Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 25 d. 20:12
Ketinate pirkti naują monitorių? Nedarykite klaidų, nuo kurių skauda ne tik akis, bet ir piniginę
Gegužės 25 d. 17:28
STEAM ugdymas Lietuvoje: pradžia gera, bet proveržio dar nėra
Gegužės 25 d. 14:19
Drąsus ir elektrinis: naujasis „Nissan Micra“ suderina stilių ir tvarumą
Gegužės 25 d. 11:16
VU mokslininkai kartu su kolegomis ištobulino atominės jėgos mikroskopą – pagreitino ir išplėtė jo galimybes
Gegužės 25 d. 08:27
Komfortas, našumas ir tvarumas viename – šiuos automobilius renkasi ypatingas pirkėjų ratas
Gegužės 24 d. 20:33
Kodėl tavo išmanusis telefonas staiga tampa lėtas?
Gegužės 24 d. 17:27
Išrinkti nacionalinio jaunųjų inžinierių čempionato STEAM TEAM 2025 laimėtojai
Gegužės 24 d. 14:34
3000 eurų už kompiuterį – ir vis tiek lėtas? IT ekspertas paaiškina dažniausias naudotojų klaidas
Gegužės 24 d. 11:16
Moksleivių išradimai stebina: nuo išmanosios neregio lazdelės iki modulinių baldų iš antrinių medžiagų
Gegužės 24 d. 08:12
Sportiškosios RS versijos papildo „Škoda Enyaq“ modelių šeimą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Saulės panelės – kaip išsirinkti tinkamiausias?

Publikuota: 2023-07-03 20:22
Tematika: Elektronika, technika
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Vis daugiau gyventojų renkasi tvaresnę, pigesnę saulės energiją. Kadangi tai dar palyginti nauja sritis, apie ją neretai stinga informacijos. Pavyzdžiui, „Google“ paieškos laukelyje suvedus „saulės panelės“ rasime ilgą jų sąrašą. Daugelis ieškančių geriausio saulės panelių pasirinkimo turbūt suka galvą – kaip atrasti tinkamiausias, kokiais kriterijais vadovautis jas renkantis?

Saulės panelės – kaip išsirinkti tinkamiausias?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Apie tai kalbamės su vienos didžiausių elektroninių įrenginių didmeninių platintojų Baltijos šalyse „ACC Distribution“, priklausančios „ACME Grupei“, prekių ženklų vadovu Niku Savičiausku.

Pradėkime nuo pačių pradžių – kokiais kriterijais vadovaujantis turėtume rinktis saulės paneles?

Renkantis saulės paneles pagrindiniai kriterijai turėtų būti: modulio galia, garantijos laikotarpis ir gamintojo žinomumas. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į modulio efektyvumą. Saulės panelėse efektyvumas nurodomas procentas, jis vyrauja nuo 20 iki 22 proc. Pačio modulio galia gali varijuoti 5 proc., priklausomai nuo saulės panelės gamintojo. Tipinės saulės paneles montuojamos ant gyventojų namų stogų dydis 1,1m x1,7m tad didesnės galios modulis leis sutaupyti vietos arba įrengti galingesnę saulės jėgainę.

Panelei taip pat turėtų būti suteiktas tarptautinio standarto sertifikatas, kuris patvirtina, kad ji atitinka Europos Sąjungos kokybės ir saugumo reikalavimus. Kartais Lietuvos rinkoje atsiranda Azijos rinkoms skirtų saulės panelių, kurios parduodamos itin žemomis kainomis. Jos neturi reikiamų sertifikatų, greičiausiai joms nebus taikoma ir garantija. Todėl jų naudojimas kelia įvairių rizikų. Tokios saulės panelės dažniau turės gedimų, gali kilti įvairių veikimo trikdžių, jų patvarumas yra labai abejotinas.

Pasirinkti geriausias ar teisingiausias paneles savo namams nėra taip paprasta. Reikia įsivertinti energijos poreikį namams ir paskirtą biudžetą, įsivertinti stogo kryptis ir jo kampus. Praktiškai kiekvienas saulės panelių projektas yra unikalus. Atvykęs specialistas turi įvertinti visą gyventojo aplinką ir pritaikyti tokią saulės panelę, kuri būtų skirta pavyzdžiui, labai saulėtoms ar dažnai turinčioms šešėlius vietoms. Taigi geriausia saulės panelė bus ta, kuri labiausiai atitiks namų poreikius ir aplinką.

Kokie technologiniai parametrai svarbiausi saulės panelėse?

Kuo didesnė modulio galia tuo daugiau elektros ir sugeneruos įrengta saulės panelė. Tuo pačiu didesnis efektyvumas reiškia, kad iš saulės bus gaunama daugiau energijos. Šiuo metu rinkoje vyrauja P-type ir N-Type TOPCon panelės. N-Type technologija nėra ženkliai brangesnė už P-Type, tačiau per 20 metų laikotarpį N-Type technologiją turinti saulės panelė sugeneruoja daugiau elektros ir praranda mažiau pirminių savo savybių, turi mažesnį nusidėvėjimą, nesustoja generuoti energijos net ir esant debesuotai aplinkai.

Saulės panelės būna sujungtos į vieną grandį, jeigu nors ant vienos iš panelių krenta šešėlis, visos saulės panelių grandies galia sumažėja. Kad taip nenutiktų integruojami optimizatoriai, jie padeda išsaugoti gaminamos energijos efektyvumą. Kai kurie nauji saulės panelių modeliai jau turi dalinę energijos optimizavimo funkciją.

Saulės moduliuose naudojamos taip pat dviejų tipų celės, tai yra 180 mm ir 210 mm. Gamintojai kalba, kad 210 mm celės yra mūsų saulės panelių ateities technologija, kuri vyraus, tačiau šiuo metu daug gamintojų vis dar aktyviai gamina 180 mm celes.

Gamintojų vertinimą savo nustatytais kriterijais atlieka gerai žinoma agentūra Bloomberg. Galima rasti internete nuorodas į sudaromus vertinimo sąrašus.

Ką reiškia ir kuo skiriasi Jūsų minėtos P-type ir N-type technologijos?

P-type technologija yra vyraujanti tarp saulės modulių, gaminama naudojant silicio ir boro sluoksnį. N-type – technologija silicio su fosforu. Jos gamybos procesas yra kiek brangesnis, bet šio tipo moduliai sugeneruoja daugiau energijos ir laikui bėgant praranda mažiau efektyvumo.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad pirmus metus P-type saulės panelės efektyvumas sumažėja apie 2 proc. (degradacija), vėliau šis procesas sulėtėja – kas metus efektyvumas mažėja po maždaug 0,5 proc. O N-type per pirmus metus praranda apie 1 proc. efektyvumo ir atitinkamai toliau mažėja po 0,4 proc. kas metus. Saulės panelių sukuriamos energijos mažėjimo grafikas visada yra pasiekiamas panelių techninėse specifikacijose.

Renkantis efektyvią saulės panelę savo namams, į ką dar reikia atkreipti dėmesį?

Norint pasirinkti savo namams labiausiai tinkančias paneles reikia įsivertinti visumą, pradedant nuo energijos poreikio namų ūkiui, planuojamo biudžeto saulės elektrinei įrengti iki stogo krypties, kampų ir ploto, kuris bus dengiamas panelėmis.

O kalbant apie pačią panelę, derėtų atkreipti dėmesį į modulio konstrukciją ir saulės panelės celes, kurios sugeria saulės šviesą ir paverčia ją energija, stiklo dengimo technologijas. Modulio stiklas apsaugo panelę ir jos celes nuo aplinkos poveikio, kaip kruša, stichijos, tad moduliai turintys stiklą is abiejų pusių yra atsparesni ir tvirtesni.

Yra vienpusių modulių, surenkančių saulės šviesą iš viršaus, tačiau yra ir surenkančių iš abiejų pusių, vadinamųjų dvipusių saulės modulių. Pastarieji dažniausiai naudojami saulės parkuose. Ant stogų dvipusio generavimo moduliai retai kada efektyvūs, nebent stogo danga atspindi šviesą, yra šviesos nesugeriančios spalvos arba efektyvumui didinti specialiai klijuojamos papildomos ant stogo šviesą atspindinčios dangos.

Todėl jokios prasmės nėra naudoti dvipusio generavimo modulius ant plokščių, juodos spalvos, čerpinių, bituminės dangos dengtų stogų, nes šios stogo dangos visiškai neatspindi saulės šviesos.

Renkantis saulės modulius taip pat reikia įsivertinti metamus aplinkos šešėlius nuo aplinkinių pastatų, medžių. Todėl pasikartosiu, labai svarbu, kad už saulės panelių įrengimą atsakingi specialistai atsižvelgtų į gyventojo namo vietą, stogo dangą ir parinktų tinkamiausią modulį, kuris efektyviausiai sugeneruotų maksimalų energijos kiekį.

Kada saulės panelės būna efektyviausios?

Saulės panelės efektyvumas priklauso nuo modulyje panaudotų technologijų, saulės panelės įrengimo kokybės, taip pat ir nuo aplinkos sąlygų, t. y. ar nekrenta aplinkos šešėliai, kaip suorientuoti moduliai (į pietus, rytus, vakarus), kokiu kampu statomos panelės, pavyzdžiui, Lietuvoje rekomenduojama saules paneles statyti maždaug 35 laipsnių kampu.

Atkreipkite dėmesį į daugeliui netikėtą detalę – saulės moduliai prie stipriai aukštesnės temperatūros generuoja mažiau energijos. Todėl labai svarbios oro sąlygos, Lietuvoje aukščiausią efektyvumą saulės panelės pasiekia vėlyvą pavasarį, t.y. balandžio – gegužės mėnesiais, kai vyrauja giedras dangus ir dar nėra labai karštas oras.

Koks saulės panelių garantinis laikotarpis? Kiek kainuoja jų taisymas?

Fiziniai asmenys, įsigiję saulės paneles, gali tikėtis 15 metų ir ilgesnio garantinio laikotarpio. Paprastai saulės panelės gali tarnauti be gedimų 25–30 metų arba ilgiau, tai priklauso nuo kokybės, aplinkos sąlygų, priežiūros.

Apskritai, saulės panelės genda gana retai, o jų remonto kaina priklauso nuo gedimo pobūdžio ir masto, specialisto darbo laiko, pakeičiamų dalių ir kitų veiksnių. Kaip ir minėjau, kuo kokybiškesnė saulės panelė, tuo ji ilgiau tarnauja ir yra efektyvesnė.

Kokias galėtumėte paminėti didžiausias klaidas renkantis ir prižiūrint saulės paneles?

Neįvertintos vietos sąlygos ir parinkta netinkamo galingumo saulės jėgainė, blogas saulės panelių išdėstymas, nepasiruošta aplinkos keliamiems šešėliams. Kitos klaidos: netinkamas montavimas, prasta komponentų kokybė, nesuderinamumas su kitais komponentais.

Jei renkuosi saulės paneles saulės parkuose, į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Tokiuose saulės parkuose perkama jau ne panelė, o sugeneruojama jų galia, todėl svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti statytojo (parko savininko) patikimumą. Taip pat vartotojas turi įsivertinti suvartojamos energijos kiekį namuose ar kitame objekte per metus. Pavyzdžiui, jei per metus namų ūkiui sunaudojama 1000 kilovatvalandžių, tai perkama saulės parko galia galetų būti 1kW. Per metus 1kW paprastai pagamina apie 1000 kilovatvalandžių elektros.

Kokie populiariausi saulės panelių prekių ženklai?

Paminėsiu keletą populiariausi Lietuvoje: „Longi“, TrinaSolar“, „Risen“, „Canadian Solar“, „Qcel“, „Jinko“, JA solar“ Jų kainų spektras priklauso nuo įvairių veiksnių, pradedant saulės panelių galingumu, išvaizda, baigiant vyravusia žaliavų kaina gamybos metu.

Ar patartumėte įsigyti jau naudotas saulės paneles?

Rekomenduočiau pirkti naujas, patikimų gamintojų saulės paneles. Pirkti naudotas yra kiek rizikinga, nežinant kiek jos jau yra tarnavusios, kokiomis sąlygomis buvo naudotos, kaip numontuotos ir pervežtos iš vienos vietos į kitą. Tikėtina, kad panaudotos saulės panelės deklaruojamo efektyvumo nebepasieks, o kartu gali padidinti gedimo tikimybę.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Patarimai renkantis išmanią buitinę techniką: kaip išsirinkti atsakingai ir išvengti klaidų

Išmaniosios buitinės technikos rinka plečiasi sparčiau nei bet kada – nuo šaldytuvų, kurie padeda planuoti maisto atsargas, iki orkaičių, kurios automatiškai parenka kepimo režimą ir leidžia valdyti jas nuotoliniu būdu. Nors technologijos gali reikšmingai palengvinti kasdienybę, netinkamas pasirinkimas dažnai tampa ilgalaikiu galvos skausmu. Kaip suprasti, kurios funkcijos iš tiesų naudingos?

Elektros energijos kaupiklis: kodėl verta įsirengti ir kaip efektyviai naudoti?

Elektros energijos kaupiklius įsigiję gaminantys vartotojai gali efektyviau vartoti pačių pasigamintą elektros energiją ir susimažinti mokesčius už pasinaudojimą tinklais. Visgi „Energijos skirstymo operatoriaus“ duomenys rodo, kad kol kas tik nedidelė dalis kaupiklius turinčių gaminančių vartotojų juos išnaudoja optimaliai – naudos nėra pilnai įsisavinamos.

Įkišo kortelę į bankomatą ir viskas dingo akimirksniu: štai ką bankai dažniausiai nutyli

Bankomatai jau seniai tapo savaime suprantama kasdienybės dalimi. Mes prie jų prieiname automatiškai, beveik nepagalvodami, kaip tai veikia. Įstatai kortelę, suvedi kodą, pasiimi pinigus, atrodo paprasta. Bet kai kas nors nutinka – visi staiga pasijunta šiek tiek bejėgiai.

2025-05-14 08:34
Kaip „Apple Vision Pro“ atstatyti gamyklinius nustatymus
2025-05-06 20:22
Ką reikia žinoti prieš perkant belaidį įkroviklį
2025-05-04 15:50
Išmanusis laikrodis vaikams: ką reikėtų žinoti prieš perkant tokį įrenginį savo atžaloms
2025-05-02 20:17
Nepadarykite klaidos perkant šaldytuvą: kaip išsirinkti tinkamiausią, kuris tarnautų ilgai
2025-05-01 15:32
Šią klaidą su mikrobange daro beveik visi: ne tik trumpina prietaiso gyvavimo laiką, bet ir kelia pavojų
2025-04-29 20:25
8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli
2025-04-17 08:03
Namų saugumo paslaptys: kodėl pasenusios apsaugos sistemos gali tapti ne tik problema, bet ir rizika jūsų ramybei
2025-04-13 10:19
Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?
2025-04-08 17:19
Pavasario vadovas elektromobilių savininkams: svarbiausi patikrinimai ir rekomendacijos
2025-03-25 17:27
Modernūs apšvietimo sprendimai namuose: apšvietimo specialistas atskleidžia, kokiam apšvietimui lietuviai negaili pinigų
2025-03-21 14:23
Svarbiausi patarimai, kaip taupyti elektrą, tausojant energijos resursus ir aplinką
2025-03-06 20:24
Kompiuterinė automobilių diagnostika gali apsaugoti nuo didelių nemalonumų
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama