Elektronika.lt
 2025 m. liepos 4 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 4 d. 20:44
Europos Sąjunga ruošia šokiruojantį planą: istorija taps ne tik grynieji pinigai, bet ir mums įprastos kortelės
Liepos 4 d. 17:30
Žingsnis į priekį kovoje su vėžiu: KTU padeda kurti nacionalinius vėžio duomenų mazgus Europoje
Liepos 4 d. 14:47
Vaikų saugumas internete prasideda nuo tėvų pavyzdžio: ar esate pasiruošę pažvelgti į veidrodį?
Liepos 4 d. 11:22
Neigiamų kainų iššūkiai elektros sistemai: kodėl energijos gamybos perteklius gali tapti problema
Liepos 4 d. 08:27
Lietuvos miesteliuose dygsta išmanieji suoliukai: nauja mada ar tikras poreikis?
Liepos 3 d. 20:34
Tinkama nešiojamo kompiuterio priežiūra: sužinokite, kaip tinkamai valyti ekraną, klaviatūrą ar korpusą
Liepos 3 d. 17:43
Dirbtinis intelektas turi daugiau empatijos už žmogų: įspėja nepasitikėti aklai
Liepos 3 d. 14:39
Aplikacijų diegimas iš alternatyvių programėlių platinimo platformomų Europos Sąjungoje
Liepos 3 d. 11:40
VU pateikia švietimo iššūkių prognozes: mokslininkai ragina priemonių imtis jau dabar
Liepos 3 d. 08:26
„Ignitis grupė“ pradeda kurti energijos kaupiklių parkus Lietuvoje
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Programuotojų era baigiasi? Nori įgyti paprastesnių profesijų, bet mokytis ilgiau

Publikuota: 2025-02-27 11:31
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Iš baristos – į programuotoją per tris mėnesius? „Tai – nebemadinga“, – pasakoja Julija Rimšelė, „Vilnius Coding School“ įkūrėja. „Jeigu prieš dešimtmetį visi norėjo tapti programuotojais, dabar žmonės radikaliai nekeičia profesijos, labiau gilina įgūdžius, plečia kompetencijas, ieško paprastesnių specialybių“. Tačiau įdomu tai, kad dirbtinio intelekto eroje, kai siekiame viską palengvinti, mokymų žmonės pageidauja ilgesnių.

Programavimo laikai baigėsi

Pasak Julijos Rimšelės, prieš dešimtmetį, įkūrus mokyklą, buvo populiaru įgyti naują arba keisti profesiją.

„Buvo laikas, kai visi norėjo įgyti konkrečią kompetenciją – dažniausiai tapti programuotojais. Ši profesija atrodė labai perspektyvi, rinkoje trūko specialistų, darbdaviai mokėjo aukštus atlyginimus. Tad dauguma į mus kreipdavosi norėdami keisti profesiją – iš vadybininko ar baristos – į java programuotoją. Vėliau, prieš maždaug ketverius metus, atėjo duomenų analitikos era“, – sako J. Rimšelė.

Jos teigimu, pastaraisiais metais radikalumo mažėja – žmonės iš esmės keisti profesijos nebenori, siekia plėsti esamas kompetencijas, palengvinti savo darbą.

„Vis dažniau žmonės kreipiasi norėdami įgyti papildomų kompetencijų prie turimos profesijos. Pavyzdžiui, išmokti naujų įgūdžių ar dirbti su konkrečiais įrankiais, kurie padėtų tapti geresniu vadybininku. Arba siekia įgytą profesiją praturtinti, kad ji būtų įdomesnė. O jeigu renkasi naują kryptį, tai dažniausiai paprastesnę – pavyzdžiui, tinklapių dizaino, reklamos, skaitmeninės rinkodaros ir pan. Žinoma, studentai ir toliau reaguoja į aktualijas – jei anksčiau trūko programuotojų, dabar, įsigaliojus NIS2 direktyvai, auga kibernetinio saugumo specialistų poreikis, tad populiarėja ir ši mokymų programa“, – sako ji.

Pageidauja ilgesnių mokymų

Užimtumo tarnybos (UŽT) duomenimis, praėjusiais metais, naudojantis paramos priemonėmis, aukštą pridėtinę vertę kuriančias kvalifikacijas ir kompetencijas stiprinantys gyventojai dažniausiai rinkosi 2–4 mėn. (33 proc.) ir 4–7 mėn. trukmės (32 proc.) mokymus. Mokytis ilgiau nei 7 mėn. rinkosi 12 proc. paramą gavusių asmenų.

J. Rimšelė pasakoja pastebėjusi paradoksą – įsigalint dirbtiniam intelektui, kuris lengvina ir paprastina žmonių darbą, mokymų studentai pageidauja ilgesnių.

„Pradėję veiklą kaip persikvalifikavimo mokykla, siekėme suteikti koncentruotų žinių. Kadangi dauguma mūsų studentų buvo dirbantys žmonės, neturintys daug laiko mokslams, mokymų programas siūlėme kuo trumpesnes. Ir dabar tikime, kad teorinės žinios yra tik pagrindas, jų reikia, tačiau svarbiau kuo greičiau atlikti praktiką, realiai pradėti dirbti, o ne sėdėti mokyklos suole. Tačiau vis dažniau sulaukiame studentų prašymų mokymų programas prailginti, tad šiemet tai ir padarėme“, – sako ji.

Nuo šiemet visos mokymų programos turi ir trumpą (3 mėnesių), ir ilgesnę (7 mėn.) versiją, kurioje daugiau dėmesio skiriama tiek pačios programos gilumui, tiek praktinėms užduotims.

„Nors ne mokymų trukmė garantuoja sėkmę darbo rinkoje, manome, kad daugiau praktikos tikrai padeda geriau įsisavinti teorinę medžiagą ir leidžia drąsiau jaustis siekiant įsidarbinti. Apskritai, analizuodami mokymus pabaigusių studentų galimybes įsidarbinti, akivaizdžiai matome, kad dažnai jas nulemia minkštieji įgūdžiai darbo pokalbio metu. Kiek tvirtai žmonės jaučiasi, kiek pasitiki savimi, kaip aiškiai komunikuoja – tai pagrindiniai sėkmės kriterijai. Žinoma, daugiau praktikos tą užtikrintumą sutvirtina“, – teigia J. Rimšelė.

Dirbtinį intelektą integruoja, bet ragina mokytis be jo

Paklausta, kaip dirbtinis intelektas (DI) apskritai pakeitė mokymų rinką, J. Rimšelė pasakoja, kad jį į mokymus integruoja, bet labiau kaip pagalbą lektoriams.

„Turime atskirus mokymus apie DI naudojimo galimybes, tačiau stiprinant specifinius įgūdžius, raginame studentus DI vengti. Dauguma IT specialybių yra paremtos logika, kurią ir mokome perprasti. Ją supratus, jau galima naudoti DI įrankius, o atvirkštinis kelias tiesiog neveikia. Tad dabar DI dažniausiai pasitelkia mūsų lektoriai, kurdami praktines užduotis studentams, tikrindami jų darbus, sudarydami paskaitų planus“, – teigia ji.

Svarstydama, kaip DI apskritai pakeis darbo rinką, J. Rimšelė neabejoja, kad dauguma su juo susijusių baimių nepagrįstos.

„Esminis dalykas, kurio mokomės – kaip mąstyti, kokia logika vadovautis. Kitaip tariant, kaip formuluoti užduotį dirbtiniam intelektui. Turint pačius pažangiausius įrankius, bet nesuprantant logikos, bet kokią užduotį bus sudėtinga išspręsti. Tad sakyčiau, kad profesijos dėl DI neišnyks, tik evoliucionuos, žmonės perims sudėtingesnes užduotis“, – sako ji.

Tampa madinga mokytis visą gyvenimą

Užimtumo tarnybos duomenimis, 2024 metais paramą mokymuisi gavo 19,5 tūkst. asmenų – 20 proc. daugiau nei 2023 metais.

Apžvelgdama mokymosi tendencijas, J. Rimšelė, svarsto, kad ir į Lietuvą po truputį ateina mokymosi visą gyvenimą tendencija, kai žmonės nuolat tobulina turimus įgūdžius.

„Mokymasis užsienyje jau yra tapęs hobiu – žmonės nuolat kelia kvalifikaciją, mokosi naujų dalykų. Ši tendencija jau pastebima ir Lietuvoje – pastebiu, kad dažnai vakarieniaujant jau diskutuojama, kas ką naujo mokosi. Apskritai, mūsų šalis padarė didelį proveržį pasiūliusi finansuojamus kursus profesijai keisti ir įgūdžiams tobulinti. Galime pasilyginti su kaimynais latviais – čia vis dar diskutuojama, kodėl valstybė turėtų prisidėti prie gyventojų kompetencijų tobulinimo. Tad džiugu, kad mūsų šalis supranta išsilavinimo naudą ir skatina gyventojus nuolat tobulėti“, – sako J. Rimšelė.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Virtualios realybės, kompiuterinių žaidimų ir kitų multimedijos technologijų kūrimas – VDU studentų kasdienybė

Virtuali realybė (VR), kuri dar neseniai daugeliui siejosi tik su pramogomis, šiandien yra svarbi priemonė, padedanti mokytis, kurti, pažinti pasaulį ir geriau suprasti save. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkų teigimu, VR nėra tik žaidimų aikštelė – tai priemonė, kuri efektyviai taikoma mokymui, studijoms ar moksliniams tyrimams.

Dvejojantiems – dar yra laiko: kodėl verta stoti į magistrantūros studijas?

Liepos 1 d. 14 val. baigėsi pirmasis stojimo į magistrantūros studijas etapas, ir nors laikas pateikti paraišką greitai baigsis, vis dar galima suspėti. Ką daryti, jeigu vis dar kyla abejonių dėl studijų krypties ar jų suderinamumo su darbu?

KTU atveria duris norintiems daugiau nei diplomo – nauja galimybė prisidėti prie lustų kūrimo

Šiais metais duris atvėrė viena moderniausių lustų technologijų erdvių Lietuvoje – KTU Lustų akademija. Bendradarbiaujant su šia akademija, naujais mokslo metais KTU startuoja Talentų akademijos ugdymo programa, leisianti jauniesiems kūrėjams gilintis į puslaidininkių technologijų pasaulį, dirbti su verslo įmonėmis ir įgyti tarptautinės patirties.

2025 m. birželis
2025-06-27 07:11
Klaipėdos universitete – pirmą kartą tokio masto Karjeros mugė: kviečia verslus ir jaunimą susitikti
2025-06-26 21:37
QS pasaulinis aukštųjų mokyklų reitingas: KTU – antras geriausias universitetas Lietuvoje
2025-06-26 07:30
VDU įteikti diplomai absolventams: artes liberales misija – suteikti ne tik žinių, bet ir tvirtą vertybinį pagrindą
2025-06-23 09:19
Talentų ugdymas Lietuvoje: kaip verslo ir mokslo bendradarbiavimas skatina jaunimą rinktis IT ir duomenų mokslo studijas
2025-06-19 10:23
Iš Europos fizikos olimpiados Lietuvos mokiniai parsivežė sidabrą ir bronzą
2025-06-18 20:22
Neišnaudota galimybė mokiniams: nemokamą „Office“ paketą gavo dar ne visi
2025-06-17 09:16
Prof. dr. E. Saliklis: „Kaip DI gali padėti, o kartais ir mesti iššūkį žmogaus kūrybinei dvasiai?“
2025-06-15 20:04
KTU Studentų mokslinės draugijos komanda laimėjo pirmąją vietą nacionaliniame švietimo hakatone
2025-06-15 13:14
Renkami geriausi šalies STEAM mokytojai – „Ateities kūrėjai 2025“
2025-06-08 16:30
KTU ir „EdTech Lithuania“ suvienijo jėgas: sieks pažangios ir atsakingos švietimo ateities
2025-06-07 18:33
Naujas žingsnis tvarios ateities link – Klaipėdos universiteto ir Mykolo Romerio universiteto sutartis dėl inovatyvios jungtinės magistrantūros
2025-06-07 14:22
EIMIN ir toliau planuoja skirti stipendijas tiksliųjų mokslų studentams regionuose
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama