Elektronika.lt
 2025 m. liepos 15 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 14 d. 20:26
Mokslininkai įspėja dėl dirbtinio intelekto žalos: jis vis dar nesuprantu mūsų elgesio, o tai gali kainuoti ir gyvybę
Liepos 14 d. 17:12
VDU mokslininkų kuriamas verslas – bemiegės naktys, begalė prototipų ir mediciną keičianti inovacija
Liepos 14 d. 14:17
„Renault“ pristato išskirtinį automobilį ugniagesiams
Liepos 14 d. 11:51
Tyrimas: tik 25% mūsų regiono įmonių išnaudoja DI potencialą
Liepos 14 d. 08:19
Kaip naudoti ir naujais žodynais papildyti „Apple Dictionary“ aplikaciją
Liepos 13 d. 20:33
Naudoji oro kondicionierių kasdien? Daugelis daro šią klaidą, kuri gali gerokai sutrumpinti jo tarnavimo laiką
Liepos 13 d. 16:48
Vienas monitorius – du charakteriai: „Philips Evnia 27M2N3800A“
Liepos 13 d. 12:15
KTU mokslininkė: dėl DI vertėjai ir kalbininkai yra ir bus prestižinė profesija
Liepos 13 d. 08:41
Ekspertai dalinasi patarimais: geresnes nuotraukas telefonu gali fiksuoti kiekvienas
Liepos 12 d. 20:17
„Facebook“ slepia daugiau nei manėte: apie šias funkcijas nežino beveik niekas
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Elektronika, technika Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

PCB gamyba namuose (panaudojant chemikalus)

Publikuota: 2001-05-15 11:17
Tematika: Elektronika, technika
Autorius: el. paštas Vytas Mikelaitis
Aut. teisės: el. paštas ©Elektronika.lt

Čia rasite keletą būdų kaip namų sąlygomis pasigaminti montažines plokštes (angl. PCB manufacturing) Jei kas turite kokį savo metodą ar galite kuo nors papildyti čia paminėtus, pasidalinkite su visais atsiųsdami savo variantus.

Atkreipkite dėmesį, kad tenka dirbti su cheminėmis medžiagomis - pasisaugokit, kad nepatektų į akis, o po darbo gerai nusiplaukite rankas su muilu (manome, kad tai puikiai turėtumėt žinoti ir patys). Svarbu ir tai, kad tiek dirbdami, tiek saugodami chemines medžiagas naudokite NEMETALINIUS indus.

1. Stiklinėje vandens ištirpinti 4-6 tabletes vandenilio peroksido ir atsargiai papildyti 15 - 25 ml koncentruotos sieros rūgšties. Tokiu tirpalu plokštė ėsdinama apie 1 valandą.

2. 500 ml karšto vandens ištirpinti 4-6 šaukštus valgomosios druskos ir 2 šaukštus vario sulfato (Ūkinių prekių parduotuvėse," BORDO MIŠINYS "). Šiuo kiekiu galima išėsdinti 200 kvadratinių centimetrų folijos. Ėsdinama apie 8 val., jei laikoma šiltai pavyksta ir greičiau.

3. 350 g chromo anhidrido išmaišyti 1 litre karšto vandens (60-70 laipsnių). Po to į tirpalą įdėti 50 g valgomosios druskos. Ataušusiu skysčiu galima ėsdinti. Ėsdinama apie 15 - 60 min.

4. Namų sąlygomis geležies chloridas: reikia 9 % koncentracijos druskos rūgšties, joje ištirpinti geležies drožlių. 25 tūriams druskos rūgšties pilama 1 tūris geležies drožlių. Supiltos į rūgštį drožlės laikomos keletą dienų. Geriausias variantas yra nueiti į radijo detalių parduotuvę ir nusipirkti geležies chlorido (kainuoja apie 5 Lt).

Sekantis uždavinys yra suformuoti pačius takelius ant plokštės. Takelių piešimui galima naudoti acetoninius dažus, arba nusipirkti raštinės reikmenų parduotuvėje "markerį" (Oil Base). Naudojant acetoninius dažus yra geriausias atvejis, nes po markeriu nupieštu takeliu gali pasiėsdinti, arba dėl tam tikrose vietose netolygiai esančio markerio sluoksnio takelis po ėsdinimo atrodo kaip "rėtis". Darant su acetoniniais dažais dažų sluoksnis būna storesnis ir takelių kokybė žymiai geresnė, tačiau trūkumas - naudojant acetoninius dažus sunku suformuoti plonus takelius (tam tikrą korekciją po takelių nupiešimo ir dažų išdžiuvimo galima padaryti naudojant adatą ar skutimosi peiliuką, nuimant kur reikia dažus). Taigi nereikia iš pradžių išsigąsti, jog takeliai susiliejo (čia naudojant acetoninius dažus) nes dar galima atlikti korekciją (kaip tą korekciją atlikti gali kiekvienas susigalvot). Beje reikia taip pat sugalvot kaip tuos acetoninius dažus užnešti ant plokštės (dažus galite pasidaryti įvairaus klampumo, svarbu kad jų būtų pakankamai). Dažams užnešti galim panaudoti ir švirkštą, tačiau dažniausiai dažai būna per tiršti paprastam medicininiam švirkštui, tačiau manyčiau kad nutrumpinus adatą būdas visai tiktų (tačiau iš praktikos galiu pasakyt, kad geriausiai kai dažai patys po truputį teka iš indo nei dar papildomai spausti, nors čia kaip kam patiks).

Kitas klausimas o kaip suformuot patį takelių vaizdą. Na šiais laikais yra jau nemažai ir programinių paketų (PCAD, Circuit Maker ir kt.) su kuriais padarę schema gausite spausdintinės plokštės takelių išdėstymą. Tačiau jei schemos paprastos tai greičiausias būdas suformuot takelius yra braižant ranka. Čia vėlgi yra keletas būdų ir dar kiekvienas gali prisigalvot savo. Galima takelių vaizdo piešinį suformuoti ant milimetrinio popieriaus (kad linijos būtų tikslesnės, nors ant pačios plokštės visiškai tokio pačio vaizdo kaip ant milimetrinio popieriaus negausite, bet idealiai padaryti ir nereikia, svarbiausiai teisingai). Prieš pradėdami piešti vaizdą geriausiai susirinkti visas detales, kad galima būtų žinoti jų matmenis ir užimamą plotą pačioje plokštėje. Reiktų tik pastebėti, kad sudarant takelių piešinį ant milimetrinio popieriaus būtinai žiūrėti elementų padėtį (nes tai yra kita plokštės pusė nei išdėstyti elementai ir tokiu būdu, pvz. mikroschemos išvadai piešiami apvertus mikroschemą) NESUMAIŠYKITE - kitaip schema neveiks.

Kitas metodas brangesnis ir reikalaujantis šiek tiek daugiau žinių. Pirmiausiai reikia gauti fotorezisto (buteliuko kaina apie 30 Lt) ir juo apipurkšti spausdintinę plokštę. Toliau atspausdinti ant skaidrės su kompiuteriu padarytą spausdintinės plokštės vaizdą (skaidrė permatoma, būna tiek lazeriniam, tiek rašaliniam spausdintuvui, lazeriniam A4 formato skaidrė pigesnė apie 1 Lt, rašaliniam apie 3-4 Lt), ją uždėti ant plokštės ir pakišti po ultravioletine lempa. Taip palaikius keltą minučių (eksponavimo laikas priklauso nuo fotorezisto tipo, taip pat atkreipkite dėmesį koks jūsų turimas fotorezistas, ar pozityvinis ar negatyvinis, nuo to priklausys, kaip reikės atspausdinti schemą ant skaidrės). Po eksponavimo reikalingas ryškinimas NaOH tirpale. Toliau paruoštą plokštę galima dėti į geležies chlorido ar kitokį ėsdinimo tirpalą.

Elektronika.lt redakcijos pastaba: pranešime yra reklaminių nuorodų.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (8)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Naudoji oro kondicionierių kasdien? Daugelis daro šią klaidą, kuri gali gerokai sutrumpinti jo tarnavimo laiką

Jeigu nori, kad tavo kondicionierius ne tik vėsintų, bet ir tarnautų daugiau nei vieną sezoną – svarbu žinoti kelis dalykus. Ne tik kaip valyti filtrus, bet ir kokių klaidų vengti. Nes kartais net viena netinkamai išvesta žarna ar per retai išvalytas šilumokaitis sumažina visą prietaiso naudą.

Jeigu savo namuose turite kaitlentę – reikėtų suklusti: šią klaidą daro daugelis, o tai gali brangiai kainuoti

Nesvarbu, ar tavo kaitlentė nauja, ar jau mačiusi daugybę vakarienių – jos paviršius reikalauja švelnaus elgesio. Viena per šiurkšti kempinėlė gali sugadinti stiklą visam laikui, o netinkama priemonė palieka matomas dėmes ar net pažeidžia jautrias zonas. Tuo tarpu tik keli paprasti žingsniai gali padėti viską išvalyti greitai ir be jokio vargo, be braižymų, be brangių valiklių ir be streso.

Įspėja dėl karščio pavojų: vasarą baterijos gali virsti sprogmenimis

Artėjant karštesniems vasaros orams, draudikai įspėja gyventojus apie riziką, kurią kelia netinkamai laikomos ar išmestos baterijos. Elektriniai paspirtukai, elektroninės cigaretės, išoriniai įkrovikliai, net mobilieji telefonai – visa tai gali tapti pavojingais įrenginiais, kurie esant aukštai temperatūrai ar mechaniniams pažeidimams gali užsiliepsnoti ar net sprogti.

2025-07-06 20:43
Ketinate įsigyti naują dulkių siurblį? Įvardintos klaidos, kurias daro daugelis pirkėjų ir paskui gailisi
2025-06-29 12:26
Technologijos, girdinčios jūsų kūno signalus: mokslininkė pataria, kaip išvengti perfekcionizmo spąstų
2025-06-26 08:51
Griaustinis artėja: ar tikrai telefonas pritraukia žaibą?
2025-06-17 14:05
Nuo triukšmo iki didelių sąskaitų: ženklai, kad jūsų buitinė technika jau pasiekė savo tarnavimo pabaigą
2025-06-15 10:35
Kokį pasirinkti – naudotą ar naują elektromobilį? Aptarė privalumus ir minusus
2025-06-12 17:16
Tyrimas atskleidė, kokius elektros prietaisus lietuviai naudoja dažniausiai: eksperto patarimai, kaip sutaupyti
2025-06-11 11:56
ABC: Kaip atpažinti, kad ličio baterija kelia grėsmę?
2025-06-04 20:21
Kaip tinkamai prižiūrėti televizorių? Šios paprastos klaidos gali pridaryti daug nuostolių
2025-06-03 20:28
Vaizdo projektorius ar išmanusis televizorius? Pasirinkimas, kuris gali kardinaliai pakeisti jūsų vakarus
2025-06-03 17:26
Patarė, kaip išsirinkti pirmą elektromobilį: dėmesys – poreikiams ir baterijos talpai
2025-06-02 20:27
Gartraukis burzgia, bet neduoda jokios naudos? Priežastis slypi tame, ką daro net 9 iš 10 žmonių
2025-06-02 14:13
Kai televizoriai tampa kibernetinių atakų taikiniu: ką daryti, kad jis būtų saugus?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama