Elektronika.lt
 2025 m. gegužės 6 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gegužės 6 d. 20:22
Ką reikia žinoti prieš perkant belaidį įkroviklį
Gegužės 6 d. 17:20
Ekspertas tikina: dirbtinis intelektas – ne baubas, o pagalbininkas aptarnaujant klientus
Gegužės 6 d. 14:58
Elektromobiliai yra ekologiški – įvaizdis ar realybė?
Gegužės 6 d. 11:32
Ką daryti, jei tavo buvęs turi tavo slaptažodį?
Gegužės 6 d. 08:25
Pristatė revoliucinę idėją: jau netrukus dirbtinis intelektas visiškai pakeis mums įprastą apsipirkimą
Gegužės 5 d. 20:22
Tai ne tik sutapimas: štai kodėl atrodo, kad jūsų išmanusis telefonas girdi visus pokalbius
Gegužės 5 d. 17:29
Kaip sumažinti tarpus tarp piktogramų „Mac“ meniu juostoje
Gegužės 5 d. 14:18
Naujas požiūris į DI: nebe atsakymų mašina, o „smalsus vaikas“
Gegužės 5 d. 11:12
Tučtuojau perkraukite interneto modemą: skirtumą pajusite iš karto
Gegužės 5 d. 08:33
Senjorai apsipirkinės paprasčiau: maisto parduotuvėse pradeda veikti išmanioji pagalbos sistema
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai   | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Ką daryti, jei tavo buvęs turi tavo slaptažodį?

Publikuota: 2025-05-06 11:32
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiandien bendra paskyra – tarsi skaitmeninė santuoka, tačiau išsiskyrus ji gali virsti rimta kibernetine grėsme. Dalintis bendrų paskyrų slaptažodžiais su artimaisiais neatrodo pavojinga, iki kol informacija nenuteka ir nepakliūva į blogas rankas, rašoma „NOD Baltic“ pranešime žiniasklaidai.

Ką daryti, jei tavo buvęs turi tavo slaptažodį?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

„NOD Baltic“ vyresnysis kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET ekspertas Ramūnas Liubertas atskleidė, kaip tokios „smulkmenos“ gali virsti rimtais incidentais ir kokius namų darbus reikėtų atlikti, norint to išvengti.

Prisijungimas prie paskyros per viešą nesaugų interneto tinklą, to paties slaptažodžio naudojimas keliose skirtingose paskyrose arba tiesiog žinių stoka, kaip saugiai elgtis internete – dėl viso to gali kilti rimtų problemų. Užtenka vienos klaidos, ir net artimas žmogus (to nenorėdamas) gali atverti kelią prie bendros paskyros. O jei slaptažodį žino buvęs partneris, jis gali būti panaudotas ne pačiais geriausiais tikslais – nuo asmeninių laiškų skaitymo iki iš keršto suorganizuotų kibernetinių atakų.

Vienas iš patrauklių taikinių kibernetiniams sukčiams – paskyros, kuriomis naudojasi keli žmonės, nes jose paprastai galima rasti vertingos informacijos, pavyzdžiui, finansinių ataskaitų ar apmokėjimų, naudingų kontaktų, susirašinėjimų ar kitų konfidencialių duomenų. Be to, dažnai bendros paskyros turi saugumo spragų, nes nenaudojama dviejų veiksnių autentifikacija (angl. two-factor authentication, 2FA), o patys slaptažodžiai – paprasti, todėl lengviau įveikiami.

„Atrodytų, tokios nekaltos paskyros kaip „Go3“, „Spotify“, „YouTube Premium” ar „Netflix“ labai domina kibernetinius nusikaltėlius, nes jas užgrobę ir pardavę duomenis tamsiajame internete, gali lengvai užsidirbti, – aiškina kibernetinio saugumo ekspertas R. Liubertas ir priduria, kad paskyras bandoma perimti vykdant fišingo kampanijas – siunčiant apgaulingus el. laiškus ar SMS žinutes apie neva greitai pasibaigsiantį slaptažodžių galiojimą ir pan. – Jei tas pats slaptažodis naudojamas ir prisijungimui prie pagrindinės el. pašto dėžutės ar „Facebook“ paskyros, tuomet sukčiai gali veikti jūsų vardu: el. paštu ar per „Facebook Messenger“ kreiptis į artimuosius, draugus ar kolegas prašydami finansinės pagalbos arba kitos su jumis susijusios privačios informacijos.“

Tačiau ar yra išeitis, jei norisi maksimaliai pasirūpinti saugumu, tačiau ir patogiau, ir finansiškai labiau apsimoka turėti bendrą paskyrą?

Kaip pataria kibernetinio saugumo ekspertas, norint dalintis paskyra su kitu asmeniu, geriausia vengti tiesioginio slaptažodžio atskleidimo. Vietoje to rekomenduojama naudotis slaptažodžių tvarkyklėmis, kurios leidžia pasidalinti paskyros prisijungimais su kitu asmeniu, tačiau slaptažodis lieka paslėptas. Ši funkcija, angliškai vadinama „Share“, užtikrina, kad asmens slaptažodis nebus atskleistas, o paskyra vis tiek bus saugiai pasiekiama. „Prireikus, šią funkciją galima išjungti, ir kitas asmuo nebeturės prieigos”, – sakė R. Liubertas ir pateikė daugiau patarimų.

Kaip saugiai dalintis bendromis paskyromis?

  1. Naudokite stiprius slaptažodžius. Viena dažniausių saugumo spragų yra lengvai atspėjamų slaptažodžių naudojimas. Kiekvienai paskyrai turi būti naudojami unikalūs slaptažodžiai, sudaryti iš ne mažiau kaip 12 simbolių, įskaitant didžiąsias ir mažąsias raides, skaičius bei specialiuosius ženklus.
  2. Nenaudokite tų pačių slaptažodžių skirtingoms paskyroms. Kiekvienai paskyrai rekomenduojama naudoti unikalius, sudėtingus slaptažodžius, kurie turėtų būti laikomi slaptažodžių tvarkyklėse, įdiegtose tiek kompiuteryje, tiek mobiliajame įrenginyje.
  3. Naudokite slaptažodžių tvarkykles. Niekada nesidalinkite slaptažodžiu tiesiogiai – vietoj to verta pasinaudoti slaptažodžių tvarkyklėmis, kurios leidžia dalintis paskyromis be slaptažodžio atskleidimo. „Slaptažodžių tvarkyklė gali tapti patikimu ir saugiu sprendimu, leidžiančiu saugoti, generuoti ir automatiškai įvesti slaptažodžius vos keliais paspaudimais”, – sako kibernetinio saugumo ekspertas.
  4. Aktyvuokite dviejų veiksnių autentifikaciją. Tai ypač svarbu bendroms paskyroms, nes ženkliai sumažina įsilaužimo riziką, net jei slaptažodis būtų nutekintas. 2FA paslauga kai kuriose paskyrose jau yra integruota, tereikia ją aktyvuoti paskyros saugumo nustatymuose ir pasirinkti, kaip norite būti identifikuoti. Įjungiant 2FA apsaugą, rekomenduojama naudoti bendrą QR kodą su autentifikavimo programėlėmis – tuomet visi paskyros naudotojai galės jį nuskenuoti savo įrenginiuose. Taip kiekvienas asmuo galės generuoti identiškus laikinus kodus, galiojančius tuo pačiu metu.
  5. Reguliariai keiskite slaptažodžius. Bent kartą per metus atlikite vadinamą asmeninį „skaitmeninį auditą”, t. y. peržiūrėti visas paskyras ir atnaujinti jų slaptažodžius. Naudojant slaptažodžių tvarkyklę, visa tai būtų galima atlikti greitai ir paprastai.
  6. Stebėkite prisijungimo veiklą. Jei gaunate pranešimų apie paskyros pakeitimus, prisijungimus iš nepažįstamų įrenginių ar pastebite kitą jūsų neinicijuotą veiklą, tai gali būti įsilaužimo požymiai. Tokiu atveju nedelsiant pasikeiskite slaptažodį arba pasinaudokite slaptažodžio atstatymo funkcija („Pamiršau slaptažodį“), kad atkurtumėte paskyros saugumą.
  7. Ribokite prieigos teises. Jei įmanoma, suteikite skaitymo ar riboto naudojimo teises vietoje pilnos administratoriaus prieigos.
  8. Pasikeitus aplinkybėms, pašalinkite prieigą. Jei pasikeičia santykių statusas ar atsiranda kitos aplinkybės, geriau nedelsdami pašalinkite kito naudotojo prieigą prie paskyros. Tai galima padaryti pakeičiant slaptažodį, o naudojant slaptažodžių tvarkyklę, bendrą prieigą galima pašalinti vienu paspaudimu.
  9. Venkite prisijungimo iš nesaugių tinklų. Viešieji „Wi-Fi“ tinklai – viena dažniausių slaptažodžių nutekėjimo priežasčių. Jei būtina jungtis, naudokite VPN (angl. Virtual Private Network).
  10. Būkite atsargūs. Niekada nespauskite įtartinų nuorodų – net jei jos atrodo siunčiamos iš pažįstamų šaltinių, pavyzdžiui, el. laiškų ar SMS pranešimų apie „paskyros galiojimo pabaigą“, „nepavykusius mokėjimus“ ir pan.

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama