Elektronika.lt
 2026 m. birželio 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 31 d. 16:36
Akademinės etikos iššūkiai pasaulyje
Gegužės 31 d. 10:09
Nuo pažangios kameros iki DI funkcijų: ką siūlo naujoji „Xiaomi 17T“ serija?
Gegužės 30 d. 16:26
Ilgos vasaros vaikystėje, trumpėjantys metai suaugus: kas vyksta su mūsų laiko pojūčiu?
Gegužės 30 d. 10:33
Naujasis „Philips Evnia 27M2N5201P“
Gegužės 29 d. 18:38
Ekspertė: net ir stiprūs mokiniai per matematikos egzaminą praranda taškus dėl tų pačių klaidų
Gegužės 29 d. 16:18
Tarptautinės kelionės: kur įmonės praranda pinigus?
Gegužės 29 d. 14:24
Nutekėjo „Registrų centro“ duomenys: ką sukčiai gali nuveikti su jūsų adresu ir asmens kodu
Gegužės 29 d. 12:17
Ar elektromobilis gali laimėti „Press Rally“?
Gegužės 29 d. 10:48
„Škoda“ pristatė „Epiq“ elektromobilį
Gegužės 29 d. 08:51
Ekspertas atsako: kada (ne)verta visiškai pereiti prie dirbtinio intelekto
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
RDR2 Mods
Euro Truck Simulator 2 Mods, WOT Mods, Assetto Corsa Rally Mods
Reklama
 Naujienos » Mokslo naujienos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Kosminėje erdvėje egzistuoja daugybė Visatų?

Publikuota: 2010-12-18 10:37
Tematika: Mokslo naujienos
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Londono universitetinės kolegijos mokslininkų grupė pareiškė kosminės kilmės mikrobangų fone (dar vadinamame reliktiniu spinduliavimu) aptikusi požymių, jog kitos visatos egzistavo ne tik iki Didžiojo sprogimo – jos egzistuoja ir dabar, tik už mūsų visatos ribų.

Jei šiemet buvo tikimasi, kad 2010 m. astronomijos mokslo pasaulyje populiariausia bus egzoplanetų tyrimų sritis, į astronomijos ir kosmologijos mokslų priešakines gretas pastaruoju metu išsiveržė reliktinio spinduliavimo tyrimai.

Mokslininkai, vadovaujami Stepheno Feeney, savo atradimus yra linkę grįsti visuotinio plėtimosi (arba infliacijos, angl. k. – „eternal inflation“) teorija. Esminė šio hipotetinio modelio idėja – mūsų visata yra dalelė amžinai besiplečiančios metavisatos (angl. k. – „meta-universe“ arba „multiverse“). Vadovaujantis šia teorija, mūsų visatą reikėtų įsivaizduoti kaip kosminį burbulą, kuris egzistuoja greta kitų burbulų-visatų. Tiesa, kitose visatose gali veikti visiškai kiti fizikos dėsniai.

Jei visuotinio plėtimosi teorija yra teisinga, tikėtina, kad mūsų visata kadaise yra susidūrusi su kitomis visatomis. Tai turėjo atsitikti dar tada, kai mūsų ir kitos visatos chaotiškai blaškėsi po meta visatą. Tų susidūrimų pėdsakų turėtų likti kosminės kilmės mikrobanginiame fone. Pastarasis susiformavo po Didžiojo sprogimo, tad mokslininkus domina kaip unikalus mūsų visatos istorijos įrašas.

Universitetinės kolegijos mokslininkai tokių tarpvisatinių susidūrimų pėdsakų mikrobangų fone aptiko analizuodami WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) zondo surinktus duomenis. 2001 m. iškeltas zondas pastarąjį dešimtmetį matavo po Didžiojo sprogimo likusio reliktinio spinduliavimo temperatūrą ir poliarizaciją. Jei paaiškės, kad aptiktos keturios dėmės iš tiesų ir yra tie „kosminiai randai“, tai gerokai sustiprins prielaidą, kad kažkur egzistuoja kitos visatos, su kuriomis kadaise yra susidūrusi mūsiškė.

Tačiau kol kas visa tai yra vienas didžiulis „jei“. Pirmiausiai, visai įmanoma, kad mokslininkai aptiko viso labo kažkokį statistinę duomenų registravimo netikslumą. Šios galimybės neatmeta ir S. Feeney, sakydamas, jog aptikti statistinių netikslumų tokiame kolosaliame duomenų masyve, kokį pavyko surinkti WMAP matuojant reliktinį spinduliavimą – visai įmanomas variantas.

Jei ankstesni R. Penrouzo teiginiai bus visuotinai priimti, Londono universitetinės kolegijos mokslininkų suformuluotas WMAP duomenų išvadas patvirtinti arba paneigti bus itin sunku. Tiesa, mokslininkai deda dideles viltis į planuojamą Planko (Planck) misiją, kuri astronomams turėtų pateikti tikslesnį reliktinės spinduliuotės fono vaizdą ir leistų nemažai hipotetinių teorijų įrodyti arba paneigti. Iki tol negalima atmesti galimybės, jog neaprėpiamame reliktinio spinduliavimo duomenų masyve galėjo įsivelti statistinių netikslumų ar paklaidų. Tad tvirtinti arba atmetinėti hipotetines teorijas kol kas dar per anksti.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Pasislėpę kvazarai stipriai pučia dujas

Daugumos didelių galaktikų centruose randamos supermasyvios juodosios skylės. Kai šios skylės aktyviai ryja aplinkines dujas, jos tampa kvazarais – ryškiausiais Visatos objektais.

Paukščių Tako disko perkrovimas

Paukščių Tako diskas yra pagrindinė matoma Galaktikos dalis. Jame mes gyvename, jį ir matome kaip Paukščių Tako juostą nakties danguje. Žinome, kad jis paplokščias, kad turi spiralinių vijų, kad Saulė jame juda daugmaž ratu, bet ir svyruoja aukštyn-žemyn. Tačiau kada šis diskas susiformavo ir kada jame žvaigždės ėmė suktis darniai, iki šiol buvo neaišku.

Tiesiogiai aptikta tarpžvaigždinė turbulencija

Erdvė tarp žvaigždžių mūsų Galaktikoje nėra tuščia – ją užpildo dujų debesys, kurie nuolat juda ir sūkuriuoja. Dalis dujų yra jonizuotos, o jonai ir elektronai iškraipo radijo bangų trajektorijas, panašiai kaip karšto oro virpesiai virš laužo iškraipo vaizdą už jo. Naujame tyrime mokslininkai aprašo pirmą kartą tiesiogiai užfiksuotą turbulencijos pėdsaką radijo spinduliuotėje.

2026 m. gegužė
2026-05-28 10:14
Tipinės uolinės egzoplanetos – veneriškos
2026-05-27 09:25
Europos geizeriai – tik triukšmas?
2026-05-26 17:07
Saulės aktyvumas greitina kosminių šiukšlių nukritimą
2026-05-25 07:15
13 milijardų metų Visatos struktūrų erdvėlapis
2026-05-24 13:26
Juodosios skylės, aplenkusios savo galaktikas
2026-05-23 13:26
Viena primityviausių žinomų galaktikų
2026-05-22 07:36
Ramiausias galaktikų spiečius slepia praeities audrą
2026-05-21 09:18
Ganimedo branduolys dar formuojasi
2026-05-20 07:03
Potvyniai senovės Marse – silpni
2026-05-19 07:27
Dirbtinis intelektas prognozuoja Saulės virpesius
2026-05-18 09:31
Dvinarės žvaigždės gimsta iš vieno disko
2026-05-17 13:24
Kvazarų tėkmės gesina žvaigždėdarą Visatos jaunystėje
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2026 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
ScriptHookV, GTA 5 Mods, GTA 5 Map Mods
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Būk saugus
elektroninėje erdvėje

www.esaugumas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
www.mokslofestivalis.eu
Reklama


Reklama