Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 18 d. 20:33
„Audi Q6 e-tron“ platformos inovacijos: išradingas paprastumas, 800 voltų spartusis įkrovimas ir išmanusis temperatūros valdymas
Balandžio 18 d. 17:23
Šiaulių gimnazistų išradimas gali pagerinti tragiškus matematikos egzaminų rezultatus: siūlo mokytis... žaidžiant
Balandžio 18 d. 14:22
Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami
Balandžio 18 d. 11:15
4 iš 10 šalies gyventojų be sutikimo gauna el. laiškus su reklamomis. Ar tai teisėta?
Balandžio 18 d. 08:43
Kaip išvengti didžiausių stojančiųjų klaidų
Balandžio 17 d. 20:25
Mokėjimo kortelių duomenis internete gali pavogti: paaiškino, kaip neapsigauti ir neprarasti pinigų
Balandžio 17 d. 17:52
Roveris „Curiosity“ pradėjo naujo Marso regiono tyrimus
Balandžio 17 d. 14:35
Visapusis namų klimato valdymas su „Komfovent KOMBI“
Balandžio 17 d. 11:38
Atskleistos itin detalios smegenų nuotraukos, padarytos galingiausiu pasaulyje MRT aparatu
Balandžio 17 d. 08:23
Paprastai ir aiškiai: kodėl įspėjamuosius pranešimus kartais gauna ne visi gyventojai?
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kibernetinio saugumo eksperto patarimai, kaip apsisaugoti nuo kibernetinių incidentų

Publikuota: 2021-02-10 18:49
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Kibernetinių incidentų skaičius Lietuvoje kasmet vis didėja, o kibernetinio saugumo eksperto Edvino Kerzos teigimu, pastaraisiais metais padaugėjo kibernetinių atakų, kurios ne tik įsilaužia į sistemas, bet ir skleidžia tikrovės neatitinkančią informaciją. Pasak jo, kibernetiniai incidentai gali pakenkti tiek šaliai, tiek įmonei, tiek gyventojui, o apsisaugoti nuo jų padėtų kibernetinio saugumo taisyklių laikymasis.

Kibernetinio saugumo eksperto patarimai, kaip apsisaugoti nuo kibernetinių incidentų
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

E. Kerza sutinka, jog kibernetinis saugumas daugeliui atrodo tolima ir nepažinta tema, tačiau tikina, kad viskas prasideda nuo domėjimosi. „Juk ir nemokėdami gaminti gebame internete susirasti receptą, pagal jį nusipirkti ingredientus ir vadovaudamiesi instrukcijomis pagaminti. Tas pats ir su kibernetiniu saugumu – egzistuoja ir laidų „Youtube“, ir straipsnių internete, o Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) internetiniame puslapyje keliais mygtuko paspaudimais galite pasitikrinti, ar jūsų kompiuteryje neužfiksuota įtartina veikla“, – pataria jis.

Ekspertas taip pat rekomenduoja kiekvienam gyventojui perskaityti pernai išleistą pirmąjį kibernetinio saugumo vadovą. „Nors jis skirtas smulkioms ir vidutinėms įmonėms, tačiau yra parašytas kiekvienam suprantama kalba ir, mano nuomone, yra kiekvieno piliečio kibernetinė Biblija su patarimais ir konkrečiais pavyzdžiais“, – teigia E. Kerza.

Sutrikdo institucijų ir įmonių veiklą

Pasak pašnekovo, 2019 m. buvo užfiksuotas 3241 kibernetinis incidentas – tai triskart daugiau, nei ankstesniais metais. „Svarbu paminėti, kad skiriami įvykiai ir incidentai. Kibernetiniais įvykiais laikome visus įvykius nuo pačių smulkiausių, pavyzdžiui, į e. paštą išsiunčiamo laiško su virusu užkrėsta nuoroda, o kibernetiniais incidentais – tokius atvejus, kai padaromas rimtas poveikis ir žala piliečiui, įmonei ar valstybei“, – sako jis, primindamas, jog anksčiau buvo skaičiuojami visi kibernetiniai įvykiai ir jų kiekis Lietuvoje siekdavo apie 50 tūkst. per metus.

Tarp rimtų kibernetinių incidentų – praėjusių metų pabaigoje įvykusi kibernetinė ataka prieš Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC), dėl kurios jis kurį laiką negalėjo apdoroti naujausių koronaviruso duomenų. Atakos metu centro darbuotojams buvo išsiųsti e. laiškai su priedu, kurį atsidarius virusas užkrėtė visus tinkle esančius kompiuterius. Dėl to kurį laiką neveikė centro e. paštas, taigi informacijos gavimas bei teikimas buvo gerokai apsunkintas.

Plačiai nuskambėjo ir 2019 m. pavasarį įvykęs incidentas, kuomet į „Kauno vandenų“ svetainę įsibrovęs virusas ne tik sutrikdė jos veiklą, bet ir užšifravo dalį klientų duomenų. „Laiku nesustabdžius tokios atakos, visas Kaunas rizikavo likti be vandens. Laimei, taip nenutiko. Visgi dažniau apie įvykį pranešama tuomet, kai jau žala padaryta – pavyzdžiui, viena įmonė kreipėsi tik tada, kai dėl įsilaužimo nebegalėjo susimokėti mokesčių“, – pasakoja ekspertas.

E. Kerzos teigimu, pastaruosius porą metų ypač padaugėjo kibernetinių ir informacinių atakų, kai vienu metu yra ir nulaužiama sistema, ir skleidžiama tiesos neatitinkanti informacija – melagienos. „Jei prieš 5 metus tokia informacija keldavo šypseną, nes būdavo nekokybiška, pavyzdžiui, akivaizdžiai sumontuotos nuotraukos, tai dabartinių atakų kokybė yra aukšta ir net profesionalams būna iššūkis atskirti, ar skelbiama informacija teisinga“, – pastebi pašnekovas.

Slaptažodis – ilga ir sudėtinga kombinacija

Nepaisant minėtų atakų prieš įmones, eksperto teigimu, jų taikiniu galime tapti kiekvienas. „Gyvename amžiuje, kai apskritai visos mūsų veiklos ir mes patys esame išsikėlę į skaitmeninę erdvę, kur tiek dokumentai, tiek nuotraukos, net kažkada buvęs ranka rašytas parašas šiandien turi kitą – skaitmeninę – formą. Toks skaitmeninis identitetas yra didžiausias mūsų turtas, o kur yra turtas, ten visad atsiras norinčių į jį pasikėsinti“, – sako jis.

Todėl jis pataria būti atidiems ir laikytis gana paprastų kibernetinio saugumo taisyklių. Pirmiausia – atsakingai kurti slaptažodžius: juos galvoti ilgus (pavyzdžiui, dešimties simbolių); įtraukti didžiąsias raides, skaičius ir simbolius; vengti įprastų žodžių: daiktų pavadinimų, vardų, svarbių datų ir pan. Kiekvienai paskyrai turėtų būti kuriamas vis kitas slaptažodis.

Rekomenduojama kompiuteryje naudoti antivirusinę įrangą ir nuolat daryti dokumentų kopijas, kurias reikėtų saugoti kitoje vietoje, pavyzdžiui, išoriniame kietajame diske ar debesijos saugyklose.

Dar vienas svarbus patarimas – neatidaryti nuorodų ir priedų laiškuose iš nepatikimų e. pašto adresų. „Tikroviškai atrodantis e. laiškas, kurį atsidarius plika akimi nesimato kažko blogo, paspaudus jame esantį priedą gali virusu užkrėsti ne tik savo kompiuterį, bet ir visą tinklą – pavyzdžiui, visų bendradarbių ar šeimos narių kompiuterius“, – perspėja E. Kerza.

Išgirsti naudingų patarimų apie tai, kaip apsisaugoti kibernetinėje erdvėje, gali ir moksleiviai, dalyvaudami Saugesnio interneto savaitės renginiuose. Kasmetinės pasaulinės iniciatyvos metu projektas „Prisijungusi Lietuva“ didelį dėmesį skiria ir žalingo turinio internete temai: 4–6 klasių moksleiviai gali stebėti edukacines pamokėles apie internetinius žaidimus, internetinius draugus, saugų elgesį ir žalingą turinį internete bei dalyvauti nacionalinėje saugesnio interneto viktorinoje.

Apie įvykį pranešti NKSC

Pasak E. Kerzos, dažnai kibernetinio įvykio galime ir nepastebėti. „Pasitaiko, kad žmogui kompiuteryje be antivirusinės programos viskas puikiai veikia, o ją įdiegus iššoka raudonuojantys langai – vadinasi, kompiuteris buvo užkrėstas“, – sako jis.

Jei interneto naršyklėje iššoka įvairūs langai, tai – taip pat ženklas, jog į kompiuterį buvo įsilaužta, tačiau abiem atvejais dažniausiai pakanka paleisti antivirusinę programą, kuri tokius virusus išvalo. Bet kuriuo atveju apie kibernetinį įvykį ar incidentą visada galima pranešti NKSC užpildžius specialią formą.

Ekspertas sako, kad kaltininkus dėl tokių įvykių rasti sudėtinga, todėl užvis svarbiau savo kibernetiniu saugumu pasirūpinti patiems. „Čia nėra taip, kad grįžau namo, užrakinau duris ir galiu būti tikras, kad niekas pas mane neįeis. Internetinėje erdvėje to nepadarysime, taigi pravartu domėtis, kaip galime apsisaugoti patys“, – pataria jis.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama