Elektronika.lt
 2024 m. balandžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 23 d. 20:24
Dauguma Lietuvos tėvų riboja vaikų laiką internete: psichologas patarė, kaip nepažeisti vaiko privatumo
Balandžio 23 d. 17:16
Peteris Higgsas: kaip itin kuklus fizikas sugalvojo dieviškosios dalelės idėją
Balandžio 23 d. 14:42
Huawei“ pristatė naujuosius „Pura 70“, „Pura 70 Pro“ ir „Pura 70 Pro+“ išmaniuosius telefonus
Balandžio 23 d. 11:27
Sukčiai iš lietuvių pernai vidutiniškai išviliojo po 74 eurus: atskleidė, kur ir kaip jie veikia
Balandžio 23 d. 08:41
Europos Komisija: KTU – pirmasis universitetas Lietuvoje pagal pritrauktas lėšas
Balandžio 22 d. 20:22
„Sony“ pristato naują „BRAVIA“ namų kino teatro garso produktus
Balandžio 22 d. 17:29
DI tendencijos: ko verta nepraleisti pro akis, kad spėtumėte įšokti į įsibėgėjusį technologijų traukinį
Balandžio 22 d. 14:28
Užderėjo pavasarinis „Facebooko“ problemų derlius – kaip jas spręsti?
Balandžio 22 d. 11:17
Lietuviai teise reikalauti ištrinti asmeninius duomenis naudojasi bene rečiausiai Europoje
Balandžio 22 d. 08:27
„Sony“ pristato naujuosius ryškiausius bei geriausiai skambančius „BRAVIA“ televizorius
FS 22 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 22 Maps, FS22 Mods
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS22 Trucks
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS22 Mods
FS22 Harvesters, FS22 Tractors Mods, FS22 Maps Mods
FS22 Mods
FS22 Maps,
FS22 Harvesters,
FS22 Tractors
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
Sims 4 Mods
Sims 4 CC Clothes,
Sims 4 Hair CC,
Sims 4 Skill Cheat
Optic sight
Binoculars for hunting elk,
Best compact binoculars,
Riflescope hunting
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kokių priemonių imtis norint išvengti elektroninio pašto serverius Lietuvoje atakuojančio kenkėjo

Publikuota: 2020-10-23 18:38
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Praeitą savaitę daugumos organizacijų veikla trumpam sutriko dėl spalio 15 dieną Lietuvos įmonių ir Valstybės institucijų tarpe pradėjusio plisti pavojingo, į pašto serverius nukreipto užkrato „GenScript.KLH trojan“, plitusio kaip prisegtas dokumentas, siunčiant elektroninius laiškus. Kaip teigia ESET Lietuva IT saugumo specialistai, kenkėjiška programa yra nukreipta į pašto serveryje esančius saugomus laiškus, kurie užkrečiami „VBA/TrojanDownloader.Agent“ scenarijumi ir išsiunčiami atsitiktiniams adresatams. BAIP kritinės IT infrastruktūros ekspertai pastebi, kad dauguma įmonių, kurios jau nukentėjo nuo šios kenkėjiško programos, nebuvo tinkamai pasirengusios šios ir panašių kenkėjiškų programų išpuoliams. Straipsnyje pateikiami patarimai įmonėms, į ką rekomenduojama atkreipti dėmesį, norint išvengti panašių atakų ateityje.

Kokių priemonių imtis norint išvengti elektroninio pašto serverius Lietuvoje atakuojančio kenkėjo

Silpnoji grandis – kibernetinio saugumo žinių neturintys IT administratoriai ir darbuotojai

Kaip pastebi kompanijos ESET Lietuva IT saugumo inžinierius Gediminas Mikelionis, šio Lietuvoje žaibiškai spėjusio išplisti viruso atakos buvo galima išvengti, jeigu įmonės darbuotojai būtų informuoti apie per elektroninius laiškus plintančių grėsmių atpažinimo būdus.

„Išplitusio trojano „GenScript.KLH trojan“ paveiktas dokumentas, kuris yra užkrėstas „VBA“ skriptu „VBA/TrojanDownloader.Agent“, yra aptinkamas ir identifikuojamas kaip „GenScript.KLH“ trojanas. Šios kenkėjiškos programos platinimo metodas yra „Spam“ tipo kampanija, platinama per užkrėstus pašto serverius. Kenkėjo veikimo principas yra, kuomet atidarius užkrėstą *.doc failą, aktyvuojama užkoduota „Powershell“ komanda ir atsiunčiamas vykdomasis *.exe failas. Deja žmogus tebėra silpniausia IT saugumo grandis, kuri neretai lemia kenkėjo paplitimą įmonės tinkle. Jeigu įmonėje būtų nuolat vykdomi kibernetinio saugumo mokymai, galima teigti, kad tokių atakų plitimas galėtų būti stabdomas efektyviau“, – komentavo G. Mikelionis.

Remiantis ESET telemetrijos duomenimis pastebima, kad „GenScript.KLH trojan“ kenkėjiškos programos plitimas aktyviai reiškėsi Lietuvos perimetre, tačiau pakenkė ir kitoms šalims, kur į labiausiai paveiktų šalių trejetą patenka Graikija ir Japonija. „GenScript.KLH“ yra dokumento, kuriame yra kenkėjiškas VBA scenarijus („VBA / TrojanDownloader.Agent“) pavadinimas, kuris žymi infekcijos grandinės pradžią. Šie dokumentai yra platinami per šlamšto (angl. Spam) el. pašto kampanijas. Daugeliu atvejų sekanti šios ir panašių kenkėjiškų programų plitimo stadija yra kenkėjiškos programos, bankinio trojano, geriau žinomos pagal „Emotet“ pavadinimą, plitimas.

Būtina vykdyti reguliarius auditus, pasirengti leistinos programinės įrangos sąrašą ir įdiegti antivirusinę programą

Specialistai pastebi, kad darbuotojų edukacija yra būtina, tačiau šiomis dienomis nepakanka rengti vien įmonės darbuotojams ruošiamų kibernetinio saugumo mokymų. Šiuolaikinis IT sistemų administravimo specialistas privalo išmanyti informacijos saugą ir kibernetinių grėsmių šaltinius, turėti savo prižiūrimos IT infrastruktūros aprašą, reguliariai atlikti sistemos auditus, nuolat domėtis kibernetinėmis grėsmėmis ir laiku informuoti darbuotojus tokiai grėsmei iškilus.

Kritinės IT infrastruktūros paslaugas teikiančios bendrovės BAIP informacinių sistemų ekspertas, Operacijų skyriaus vadovas Rimantas Bajoras pastebi, kad dėl kenkėjiškų virusų atakų išauga poreikis ir naujoms paslaugoms bei priemonėms.

„Šiandien rinkoje itin aktualiais tampa kibernetinio saugumo mokymai, kuriuose būtų nagrinėjamos IT infrastruktūros sudedamosios dalys per saugos ir kibernetinių pažeidžiamumų prizmę, nuosekliai einant per kiekvieną infrastruktūros sluoksnį ir akcentuojant priemones, kurias pasitelkus galima užkardyti įvairias grėsmės“, – komentavo R. Bajoras.

Pernelyg retai atliekama pašto serverių priežiūra, antivirusinės programos serveriuose nebuvimas, netinkamai konfigūruojami filtrai nuo šlamšto tipo (angl. Spam) laiškų ir neparinkta įmonės tinklo perimetro apsauga – tai tik keli pagrindiniai IT saugumo aspektai, kuriuos įvardija R. Bajoras.

„Vis daugiau kibernetinių nusikaltimų padaroma įsilaužus tiesiogiai į įmonės darbuotojo kompiuterinę darbo vietą, taip apeinant ugniasienes. Dauguma programinės įrangos, tokios kaip: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Acrobat Reader, Flash player, MS Office, turi kritinių pažeidimų, kuriuos būtina kontroliuoti ir rūpintis jų atnaujinimu. Daugėjant tinklo įrenginių ir naudojamų programų kiekiui, be centralizuoto valdymo ši problema tampa sunkiai valdoma. Todėl pašto serveriams ir kitai tinkle esančiai įrangai, įskaitant ir darbo vietas, rekomenduojama periodiškai atlikti organizacijoje esančių įrenginių nuskaitymą, siekiant nustatyti pažeidžiamumo laipsnį. Nereikėtų pamiršti ir pagrindinių taisyklių: sudaryti leistinos programinės įrangos sąrašą, kuris tenkintų organizacijos poreikius ir ne rečiau kaip kartą per mėnesį įdiegti programinės įrangos atnaujinimus“, – teigia R. Bajoras.

Specialistas taip pat rekomenduoja bent kartą per metus vykdyti saugumo ir IT infrastruktūros auditą, kuris leistų laiku pastebėti IT infrastruktūros silpnąsias vietas.

Labiausiai nukentėjo elektroninio pašto serverių apsaugai taupiusios įmonės

Kaip pastebi IT saugumo inžinierius Gediminas Mikelionis, kenkėjiška programa labiausiai plinta per „Microsoft Exchange Server“ ir „Linux“ pašto serverius.

„Šis kenkėjiškas virusas atakuoja transporto agentą (MTA) ir laiškų atidavimo vartotojams dalį (IMAP). Kenkėjas plinta tiek „Microsoft Exchange Server“, tiek „Linux“ pašto serveriuose, kuriuose nėra tinkamos pašto apsaugos ir nėra aktyvuotas el. pašto antraštės (angl. Header) tikrinimas. Remiantis ESET telemetriniais duomenimis, gerokai mažiau paveikti el. pašto serveriai, esantys „Office365“ ir „GSuite“ aplinkose, kurie paprastai turi integruotą elektroninio pašto serverio apsaugą. Virusas atakuoja tiek transporto agentą (MS Exchange atveju – EdgeTransport.exe), tiek laiškų atidavimo vartotojams dalį (IMAP), todėl įmonėms, prižiūrinčioms nuosavas el. pašto sistemas patariama turėti papildomą apsaugos lygį su teikiančią saugumo programinę įrangą“, – pataria IT specialistas.

Rimantas Bajoras atkreipia dėmesį, kad tinkamai savo elektroninio pašto sistemas saugo tos įmonės, kurios investuoja į kibernetinio saugumo sprendimus, domisi naujais sprendimais pašto apsaugai ir edukuoja savo darbuotojus, supažindina juos su galimomis grėsmėmis.

„Elektroninio pašto apsaugai svarbiausias dėmesys turėtų būti skiriamas „Antispam“ produkto ir jame integruotų filtrų pasirinkimui. Ypač aktualu, kad „Antispam“ konfigūracija ir taisyklės būtų reguliariai peržiūrimos, atnaujinama duomenų bazė. Taisyklių rinkinys turi atitikti šiandienos realijas ir kibernetinio fono situaciją. Minimalus planas būtų: pašto serveriuose nustatyti gamintojų rekomenduojamas taisykles ir apribojimus, šių apribojimų atsisakyti tik atsakingai įvertinus, ar tokią riziką gali prisiimti įmonė ir kaip incidentai gali įtakoti organizacijos veiklą“, – komentavo R. Bajoras.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kibernetiniai išpuoliai: „fintech“ ekspertai pataria, kaip apsisaugoti ne tik jums, bet ir kokių priemonių imtis versle

Tobulėjančioms technologijoms sparčiai transformuojant verslus, vietoje nesėdi ir kibernetiniai piktavaliai. Laikui bėgant, kibernetinės grėsmės vis labiau vystosi, todėl sukčiams darosi paprasčiau pergudrauti saugumo sistemas ir žmones.

„Lockdown“ režimas, kam jis skirtas ir kaip jį naudoti?

Jei manote, kad esate didelės rizikos zonoje ir yra tikimybė, kad į jus nusitaikys samdinių šnipinėjimo programos, arba tiesiog neprieštaraujate prarasti kai kurių „iOS“ funkcijų papildomo saugumo vardan, „Apple“ „Blokavimo režimas“ („Lockdown mode“) yra stebėtinai naudingas.

Kaip apsaugoti save nuo kibernetinių grėsmių? Eksperto patarimai

Patyręs kibernetinio saugumo ekspertas dalyvauja „Rewire“ projekte, kuris vykdomas Mykolo Romerio universitete kartu su 24 partneriais iš 13 šalių. Projekto tikslas – padėti žmonėms saugiai naudotis technologijomis ir suvokti kibernetinio saugumo svarbą.

2024-03-25 08:40
Kaip „iOS 17.3“ įgalinti pavogto įrenginio apsaugą
2024-03-06 20:25
Programišiai didina apsukas – kokios verslo galimybės išlikti saugiam?
2024-03-04 17:28
Kaip „macOS Sonoma“ išjungti kalbos indikatorių
2024-03-02 15:11
IT ekspertas įvardijo dažniausiai interneto svetainių savininkų daromas klaidas
2024-02-29 16:25
Brangiau kainuoja kibernetinių atakų pasekmės ar apsauga?
2024-02-12 10:23
Draudikai pataria, kaip valdyti kibernetinius incidentus
2024-02-08 14:48
Šiuolaikinių tėvų realybė – vaikus internete viliojantys nusikaltėliai: kaip jų išvengti? (1)
2024-02-08 10:29
Dirbtinis intelektas tampa sukčių įrankiu: kaip apsaugoti savo svetainę?
2024-02-07 16:24
Sąskaitos, el. bankininkystė ir socialiniai tinklai: paaiškino, kaip elgtis su mirusio artimojo paskyromis
2024-01-31 12:19
Rado dar vieną būdą apgauti: nuskenavus „QR“ kodą bando pavogti svarbius duomenis
2024-01-22 14:35
Kaip „iOS 17“ susikurti ir naudoti asmeninį balsą
2024-01-15 18:25
Kaip apsaugoti vaikus nuo internete tykančių pavojų?
Daugiau...Paieška archyve




Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
Farming Simulator 2019 Mods, FS22 Mods, FS22 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama