Elektronika.lt
 2026 m. gegužės 8 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 7 d. 20:30
Atskleidė, koks slaptažodis – stiprus
Gegužės 7 d. 18:23
DI statybos inžinierių nepakeis, bet gali būti geras padėjėjas
Gegužės 7 d. 16:32
Kaip pasirinkti internetą dirbant iš namų
Gegužės 7 d. 14:43
Kodėl dalis nemėgsta matematikos – ir ar tikrai?
Gegužės 7 d. 12:43
Kaip pakeisti telefoninio skambučio ir „FaceTime“ pokalbio garso ir vaizdo kokybę
Gegužės 7 d. 10:34
Kur dingo pradedantieji IT specialistai 2026-aisiais: kodėl DI atima ne patirtį, o „pirmąjį laiptelį“?
Gegužės 7 d. 08:27
Kodėl DI programėlės su mumis kuria toksiškus santykius?
Gegužės 6 d. 20:13
„PayPal" ir „Canva" pristatė tiesioginio atsiskaitymo įrankį kūrėjams
Gegužės 6 d. 18:53
KU „Inžinierių diena 2026“: nuo smalsumo iki ateities technologijų
Gegužės 6 d. 16:27
Ar daiktas laikomas kokybišku vien todėl, kad veikia? Teismų praktika sako – ne
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
RDR2 Mods
Euro Truck Simulator 2 Mods, WOT Mods, Assetto Corsa Rally Mods
Reklama
 Naujienos » Elektronika, technika Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Energetikos ministerijos iniciatyva „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) plečia galimybes įsirengti saulės elektrines vietovėse, kuriose tinklo pralaidumai yra išnaudoti. Kaimynai dabar gali burtis į bendrą gaminančių vartotojų grupę (BGVG) ir pasidalinti galingesnio transformatoriaus įrengimo kaštus. Ši paslauga skirta ESO klientams, kurių elektrinių prijungimo galimybės ribotos dėl 10/0,4 kV transformatorių pralaidumo trūkumo.

Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.
Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.

„Siekiame, kad kiekvienas mūsų klientas galėtų tapti gaminančiu vartotoju. Vietovėse, kuriose tinklo pralaidumai yra išnaudoti, mūsų klientai gali rinktis bent iš kelių alternatyvų: nuo nutolusios elektrinės parke iki saulės elektrinės sistemos su kaupikliu, o dabar ESO siūlo dar vieną – galimybę kaimynams burtis į grupę ir pasidalinti galingesnio transformatoriaus įrengimo kaštus“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.

Nauja ESO paslauga – bendra GV grupė

Bendros gaminančių vartotojų grupės paslauga skirta tiems ESO klientams, kurie negali prijungti pageidaujamos galios saulės elektrinės su generacija į tinklą kai yra išnaudoti 10/0,4 kV galios transformatorių pralaidumai.

„Į BGVG grupę galima jungtis tais atvejais, kai norint generuoti energiją į tinklą reikalingas didesnės galios transformatorius, nes šis tinklo elementas yra bendras visai grupei. Apie tokią galimybę klientus informuojame individualiai – pavyzdžiui, kai jie ESO svetainėje, skiltyje „Gaminantis vartotojas“, pasitikrina savo galimybes ir sužino, kad reikia keisti transformatorių, arba kai pateikus paraišką jos vertinimo metu nustatomas toks poreikis. Tokiais atvejais klientams el. paštu pateikiame informaciją apie galimybę formuoti BGVG“, – pažymi R. Juodkienė.

Paslaugos potencialas realiausiai matomas naujai besikuriančiose bendruomenėse, pvz.,naujos statybos kvartaluose, kur vienu metu didesnis kiekis vartotojų norėtų įsirengti saulės elektrines. Daugiau informacijos apie galimybes formuoti tokią grupę, galima rasti ESO svetainėje.

Sąmata mažėja keliolika kartų

ESO skaičiavimais, bendros gaminančių vartotojų grupės paslauga yra tikslinga, kai bent penkiems ar daugiau potencialių gaminančių vartotojų reikia keisti tą patį transformatorių.

Teisės aktai numato, kad klientas, dėl kurio turi būti atliekama rekonstrukcija, turi padengti 50 proc. kaštų, o bendros gaminančių vartotojų grupės paslauga leis šią sumą pasidalinti tarp visų norinčių.

Gavę ESO informaciją apie tokią galimybę, BGVG suformavę kaimynai galės pateikti bendrą paraišką, ir jiems bus parengtos techninės prisijungimo sąlygos su išdalinta transformatoriaus pakeitimo kaina, pvz., vienam gyventojui toks pakeitimas kainuotų 15 tūkst. eurų, tačiau šią sumą padalijus 15 kaimynų, kiekvienam tektų mokėti po 1 tūkst. eurų.

Klientams sumokėjus apskaičiuotas įmokas, ESO pradės rekonstrukcijos darbus. Jei kuris nors grupės narys nesumokės apskaičiuotos įmokos, grupė bus išformuojama – net jei kiti nariai sutiktų padengti likusią dalį. Tokiu atveju BGVG turi būti formuojama iš naujo ir teikiama nauja paraiška, nes sistema privalo perskaičiuoti kiekvienam GV tenkančią rekonstrukcijos kainą.

Plačios galimybės tapti gaminančiu vartotoju

Gaminančių vartotojų skaičius Lietuvoje jau viršijo 175 tūkst. Sąlygas tokiai sparčiai plėtrai sudaro valstybės parama bei supaprastintos ESO procedūros: tapti gaminančiu vartotoju galima neišeinant iš namų, naudojantis ESO savitarna.

Tapti gaminančiu vartotoju sudarytos sąlygos ir tankiai gyvenamose vietovėse, kur pasiekta tinklo pralaidumų riba. Tam yra bent kelios alternatyvos: įsigyti nutolusią saulės elektrinę parke; įsirengti elektrinę su kaupikliu, kurioje būtų kaupiamas elektros energijos perteklius; įsirengti saulės elektrinę, tačiau nustatyti apribojimą, kad į ESO tinklą būtų generuojama ne didesniu kaip 1 kW galios pajėgumu, o likusią elektros energiją naudoti vidaus tinkle ir kaupti elektros kaupiklyje.

Energetikos ministerija šiuo metu kaip tik yra inicijavusi kompleksinės paramos kvietimą gyventojams, įsirengiantiems ne mažesnės kaip 5 kW galios saulės elektrinę ir ne mažesnės kaip 10 kWh talpos elektros energijos kaupimo įrenginį su ne didesne kaip 1 kW leistina generuoti į ESO tinklą galia. Skiriamas paramos dydis išlieka nepasikeitęs ir priklauso nuo kaupimo įrenginio technologijos: įsirengus 5 kW saulės elektrinę su 10 kWh ličio geležies fosfato kaupimo įrenginiu skiriama 5 012 eurų, o pasirinkus ličio jonų technologiją – 4 572 eurai. Paramos mokėjimo prašymai įsirengus tokias saulės elektrines su kaupikliu gali būti teikiami iki 2026 m. birželio 30 dienos arba kol baigsis kvietimui skirtų lėšų suma.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Technologijos.lt

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2026 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
ScriptHookV, GTA 5 Mods, GTA 5 Map Mods
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Būk saugus
elektroninėje erdvėje

www.esaugumas.lt
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
www.mokslofestivalis.eu
Reklama


Reklama