Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 2 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 2 d. 14:13
„Telia“ ir „Elinta Charge“ spręs didžiausią elektromobilių vairuotojų košmarą
Gegužės 2 d. 11:26
Elektromobilių segmente – nauja banga: alkūnėmis stumdosi vis daugiau gamintojų
Gegužės 2 d. 08:50
Ekspertai atskleidė, kam ir kada geriau nenaudoti „ChatGPT“
Gegužės 1 d. 21:08
Kibernetiniai nusikaltėliai naudoja NFC pinigų vagystėms iš žmonių
Gegužės 1 d. 15:32
Šią klaidą su mikrobange daro beveik visi: ne tik trumpina prietaiso gyvavimo laiką, bet ir kelia pavojų
Gegužės 1 d. 09:27
NEO TOOLS raktų komplektai lagaminuose
Balandžio 30 d. 20:39
Išmanusis telefonas nukrito ant žemės? Štai kodėl neverta iškart panikuoti, bet ir delsti pavojinga
Balandžio 30 d. 17:15
Nuo laboratorijos Vilniuje iki Tarptautinės kosminės stoties – lietuviškos molekulės prieš radiaciją
Balandžio 30 d. 14:39
5 aukštosios mokyklos skirs 1 mln. EUR finansavimą EDINA sistemos atnaujinimui
Balandžio 30 d. 11:29
Kvantiniai deimantai – įrankis ir karo lauke, ir vėžio diagnostikoje
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Kometos vanduo – beveik žemiškas

Publikuota: 2024-12-15 13:23
Tematika: Mokslo naujienos
Autorius: Kastytis Zubovas
Inf. šaltinis: „Konstanta 42“

Iš kur Žemėje atsirado vanduo? Mokslininkai jau seniai nesutaria šiuo klausimu. Vienas iš galimų šaltinių yra kometos. Atskirti potencialius šaltinius galima analizuojant juose esančio vandens (ar ledo) D/H santykį. Taip vadinamas santykis tarp deuterio – sunkesnio vandenilio izotopo, kurio branduolyje yra protonas ir neutronas – ir pročio, arba „paprasto“ vandenilio, kurio branduolį sudaro vienišas protonas. Žemės vandenyje deuterio yra maždaug vienas atomas iš 6500 vandenilio atomų. Skirtingose Saulės sistemos vietose jis gali būti ir aukštesnis – pavyzdžiui Veneroje ar Marse, – ir žemesnis, pavyzdžiui Jupiteryje ir Saturne. Daugelio kometų D/H santykis labai panašus į Žemės, todėl ir manoma, kad bent dalis Žemės vandens atkeliavo iš jų (kita dalis atkeliavo iš asteroidų – meteoritai rodo, kad ten šis santykis irgi labai panašus).

Kometos vanduo – beveik žemiškas
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Prieš dešimtmetį Europos kosmoso agentūros zondas „Rosetta“, skriedamas šalia kometos 67P/Čuriumov-Gerasimenko, atliko jos uodegos matavimus. Iš jų nustatytas D/H santykis bent kelis, jei ne keliasdešimt, kartų viršija Žemės vidurkį ir yra vienas didžiausių, išmatuotų bet kurioje kometoje. Šis rezultatas privertė suabejoti, ar kometos galėjo atnešti reikšmingą dalį Žemės vandens. Bet dabar, iš naujo išnagrinėję „Rosetta“ duomenis, mokslininkai padarė kitokią išvadą.

Skirtumas nuo ankstesnės analizės buvo įvertinimas, kaip dulkių egzistavimas pakeičia D/H santykį. Dulkės, kylančios nuo kometos paviršiaus, dažniausiai yra padengtos ledo sluoksniu. Tačiau šis ledas neatspindi visos kometos ledo sandaros: dulkes aplimpa gerokai deuteriu praturtintas ledas. Taip nutinka todėl, kad Saulės šviesa lengviau išgarina lengvesnes vandens molekules – tas, kuriose vandenilio izotopas yra protis. Taigi paviršiuje lieka deuterio prisotintas ledas. Dulkėms tolstant nuo kometos, ledas nuo jų nugaruoja, todėl aptinkamo deuterio gausa mažėja.

Išanalizavę, kaip išmatuotas D/H santykis priklausė nuo atstumo tarp „Rosettos“ ir kometos, tyrėjai nustatė, kad 120 kilometrų ir didesniu nuotoliu šis santykis nebesikeitė. Ten jis yra labai panašus yra Žemės vandens ir praktiškai nesiskiria nuo kitų kometų. Panaši išvada gauta ir nagrinėjant deguonies izotopų santykius. Šie rezultatai svarbūs ir planuojant kitas misijas į kometas ir panašius kūnus, nes padės geriau interpretuoti jų rezultatus.

Tyrimo rezultatai publikuojami „Science Advances“.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama