pat svarbu tinkamai prižiūrėti bateriją – saugokite ją nuo smūgių, drėgmės ar mechaninių pažeidimų. Jei pastebite, kad baterija išsipūtė, pradėjo skleisti kvapą ar įkaista be priežasties, jokiu būdu jos nebenaudokite“, – pasakoja M. Ratkevičius.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Šią klaidą su mikrobange daro beveik visi: ne tik trumpina prietaiso gyvavimo laiką, bet ir kelia pavojų

Mikrobangų krosnelė dažnai asocijuojasi su greitu maisto šildymu ar vakarykščiu troškiniu. Ji tarsi tylus pagalbininkas, kuris dirba tada, kai skrandis nekantriai laukia. Bet ji gali daug daugiau – jei tik žinotume, kaip ją išnaudoti.

8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli

Kai reikia išsirinkti televizorių, kuriuo džiaugtumėmės ne vienerius metus – nesinori permokėti, bet ir nusivilti, kad išleidome mažiau nei galėjome, o rezultatas netenka. Televizorius daugeliui tampa ir laisvalaikio pramoga, ir foniniu įrenginiu, ir neretai net namų interjero detale.

Namų saugumo paslaptys: kodėl pasenusios apsaugos sistemos gali tapti ne tik problema, bet ir rizika jūsų ramybei

Statistika rodo, kad reikšminga dalis vagysčių ir kitų su turtu susijusių incidentų įvyksta ne dėl apsaugos priemonių stokos, o dėl jų netinkamo naudojimo. Remiantis naujausiais duomenimis, net iki 15 proc. vagysčių įvyksta todėl, kad signalizacija nebuvo įjungta arba jos įranga buvo pasenusi, neveikianti ar netinkamai prižiūrėta.

2025-04-13 10:19
 Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?
2025-04-08 17:19
Pavasario vadovas elektromobilių savininkams: svarbiausi patikrinimai ir rekomendacijos
2025-03-25 17:27
Modernūs apšvietimo sprendimai namuose: apšvietimo specialistas atskleidžia, kokiam apšvietimui lietuviai negaili pinigų
2025-03-21 14:23
Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką
2025-03-06 20:24
Kompiuterinė automobilių diagnostika gali apsaugoti nuo didelių nemalonumų
2025-03-04 20:20
Kaip atsisakyti „Apple TV+“ prenumeratos
2025-03-04 08:24
5 dažniausios klaidos, kurios gali sugadinti jūsų dulkių siurblį
2025-02-26 13:22
Dažniausiai vagiamos automobilių dalys: kaip nuo to apsisaugoti?
2025-02-17 20:27
Ličio jonų baterijos, paspirtukai ir šaltis: ar mažesnė talpa – vienintelė rizika?
2025-01-31 18:22
Kaip paprastai sugrąžinti automobilio žibintų skaidrumą?
2025-01-29 14:21
Populiarusis LED juostų apšvietimas namuose: kaip efektyviai sukurti stilingą ir praktišką interjerą
2025-01-28 14:01
Automobilio akumuliatoriaus priežiūra – nuo paprastų patarimų iki naujovių rinkoje
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama