Elektronika.lt
 2020 m. sausio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Sausio 26 d. 11:45
Lietuvoje ketinama padidinti elektromagnetinės taršos normas: ką tai reiškia? (2)
Sausio 25 d. 20:07
„Garmin“ naujoji „Dash Cam Tandem“ kamera leidžia vienu metu įrašyti tai, kas vyksta tiek automobilyje, tiek ir lauke
Sausio 25 d. 17:02
Kankina sulėtėjęs telefono veikimas? Sužinokite kaip nesudėtingai pagreitinti savo išmanųjį telefoną
Sausio 25 d. 11:16
„Continental“ sukūrė dar neregėtą permatomą automobilio kapotą ir 3D ekraną, kuriam nereikia specialių akinių
Sausio 24 d. 20:33
Paskaičiuota, kiek įmonėms kainuoja netinkamo IT specialisto įdarbinimas
Sausio 24 d. 18:19
„Futuron“ – štai kaip KIA įsivaizduoja ateities elektromobilį
Sausio 24 d. 16:06
Išmanioji aplinkosauga: kaip seni telefonai ir dirbtinis intelektas gali išgelbėti miškus?
Sausio 24 d. 12:14
Lietuviai neįsivaizduoja dienos be TV, dažniausiai namuose turi po 3 išmaniuosius
Sausio 24 d. 08:25
Saugus atsisveikinimo su kompiuteriu būdas – kietojo disko techninė eutanazija
Sausio 23 d. 21:06
Nuotolinė ateities buitis namams skirtos inovacijos, kurių norės daugelis
FS19 Mods
FS19 Map mods, FS19 Courseplay, FS19 GPS mod
SnowRunner Mods
SnowRunner maps, SnowRunner trucks, How to install mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
How to Install Mods
Minecraft Dungeons Mod, Minecraft Dungeons Maps, Minecraft Dungeons Skins
Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai internetu, telefonų dėklai, telefonų priedai
Renginiai Vilniuje
Renginiai Kaune, renginiai Klaipėdoje, renginiai Palangoje
Šlagbaumas
Fontanai, lauko židinys, supynės
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Steigiami STEAM centrai mokiniams, mokytojams ir mokslininkams

Publikuota: 2019-12-04 18:58
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Vilniaus universitetas (VU) kartu su Vilniaus miesto savivaldybe steigia STEAM centrą, kuris Vilniaus regiono moksleiviams ir visos Lietuvos vaikams taps tyrimų, atradimų ir inovacijų erdve. Nacionalinio STEAM tinklo, kuriam priklauso Vilniaus STEAM centras, steigimui įtakos turėjo kelios švietimo sistemos problemos.

Gamtos mokslo specialistų trūkumas šiuo metu jaučiamas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Remiantis Tarptautinės moksleivių vertinimo programos (PISA) tyrimų duomenimis, Lietuvos vaikų gamtamokslinis ir matematinis raštingumas atsilieka nuo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) šalių vidurkio. Nacionaliniai PISA rezultatai rodo didesnius nei kitose šalyse skirtumus tarp miestuose ir kaimuose, skirtingose socialinėse grupėse gyvenančių vaikų.

Pastarųjų metų stojimo duomenys rodo, kad Lietuvoje neauga tiksliųjų, gamtos, technologijų ir inžinerijos mokslų populiarumas, nepaisant kampanijos, nukreiptos prieš socialinius ir humanitarinius mokslus. Mokyklose ima vis labiau trūkti gamtos mokslų pedagogų, gamtamokslinio ugdymo studijų populiarumas didėja lėtai. STEAM centras turėtų padėti spręsti šias problemas.

Kas yra STEAM?

Lietuva, reaguodama į šiuos iššūkius ir jų neatitinkančią švietimo sistemą, ėmėsi veiksmų, kurie turėtų sustiprinti gamtamokslinį ugdymą – įsteigė STEAM centrą. Akronimas STEAM apima gamtos mokslus, technologijas, inžineriją, menus ir matematiką (angl. STEAM – science, technology, engineering, arts, maths).

VU Filosofijos fakulteto dekanas prof. Arūnas Poviliūnas teigia, kad galimos bent dvi prieštaringos STEAM sampratos. Remdamasis mokslo filosofu ir antropologu Bruno Latouru, profesorius pasitelkia garsų J. Camerono filmą „Įsikūnijimas“. Anot profesoriaus, pirmasis STEAM tipas galėtų būtų skirtas siekiantiems užkariauti Pandorą Žemės gyventojams. Tokią militaristinę interpretaciją puikiai atitinka ir STEAM istorija. STEAM kampanijai lemtingos įtakos turėjo ir Šaltasis karas, ir 1957 m. spalio 4 d. Sovietų Sąjungos paleistas „Sputnikas“. Antrasis STEAM tipas, jei vėl pasiremsime „Įsikūnijimo“ pavyzdžiu – skatinantis bendradarbiavimą su vietiniais Pandoros gyventojais naviais.

„Tad matote dvi STEAM versijas: viena susijusi su neoliberalia darbo rinkos konkurencija, o kita – su ekologine sąmone bei vartosena ir remiasi nūnai labai populiarėjančia žmonių ir nežmonių tinklaveika. Puikus tokio STEAM pavyzdys galėtų būti 2018 m. Venecijos bienalėje Nomedos ir Gedimino Urbonų inicijuota Pelkių mokykla. Iš esmės, STEAM galėtų būti suvokiamas kaip tam tikra ideologema, kuri sudaro prielaidas ir galimybes peržiūrėti gamtos mokslų studijas mūsų švietimo sistemoje“, – suvokimo skirtumus išryškina prof. A. Poviliūnas.

Kol kas STEAM daugiau suvokiamas užkariaujančios modernistinės paradigmos požiūriu. Kalbant tik apie gamtos mokslus, inžineriją, dažniau vadovaujamasi šiuolaikinės darbo rinkos interesais. Filosofijos fakulteto dekanas svarsto, ar tikrai tokia turėtų būti ir fakulteto, viso VU pozicija: „Formuojant savo sampratą, mums svarbiau inicijuoti kūrybingų žmonių sąjūdį, kuris būtų pajėgus, naudodamasis STEAM, nuolatos peržiūrėti, kaip turėtų būti vykdomos studijos, ir ne tik gamtos mokslų.“

Šiuo metu pagrindinis STEAM sąjūdžio VU pasiekimas yra suburta jaunų žmonių grupė – fizikai, chemikai, matematikai, biologai, inžinieriai, psichologai, filosofai ir pedagogai. „Jie, sudarydami daugiadalykę STEAM mokslininkų grupę, mokosi kartu dirbti ir turi didelį potencialą nuveikti didelius darbus kuriant STEAM metodiką, pergalvojant STEAM filosofiją ir generuojant bei puoselėjant žinojimą, kaip atnaujinti gamtamokslinio ugdymo turinį“, – sako prof. A. Poviliūnas.

STEAM centrai – mokslo bendruomenės ryšiams stiprinti

STEAM centruose plėtojamais mokslais siekiama sudominti mokinius, čia vykstančios veiklos yra skirtos pasiekimams gerinti, praktiniams gebėjimams stiprinti, kūrybiškumo, iniciatyvumo, verslumo ir lyderystės kompetencijoms, reikalingoms jų sėkmingai profesinei karjerai, ugdyti. STEAM skatins mokinius konkrečiau domėtis gamtos ir tiksliaisiais mokslais ir rinktis šių krypčių studijas. Pasak VU Fizikos fakulteto docentės Viditos Urbonienės, STEAM centras kurs mokslo bendruomenės ryšius: „Sukurta STEAM platforma padės nutiesti tiltus tarp mokinio ir mokslininko, mokytojo ir mokslininko, stiprins mokslo ir verslo bendradarbiavimą.“

Švietimo ir mokslo ministerijos nutarimu Lietuvoje yra kuriama dešimt STEAM centrų: trys metodiniai – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos miestuose ir septyni regioniniai ̶ Alytaus, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos apskričių teritorijose. Centrų steigimo planuose numatyta, kad kiekvienas STEAM centras turės tris standartizuotas laboratorijas (biologijos ir chemijos, fizikos ir inžinerijos, robotikos ir IT) ir po vieną specializuotą, regiono poreikius atitinkančią laboratoriją.

VU kuriamą Vilniaus metodinį STEAM atviros prieigos centrą sudaro aštuonios laboratorijos, kurios plačiau ir giliau aprėps visas standartizuotų laboratorijų kompetencijų sritis ir apims dvi specializuotas. Šis centras bus vientisas savo ugdymo turinio, metodikos ir proceso organizavimo požiūriu. VU STEAM centrą įkurs dabartinio Vilniaus planetariumo patalpose, jo steigimas finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų, VU ir Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis. Strateginį centro erdvių planavimą ir sklandų bendradarbiavimą tarp skirtingų šalių užtikrina VU Plėtros departamento direktorė Aurelija Jakubė ir to paties departamento projektų vadovė Monika Karnickaitė.

Vilniaus ir aplinkinių regionų 7–12 klasių mokiniams bus sudarytos sąlygos atlikti tyrimus specializuotose laboratorijose. Iki pietų atliekami tyrimai atitiks bendrąsias ugdymo programas: mokiniai susipažins, ką ir kaip tyrinėja šiuolaikiniai gamtos mokslai, be to, jie galės integruotai tyrinėti ir patiems mokiniams rūpimas problemas. Mokiniai bendradarbiaus su mokslininkais ir mokytojais, patys tyrinės, konstruos, modeliuos ir ieškos atsakymų į sudėtingus, aktualius, kelias mokslo sritis aprėpiančius klausimus, turės galimybių ieškoti atsakymų, kaip reikėtų spręsti globalias problemas. Popietinis centro laikas bus skirtas įvairioms neformaliojo švietimo veikloms, į kurias turės galimybių įsitraukti ne tik gimnazistai, bet ir darželių auklėtiniai.

„Tikimasi, kad centre mokiniai atras STEAM veiklas iš naujo ir tai jiems suteiks motyvacijos domėtis aplinkoje vykstančiais procesais ir juos geriau suprasti. Numatomose veiklose ypatingas dėmesys skiriamas kontekstui ir kasdienių iššūkių sprendimui. Bus siekiama, kad mokiniai išmoktų metodų, o tyrimus galėtų tęsti mokykloje arba namuose, pasitelkdami mokyklose turimą įrangą ar asmeninius mobiliuosius įrenginius“, – teigia VU Chemijos ir geomokslų fakulteto prodekanas doc. Ramūnas Skaudžius.

STEAM centras kvies aktyviai įsitraukti ir mokytojus – čia jie galės tobulinti kvalifikaciją. Pagal atviros prieigos principą bendradarbiaudami su mokslininkais mokytojai galės projektuoti mokslo infrastruktūros pritaikymą ugdymo procesui. VU Gyvybės mokslų centro mokslo darbuotojas dr. Paulius Tamošiūnas atskleidžia centro suteikiamas galimybes: „Nors šio centro pagrindinė tikslinė grupė yra mokiniai, tačiau labai norėtųsi, kad jis taptų esmine pagalbos mokytojui vieta, į kurią drąsiai kreiptųsi jau aktyviai veikiantys mokytojai ir būtų drąsinami šiandieninių galimybių dar neatradę kolegos. Tokia tarpdalykinė platforma turi visas galimybes reikšmingai prisidėti prie kokybiškai kitokio lygio ugdymo, kuriame mokiniai įgalinami tapti lygiaverčiais šiandienos problemų sprendėjais.“

Filosofijos fakulteto prodekanė Vida Jakutienė pažymi, kad centruose vykdoma veikla aprėpia itin daug mokslo sričių: „Kartu STEAM yra ir unikali galimybė atgaivinti pedagoginius tyrimus, kurti naujas metodikas ir mokymo priemones, dalyvauti organizuojant gamtamokslinio ugdymo turinio reformą. Būtent čia bus sukurtos sąlygos bendradarbiauti visiems: mokiniams, mokslininkams ir mokytojams; pedagogams, psichologams ir gamtos mokslų atstovams.“

VU fakultetų indėlis plėtojant STEAM

Steigiant Vilniaus STEAM centrą, bendradarbiauja keli VU padaliniai: Chemijos ir geomokslų fakultetas, Filosofijos fakultetas, Fizikos fakultetas, Gyvybės mokslų centras, Matematikos ir informatikos fakultetas ir VU Plėtros departamentas. Įvairių krypčių ir sričių mokslininkų grupė, į kurią įeina 19 asmenų, rengia metodines programas, sudaro įrangos ir priemonių, kurių reikės STEAM laboratorijose, sąrašus.

VU aktyviai plėtoja ir tarptautines veiklas – įstojo į Fraiburgo universiteto (Vokietija) koordinuojamą STEAM švietimo konsorciumą, jungiantį 16 Europos institucijų, dalyvauja Europos universitetų Coimbra tinklo STEM darbo grupės veiklose. Įgyvendindama tarptautinę Erasmus+ programą, koordinuoja STEAM centrų steigimą Azijos šalyse – dešimtyje Indonezijos, Tailando ir Vietnamo universitetų. Remiantis „Erasmus+“ strateginėmis partnerystėmis ir „Future Teachers Education: Computational Thinking and STEAM“ kuriami moduliai mokytojams. Pasak projektuose aktyviai dalyvaujančios VU Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto profesorės Valentinos Dagienės, šie projektai padeda geriau suprasti STEAM dalykų ugdymo svarbą: „Lietuvai labai svarbu matyti STEAM ugdymo kontekstą, diskutuoti, keistis nuomonėmis, o ypač – gauti pagalbos įgyvendinant konkrečius sprendimus.“


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kolegijos tampa universitetais?

Aukštųjų mokyklų mugėje vykusioje panelinėje diskusijoje aptartas LR Vyriausybės svarstomas siūlymas suvienodinti minimalius stojimų reikalavimus, stojantiems į kolegijas ir universitetus. Toks nutarimas gali stipriai sudrebinti binarinės aukštojo mokslo sistemos pamatus.

2020 m. į profesinio mokymo įstaigas numatoma priimti daugiau mokinių

Atsižvelgiant į darbdavių ir socialinių partnerių siūlymus, 2020 m. planuojama priimti į profesinio mokymo įstaigas 20 610 naujų mokinių, tai 420 daugiau nei pernai. Vyriausybė patvirtino 2020 m. priėmimo į profesinio mokymo įstaigas planą.

Europos kosmoso stovykla

Europos kosmoso stovykla – tai vasaros stovykla, vyksianti 2020 m. rugpjūčio 2–9 d. Norvegijoje. Stovykla skirta gimnazijų moksleiviams iš viso pasaulio, kurie domisi kosmosu, gamtos mokslais ir turi geras fizikos bei matematikos žinias.

2020 m. sausis
2020-01-22 20:41
KTU arsenalas studijų mugėje Kaune: nuo virtualios realybės iki kaleidoskopinio-holografinio tunelio
2020-01-22 16:05
VU studijų mugėje Kaune pristatys naujas programas ir stojimo aktualijas
2020-01-22 13:31
„Aukštųjų mokyklų mugėje 2020“ – dėmesys nemokamoms bakalauro studijoms
2020-01-16 19:54
„Microsoft“ galimybė studentams: kviečia kurti dirbtinio intelekto sprendimus
2020-01-16 07:36
Konkursas moksleiviams „Ateitis technologijoms“
2020-01-15 17:09
Darbo rinka: laukiami prie tvaresnio gyvenimo prisidedantys kūrėjai
2020-01-14 20:43
Viešojo sektoriaus inovatyvumo skatinimui – „Digital Lithuania Academy“
2020-01-08 18:47
Pakeista norminių studijų kainų skaičiavimo metodika: didės valstybės skiriama suma studijoms
2020-01-08 17:02
Šiauliuose bus stiprinamos specialiosios pedagogikos ir informatikos studijos
2019 m. gruodis
2019-12-23 12:11
Dalyvauk renginyje „Mokymasis iš „FinTech“ – kaip klaidos paskatina pokyčius“
2019-12-19 13:49
Aukštosios mokyklos pažėrė inovatyvių sprendimų kokybiškai senatvei užtikrinti
2019-12-18 15:47
Prezidentas dėkojo moksleiviams už pergales tarptautinėse olimpiadose
Daugiau...Paieška archyve
Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

ENEBA's game store

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2020 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Lyderystės mokymai, mokymai vadovams, vadovų mokymai
www.tripleo.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama