Elektronika.lt
 2025 m. liepos 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Liepos 12 d. 08:36
„Samsung“ pristatė „Galaxy Watch8“: laikrodžiai, kurie leis sekti net senėjimo procesus
Liepos 11 d. 20:49
Jeigu savo namuose turite kaitlentę – reikėtų suklusti: šią klaidą daro daugelis, o tai gali brangiai kainuoti
Liepos 11 d. 17:28
„Samsung“ pristatė naują sulenkiamų išmaniųjų kartą
Liepos 11 d. 14:23
Vilniaus universiteto tyrimas įvertino egzaminų rezultatus: kas daro didžiausią įtaką mokinių pasiekimams?
Liepos 11 d. 11:21
99 atvejais iš 100 navigacijos telefone pakaks, bet vienas kartas gali būti lemiamas: kada nerizikuoti?
Liepos 11 d. 08:43
„Astrolight“ sėkmingai išbandė lazerinio ryšio terminalą su Lietuvos Karinėmis jūrų pajėgomis
Liepos 10 d. 20:47
Mokslininkams pavyko tai, ko nesitikėjo niekas: saulė atskleidė slapčiausią savo pusę
Liepos 10 d. 17:58
Įspėja dėl karščio pavojų: vasarą baterijos gali virsti sprogmenimis
Liepos 10 d. 14:13
Kauno rajonas pristato išmaniąją naujieną gyventojams – startuoja oficiali savivaldybės programėlė
Liepos 10 d. 11:23
Tyrimas: Lietuvos jaunimas dirbtinį intelektą aktyviai naudoja mokymuisi, bet darbo paieškai – dar vangiai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kibernetinių nusikaltėlių pamėgtas „fišingas“: apsisaugoti padės kelios paprastos taisyklės

Publikuota: 2022-03-22 13:27
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Kibernetiniai sukčiai virtualioje erdvėje atlieka vis įmantresnes atakas, viena populiariausių ir plačiausiai naudojamų – „fišingas“ (angl. „phishing“). Kibernetinio saugumo grėsmių aptikimo rinkos lyderės „Cisco Umbrella“ ataskaitos duomenimis, praėjusiais metais apie 90 proc. duomenų saugumo pažeidimų įvyko dėl „fišingo“. Siekiant apsaugoti savo duomenis, svarbu žinoti, kaip šios atakos veikia, bei kokie veiksmai padės jų išvengti.

Asociatyvi nuotrauka – „Pexels“
Asociatyvi nuotrauka – „Pexels“

„Fišingas“ vykdomas klastojant SMS, elektroninius laiškus, reklamas, internetines svetaines ar net socialinių tinklų asmenines žinutes. Paspaudus ant nuorodų ar atlikus kitus prašomus veiksmus, kibernetiniai sukčiai iš vartotojų gali išvilioti pinigus, asmeninius duomenis ar prisijungimus“, – teigia Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas.

Šios kibernetinės apgaulės metu sukčiai apsimeta žinomų ir teisėtai veikiančių organizacijų atstovais bei pasinaudoję aktualiomis temomis (priminimas apie paskyros atnaujinimą, prašymas užpildyti klausimyną ar parsisiųsti informaciją) siekia išvilioti asmeninius vartotojų duomenis. Pagrindinės „fišingo“ taisyklės – svari priežastis (kodėl vartotojui svarbu pateikti duomenis ar spustelėti nuorodą) ir įtikinama aplinka veiksmams atlikti (oficiali laiško forma ar profesionaliai suklastota svetainė).

Vartotojas, paspaudęs nuorodą, yra nuvedamas į identišką ar labai panašų į originalų puslapį, kuriame prašoma įvesti prisijungimo duomenis ar asmeninę informaciją. Taip jie patenka tiesiai į nusikaltėlių rankas ir gali būti naudojami neteisėtoje veikloje – žmogus gali būti apvogtas, jo duomenys panaudoti įvairiose aferose ar naudojami šantažo tikslais. Laiškas ar žinutė be teksto ir nuorodų gali turėti priedus su kenkėjiška programine įranga, kurią atidarius įsilaužėliai gauna prieigą prie vartotojo kompiuterio ir pasisavina duomenis iš sistemos.

Dažniausi „fišingo“ apgaulės būdai

Kibernetiniai nusikaltėliai šioms atakoms naudoja 3 pagrindinius mechanizmus: kenkėjiškas interneto nuorodas, priedus ir apgaulingas duomenų įvedimo formas. Nors didžioji dalis „fišingo“ atakų vykdoma el. laiškais, nemažai jų naudojama ir internetinėse reklamose ar netikruose puslapiuose.

Kenkėjiškos naršyklės nuorodos nukreipia vartotojus į netikras svetaines arba puslapius, kuriuose įrašyta kenkėjiška programinė įranga. Šios nuorodos gali būti užmaskuojamos: niekuo nesiskiria nuo patikimos nuorodos, yra įterptos į logotipus ar kitus paveikslėlius.

Kenkėjiški priedai yra „užkrėsti“ kenkėjiškomis programomis, kurios gali pakenkti kompiuteriams ir juose esantiems failams. Parsisiuntus nepatikimus failus, šios kibernetinės „infekcijos“ gali plisti iš vieno kompiuterio į kitus tinklo įrenginius, pavyzdžiui, išorinius kietuosius diskus, serverius ir net debesijos sistemas.

Apgaulingos duomenų įvedimo formos prašo įvesti asmeninę informaciją, kaip prisijungimai, slaptažodžiai, adresas ar telefono numeris. Vartotojams pateikus šiuos duomenis, kibernetiniai nusikaltėliai juos gali panaudoti nelegaliems veiksmams atlikti.

Dar viena paplitusi kibernetinė ataka – sukčiavimas naudojant paieškos sistemas (angl. „search engine phishing“). Jos metu sukuriamos apgaulingos svetainės, skirtos išvilioti asmeninei informacijai ir atlikti tiesioginiams mokėjimams. Šiuose netikruose puslapiuose siūlomi pigūs produktai ir išskirtiniai pasiūlymai, siekiantys suvilioti vartotojus. Svetainės gali būti pateikiamos paieškos rezultatuose arba „iššokti“ kaip mokamos reklamos, pagal populiarius paieškos terminus. Vartotojai raginami susikurti paskyrą arba įvesti savo banko sąskaitos informaciją, kad galėtų užbaigti pirkimą, o sukčiai lengvai pasisavina šiuos duomenis.

Kaip neužkibti ant kabliuko?

Kibernetiniai nusikaltėliai gali parengti įtikinamus apgaulingus pranešimus, priedus ar net svetaines, kurias vartotojui itin sudėtinga atpažinti. Tačiau keletas svarbių taisyklių padės apsaugoti savo duomenis ir nepapulti sukčiams į rankas.

Kritiškai vertinkite tai, kam pateikiate savo asmeninius duomenis. Bankai ir kitos teisėtai veikiančios organizacijos ar institucijos neprašo prisijungimo duomenų bei asmeninės informacijos el. laiškais, telefonu ar socialiniais tinklais. Labai atsargiai vertinkite visus laiškus, kuriuose prašoma pateikti bet kokią asmeninę konfidencialią informaciją, o kilus įtarimui, susiekite su įmone ar organizacija oficialiu kontaktiniu numeriu ir pasiteiraukite, kam bus naudojami jūsų duomenys.

Patikrinkite svetainės adresą, siuntėjo paštą ir nuorodas. Svarbu atidžiai patikrinti svetainės adresą – verta atkreipti dėmesį į tai, kad tinklalapio adresas kartais būna beveik identiškas tikrajam tos organizacijos svetainės adresui (gali skirtis viena raidė ar simbolis). Suklastotą svetainę išduoda ir tai, jog ji neturi saugaus https ryšio ir spynos piktogramos prie domeno. Elektroniniame pašte svarbu peržiūrėti laiško siuntėjo adresą, nes banko ir kitų oficialių įstaigų darbuotojai rašo tik iš oficialaus el. pašto, o ne iš „Gmail“, „Yahoo“ ar kitų platformų. Jeigu pranešime yra nuoroda, nereikėtų skubėti jos atidaryti – užveskite pelę ir patikrinkite, ar išsiskleidusi svetainė sutampa su pateikta nuorodoje.

Neatidarykite įtartinų laiškų ir svetainių. Eilinė „fišingo“ ataka gali būti lengvai pastebėta iš gramatinių klaidų, nerišlių sakinių ir paslėptų nuorodų, tačiau tikslines bei rimtesnes atakas atpažinti daug sudėtingiau. Reikėtų kelis kartus peržiūrėti laišką, nuorodą ar svetainę ir patikrinti ne tik adresą, bet ir bendrą svetainės ar laiško vaizdą (kontaktus, turinį ir nuotraukas). Jeigu pastebite įtartinus laiško, pranešimo ar svetainės požymius, jos neatidarykite, neatrašykite į laišką ir svarbiausia, nepateikite asmeninių duomenų. Labai apdairiai vertinkite bet kokią iš nepažįstamo asmens gautą užklausą ar pasiūlymą.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kodėl buvusio darbuotojo elektroninis paštas gali tapti galvos skausmu?

Nutrūkus darbo santykiams, klausimai dėl buvusio darbuotojo elektroninio pašto dėžutės tvarkymo darbdaviams tampa rimtu iššūkiu.

Aplikacijų diegimas iš alternatyvių programėlių platinimo platformomų Europos Sąjungoje

Jei gyvenate Europos Sąjungoje, galite įdiegti aplikacijas į savo „iPhone“, kuriame veikia „iOS 17.4“ arba naujesnė versija, ne vien iš „Apple“ aplikacijų parduotuvės „App Store“, bet ir iš atsirandančių alternatyvių „iOS“ programėlių prekyviečių.

Patarė, kaip elgtis, jeigu tapote sukčių auka

Daugelis esame girdėję patarimų, kaip apsisaugoti nuo įžūlių sukčių ir piktavalių internete, tačiau, nepaisant visų prevencinių priemonių, kibernetinių nusikaltėlių aukų skaičius nemažėja – kone kasdien viešojoje erdvėje pasirodo pranešimų apie nutekintus asmens duomenis, išviliotus pinigus ar perimtas paskyras.

2025-06-28 16:32
Kaip pailginti laiką, kurį mažas „Mac“ ekrano vaizdo kopijos paveikslėlis yra matomas
2025-06-27 08:51
Masinis slaptažodžių nutekėjimas: NKSC pataria kaip apsaugoti save ir savo paskyras
2025-06-17 08:49
Grėsmių daugėja: patarė, kaip apsaugoti vaikus nuo pavojų socialiniuose tinkluose
2025-06-16 14:38
Ką daryti pamiršus „Apple ID“ slaptažodį ar elektroninio pašto adresą
2025-06-09 08:23
Ką daryti prieš parduodant, atiduodant ar dovanojant savo „iPhone“ ar „iPad“
2025-05-29 08:23
Kaip „macOS“ paslėpti failus ir aplankus
2025-05-12 17:28
Mobiliojo telefono naršyklė gerai jus pažįsta: kuri renka daugiausiai privačių duomenų?
2025-05-12 11:14
Sukčiai internete kėsinasi ir į vaikus: ekspertas papasakojo, kaip apsisaugoti
2025-05-06 11:32
Ką daryti, jei tavo buvęs turi tavo slaptažodį?
2025-05-05 17:29
Kaip sumažinti tarpus tarp piktogramų „Mac“ meniu juostoje
2025-04-16 20:23
Daugiau jokių dramų ir keistų įrašų: 7 paprasti socialinio tinklo „Facebook“ triukai
2025-04-14 17:28
Tik slaptažodžio nepakanka: apsaugos priemonė, apie kurią dažnas pamiršta
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

Programuotojas Tautvydas – interneto svetainių-sistemų kūrimas

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Ets2 mods, Ats mods, Beamng drive mods
allmods.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama