Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 19 d. 20:27
Ar verta mokėti 1000 eurų už kamerą telefone?
Gegužės 19 d. 17:39
„Huawei“ pristatė naujus išmaniuosius įrenginius: daugiau dėmesio sveikatos stebėjimui ir naujoms funkcijoms
Gegužės 19 d. 14:15
KTU profesorius M. Pal: Lietuvos energijos ateitis gali slypėti po žeme
Gegužės 19 d. 11:26
„Sony“ pristato naują triukšmo slopinimo evoliuciją – „WH-1000XM6“
Gegužės 19 d. 08:17
Kai DI tampa komandos nariu: kokių įgūdžių reikės šiandienos lyderiams?
Gegužės 18 d. 20:30
Pamirškite, ką iki šiol žinojote apie išmaniuosius telefonus: šie mitai daro jums meškos paslaugą
Gegužės 18 d. 17:24
50 proc. per metus augantis elektromobilių skaičius diktuoja infrastruktūros pokyčius: nuo kiekybės pereinama prie kokybės
Gegužės 18 d. 14:10
Dirbtinis intelektas VU mokslininką įkvėpė sukurti metodą, paspartinantį šviesą konvertuojančių sistemų tyrimus
Gegužės 18 d. 11:16
Elektriniu sunkvežimiu po Europą – misija (ne)įmanoma?
Gegužės 18 d. 08:26
Iki 15 metų – jokių socialinių tinklų: ES bręsta iniciatyva vaikams uždrausti naudotis „TikTok“ ir „Instagram“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

„Intel“ pradeda smegenis primenančių lustų gamybą

Publikuota: 2017-09-27 11:12
Tematika: Mokslo naujienos
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

„Intel“ pradeda eksperimentuoti su vadinamaisiais neuromorfiniais lustais, kuriuose bandoma tiksliau atkartoti tikrų smegenų funkcionavimą.

Lustų giganto tyrimų laboratorijoje sukurtame bandomajame „Intel Loihi“ procesoriuje yra 128 skaičiavimo branduoliai. Kiekviename branduolyje yra po 1 024 dirbtinius neuronus, tad visame luste iš viso yra daugiau nei 130 000 neuronų ir 130 milijonų sinapsių jungčių.

Remiantis neuronų skaičiumi, „Loihi“ lustas yra kiek sudėtingesnis už omaro smegenis. Tuo tarpu žmogaus smegenyse yra daugiau nei 80 milijardų neuronų. Kitaip tariant, šis lustas galės dar nė iš tolo neprilygsta žmogaus smegenų sudėtingumui.

„Intel“ pradeda smegenis primenančių lustų gamybą

Panašiai, kaip ir smegenys, „Loihi“ duomenis tarp neuronų perduoda kaip impulsų sekas. „Intel“ teigia, kad šis lustas gali prisitaikyti ir mokytis. Dabartinės naujausios mašininio mokymosi sistemos remiasi giliuoju mokymusi, kuriam reikalingi treniravimo modeliai, panaudojant milžiniškus duomenų masyvus ir daugybę kompiuterių. „Loihi“ lustui viso to intensyvaus treniravimo nereikia ir jis „mokosi pats“, sako „Intel“.

„Intel“ tyrėjai mano, kad toks lustas galėtų būti naudojamas prietaisuose, kurie turi mokytis realiu laiku: prie aplinkos pokyčių prisitaikančiuose autonominiuose dronuose ir automobiliuose; pradingusių žmonių ieškančiose kamerose; prie eismo sąlygų prisitaikančiuose šviesoforuose. Kadangi simuliuojami neuronai veikia pulsiniu režimu, lustas veikia efektyviau, nei tradiciniai lustai.

„Smegenys komunikuoja ne taip dažnai, kaip galėtume manyti, – duodamas interviu, sakė Narayan Srinivasa, „Intel Labs“ vyr. inžinierius ir mokslinis vadovas. – Šis lustas nenaudoja energijos, kol nėra impulso.“

„Intel“ nenurodė tiksliai, koks bus lusto efektyvumas, nes bandomasis pavyzdys dar neparengtas. Bet kompanija užsiminė, kad techninės įrangos energinis efektyvumas turėtų būti iki 1000 didesnis nei lustų, paprastai naudojamų dirbtinio intelekto sistemų treniravimui.

Pirmus bandomuosius lustus „Intel“ tikisi gauti lapkritį. Jie bus sukurti, naudojant „Intel“ 14 nanometrų technologinį procesą. Pirmuosius lustus kompanija planuoja pateikti universitetams ir DI tyrinėjantiems mokslininkams pirmoje 2018 metų pusėje.

Nors tikro procesoriaus „Intel“ dar neturi, kompanija kai kuriuos techninės įrangos bandymus jau atliko, naudodama programuojamus masyvus (FPGA), lustą, kurį galima perprogramuoti konkretiems tikslams. Naudodama FPGA, „Intel“ išbandė tokius dalykus, kaip kelio planavimas – tarkime, efektyviausio maršruto pasirinkimas iš vieno taško į kitus taškus žemėlapyje – ir žodyno mokymasis.

Srinivasa sakė, kad į neuromorfinio skaičiavimo idėjas gilinosi pastaruosius trejus metus, bet kompanija nėra pirmoji tuo susidomėjusi. „IBM Research“ neuromorfinius lustus tiria, naudodama „TrueNorth“ procesorius, kuriame irgi panašiai pasinaudojama žybsinčiais neuronais. „TrueNorth“ lustai, kuriuose yra 4096 branduolių ir 5,4 milijonai tranzistorių, naudoja vos 70 milivatų galią. Šis lustas simuliuoja milijoną neuronų ir 256 milijonu sinapsių – tai daugiau, nei „Intel“ pirmos kartos „Loihi“ bandomajame luste. Grubiai vertinant, „TrueNorth“ gali simuliuoti bitės smegenų ekvivalentą.

„Tai yra bandymas dabartinių silicio pagrindo technologijų ribose kaip įmanoma labiau priartėti prie smegenų“, – pernai duodamas interviu sakė IBM vyr. mokslininkas Dharmendra Modha, vadovaujantis „TrueNorth“ projektui.

Kai kurie DI ekspertai IBM būdą vertino skeptiškai. Kai 2014 metais IBM paskelbė apie „TrueNorth“, Yann LeCun, giliojo mokymosi pionierius ir „Facebook“ DI tyrimo grupės vadovas, rašė, kad tokiam lustui būtų sunku atlikti tokias užduotis kaip vaizdų atpažinimas, naudojant giliojo mokymosi modelį, vadinamą konvoliuciniais neurotinklais. Srinivasa sutiko, kad „Intel“ lustui irgi nelabai sektųsi susitvarkyti su kai kuriais giliojo mokymosi modeliais.

„Mes išnaudojame laiką, – sakė Srinivasa. – Giliajame mokymesi to nėra.“ Kad ir kur (ne)nuves „Intel“ neuromorfinio lusto eksperimentas, jis išryškina „Intel“ norą plėstis už dabar kompanijos dominuojamos tradicinių asmeninių kompiuterių ir duomenų centrų CPU rinkos ribų. Vis augant DI svarbai, „Intel“ bando imtis ir kitų lustų dizaino tipų. 2015 metais ji įsigijo FPGA gamintoją „Altera“ už 16,7 mlrd. dolerių, o pernai – DI lustų startuolį „Nervana“ už 400 mln. dolerių. Dabar DI rinkoje dominuoja konkuruojantis lustų gamintojas „Nvidia“ su savo grafiniais procesoriais.

Srinivasa sakė, kad dar reikės luktelėti 3–5 metus, kol „Loihi“ procesoriai pasirodys platesnei publikai už tyrimų laboratorijos sienų.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (1)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Medicininiai DI pokalbių robotai pasirodė esą žalingų patarimų specialistai

Ne visi žmonės turi galimybę apsilankyti pas gydytoją ar ligoninę, todėl medicininių pokalbių robotų atsiradimas suteikė vilties lengvai ir nuolat gauti kvalifikuotą medicininę konsultaciją. Tikėtina, kad ateityje tai taps realybe, tačiau kol kas tyrimai rodo, kad medicininiai pokalbių robotai labiau klaidina pacientus, nei padeda spręsti jų sveikatos problemas.

Kuriamas EBRAINS Lietuva centras: naujos galimybės neuromokslų ir neurotechnologijų plėtrai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Kauno technologijos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos pasirašė Jungtinės veiklos sutartį, kurios tikslas – sukurti nacionalinį EBRAINS centrą „EBRAINS Lietuva“ ir įstoti į tarptautinį EBRAINS tinklą.

Anglies ciklas senovės Marse

Žemės atmosferoje esantis anglies dvideginis tirpsta vandenyje ir formuoja įvairius karbonatinius mineralus, taip pat patenka į gyvus organizmus. Vėliau organizmai miršta ir sutrūnija, uolienos susitrina, ir anglies dvideginis vėl patenka į atmosferą. Šie virsmai sudaro vadinamąjį anglies apykaitos ratą. Dabar mokslininkai pateikė įrodymų, jog panašus ciklas vyko ir Marse.

2025 m. gegužė
2025-05-15 13:48
Kinija nusprendė į Žemę atgabenti Veneros debesų mėginius – juose gali slėptis nežemiška gyvybė
2025-05-14 15:30
Ankstyvų galaktikų foninė šviesa
2025-05-13 15:56
Marso raibuliai primena žemiškus
2025-05-13 07:47
Miniatiūrinis robotas, kurį po misijos suėda žuvys
2025-05-06 21:09
VU GMC mokslininkai – tarp pasaulio inovacijų lyderių „Young Inventors Prize 2025“ finale
2025-05-04 17:48
Marso vulkanizmo istorija
2025-05-02 21:09
Alfveno bangos Saulės vainike
2025-05-02 19:38
VU mokslininkų tyrimas apie 3D spausdinimą publikuotas prestižiniame žurnale „Light: Advanced Manufacturing“
2025 m. balandis
2025-04-29 18:24
Dirbtinis intelektas atskleidžia senovės Peru simbolius
2025-04-28 18:41
Technologijos mažina senjorų demencijos riziką – pataria mokslininkai
2025-04-25 21:07
Mokslininkai prijungė implantą tiesiai prie smegenų
2025-04-25 12:36
Titano upės neturi deltų
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama