Elektronika.lt
 2021 m. vasario 27 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas


 Verta paskaityti
Vasario 27 d. 18:02
Nuolat pamesti daiktus – žmogiška, tačiau brangiai kainuojanti savybė: kaip to išvengti?
Vasario 27 d. 16:15
Kaip 5G pakeis kai kurių darbų pobūdį?
Vasario 27 d. 14:31
Geriausia 2020 metų koncepcija – savarankiškai plūduriuojantis „8-asis žemynas“
Vasario 27 d. 12:21
Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams
Vasario 27 d. 10:57
VU su partneriais sieks tobulinti kibernetinio saugumo specialistų kompetencijas
Vasario 27 d. 08:30
Pasaulinė energetikos transformacija jau vyksta
Vasario 26 d. 20:28
Papasakojo, kas nutiktų, jei vieną dieną technologinis progresas sustotų (1)
Vasario 26 d. 18:15
AOC plečia savo profesionalams skirtą portfelį trimis naujais aukštos skiriamosios gebos monitoriais
Vasario 26 d. 16:53
Profesorius Telksnys apie 5G ir ateities technologijas (2)
Vasario 26 d. 15:46
Pataria kaip saugiai elgtis potvynio metu
FS19 Mods
FS19 Courseplay, FS19 Maps, FS19 Seasons
GTA 5 Mods
GTA 5 Cheats, GTA 5 vehicle mods, GTA 5 Map mods
FS 19 Tractors
Farming Simulator 19 Mods, FS 19 Maps, FS 19 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
Install MC Mods
Minecraft Dungeons Mods, Minecraft Dungeons Skins, Minecraft Dungeons Maps
FS19 Combines
Farming Simulator 19 Mods, FS19 Trucks, FS 19 Mods
Cyberpunk 2077 Mods
Installing CP2077 Mods, Cyberpunk 2077 cheats,
CP 2077 Modding guide
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LS19 Mods
Fs19 modhub, fs19 maps, FS19 Seasons
Snowrunner Mods
Snowrunner Maps, Snowrunner Trucks, Install Snowrunner Mods
MSFS2020 Liveries
Flight Simulator 2020 Mods, MSFS2020 Scener, MSFS2020 Airports
Sims 4 Mods
Sims 4 cheats, Sims 4 money cheat, Sims 4 careers
Lastenvaunut
Turvaistuin, Matkarattaat, Lasten vaatteet
Paskola internetu
Vartojimo paskola, paskola automobiliui, paskola būsto remontui
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kokių priemonių imtis norint išvengti elektroninio pašto serverius Lietuvoje atakuojančio kenkėjo

Publikuota: 2020-10-23 18:38
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas spaudai

Praeitą savaitę daugumos organizacijų veikla trumpam sutriko dėl spalio 15 dieną Lietuvos įmonių ir Valstybės institucijų tarpe pradėjusio plisti pavojingo, į pašto serverius nukreipto užkrato „GenScript.KLH trojan“, plitusio kaip prisegtas dokumentas, siunčiant elektroninius laiškus. Kaip teigia ESET Lietuva IT saugumo specialistai, kenkėjiška programa yra nukreipta į pašto serveryje esančius saugomus laiškus, kurie užkrečiami „VBA/TrojanDownloader.Agent“ scenarijumi ir išsiunčiami atsitiktiniams adresatams. BAIP kritinės IT infrastruktūros ekspertai pastebi, kad dauguma įmonių, kurios jau nukentėjo nuo šios kenkėjiško programos, nebuvo tinkamai pasirengusios šios ir panašių kenkėjiškų programų išpuoliams. Straipsnyje pateikiami patarimai įmonėms, į ką rekomenduojama atkreipti dėmesį, norint išvengti panašių atakų ateityje.

Kokių priemonių imtis norint išvengti elektroninio pašto serverius Lietuvoje atakuojančio kenkėjo

Silpnoji grandis – kibernetinio saugumo žinių neturintys IT administratoriai ir darbuotojai

Kaip pastebi kompanijos ESET Lietuva IT saugumo inžinierius Gediminas Mikelionis, šio Lietuvoje žaibiškai spėjusio išplisti viruso atakos buvo galima išvengti, jeigu įmonės darbuotojai būtų informuoti apie per elektroninius laiškus plintančių grėsmių atpažinimo būdus.

„Išplitusio trojano „GenScript.KLH trojan“ paveiktas dokumentas, kuris yra užkrėstas „VBA“ skriptu „VBA/TrojanDownloader.Agent“, yra aptinkamas ir identifikuojamas kaip „GenScript.KLH“ trojanas. Šios kenkėjiškos programos platinimo metodas yra „Spam“ tipo kampanija, platinama per užkrėstus pašto serverius. Kenkėjo veikimo principas yra, kuomet atidarius užkrėstą *.doc failą, aktyvuojama užkoduota „Powershell“ komanda ir atsiunčiamas vykdomasis *.exe failas. Deja žmogus tebėra silpniausia IT saugumo grandis, kuri neretai lemia kenkėjo paplitimą įmonės tinkle. Jeigu įmonėje būtų nuolat vykdomi kibernetinio saugumo mokymai, galima teigti, kad tokių atakų plitimas galėtų būti stabdomas efektyviau“, – komentavo G. Mikelionis.

Remiantis ESET telemetrijos duomenimis pastebima, kad „GenScript.KLH trojan“ kenkėjiškos programos plitimas aktyviai reiškėsi Lietuvos perimetre, tačiau pakenkė ir kitoms šalims, kur į labiausiai paveiktų šalių trejetą patenka Graikija ir Japonija. „GenScript.KLH“ yra dokumento, kuriame yra kenkėjiškas VBA scenarijus („VBA / TrojanDownloader.Agent“) pavadinimas, kuris žymi infekcijos grandinės pradžią. Šie dokumentai yra platinami per šlamšto (angl. Spam) el. pašto kampanijas. Daugeliu atvejų sekanti šios ir panašių kenkėjiškų programų plitimo stadija yra kenkėjiškos programos, bankinio trojano, geriau žinomos pagal „Emotet“ pavadinimą, plitimas.

Būtina vykdyti reguliarius auditus, pasirengti leistinos programinės įrangos sąrašą ir įdiegti antivirusinę programą

Specialistai pastebi, kad darbuotojų edukacija yra būtina, tačiau šiomis dienomis nepakanka rengti vien įmonės darbuotojams ruošiamų kibernetinio saugumo mokymų. Šiuolaikinis IT sistemų administravimo specialistas privalo išmanyti informacijos saugą ir kibernetinių grėsmių šaltinius, turėti savo prižiūrimos IT infrastruktūros aprašą, reguliariai atlikti sistemos auditus, nuolat domėtis kibernetinėmis grėsmėmis ir laiku informuoti darbuotojus tokiai grėsmei iškilus.

Kritinės IT infrastruktūros paslaugas teikiančios bendrovės BAIP informacinių sistemų ekspertas, Operacijų skyriaus vadovas Rimantas Bajoras pastebi, kad dėl kenkėjiškų virusų atakų išauga poreikis ir naujoms paslaugoms bei priemonėms.

„Šiandien rinkoje itin aktualiais tampa kibernetinio saugumo mokymai, kuriuose būtų nagrinėjamos IT infrastruktūros sudedamosios dalys per saugos ir kibernetinių pažeidžiamumų prizmę, nuosekliai einant per kiekvieną infrastruktūros sluoksnį ir akcentuojant priemones, kurias pasitelkus galima užkardyti įvairias grėsmės“, – komentavo R. Bajoras.

Pernelyg retai atliekama pašto serverių priežiūra, antivirusinės programos serveriuose nebuvimas, netinkamai konfigūruojami filtrai nuo šlamšto tipo (angl. Spam) laiškų ir neparinkta įmonės tinklo perimetro apsauga – tai tik keli pagrindiniai IT saugumo aspektai, kuriuos įvardija R. Bajoras.

„Vis daugiau kibernetinių nusikaltimų padaroma įsilaužus tiesiogiai į įmonės darbuotojo kompiuterinę darbo vietą, taip apeinant ugniasienes. Dauguma programinės įrangos, tokios kaip: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Acrobat Reader, Flash player, MS Office, turi kritinių pažeidimų, kuriuos būtina kontroliuoti ir rūpintis jų atnaujinimu. Daugėjant tinklo įrenginių ir naudojamų programų kiekiui, be centralizuoto valdymo ši problema tampa sunkiai valdoma. Todėl pašto serveriams ir kitai tinkle esančiai įrangai, įskaitant ir darbo vietas, rekomenduojama periodiškai atlikti organizacijoje esančių įrenginių nuskaitymą, siekiant nustatyti pažeidžiamumo laipsnį. Nereikėtų pamiršti ir pagrindinių taisyklių: sudaryti leistinos programinės įrangos sąrašą, kuris tenkintų organizacijos poreikius ir ne rečiau kaip kartą per mėnesį įdiegti programinės įrangos atnaujinimus“, – teigia R. Bajoras.

Specialistas taip pat rekomenduoja bent kartą per metus vykdyti saugumo ir IT infrastruktūros auditą, kuris leistų laiku pastebėti IT infrastruktūros silpnąsias vietas.

Labiausiai nukentėjo elektroninio pašto serverių apsaugai taupiusios įmonės

Kaip pastebi IT saugumo inžinierius Gediminas Mikelionis, kenkėjiška programa labiausiai plinta per „Microsoft Exchange Server“ ir „Linux“ pašto serverius.

„Šis kenkėjiškas virusas atakuoja transporto agentą (MTA) ir laiškų atidavimo vartotojams dalį (IMAP). Kenkėjas plinta tiek „Microsoft Exchange Server“, tiek „Linux“ pašto serveriuose, kuriuose nėra tinkamos pašto apsaugos ir nėra aktyvuotas el. pašto antraštės (angl. Header) tikrinimas. Remiantis ESET telemetriniais duomenimis, gerokai mažiau paveikti el. pašto serveriai, esantys „Office365“ ir „GSuite“ aplinkose, kurie paprastai turi integruotą elektroninio pašto serverio apsaugą. Virusas atakuoja tiek transporto agentą (MS Exchange atveju – EdgeTransport.exe), tiek laiškų atidavimo vartotojams dalį (IMAP), todėl įmonėms, prižiūrinčioms nuosavas el. pašto sistemas patariama turėti papildomą apsaugos lygį su teikiančią saugumo programinę įrangą“, – pataria IT specialistas.

Rimantas Bajoras atkreipia dėmesį, kad tinkamai savo elektroninio pašto sistemas saugo tos įmonės, kurios investuoja į kibernetinio saugumo sprendimus, domisi naujais sprendimais pašto apsaugai ir edukuoja savo darbuotojus, supažindina juos su galimomis grėsmėmis.

„Elektroninio pašto apsaugai svarbiausias dėmesys turėtų būti skiriamas „Antispam“ produkto ir jame integruotų filtrų pasirinkimui. Ypač aktualu, kad „Antispam“ konfigūracija ir taisyklės būtų reguliariai peržiūrimos, atnaujinama duomenų bazė. Taisyklių rinkinys turi atitikti šiandienos realijas ir kibernetinio fono situaciją. Minimalus planas būtų: pašto serveriuose nustatyti gamintojų rekomenduojamas taisykles ir apribojimus, šių apribojimų atsisakyti tik atsakingai įvertinus, ar tokią riziką gali prisiimti įmonė ir kaip incidentai gali įtakoti organizacijos veiklą“, – komentavo R. Bajoras.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Internete nuolat užduokite sau klausimą – ar man tikrai reikalingas šis produktas ar paslauga?

Maisto prekės, drabužiai, įvairūs daiktai, mokesčiai, skirtingų įstaigų paslaugos, darbas ar net bendravimas jau seniai persikėlė į internetą. Be interneto dažnas mūsų jau neįsivaizduojame savo gyvenimo. Tačiau be to, kad internetas atvėrė galimybes, kartu jis atnešė ir naujas grėsmes.

20 populiariausių slaptažodžių Lietuvoje – ar jūsiškis sąraše?

Įvairios kibernetinės atakos vyksta nuolat. Priklausomai nuo atakos, gali būti viešinami skirtingi vartotojų duomenys. Atlikto tyrimo duomenimis, lietuviai renkasi ypač lengvus slaptažodžius. Kaip apsaugoti savo paskyras?

Nešiojamojo kompiuterio baterija senka per greitai? Turime paprastą būdą tai išspręsti

Nors „Windows 10“ pati neblogai susitvarko su kompiuterio maitinimo valdymu, kartais galite susidurti su energijos valdymo nesklandumais, galinčiais trukdyti įrenginio naudojimui. Tai gali būti prastas baterijos gyvavimo laikas, per didelis arba per mažas energijos sunaudojimas, ko pasekoje kompiuteris gali strigti – tokiais ir panašiais atvejais gali būti naudinga susikurti energijos ataskaitą.

2021-02-21 14:27
4 IT eksperto taisyklės, kurios padės apsaugoti verslą nuo potencialių piktavalių
2021-02-21 12:17
Ar pasirūpinote vakcina savo kompiuteriui ar išmaniajam?
2021-02-20 12:11
Specialistai pataria: jei jūsų duomenys nutekėjo
2021-02-19 14:18
Geras slaptažodis pirmiausia yra saugus
2021-02-19 10:21
6 esminiai SEO veiksmai naujai svetainei
2021-02-18 14:58
Kaip užtikrinti vartotojų duomenų apsaugą: atmintinė atsakingoms įmonėms
2021-02-18 09:11
Erzina daugybė naujienlaiškių el. pašto dėžutėje? Keli paprasti būdai leis išvengti netvarkos
2021-02-17 10:48
Patarimai, kaip pasirūpinti asmens duomenų saugumu, jeigu jūsų paskyra buvo „nulaužta“
2021-02-10 18:49
Kibernetinio saugumo eksperto patarimai, kaip apsisaugoti nuo kibernetinių incidentų
2021-02-09 11:14
5 naujos „iOS“ funkcijos, kurias verta išbandyti
2021-01-29 11:49
Penkios „Windows 10“ funkcijos, kurias privalo išbandyti visi
2021-01-28 18:24
3 patarimai, kaip apsisaugoti internete
Daugiau...Paieška archyve
www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

TMS ELECTRONICS
TMS ELECTRONICS

www.rslietuva.com – nemokamas elektronikos komponentų pristatymas

„Altegra“ – elektronikos projektavimas ir gamyba

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

„Deinavos baldai“ — šeimos baldai

ENEBA's game store

Technologijos.lt

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

MRO Supply


Reklama
‡ 1999–2021 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Farming Simulator 2017 Mods, FS 17 Mods
ls2017.com
„TV programa“ – tiksli
televizijos programa

www.tvprograma.lt
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
www.lmnsc.lt
Ilgalaikiai kreditai, paskola už automobilį, kreditų skaičiuoklė
www.mokilizingas.lt
Lietuvių kalba informacinėse technologijose
www.likit.lt
Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė“
MoksloFestivalis.lt
Mokslo ir technologijų pasaulis – naujienos ir straipsniai
www.technologijos.lt
Farming Simulator 2019 Mods, FS19 Tractors, FS19 Maps
farmingsimulator19mods.fr
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – geriausių lietuviškų tinklalapių katalogas
www.ltv.lt/technologijos/
FS19 Mods, FS17 Mods, FS15 Mods
www.farming2015mods.com
Mokslo populiarinimo projektas „Mokslas verslui ir visuomenei“
www.mokslasplius.lt
Reklama


Reklama