Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 26 d. 20:22
Kaip skaitmeninė transformacija keičia dėstytojų darbą
Balandžio 26 d. 18:43
Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: kokių galių mūsų išmaniesiems suteiks „Android 15“ atnaujinimas?
Balandžio 26 d. 16:49
Automobiliuose vis dažniau naudojamos kameros, kurios pakeičia įprastinius veidrodėlius: kokie tokio sprendimo privalumai ir trūkumai?
Balandžio 26 d. 14:29
„Instagram“ ruošia kritikuojamą funkciją: leis realiu metu matyti draugų buvimo vietą
Balandžio 26 d. 12:41
Švarus telefonas veiks gerokai greičiau, ilgiau neišsikraus
Balandžio 26 d. 10:20
Naujieji „Audi“ įkraunami hibridai Q7 ir Q8 elektros režimu įveiks iki 90 km atstumą
Balandžio 26 d. 08:04
Išskirtinės JUNG naujienos svarbiausioje statybų verslui skirtoje parodoje „RESTA“
Balandžio 25 d. 20:47
Nuo asfalto nulipti drąsinantis elektrinis SUV: kaip gamintojai dėlioja šį pasjansą?
Balandžio 25 d. 18:22
Kosmoso agentūrai NASA Lietuvoje sukurtas palydovas pasiekė orbitą – testuos saulės bures
Balandžio 25 d. 16:36
AOC dovana turinio kūrėjams – tobula drobė tikroms spalvoms „Graphic Pro U3 Series“
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

4 paplitę kibernetinio sukčiavimo būdai – įsidėmėkite ir neapsigaukite

Publikuota: 2021-10-19 08:14
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt / Pranešimas spaudai

Kibernetinių duomenų pasisavinimas pasaulyje atsirado beveik prieš trisdešimt metų ir per šį laiką tobulėjo bei keitėsi. Šiandien įmonės skiria daug dėmesio bei resursų tiek savo kibernetinių duomenų apsaugai, tiek ir darbuotojų švietimui, kaip atpažinti piktų kėslų turinčius kenkėjus internete.

4 paplitę kibernetinio sukčiavimo būdai – įsidėmėkite ir neapsigaukite
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas, pranešime spaudai pristato keturias labiausiai paplitusias kibernetines apgaules ir būdus, kaip jas atpažinti.

(Ne)spauskite nuorodos laiške

Labiausiai pasaulyje paplitęs kibernetinės duomenų vagystės būdas – sukčiavimas elektroniniais laiškais. Dažniausiai nusikaltėliai prisistato gerai žinoma, patikima įmone ir rūpestingu tonu perspėja, kad jūsų sąskaitai ar paskyrai gresia pavojus. Taip pat ragina kuo skubiau spustelėti laiške atsiųstą nuorodą.

Ši nuoroda nuveda, pavyzdžiui, į suklastotą banko svetainę, kurioje prašoma suvesti savo prisijungimo duomenis – nuo slaptažodžių iki kortelės kodų. Pastarieji ir yra sukčių taikinys, nes gauti duomenys naudojami pinigams iš jūsų į sukčių sąskaitą pervesti, pirkiniams internetu įsigyti ar net tapatybės vagystei.

Galimas ir kiek kitoks scenarijus – paspaudus ant nuorodos, į kompiuterį atsiunčiamas dokumentas su kenkėjiška programa. Tokiu būdu programos siuntėjas gali pasisavinti jūsų kompiuteryje esančius duomenis arba nepastebėtas bet kada prisijungti prie kompiuterio ir matyti, ką darote. Taip pat gali užkoduoti visus kompiuteryje esančius duomenis ir prašyti už jų „išlaisvinimą“ išpirkos.

Kaip elgtis? Jokiu būdu šių nuorodų nespauskite ir dokumento nesisiųskite paskubomis. Įsitikinkite, kad tikrai naudojatės tokios įmonės paslaugomis. Verta išsiaiškinti, ar tokia įmonė egzistuoja ir joje dirba pasirašęs asmuo, ar sutampa nuoroda laiške su oficialios svetainės adresu.

Derėtų atkreipti dėmesį ir į siuntėjo pašto adresą – gal jame yra klaidų? Sukčiai dažnai pakeičia vos vieną kitą adreso raidę, kad šis atrodytų kaip įmanoma tikroviškiau.

Taip pat pažiūrėkite, kokiu metu laiškas išsiųstas. Gana dažnai tokių laiškų žmonės sulaukia neįprastu metu – naktį ar prieš darbo valandas. Tai yra pirmieji įtarimų keliantys ženklai. Sulaukę tokio laiško iš karto susisiekite oficialioje įmonės svetainėje nurodytais kontaktais ir niekada neskambinkite laiške nurodytais kontaktais.

Gavę laišką iš banko atstovu prisistačiusio asmens, nespauskite banko nuorodos laiške, nes ji gali būti apgaulinga. Patys naršyklėje susiraskite oficialią banko svetainę ir skambučių centro kontaktus. O jei bendrovė nėra žinoma, tokį laišką išvis geriau ignoruoti.

Internetinė „banginių medžioklė“

„Banginių medžiokle“ vadinamas sukčiavimo būdas, kai pasinaudojama aukščiausio lygio įmonių vadovais. Tai gali būti bendrovės generalinis direktorius, finansų direktorius ar bet kuris kitas vadovaujantis asmuo.

Iš sukčių gautame laiške būna parašyta, kad įmonė susidūrė su finansinėmis, teisinėmis ar kitomis problemomis, apie kurias vadovas daugiau sužinos spustelėjęs nuorodą, kuri ir yra kenkėjiška.

Kaip elgtis? Tokius laiškus paprastai siunčia valstybinėmis institucijomis arba gerai žinomomis įmonėmis apsimetę asmenys. Prieš paspausdami nuorodą ar dokumentą visada susisiekite oficialioje įmonės svetainėje nurodytais kontaktais ir pasitikrinkite, ar tikrai laiškas buvo siųstas.

Įtartini vadovo prašymai

Žmonės tampa vis budresni ir atidesni, bet jei informacijos prašo vadovas, budrumą gali akimirkai prarasti. Įtarimų keliantys vadovų prašymai vadinami asmenine ataka – sukčiai prieš siųsdami laišką išanalizuoja vadovo vardą, asmeninę aplinką, socialinius tinklus, įmonę ir panašiai.

Tokios apgavystės dažniausiai nukreiptos į žemesnės grandies darbuotojus, pavyzdžiui, vadybininką ar buhalterį. Apsimesdamas įmonės vadovu, piktavalis klausia, kaip atlikti, pavyzdžiui, tarptautinį pavedimą. Darbuotojui pateikus informaciją apie tai, kokių duomenų reikia, „direktorius“ juos atsiunčia ir paprašo buhalterio padaryti pavedimą už jį, žinoma – į sukčių sąskaitą.

Kaip elgtis? Ir šiuo atveju pirmiausia patikrinkite siuntėjo elektroninio pašto adresą. Nepažįstamas arba klaidingai parašytas adresas – signalas, kad jus bando apgauti. Turėkite mintyje, kad vadovai dažniausiai nesiunčia laiško, kad darbą padaryti reikia kuo skubiau, apie jį neįspėjęs skambučiu. Taip pat, sulaukę įtartinų prašymų iš vadovo, visuomet su juo susisiekite telefonu ir pasitikslinkite, ar jis tikrai prašė atlikti pavedimą arba suteikti duomenis.

Viešo „Wi-Fi“ pinklės

Viešai prieinamas internetas taip pat yra vienas iš dažniausių kibernetinių duomenų pasisavinimui naudojamų būdų. Kibernetiniai sukčiai žmonių lankomose vietose sukuria kenkėjišką „Wi-Fi“ tinklą. Jo pavadinimas skamba panašiai, kaip šalia esančio restorano, kavinės ar kitos įstaigos pavadinimas. Tačiau šis tinklas būna neapsaugotas slaptažodžiu, todėl prie jo lengva prisijungti.

Prisijungus prie tokio viešo tinklo, sukčiams sukuriama galimybė stebėti, ką jūs veikiate internete arba pateikti netikrų, bet labai panašių į oficialias, svetainių kopijas. Jos skirtos pasisavinti jūsų kibernetinius duomenis – prisijungimo vardą, slaptažodį ir kitus.

Kaip elgtis? Paprastai ekspertai rekomenduoja nesijungti prie viešo „Wi-Fi“ ir geriau laiškams atrašyti ar pavedimui atlikti naudoti mobilųjį internetą. Jeigu neturite kitos išeities ir prisijungti prie viešo „Wi-Fi“ būtina, rekomenduojama prie jo jungtis naudojant virtualų privatų tinklą (angl. Virtual Private Network, VPN). Prisijungus prie VPN, jūsų IP adresas bus paslėptas, o siunčiami duomenys užšifruoti. Taip trečiosios šalys negalės stebėti jūsų veiksmų internete ir pasisavinti jūsų duomenų.


15min.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kibernetiniai išpuoliai: „fintech“ ekspertai pataria, kaip apsisaugoti ne tik jums, bet ir kokių priemonių imtis versle

Tobulėjančioms technologijoms sparčiai transformuojant verslus, vietoje nesėdi ir kibernetiniai piktavaliai. Laikui bėgant, kibernetinės grėsmės vis labiau vystosi, todėl sukčiams darosi paprasčiau pergudrauti saugumo sistemas ir žmones.

„Lockdown“ režimas, kam jis skirtas ir kaip jį naudoti?

Jei manote, kad esate didelės rizikos zonoje ir yra tikimybė, kad į jus nusitaikys samdinių šnipinėjimo programos, arba tiesiog neprieštaraujate prarasti kai kurių „iOS“ funkcijų papildomo saugumo vardan, „Apple“ „Blokavimo režimas“ („Lockdown mode“) yra stebėtinai naudingas.

Kaip apsaugoti save nuo kibernetinių grėsmių? Eksperto patarimai

Patyręs kibernetinio saugumo ekspertas dalyvauja „Rewire“ projekte, kuris vykdomas Mykolo Romerio universitete kartu su 24 partneriais iš 13 šalių. Projekto tikslas – padėti žmonėms saugiai naudotis technologijomis ir suvokti kibernetinio saugumo svarbą.

2024-03-25 08:40
Kaip „iOS 17.3“ įgalinti pavogto įrenginio apsaugą
2024-03-06 20:25
Programišiai didina apsukas – kokios verslo galimybės išlikti saugiam?
2024-03-04 17:28
Kaip „macOS Sonoma“ išjungti kalbos indikatorių
2024-03-02 15:11
IT ekspertas įvardijo dažniausiai interneto svetainių savininkų daromas klaidas
2024-02-29 16:25
Brangiau kainuoja kibernetinių atakų pasekmės ar apsauga?
2024-02-12 10:23
Draudikai pataria, kaip valdyti kibernetinius incidentus
2024-02-08 14:48
Šiuolaikinių tėvų realybė – vaikus internete viliojantys nusikaltėliai: kaip jų išvengti? (1)
2024-02-08 10:29
Dirbtinis intelektas tampa sukčių įrankiu: kaip apsaugoti savo svetainę?
2024-02-07 16:24
Sąskaitos, el. bankininkystė ir socialiniai tinklai: paaiškino, kaip elgtis su mirusio artimojo paskyromis
2024-01-31 12:19
Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti svarbius duomenis
2024-01-22 14:35
Kaip „iOS 17“ susikurti ir naudoti asmeninį balsą
2024-01-15 18:25
Kaip apsaugoti vaikus nuo internete tykančių pavojų?
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama