Elektronika.lt
 2024 m. kovo 4 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 - Elektronikos komponentai
 - Elektronikos technologija
 - Parametrų apskaičiavimai
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvairi teorija
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Kovo 3 d. 15:26
Socialinių medijų žala mūsų psichinei sveikatai ir psichologo patarimai, kaip ją sušvelninti
Kovo 3 d. 09:21
Paaiškėjo svarbiausios technologijų tendencijos: 5G dominavimas, DI spurtas ir tvarus vartojimas
Kovo 2 d. 15:11
IT ekspertas įvardijo dažniausiai interneto svetainių savininkų daromas klaidas
Kovo 2 d. 09:36
Įprastą prefiksą „8“ pamiršime amžiams: kaip keitėsi numeriai Lietuvoje?
Kovo 1 d. 20:25
Barselonoje paskelbta apie naujas „Android“ funkcijas
Kovo 1 d. 18:24
Ekspertai įvardijo priežastis, kodėl buvo būtina uždrausti šių šiltnamio efektą sukeliančių dujų naudojimą
Kovo 1 d. 16:45
„Google“ DI asistentas atsinaujino: ką gali „Gemini“ ir kuo jis pranašesnis už „ChatGPT“?
Kovo 1 d. 14:45
„Enefit“ pristato elektromobilių viešojo įkrovimo stotelių tinklo plėtros tendencijas ir iššūkius
Kovo 1 d. 12:33
Klausimų daugiau, nei atsakymų: kaip įmonėms jau dabar pasiruošti spalį įsigaliosiančiai TIS2 direktyvai?
Kovo 1 d. 10:46
„Luminor Phone POS“ Lietuvoje jau išbandė daugiau nei 200 prekybininkų
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS22 Mapy
Farming Simulator 19 mody, FS22 Tractor, FS22 Mods
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Teorija, žinynai » Kompiuterija Dalintis | Spausdinti

Per didelis failas? Ką turite žinoti apie įrašų, nuotraukų ir kitų bylų glaudinimą

Publikuota: 2022-02-21 12:57
Tematika: Kompiuterija
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Daugeliui pažįstama situacija: norime išsiųsti failą el. paštu ar įkelti į USB atmintinę, tačiau prieš akis iššoka erzinantis pranešimas, kad jis per didelis. Tuomet atsidūstame ir bandome išsiaiškinti, kaip siunčiamą bylą suspausti ar, buitiškai kalbant, suzipinti. Atlikus šį veiksmą prisegtukas stebuklingai sumažėja, tačiau kaip ši kompiuterinė magija veikia?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Daugeliui pažįstama situacija: norime išsiųsti failą el. paštu ar įkelti į USB atmintinę, tačiau prieš akis iššoka erzinantis pranešimas, kad jis per didelis. Tuomet atsidūstame ir bandome išsiaiškinti, kaip siunčiamą bylą suspausti ar, buitiškai kalbant, suzipinti. Atlikus šį veiksmą prisegtukas stebuklingai sumažėja, tačiau kaip ši kompiuterinė magija veikia? Šias paslaptis atskleidžia paslaugų centro „Telia Global Services Lithuania“ IT paslaugų tiekimo specialistas Tomas Niparavičius.

Per didelis failas? Ką turite žinoti apie įrašų, nuotraukų ir kitų bylų glaudinimą
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„Failų glaudinimo technologijas galima padalinti į dvi dalis. Pirmoji – glaudinimas be nuostolių (angl. lossless), kuomet failai suspaudžiami išsaugant visus pradinius duomenis, pavyzdžiui, naudojant ZIP ar RAR archyvus. Antras būdas – nuostolingas (angl. lossy) glaudinimas, kuomet specialiais algoritmais pašalinami nebūtini, pertekliniai duomenys. Pastarojo pavyzdžiai galėtų būtų JPEG formato paveikslėliai ar MP3 muzikos įrašai“, – sako T. Niparavičius.

Abu failų suspaudimo būdai ir jų formatai daugeliui žmonių yra puikiai pažįstami ir kone kasdien naudojami. Tačiau ar kada susimąstėte, kaip failai sumažėja ir kur pasislepia tie megabaitai, o kartais – ir gigabaitai duomenų?

Paprasta, bet efektyvi gudrybė

Failą suspaudžiant į ZIP, RAR ar kitokį archyvą jo apimtis sumažėja, tačiau jį išskleidus gaunamas originalui identiškas failas. Naudojant glaudinimą be nuostolių failų turinys yra trumpinamas surandant pasikartojančius elementus ir juos užkoduojant, o pasikartojančiose dalyse paliekami tik programai suprantami kodai. Kuo daugiau kartotinių turi failas, tuo labiau jį galima suspausti.

Tekstiniame dokumente kodo simboliu gali tapti raidžių junginys, žodis ar žodžių junginys. Pavyzdžiui, greitakalbę „Pakopa po pakopos, pakopa po pakopos, pakopa po pakopos mes kopiame aukštyn“ sudaro 12 žodžių ir 75 simboliai su tarpais, taigi ją išsiųsti reikėtų 75 baitų. Tačiau trys žodžiai joje kartojasi kelis kartus, taigi jiems galime suteikti skaitinius kodus ir sukurti biblioteką:

  1. pakopa
  2. po
  3. pakopos

Dabar greitakalbę galėtume užrašyti taip: „1 2 3, 1 2 3, 1 2 3 mes kopiame aukštyn“ ir ji užimtų jau 39 simbolius su tarpais. Tiesa, biblioteka užima dar 18 simbolių, taigi greitakalbę „suspaudėme“ iki 57 simbolių. O jei skaitinį kodą 1 priskirtume visai frazei „pakopa po pakopos“? Tuomet užtektų užrašyti „1, 1, 1 mes kopiame aukštyn“ ir visa greitakalbė sudarytų vos 27 simbolius plius 18 simbolių biblioteka – viso 45 simboliai, beveik perpus mažiau nei originalas.

Kuo ilgesnis tekstas ir kuo jame daugiau pasikartojančių žodžių ar frazių, tuo labiau failą galime suspausti neprarasdami jokių duomenų. „Priklausomai nuo failo formato, jį gali sudaryti žodžiai ar tiesiog baitų sekos, kurias archyvavimo programa išanalizuoja ir įvertina, kaip geriausiai visa tai suspausti neprarandant duomenų. Tiesa, tam tikrais atvejais archyvavimas mažai gelbsti, pavyzdžiui, kai bandoma suspausti ir taip „taupaus“ formato failą“, – pastebi IT paslaugų tiekimo specialistas Tomas Niparavičius.

Kai nėra ko suspausti, belieka „apkarpyti“

Nuostolingas failų suspaudimo būdas yra kita alternatyva, kuomet archyvavimas nepadeda arba duoda pernelyg mažai naudos. Tai galioja tokiems failams, kaip nuotraukos, garso ar vaizdo įrašai. Šiuos failus sudaro tiek daug skirtingų elementų, kad juose sunku surasti pasikartojančias reikšmes.

Taikant nuostolingą glaudinimą iš failo pašalinami nebūtini, pertekliniai duomenys. Pavyzdžiui, garso įraše tai gali būti itin aukšto ar itin žemo dažnio garsai, kuriuos neišlavinta žmogaus ausis ir taip prastai girdi arba negirdi apskritai, nuotraukoje gali būti atsisakoma itin panašių atspalvių.

Tokiu būdu originalus garso įrašas ar nuotrauka, užėmusi 30–50 megabaitų (MB), suglaudintame MP3 ar JPEG formate teužima 3–6 MB vietos. Tačiau atkurti pradinio failo jau nebebus įmanoma – pavyzdžiui, jei profesionaliu fotoaparatu darytoje nuotraukoje buvo 20 skirtingų mėlynos atspalvių, JPEG faile gali likti tik keli jų ir atkurti visus turint tik suglaudintą failą bus neįmanoma.

„Žinoma, muzikos profesionalas nesunkiai atskirs suglaudintą įrašą, o fotografo akis nesunkiai įžvelgs skirtumą tarp RAW ir JPEG formatų. Visgi daugelis žmonių yra muzikos klausytojai ir fotografijos mėgėjai, taigi mums pilnai užtenka suglaudintų failų kokybės ir padaryti pakeitimai dažnai yra nepastebimi, o patogumas ir šių failų lengvumas smarkiai atsveria netektis“, – komentuoja „Telia Global Services Lithuania“ ekspertas.

Kada failo suspausti nederėtų?

Kartais glaudinimas nėra naudingas. Pavyzdžiui, į ZIP ar RAR archyvą dažnai neverta glaudinti nuotraukų, vaizdo ar garso įrašų, kadangi šie failai dažnai sumažėja vos keliais procentais, tačiau jų suspaudimas ir atkūrimas atima papildomai laiko – nuo keliolikos sekundžių iki kelių ar net keliolikos minučių, priklausomai nuo failų kiekio ir dydžio.

Taip pat, ar naudinga failą suspausti, priklauso nuo jo panaudojimo. Socialiniams tinklams ir asmeniniam naudojimui pilnai užtenka JPEG formato nuotraukų, tačiau jei ją ketinate spausdinti dideliu formatu ar naudoti profesionaliai (reklaminiame stende, ant žurnalo viršelio ir pan.), tuomet kiekviena detalė yra svarbi ir geriau naudoti RAW formato nesuspaustas nuotraukas.

Panaši situacija yra ir su muzikos įrašais. Daugelis mūsų kasdien klausomės suspausto formato įrašų, iš kurių yra pašalintos eilinio žmogaus ausiai negirdimos ir didelio skirtumo nedarančios detalės. Tačiau tikri melomanai, klausydamiesi įrašų naudodami profesionalią įrangą, šiuos niuansus girdi, todėl vertina originalius įrašus. Taip pat nesuspausti failai įprastai naudojami įrašų studijose, koncertų metų ir pan.
Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama